Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ НЕ ВИКЛЮЧА╢ НОВУ ХВИЛЮ МОБ╤Л╤ЗАЦ╤╥ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
З 2022 року на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму моб╕л╕зован╕ десятки тисяч чолов╕к╕в…


ПРОКУРАТУРА ГАМБУРГА ЗВИНУВАТИЛА СП╤ВРОБ╤ТНИК╤В SIEMENS У ПОРУШЕНН╤ КРИМСЬКИХ САНКЦ╤Й
Прокуратура висунула обвинувачення п'ятьом чолов╕кам, причетним до незаконного постачання газових...


У КРИМУ ПРОБЛЕМИ З╤ ЗВ’ЯЗКОМ П╤СЛЯ УРАЖЕННЯ В╤ЙСЬКОВО-МОРСЬКО╥ БАЗИ В СЕВАСТОПОЛ╤
Сили оборони Укра╖ни уразили рос╕йськ╕ велик╕ десантн╕ корабл╕ "Ямал" та "Азов", центр зв'язку ╕...


В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 31.05.2013 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 31.05.2013
ХТО — БУДУ╢, ХТО — РУЙНУ╢…

На кримськотатарських масових акц╕ях буваю з к╕нця дев’яностих. Спочатку це був просто ╕нтерес до народу, одна згадка про ╕снування якого могла стати причиною знищення ц╕лого тиражу книги, вже в╕ддруковано╖ для видавництва «Тавр╕я». П╕зн╕ше до цього додалися й мо╖ профес╕йн╕ обов’язки журнал╕ста. ╤ завжди в середовищ╕ цих людей я почувалася ц╕лком комфортно. Мен╕ переказували зм╕ст промов, що звучали ╖хньою мовою, а ваххаб╕ти, найортодоксальн╕ш╕ серед мусульман, нав╕ть подарували Коран.
Н╕чого ╕ншого не оч╕кувала я ╕ посп╕шаючи на п╕кетування рос╕йського консульства, для чого, як показували по телев╕зору, вже було заготовлено 4 десятки я╓ць. Причина, ймов╕рно, в╕дома вже вс╕м укра╖нцям: рос╕йський консул Володимир Андр╓╓в заборонив рос╕йським ветеранам, запрошеним переглянути кримськотатарський к╕ноф╕льм «Хайтарма», брати в цьому участь. Дарма, що головна д╕йова особа — дв╕ч╕ герой Радянського Союзу легендарний льотчик Амет-хан Султан, дарма, що його приклад мав би надихнути на ще палк╕шу любов до В╕тчизни ╕ бажання прислужитися ╖й. Та сам консул у сво╓му ╕нтерв’ю пов╕домив, що цей к╕ноф╕льм спотворю╓ ╕сторичну правду, адже кримськотатарський народ масово воював на боц╕ фашист╕в, ╕ цим самим фактично виправдав його депортац╕ю.
Погодьтеся, що под╕бн╕ заяви не могли залишити народ байдужим. Але при чому тут я? Та при тому, що коли йдеться про розпалювання м╕жнац╕онально╖ ворожнеч╕, це не порожн╕ слова. В мен╕ раптом кримськотатарськ╕ ж╕нки побачили приб╕чницю консула Андр╓╓ва та представницю Парт╕╖ рег╕он╕в, яка все «вислухову╓ ╕ винюху╓» (н╕би там був хоча б якийсь натяк на та╓мницю). Це я разом з Андр╓╓вим зрусиф╕кувала ╖х ╕ завдала старшим людям ст╕льки незаслужених страждань! Не маючи можливост╕ видворити злощасного консула, одна ╕з ж╕нок рада була б в╕д╕гнати на пристойну в╕дстань хоча б мене. Добре, що ╕нш╕ люди заступились, бо несправедлив╕сть ╓ болючою для представник╕в будь-якого народу.
╤ д╕йсно, чого б це я стояла на в╕дкритому сонц╕ у 35-градусну спеку лише з метою позловт╕шатися над обуреними людьми? А так╕, як з’ясувалося, д╕йсно були, т╕льки вони давали ╕нтерв’ю кореспондентам у зат╕нку, на протилежному боц╕ вулиц╕.
Одна ╕з ж╕нок розпов╕дала кореспондентов╕, що кримським татарам в╕ддали вс╕ ел╕тн╕ земл╕, а ╖╖ чолов╕ков╕, в╕йськовослужбовцю у в╕дставц╕, не дали н╕чого; ╕нш╕ переказували чи╖сь спогади про те, як в роки в╕йни кримськ╕ татари винищували ц╕л╕ села. А представник пророс╕йських сил у ВР Криму, що очолю╓ Пост╕йну ком╕с╕ю з культури, Серг╕й Цеков, який н╕бито випадково проб╕гав мимо, заявив, що татари не хот╕ли б, аби кримчани знали, що тут в╕дбувалося за час╕в в╕йни, тому ╕ обурюються.
Проте людина, реально винна в тому, що в Криму так активно роздмухувалося вогнище м╕жнац╕онально╖ ворожнеч╕, людина, яка мала би бути об╕знаною з правилами м╕жнародно╖ дипломат╕╖, не показувала ╕ носа з╕ свого палацу, оповитого живим ланцюгом ╕з м╕л╕ц╕╖, представник яко╖ не дозволив мен╕ нав╕ть обпертися об огорожу, аби зручн╕ше було вести записи.
Вт╕м, м╕тингуюч╕ про под╕бне не питали, спочатку вони намагалися вибити ворота, ╕ т╕льки заклики заступника голови Меджл╕су депутата ВР АРК Рефата Чубарова не п╕ддаватися на провокац╕ю ╖х трохи охолодили. Проте на «компл╕менти» дипломатов╕ вони вже не скупилися. Був Андр╓╓в ╕ «фашистом», ╕ «п’яницею», ╕ «нег╕дником», його й в╕дкрито проклинали, бажаючи, щоб доля д╕тей консула була такою ж, як ╕ у д╕тей тих, хто тут з╕брався. Красномовними були й транспаранти: «Генеральный консул России в Крыму — провокатор», «Андреев — вон из Крыма!», «Фашиствующий дипломат Андреев — позор России!».
П╕кетування тривало понад годину. Л╕тн╕ люди, як╕ зазнали депортац╕╖ д╕тьми, розпов╕дали про т╕ жах╕ття. Мансуль ╤льясов згаду╓: «Нас було семеро д╕тей, я — п’ятир╕чний. Я люблю вс╕ народи, та нехай буде трич╕ проклятий той, хто полива╓ м╕й народ брудом. Посол в Укра╖н╕ — г╕сть, ╕ ма╓ поводитися в╕дпов╕дним чином. А то виходить, як у приказц╕: «Пусти свиню за ст╕л...».
Говорилося й про те, що консул не добру послугу робить ╕ сво╓му народов╕, налаштовуючи проти нього ╕нш╕. А ось що заявив, зокрема, Рефат Чубаров:
— Пан Андр╓╓в осквернив пам’ять ╕ г╕дн╕сть загиблих, водночас намагаючись спонукати Укра╖нську державу в╕двернутися в╕д кримськотатарського народу. В╕н виправдову╓ вбивства м╕льйон╕в людей, ╕ под╕бн╕ йому можуть завтра заявити, що укра╖нц╕ сам╕ морили себе голодом, а ╓вре╖ влаштували соб╕ Голокост. Ц╕╓ю провокац╕╓ю в╕н хоче примусити нас в╕дступити в╕д ненасильницьких метод╕в боротьби ╕ скомпрометувати народ в очах св╕тового сп╕втовариства. Йому образливо, що в Укра╖н╕ нема╓ такого насилля над людьми, як в Рос╕╖, ╕ в╕н прагне пос╕яти думку, що тут теж небезпечно, а це може мати особливо негативн╕ насл╕дки на початку курортного сезону. Консул хоче в╕дродити дух Стал╕на ╕ Бер╕╖ в Укра╖н╕, розум╕ючи, що його сп╕вгромадяни дивляться на нашу кра╖ну з над╕╓ю.
Д╕сталося в╕д промовляючих ╕ кримськ╕й влад╕, а насамперед Анатол╕ю Могильову, який «дозволя╓ соб╕ так╕ ж сам╕ висловлювання, як ╕ Симоненко та Андр╓╓в». ╤ щоб татари не вважали це оф╕ц╕йною позиц╕╓ю укра╖нсько╖ влади, вони закликали вжити до автор╕в таких висловлювань р╕шучих заход╕в.
Под╕бн╕ тенденц╕╖ простежувалися ╕ на траурному м╕тингу 18 травня. Невдоволення кримських татар пов’язу╓ться, зокрема, ╕ з тим, що Рада представник╕в кримськотатарського народу при Президентов╕ Укра╖ни зменшилася чи не вдв╕ч╕, ╕ сьогодн╕ там нема╓ член╕в Меджл╕су, а очолю╓ ╖╖ людина, не популярна серед жодного народу, — Лентун Безаз╕╓в.
В╕дбулися ╕ небажан╕ для кримськотатарського народу зм╕ни у ВР АРК, де Пост╕йну ком╕с╕ю з м╕жнац╕ональних в╕дносин зам╕сть Ремз╕ ╤льясова очолив Енвер Абдура╖мов. Не задоволен╕ люди й зм╕ною кер╕вництва Республ╕канського ком╕тету у справах м╕жнац╕ональних в╕дносин та депортованих громадян, там на м╕сц╕ Едема Дудакова опинився Рефат Кенжал╕╓в, якому закидають давн╓ знайомство з першою особою в уряд╕ Криму А. Могильовим, котрий мав необережн╕сть заявити журнал╕сту «Крымской правды», що вигнання на чужину для кримських татар було ледве не благом, оск╕льки врятувало ╖х в╕д жорстокого самосуду земляк╕в. Про це розпов╕в член Меджл╕су За╖р Смедля╓в, до якого я звернулася, намагаючись з’ясувати, чому, власне, кримськ╕ татари 18 травня вимагали в╕дставки Анатол╕я Могильова, адже т╕ публ╕чн╕ заяви кримського прем’╓р-м╕н╕стра, як╕ мен╕ доводилося чути, св╕дчили швидше про турботу про долю цього народу, н╕ж про щось ╕нше.
Тож якщо все це п╕дсумувати, можна д╕йти висновку, що ми зробили-таки чималий крок назад у налагодженн╕ м╕жнац╕онального порозум╕ння пом╕ж кримчанами, а заява пана Андр╓╓ва просто стала останньою краплею, що спричинила вибух народного гн╕ву.
╤ якщо наш╕ громадяни нам таки ближч╕, н╕ж чужий московський чиновник (це нав╕ть не вдаючись до причини конфл╕кту), ц╕лком лог╕чно було б «намалюватися» серед п╕кетувальник╕в ╕ як╕йсь оф╕ц╕йн╕й особ╕, аби народ в╕дчув себе захищеним не лише власними прокльонами. Та образу земляк╕в сприйняв як свою лише голова кримського в╕дд╕лення КУНу Василь Овчарук, який п╕дтримав вимоги присутн╕х та заперечив право господаря Кремля хазяювати у вс╕х кра╖нах, як╕ вважа╓ сво╖ми васалами.
Про позиц╕ю ж оф╕ц╕йного Криму можна було д╕знатися з одн╕╓╖ ╕з телепередач. Суть ╖╖ в тому, що, н╕бито втрачаючи авторитет, Меджл╕с кримськотатарського народу за рахунок нагн╕тання ситуац╕╖ навколо консула Андр╓╓ва намага╓ться повернути св╕й вплив. Хоча в╕д правди н╕куди не под╕тися: дан╕ про випадки колаборац╕он╕зму збер╕гаються не лише в пам’ят╕, але й в н╕мецьких арх╕вах. ╤ факти зрадництва неможливо заперечити. Щодо консула, то його каденц╕я зак╕нчу╓ться 1 червня, тож видворяти його нема╓ н╕якого сенсу.
Т╕, хто виступав на телепередач╕, зробили вигляд, що не розум╕ють найважлив╕шого: справа не т╕льки ╕ не ст╕льки у присутност╕ або в╕дсутност╕ рос╕янина Андр╓╓ва десь за високими кримськими мурами, а в т╕м, що н╕ йому, н╕ комусь ╕ншому не ма╓ належати право таврувати увесь народ через т╕ чи ╕нш╕ випадки, в╕дом╕ з ╕стор╕╖, до яких наш╕ сучасники точно вже не мають жодного стосунку. Та ╕ перш н╕ж кинути в когось кам╕нь, треба пильно придивитися до власного минулого, а щонайперше, подумати, як╕ насл╕дки матимуть тво╖ слова, чи зм╕цнять вони в сусп╕льств╕ позиц╕╖ добра, спокою ╕ щастя. Адже кожне слово в╕дпов╕дально╖ людини ма╓ бути нац╕лене на результат, ╕ не на такий, якого досягнув пан Андр╓╓в.
Тож у резолюц╕╖, що була прийнята учасниками п╕кету, ╓ так╕ слова: «В╕дкрит╕ ╕ публ╕чн╕ твердження Генерального консула Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ у С╕мферопол╕ пана Володимира Андр╓╓ва, в яких в╕н виправдову╓ зд╕йснен╕ стал╕нським режимом злочини проти людяност╕, що знайшли вт╕лення у насильницьк╕й депортац╕╖ кримськотатарського та ╕нших народ╕в колишнього СРСР з╕ сво╖х земель, масових репрес╕ях ╕ вбивствах м╕льйон╕в людей р╕зних нац╕ональностей, ╓ не т╕льки образою пам’ят╕ загиблих, але й несуть пряму загрозу реставрац╕╖ тотал╕тарного режиму, вносять м╕жнац╕ональну ворожнечу ╕ ненависть в укра╖нське сусп╕льство».
«Ми, учасники п╕кету, вимага╓мо: в╕д Президента Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ В. Пут╕на — негайного в╕дкликання Генерального консула РФ у С╕мферопол╕ пана В. Андр╓╓ва; в╕д Президента Укра╖ни, ВР Укра╖ни ╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в — негайного оголошення В. Андр╓╓ва персоною нон грата».
Вже наступного дня п╕сля ц╕╓╖ под╕╖, 24 травня, консул Андр╓╓в склав ╕з себе повноваження, заявивши, що залиша╓ться при сво╖й думц╕, яка, до реч╕, ╓ оф╕ц╕йною позиц╕╓ю Рос╕╖, попри те, що в рос╕йському МЗС ╕ не схвалили його висловлювання щодо такого чутливого питання, як кримськотатарське.
Залиша╓ться лише нагадати, що це московська влада тасувала народи, як в колод╕ карти, визначала зрадник╕в ╕ карала ╖х, а ось для повернення людей на р╕дн╕ земл╕ не вид╕лила жодно╖ коп╕йки, переклавши увесь тягар на плеч╕ «молодшо╖ сестри». За под╕бними правилами д╕╓ ╕ рос╕йський консул, переконаний, що не залишиться без роботи, а й можливо, ще й п╕де на п╕двищення...

Тамара СОЛОВЕЙ

ТИМ ЧАСОМ...

Пол╕ц╕я Забайкальського краю (РФ) провела перев╕рку пов╕домлення про встановлення рекламних банер╕в з текстом екстрем╕стського зм╕сту. «В управл╕ння МВС Рос╕╖ по м╕сту Чит╕ над╕йшло телефонне пов╕домлення про те, що на вулиц╕ Володарського проводиться установка рекламного банера з текстом екстрем╕стського зм╕сту. Для перев╕рки ╕нформац╕╖ на м╕сце ви╖хала сл╕дчо-оперативна група», — пов╕домля╓ прес-служба УМВС по Забайкаллю.
Встановлено, що розм╕щенням банер╕в займа╓ться рекламна ф╕рма, в яку з Читинсько╖ газети над╕йшло замовлення на установку рекламних щит╕в з рос╕йським присл╕в’ям «Незваний г╕сть — г╕рше татарина». «За даним фактом проведено перев╕рку, опитано прац╕вник╕в рекламно╖ ф╕рми. Под╕бн╕ банери розм╕щен╕ на ╕нших вулицях м╕ста Чити. Було встановлено, що ознак екстрем╕зму в текст╕ нема╓», — п╕дсумувала прес-служба.
╤нтерфакс-Укра╖на
Джерело: http://gazeta.ua/articles/life/_rosijska-policiya-ne-znajshla-ekstremizmu-v-prisliv-ji-nezvanij-gist-girshe-tata/496614

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 31.05.2013 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11807

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков