Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 17.05.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 17.05.2013
ПРИВ╤Т НАМ ╤З АЛУШТИ!

Отак живемо...

Л╕то для нашо╖ с╕м’╖ — це була, звичайно ж, Алушта. Квиток 60 коп╕йок, а ╕нтервали в рус╕ тролейбус╕в хвилин 5, не б╕льше. Йдемо Набережною в б╕к «Рабочего Уголка», море — поряд, спуска╓мося, де зручн╕ше, ╕ розташову╓мося на кам’яних глибах: ноги — у вод╕, плеч╕ в долонях у сонця, й за багато метр╕в — н╕кого, бо це ж не пляж. Нав╕ть фотограф╕я збереглася, де сиджу я, дванадцятир╕чна, на камен╕, ╕, зда╓ться, я знову вдихаю п’янкий кисень, т╕ хвилини хот╕лося розтягнути безмежно, на ц╕л╕ в╕ки.
А вечорами на Набережн╕й ст╕льки люду: ╕ молод╕, ╕ вже л╕тн╕, засмагл╕, з блискучими в╕д морсько╖ сол╕ обличчями, внутр╕шньо зосереджен╕ на надважливому процес╕ — в╕дпочинку. Де вони тепер, адже були значно старш╕ за мене, п╕дл╕тка?
Того чи ╕ншого вечора прогулювався тут ╕ Павло Кирилович Завада, який при╖хав до Криму, де воював, з Черн╕г╕вщини, щойно я народилася, в╕н — заслужена людина, ветеран Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, одружений на сво╖й фронтов╕й подруз╕. Влаштувався працювати в санатор╕╖ «Рабочий уголок» к╕номехан╕ком, там ╕ пропрацював майже 50 рок╕в. У санатор╕╖ трудилася ╕ його дочка на р╕зних роботах. Одержали, як ╕ багато ╕нших прац╕вник╕в заклад╕в в╕дпочинку, в╕домче житло. До умов тод╕ люди були не дуже вибагливими. Головне — поряд робота ╕ дв╕ хвилини ходу до моря. С╕м’я розросталася. З’явилися у Павла Кириловича внуки ╕ правнуки.
З його допомогою в╕дпочиваюч╕ переглядали тепер зовс╕м ╕нш╕, значно сучасн╕ш╕ ф╕льми, ╕ншим ставало ╕ життя навколо, яке перетворилося на виживання. Добре, що онука ветерана Галина працювала в санаторськ╕й ╖дальн╕ кухарем, була над╕я, що не голодатимуть, бо в╕дпочивали тепер люди заможн╕, не дуже охоч╕ до казенних харч╕в. Пом╕ж тим у Галини та ╖╖ сестри Валентини, як╕ жили п╕д сп╕льним дахом, п╕дростали д╕ти Андр╕й, Володимир ╕ Богдан, народжен╕ в перш╕ роки незалежност╕, як╕ стали для купонно-бандитського пер╕оду нашо╖ ╕стор╕╖ демограф╕чною пр╕рвою. Та ж╕нки все ж таки спод╕валися, що протримаються, оск╕льки матимуть роботу, бо море — за будь-яких час╕в море, а «Рабочий Уголок», хоч ╕ перетворився на «Морской уголок», оск╕льки роб╕тники втратили св╕й колишн╕й статус та можливост╕, але, як ╕ ран╕ше, вабив кл╕╓нт╕в. Вт╕м, тепер вже дещо на ╕нших засадах. П╕вденнобережжя стало ласим шматком для товстосум╕в. А в╕домчий будиночок, де проживала родина ветерана ╕ було прописано на пост╕йн╕й основ╕ семеро мешканц╕в, став об’╓ктом заз╕хань директора «Морского уголка» Ю. В. Удеревського, який мав на використання ц╕╓╖ площ╕ сво╖ плани. Його не хвилював моральний б╕к питання: н╕ те, що ветеран в╕йни Павло Завада був також ветераном прац╕ цього санатор╕ю, н╕ те, що пропрацювала тут довг╕ роки його дочка, а внучка Галина працю╓ й понин╕, н╕ те, що в с╕м’╖ — тро╓ д╕тей, як╕ на той час ще не ходили до школи.
Родин╕ було запропоновано зв╕льнити прим╕щення, яке вже п╕встол╕ття перебувало в ╖хньому користуванн╕, пот╕м — перекрили воду ╕ заборонили користуватися балонним газом для кухонних потреб. Окр╕м св╕тла, цим ╕ обмежувалися зручност╕, як╕ мали Завади — Лапт╓ви. Та куди було под╕тися? Родина тримала облогу ще два роки, поки не сталося найг╕рше. У 2002 роц╕ 7 листопада в будинку спалахнула пожежа. Сталося це увечер╕, п╕д покровом сут╕нк╕в, вт╕м, уся с╕м’я була вдома ╕ полум’я загасили власними зусиллями, не п╕дозрюючи, що це — не випадков╕сть. Тому на ранок ус╕ роз╕йшлися у сво╖х справах, а буд╕вля загор╕лася знову, вже з ╕ншого боку, ймов╕рно, там було зручн╕ше зд╕йснити п╕дпал при денному св╕тл╕. А в тому, що це таки п╕дпал, цього разу просто не було сумн╕в╕в. Пожежна машина, яку викликали д╕дусь та сус╕ди, забарилася хвилин на 40 — чого було ц╕лком достатньо, аби полум’я наробило непоправно╖ шкоди.
Жити в ру╖нах матерям з д╕тьми було неможливо — погор╕льц╕в тимчасово прихистили знайом╕. А Павло Кирилович разом ╕з зятем, теж Павлом, буд╕вельником за фахом, зустр╕ли зиму в клопотах з в╕дбудови ╖хньо╖ дом╕вки, хоча 80-р╕чному ветеранов╕ було б значно корисн╕ше жити сво╖м стаб╕льним розм╕реним життям у кол╕ р╕дних людей. ╤ в╕н, на той час, завдяки морю й ц╕лющому пов╕трю, ще м╕цний чолов╕к, заслаб. ╤ за чотири м╕сяц╕ ветерана не стало. Не м╕г змиритися ветеран з ц╕╓ю «новою правдою», бо воював в╕н зовс╕м за ╕ншу. Лише на три роки пережив його ╕ зять, залишивши на поталу дол╕ ж╕нок та ╖хн╕х малол╕тн╕х д╕тей. Тож пожежа зруйнувала не лише с╕мейне вогнище, а все, що можна було зруйнувати, перетворивши життя молодшого покол╕ння на суц╕льний стрес.
А одразу п╕сля не╖ Ю. В. Удеревський спробував через суд визнати с╕м’ю такою, що втратила право на житлову площу. Оск╕льки це не вдалося, в╕н направив до управл╕ння ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», до яко╖ належав санатор╕й, пов╕домлення про те, що споруда згор╕ла повн╕стю, ╕ одержав дозв╕л на ╖╖ списання. Чи не дивно? Разом з людьми. Тож через р╕к, день в день п╕сля пожеж╕ бригада буд╕вельник╕в зр╕вняла ╕з землею те, що було в╕двойовано у вогню та в╕дновлено силами чолов╕к╕в.
З того часу ╕ розпочалося активне листування Павла Лапт╓ва та його доньок з р╕зними ╕нстанц╕ями, бо, алуштинц╕ вже не в першому кол╕н╕, вони залишилися «бомжами». А пан Удеревський, який створив на той час ТОВ «Ласковый берег», одержав бажану земельну д╕лянку, котра ще збер╕гала енергетику колишн╕х мешканц╕в, в оренду ╕ спорудив там в╕ллу, бо це ж щодня жива коп╕йка! ╤ навряд чи господаря гризло сумл╕ння — не в╕н перший ╕ не в╕н останн╕й.
Вт╕м, назвати це листування ефективним було важко. Алуштинський суд, що в╕дбувся у 2006 роц╕, зобов’язав адм╕н╕страц╕ю санатор╕ю забезпечити викинутих на вулицю людей житлом. Та апеляц╕йний суд повернув справу на дорозсл╕дування. ╤ знову — суд у новому склад╕, який теж п╕дтриму╓ ╕нтереси потерп╕лих, ╕ знову — апеляц╕я, на яку пода╓ адм╕н╕страц╕я санатор╕ю, ╕ ця апеляц╕я ставить у справ╕ крапку, в╕дмовивши погор╕льцям.
╤ нев╕домо, що було б з родиною тепер, — адже минуло вже 10 рок╕в, якби у передвиборний пер╕од 2006-го не зверталися вони до парт╕йних штаб╕в з╕ сво╖м горем у над╕╖, що хтось-таки ╖х почу╓. Особливо розраховували на Парт╕ю рег╕он╕в, а допомогла ц╕лком неспод╕вано «Наша Укра╖на». Саме зв╕дти над╕йшов депутатський запит у Раду м╕н╕стр╕в Криму. Сталося це в травн╕, а в червн╕ вже почали працювати ком╕с╕╖, вивчаючи ╖хн╓ питання. Внасл╕док чого адм╕н╕страц╕╓ю санатор╕ю ╕ було надано с╕м’╖ тимчасове житло — в прибудов╕ до складу. Житло теж в╕домче, без опалення, з одн╕╓ю к╕мнатою на ус╕х ╕ кухнею. Та жодно╖ ноч╕ вже не спалося там спок╕йно, бо люди знали: днем ран╕ше чи п╕зн╕ше ця земля теж комусь знадобиться, ╕ чули вже, що знайшовся на не╖ покупець.
Тож сестри продовжують сво╖ клопотання, почуваючись як на порохов╕й бочц╕ та спостер╕гаючи, як м╕ська рада на чол╕ з головою Стан╕славом Васильовичем Колотом збитку╓ться ще над одн╕╓ю родиною, прописаною за ╖хньою колишньою адресою: вул. Набережна, 24.
Це родина Бережних, до яко╖ належать Наталя Володимир╕вна, ╖╖ чолов╕к, Наталина мати-пенс╕онерка та дво╓ д╕тей. Одержав в╕домче житло ще д╕дусь Натал╕, Леон╕д Антонович, котрий, як ╕ Павло Кирилович Завада, при╖хав до Алушти у 1953 роц╕ ╕ особисто брав участь у буд╕вництв╕ санатор╕ю. Мати все життя пропрацювала в санатор╕╖ на пошт╕, а батько — вод╕╓м. Але особливо╖ шани вони не заслужили.
В один непрекрасний день 2012 року, коли вдома була лише мати, на подв╕р’╖ з’явилися завзят╕ молодики, як╕ в╕дгородили огорожею ╕з дроту господарськ╕ споруди разом ╕з туалетом та сара╓м, де збер╕галися дрова. Це були представники охоронно╖ агенц╕╖ «Шелест», як╕ в такий спос╕б л╕кв╕довували «самобуд». ╤ д╕йсно, чи могла родина жити вс╕ 60 рок╕в нав╕ть без туалету? Прориваючись до найнеобх╕дн╕шого, чолов╕к пан╕ Натал╕ проробив прох╕д в огорож╕, за що проти нього було порушено карну справу.
П╕сля п╕кетування м╕ськвиконкому та к╕лькох звернень до його голови с╕м’╖ Бережних пооб╕цяли ╕нше житло та запропонували три його вар╕анти. Це були к╕мната в гуртожитку, нап╕вп╕двальне прим╕щення та «шпак╕вня» п╕д самим д╕рявим дахом.
То кому ж так гостро знадобилася ота сотка земл╕, якою користувалася родина? А сус╕дц╕ Олен╕ Григор╕вн╕ Г╕ндес, в╕лла яко╖ буквально звиса╓ над будинком Бережних. З м╕ськвиконкомом у не╖ вже укладено догов╕р про куп╕влю (чомусь за п╕вц╕ни) 12 соток земл╕, до яких було вир╕шено включити ╕ подв╕р’я сус╕д╕в. Уся ця територ╕я ма╓ використовуватися «для розм╕щення ╕ обслуговування об’╓кт╕в нерухомост╕ (гостьового котеджу с╕мейного типу)», отже, задля грошових, б╕знесових ╕нтерес╕в. Сама ж пан╕ Г╕ндес мешка╓ в С╕мферопол╕, по вул. Польов╕й, ╕ Бережн╕ нав╕ть мають п╕дозру, що в ц╕й оборудц╕ ╕з землею напряму зац╕кавлене ТОВ «Кримська юридична група акц╕онер╕в», яке стало правонаступником колишнього кер╕вника «Морского уголка».
З екран╕в телев╕зор╕в ми часто чу╓мо про те, яких тортур зазнають в Укра╖н╕ суб’╓кти п╕дпри╓мницько╖ д╕яльност╕, зокрема ╕ т╕, як╕ д╕лять ╕ перед╕люють пом╕ж собою золот╕ п╕вденнобережн╕ земл╕. Кажуть, ╖х надто часто перев╕ряють, а цього робити не можна, аби не заважати ╖м в чесний чи нечесний спос╕б все ╕нтенсивн╕ше збагачуватися. ╤ значно менше хвилюють адвокат╕в малого та середнього б╕знесу дол╕ людей, як╕ лягають в п╕дмурок чужого благополуччя. Й не надто активно реагують на к╕лограми ╖хн╕х скарг чиновники, як╕ за це одержують зарплату, та й не дуже посп╕шають з «виснажливими» перев╕рками.
Тож ╕ще один приклад з алуштинського життя. Днями чи не на ус╕х загальноукра╖нських телев╕з╕йних каналах пройшла ╕нформац╕я про конфл╕кт м╕ж м╕сцевими правоохоронцями ╕ п╕дпри╓мцем Миколою Мацуном. Душа розривалася, коли страж╕ порядку волокли волоком непритомного п╕дпри╓мця як затриманого ╕ не посп╕шали викликати йому «Швидку допомогу». Обурена побаченим ╕ почутим, спробувала перев╕рити деяк╕ детал╕ на м╕сцевому р╕вн╕, загалом нав╕ть не сумн╕ваючись у бездушност╕ та свав╕лл╕ кримсько╖ м╕л╕ц╕╖. Та слова очевидц╕в, як ╕ дан╕ ╕нформац╕йно╖ агенц╕╖ «Новий Рег╕он», пролили св╕тло на цю под╕ю дещо з ╕ншого ракурсу.
«П’ятдесятивосьмир╕чний пенс╕онер» виявився людиною сутт╓во молодшою, а його д╕яльн╕сть — перевезення людей на електромоб╕л╕ по Набережн╕й — жодним чином не узаконеною. Отримуючи 10 гривень з людини, в бюджет м╕ста не сплачував в╕н н╕ коп╕йки, незважаючи на численн╕ попередження. Окр╕м того, рухаючись в натовп╕ перехожих, створював небезпечну для них ситуац╕ю. А перш н╕ж демонструвати психолог╕чний шок на р╕вн╕ запаморочення, в╕н так «посп╕лкувався» з м╕л╕ц╕онером, що тому довелося звертатися в л╕карню, аби заф╕ксувати т╕лесн╕ ушкодження. ╤ хул╕ганськ╕ д╕╖ за п╕дпри╓мцем пом╕чен╕ вже не вперше — у серпн╕ 2012 року проти нього було порушено карну справу з цього приводу. Щодо поганого самопочуття, то сектор зв’язку з громадськ╕стю кримського главку МВС стверджу╓, що його демонстрац╕я в╕дбувалася за режисурою представника об’╓днано╖ орган╕зац╕╖ працедавц╕в АРК, а коли, попри в╕дмови «потерп╕лого», при╖хала «Швидка», вона не заф╕ксувала н╕чого, окр╕м «душевних переживань».
Простому ж труд╕вников╕ привернути до себе сп╕вчутливу увагу ЗМ╤ значно важче: для цього бажано потрапити в масову ДТП, випасти з в╕кна багатоповерх╕вки або ж, як м╕н╕мум, продати власну дитину, аби мали змогу вижити ╕нш╕ д╕ти та сам╕ батьки.
У часи мо╖х алуштинських подорожей д╕тей не продавали ╕ кожен с╕мферополець за бажання м╕г зустр╕тися з морем, нав╕ть той, хто купив квиток за три знайден╕ пляшки в╕д ситра. Та ╕ що робити там сьогодн╕ простим смертним, на чужому свят╕ життя? Кажуть, нав╕ть до моря не добратися, бо розкро╖ли ╕ розд╕лили узбережжя, як ╕менинний пир╕г.
А тим, кого не взяли «в долю», там живеться несолодко, ╕ нема╓ кому ╖х захистити. Д╕ди ж передають онукам у спадок не квартири ╕ нажит╕ духовн╕ скарби, а виснажливу тяганину по судових ╕нстанц╕ях, аби т╕, в свою чергу, передали ╖╖ сво╖м д╕тям...

Тамара СОЛОВЕЙ

ТИМ ЧАСОМ...

Незаконне отримання д╕лянок на кримському узбережж╕ найчаст╕ше в╕дбува╓ться на п╕дстав╕ висновк╕в контролюючих орган╕в та судових р╕шень. Як пов╕домили УН╤АН у прес-служб╕ Генерально╖ прокуратури Укра╖ни, про це заявив генпрокурор В╕ктор Пшонка на нарад╕ з колективом прокуратури Криму та Севастополя щодо питань додержання законност╕ при використанн╕ та забудов╕ земель водного фонду.
За його словами, проблема несанкц╕оновано╖ забудови морського узбережжя не ╓ новою для прокурор╕в у Криму. «Ви пост╕йно проводите перев╕рки, ╕ вам в╕дом╕ схеми, через як╕ найчаст╕ше в╕дбува╓ться незаконне в╕дчуження земель уздовж мор╕в та ╖х використання не за призначенням. Тому у вас нема╓ часу на роздуми, ╕ я оч╕кую реальних результат╕в та приведення у перв╕сний стан спотворених незаконною забудовою територ╕й», – сказав В. Пшонка, звертаючись до п╕длеглих.
«Було порушено п’ять крим╕нальних справ. Зокрема, за фактом незаконного зведення хмарочосу в 100-метров╕й зон╕ моря, на д╕лянц╕ у Приморському парку; за фактом незаконного введення в експлуатац╕ю за п╕дробленими документами самов╕льно збудованих 14 ел╕нг╕в у С╕мферопольському район╕, також двох готел╕в у Сакському район╕. Однак 5 справ на весь Крим – цього недостатньо. Ви повинн╕ жорстк╕ше реагувати на свав╕лля контролюючих орган╕в та орган╕в м╕сцево╖ влади. Без уваги прокуратури не повинен залишитися жоден шматок берега уздовж всього узбережжя Чорного моря, де ╓ порушення закону»... «Ваша робота у цьому напрямку повинна бути, по-перше, посл╕довною, а по-друге, ще й наочною. Люди мають бачити реальний результат вашо╖ правозахисно╖ роботи ╕ в╕дновлення справедливост╕...», — сказав В. Пшонка.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 17.05.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11753

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков