Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 07.06.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 07.06.2013
«СЛОВО НЕПОГАСНЕ НАЙМИТ╤В ТРЯСЕ. ВОЛЕНЬКА, ТАРАСЕ! З НАМИ ТИ — ╤ ВСЕ!»

«В с╕м’╖ вольн╕й, нов╕й...»

Нин╕шнього 2013 року вже в 24-те в Укра╖н╕ пройшло М╕жнародне Шевченк╕вське л╕тературно-мистецьке свято «В с╕м’╖ вольн╕й, нов╕й…», з╕н╕ц╕ойване в 1989 роц╕ тод╕ ще Сп╕лкою (нин╕ нац╕ональною) письменник╕в Укра╖ни ╕ приурочене до дня перепоховання Тараса Шевченка в Укра╖н╕ 22 травня 1861 року. Щороку воно по черз╕ проходило в р╕зних рег╕онах Укра╖ни. Цьогор╕чне в╕дбулося на Харк╕вщин╕, де й було започатковане.
За минул╕ часи свято пройшло вс╕ма областями Укра╖ни, не минувши й Кримську автоном╕ю в 2011 роц╕. А в наступному 2014-му це величне д╕йство пошанування нашого великого поета ╕ мислителя продовжиться по новому колу. ╤ дуже символ╕чно, що 25-те Шевченк╕вське свято в╕дбудеться в р╕к 200-л╕ття з дня народження Шевченка на його р╕дн╕й Черкащин╕, де в╕н народився, п╕знав перш╕ уроки життя ╕ зв╕дки вийшов на широку дорогу митця, здобувши св╕тове визнання.
Хто б ╕ як не ставився до нин╕шнього Президента, але виданий указ про в╕дзначення поетового юв╕лею ╕ оголошений в ньому 2014 р╕к роком Шевченка зобов’язав державн╕ органи влади до п╕дготовки ╕ г╕дного проведення юв╕лейно╖ дати. Та й сам╕ перш╕ кроки новопризначеного м╕н╕стра культури Укра╖ни Леон╕да Новохатька засв╕дчили його державницьку позиц╕ю в цьому питанн╕.
З самого початку Шевченк╕вське свято в╕дбува╓ться в статус╕ м╕жнародного. Отож його учасниками цьогор╕ч були укра╖нськ╕ письменники та д╕яч╕ культури ╕ мистецтв з ус╕х рег╕он╕в Укра╖ни й представники ╕нших кра╖н. Серед останн╕х — Катаока Х╕рос╕ — л╕тературознавець ╕ фольклорист з Япон╕╖, який захистив кандидатську дисертац╕ю в Ки╖вському нац╕ональному ун╕верситет╕; Рустем Жангожа — професор, доктор ф╕лософ╕╖, член Сп╕лки письменник╕в Казахстану та НСПУ; Борис Мар╕ан — поет з Молдови, учасник дисидентського руху…
П╕сля прибуття з Ки╓ва автобуса з делегованими учасниками свята — письменниками ╕ митцями ╖х тепло в╕тали представники обласно╖ письменницько╖ орган╕зац╕╖. Гостей ознайомили з програмою проведення свята, а пот╕м ╖х запросили на зустр╕ч з м╕сцевою адм╕н╕страц╕╓ю, де йшла розмова про Шевченка та його пошанування ╕ п╕дготовку до наступного юв╕лею. Ввечер╕ делегац╕я була присутня на концерт╕ за участ╕ митц╕в — харк╕в’ян ╕ киян.
Наступного дня, 21 травня, митц╕в оч╕кували в харк╕вських ВНЗ, школах, л╕цеях, г╕мназ╕ях, б╕бл╕отеках, де в╕дбувалися ╖хн╕ тепл╕ зустр╕ч╕ з╕ студентами, викладачами, вчителями, учнями, б╕бл╕отекарями. Потому гост╕ роз’╖хались бригадами по районах Харк╕вщини для зустр╕ч╕ з громадами ╕ читачами.
Мен╕ випало побувати в Чугу╖вському район╕ разом з поетами — киянином Петром Перебийносом, хмельничанином Василем Горбатюком, харк╕в’янином Володимиром Ф╕латовим ╕ художниками — заступником голови Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни Миколою К╕щуком та головою ╤вано-Франк╕всько╖ НСХУ Ольгою Шулепою, учасницею всеукра╖нських та м╕жнародних виставок, майстринею з художньо╖ обробки шк╕ри, витоки яко╖ сягають ще в золот╕ Трип╕льськ╕ часи. ╥╖ роботи знаходяться в музеях та приватних колекц╕ях Канади, ╤тал╕╖, Польщ╕, Н╕меччини.
В Чугу╓в╕ ми в╕дв╕дали музей знаного майстра пензля ╤лл╕ Р╓п╕на, розм╕щеного в будинку його батьк╕в, в якому в╕н жив ╕ творив. Художник був палко закоханий в Укра╖ну та ╖╖ ╕стор╕ю ╕ культуру. З особливим п╕╓тетом ставився в╕н до Шевченка. Укра╖н╕ присвятив близько 180 сво╖х твор╕в. Р╓п╕ну належить ╕ в╕домий портрет Шевченка. Його ж портрет поряд з портретом Некрасова бачимо на знаменит╕й картин╕ художника «Не чекали». Р╓п╕н входив до складу жур╕ проекту пам’ятника Шевченку в Ки╓в╕ ╕ зробив для нього к╕лька еск╕з╕в. А ще пам’ятний вс╕м його малюнок до Шевченково╖ поеми «Кавказ», виконаний ним для лист╕вки п╕д назвою «Прометей», грош╕ в╕д продажу яко╖ мали п╕ти на цей пам’ятник.
П╕сля в╕дв╕дування музею делегат╕в з хл╕бом-с╕ллю гостинно зустр╕чали районн╕ оч╕льники, представники громадських орган╕зац╕й б╕ля пам’ятника Кобзарев╕, де в╕дбулося його пошанування. Виступали ╕ гост╕ — поети, культурн╕ та громадськ╕ д╕яч╕ району. Вс╕х присутн╕х захопив вишк╕л школяр╕в — козачат, як╕ з прапором Укра╖ни промарширували повз пам’ятника Шевченку, а пот╕м вишикувались б╕ля нього в почесну варту.
Загальне враження в╕д усього побаченого ╕ почутого висловив Петро Перебийн╕с: «Тако╖ гарно╖ укра╖нсько╖ мови, духу ╕ патр╕отичного настрою за один день не прищепиш. Напевне, ви цим живете».
Дал╕ урочистост╕ продовжились в клуб╕ села Малин╕вки, що межу╓ з райцентром. Тут у переповнен╕й зал╕ виступали при╖ждж╕ митц╕ ╕ м╕сцев╕ д╕яч╕ культури, учасники художньо╖ самод╕яльност╕. Говорили про велич Шевченка, поети читали в╕рш╕, присвячен╕ Кобзарев╕, а Микола К╕щук та Ольга Шулепа подарували м╕сцев╕й школ╕ 30 граф╕чних портрет╕в укра╖нських письменник╕в, альбом з репродукц╕ями художньо╖ обробки шк╕ри та пооб╕цяли для проведення урок╕в ╕стор╕╖ ╕ л╕тератури передати 24 портрети укра╖нських гетьман╕в.
Порадували присутн╕х ╕ виступи самод╕яльних м╕сцевих вихованц╕в, яких п╕дготувала Ольга Янкова — кер╕вник Малин╕вського будинку культури ╕ котра сама вс╕х полонила сво╖м майстерним сп╕вом п╕д власний акомпанемент на баян╕. Поб╕льше б нам таких одержимих п╕снею ╕ р╕дним словом!
Дуже м╕стко ╕ виразно про незнищенн╕сть Шевченкового духу, безсмертя його слова ╕ р╕дно╖ йому мови сказав харк╕вський рос╕йськомовний поет, лауреат л╕тературно╖ прем╕╖ ╕м. В. Сосюри Володимир Рад╕онов: «Шевченковский праздник шагает // По странам, не зная границ, // Шевченковский праздник играет // Восходами майских зарниц, // Шевченковский праздник и весел, // И духом народным велик, // Шевченковский праздник бессмертен, // Как сам украинский язык...»
Зранку 22 травня представник харк╕всько╖ влади ╕ гост╕ — митц╕ з╕ вс╕╓╖ Укра╖ни та ╕з заруб╕жжя разом з представниками м╕сцево╖ влади з╕бралися в центр╕ м╕ста б╕ля величного пам’ятника Кобзарев╕, що ╓, мабуть, одним з найкращих, для покладання кв╕т╕в. Тут же б╕ля пам’ятника Кобзарев╕ заступник голови НСПУ Михайло Каменюк вручив в╕домому укра╖нському поету Дмитру Шупт╕ медаль НСПУ — «Почесна в╕дзнака — за особист╕ досягнення у л╕тературн╕й творчост╕ та в╕дродженн╕ духовно╖ культури укра╖нського народу». А дал╕ в центр╕ Шевченкового парку почалися яскрав╕ виступи художн╕х дитячих колектив╕в Харк╕вщини. В присутност╕ сво╖х колег-письменник╕в, представник╕в громадськост╕ ╕ численних глядач╕в голова НСПУ В╕ктор Баранов урочисто передав оч╕льниц╕ Черкасько╖ обласно╖ письменницько╖ орган╕зац╕╖ Валентин╕ Коваленко символ╕чну булаву на знак проведення наступного юв╕лейного Шевченк╕вського свята на батьк╕вщин╕ поета.
Заключним акордом урочистостей став концерт в Харк╕вському нац╕ональному академ╕чному театр╕ опери та балету ╕м. М. В. Лисенка, де заступник м╕н╕стра культури Укра╖ни зачитав в╕тання учасникам свята в╕д Президента В╕ктора Януковича. Однак вс╕х подивувала в╕дсутн╕сть на заход╕ перших ос╕б м╕ста та област╕.
Дал╕ був сам концерт. У виконанн╕ кращих майстр╕в лунали в╕рш╕ та п╕сн╕ на слова Шевченка («Запов╕т», «Реве та стогне Дн╕пр широкий», «Сонце заходить, гори чорн╕ють», «Думи мо╖, думи», «Все упован╕╓ мо╓») та укра╖нськ╕ народн╕ п╕сн╕ («Лоза», «Чорн╕╖ брови, кар╕╖ оч╕», «Ой п╕ду я лугом»).
Були ╕ письменницьк╕ прив╕тання. Голова НСПУ В╕ктор Баранов виголосив полум’яне слово про Кобзаря. А пот╕м на сцену п╕днялися лауреати Державно╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Т. Г. Шевченка — Петро Перебийн╕с, Любов Голота та Анатол╕й Кичинський, як╕ сво╖ виступи завершили власними в╕ршами про поета.
Затамувавши подих, спостер╕гали глядач╕ ╕ за п╕сочною ан╕мац╕╓ю, спроектованою на великий екран, на тему «Шевченк╕вськ╕ мотиви» у виконанн╕ майстрин╕ цього нов╕тнього мистецького виду Св╕тлани Тельбух.
А на завершення концерту перед глядачами виступив славетний Слобожанський ансамбль п╕сн╕ ╕ танцю з композиц╕╓ю «В╕та╓ Укра╖на». Заключний концерт продемонстрував високу майстерн╕сть його учасник╕в, представник╕в народу, що дав св╕тов╕ ген╕я слова ╕ д╕╖ — Тараса Шевченка.
Заголовком до свого зв╕ту-репортажу про Шевченк╕вське свято на Слобожанщин╕ я взяв слова з в╕рша Петра Перебийноса, прочитаного ним з╕ сцени харк╕вського оперного театру: «Слово непогасне наймит╕в трясе. Воленька, Тарасе! З нами ти — ╕ все!».
Справд╕, краще про те, ким ╓, був ╕ в╕чно буде для нас Тарас Шевченко, не скажеш.

Михайло ВИШНЯК
Фото Серг╕я Голов╕на

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 07.06.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11851

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков