Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 21.06.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 21.06.2013
П╤ВОСТР╤В ФОРМИ СЕРЦЯ
Галина ГОРДАСЕВИЧ

Кримськ╕ враження

Галина Гордасевич була внучкою ╕ донькою репресованих священик╕в, малол╕тн╕м в’язнем стал╕нських концтабор╕в, учасницею дисидентського руху 60-70-х рок╕в минулого стол╕ття, письменницею, автором багатьох зб╕рок поез╕╖, прози, публ╕цистики, лауреатом прем╕╖ ╕м. Олександра Б╕лецького в галуз╕ л╕тературно╖ критики, першим лауреатом прем╕╖ ╕м. Валер╕я Марченка в галуз╕ публ╕цистики, громадським ╕ пол╕тичним д╕ячем, одн╕╓ю з орган╕затор╕в в Укра╖н╕ Товариства укра╖нсько╖ мови та РУХу.
К╕лька рок╕в тому п╕шла за межу в╕чност╕. Жила у Львов╕, але ус╕м серцем вбол╕вала ╕ за наш укра╖нський Крим. Завжди ц╕кавилася життям кримських укра╖нц╕в, станом р╕дно╖ нам укра╖нсько╖ мови, культури, л╕тератури. П╕дтримувала т╕сн╕ творч╕ зв’язки з ╓диною на п╕востров╕ укра╖номовною газетою «Кримська св╕тлиця». Часто надсилала до редакц╕╖ сво╖ статт╕, в╕рш╕. ╤ газета радо ╖х друкувала.
Сьогодн╕ ми хочемо запропонувати читачам коротеньк╕ спогади письменниц╕ Галини Гордасевич про сво╓ знайомство з Кримом, про т╕ незабутн╕ враження, як╕ залишив ╖й наш кв╕тучий сонячний п╕востр╕в, що так нагадував письменниц╕ форму серця.
Р╕зним поетам Крим уявлявся по-р╕зному: одному — виноградним р╕зьбленим листочком, ╕ншому — медалькою на грудях земл╕, а одному поету, який чимало написав в╕рш╕в про под╕╖ громадянсько╖ в╕йни у Криму в 20-х роках минулого стол╕ття, Крим уявлявся кобурою в╕д маузера при боц╕ вояка…
А от ж╕нц╕-поетес╕, яка мала добре ╕ щире серце, Крим асоц╕ювався ╕з формою серця… Як кажуть, кому що ближче…
Отже, пропону╓мо кримськ╕ враження пок╕йно╖ письменниц╕, льв╕в’янки Галини Гордасевич з арх╕ву «Кримсько╖ св╕тлиц╕».

Галина ГОРДАСЕВИЧ
П╤ВОСТР╤В ФОРМИ СЕРЦЯ

В Криму я була трич╕. Один раз у санатор╕╖ «Труд» б╕ля Алушти, ╕ якби не те, що я там склала в╕рш «Кримськ╕ враження», то я б охоче витерла з пам’ят╕ всяк╕ спогади про те перебування, наст╕льки воно було невдалим.
Зате два ╕нш╕... Ох! Ах! Ех!..
Перший раз ми з сином при╖хали «дикунами» в Севастополь на два тижн╕ ╕ поселилися в самому центр╕ м╕ста в знайомо╖. Ц╕лими днями ми бродили по м╕сту, розглядаючи вс╕ його ц╕кавинки: панораму, аквар╕ум, музей флоту ╕ те де. А ввечер╕ ми або йшли в театр, — саме на гастролях був ки╖вський театр ╕м. Лес╕ Укра╖нки, ╕ ми передивилися весь репертуар, — або гуляти на Приморський бульвар.
Яка це краса — зах╕д сонця на мор╕! Здавалося б, щодня всього одн╕ ╕ т╕ ж складники: небо, вода ╕ сонце, проте зах╕д щодня ╕нший. Я сид╕ла на лавц╕ ╕ милувалася ним, а м╕й син, якому тод╕ було всього рок╕в тринадцять (от не пригадаю точно: був це 1974 чи 1975 р╕к?), десь крутився неподал╕к. ╤ як т╕льки до самотньо╖ молодо╖ ж╕нки починав приставати небажаний залицяльник, м╕й син тут же п╕дб╕гав ╕ суворим тоном говорив:
— Мамо, нам пора додому!
╤ зальотника як в╕тром здувало.
Проте коли це зробив такий романтичний кап╕тан, чию засмагл╕сть ще б╕льше п╕дкреслювала б╕лосн╕жна форма (чи, навпаки, б╕лосн╕жн╕сть форми п╕дкреслювала його смагляв╕сть?), м╕й син не п╕д╕йшов.
Зрештою, той кап╕тан сам запитав:
— А хто отой, що все б╕ля вас крутиться? На сина в╕н завеликий, на кавалера занадто зелений.
— Ах, — ман╕рно з╕тхнула я, — це м╕й далекий родич. Ми з ним разом в╕дпочива╓мо.
— Перший раз бачу ж╕нку, яка ╖де в╕дпочивати з далеким родичем, — зачудувався кап╕тан.
Зрештою, наш роман тривав дуже недовго, бо коли в╕н на другий день прийшов у «штатському», то в╕дразу розчарував мене. Вся морська романтика була убита тим костюмом наповал. ╢диний спогад, який мен╕ в╕д нього залишився, — це фраза: «Хочеться чогось гостренького: не то оселедця з’╖сти, не то революц╕ю зробити».
Оце так╕ настро╖ були на чорноморському флот╕ в середин╕ 70-х рок╕в!
Через тиждень ми з сином в╕дчули, що життя «в гостях» не таке вже при╓мне, але тут на допомогу прийшов щасливий випадок, ╖хала я тролейбусом ╕ побачила велику вив╕ску — «Крымбытреклама». А я тод╕ саме працювала старшим редактором у «Донбытрекламе». Отож я вийшла на п╕вдороз╕ з тролейбуса ╕ п╕шла туди познайомитися з колегами, обм╕нятись досв╕дом. А зак╕нчилося це тим, що старший редактор «Крымбытрекламы», д╕знавшись про мо╖ проблеми, сказала: «Та ось вам ключ╕ в╕д мо╓╖ квартири, я все одно живу в батьк╕в».
Ах, як╕ ми були щаслив╕, опинившись в окрем╕й двок╕мнатн╕й квартир╕ з газовою плитою, холодильником ╕ телев╕зором, а головне — з ц╕лою шафою ц╕кавих книжок. Правда, ця квартира була на досить далек╕й околиц╕ Севастополя, зате навпроти був ринок, на якому чудов╕ персики продавалися мало не вдв╕ч╕ дешевше, н╕ж на центральному, а недалеко був зручний ╕ тихий пляж. Зрештою, м╕сто ми вже обходили, тож тепер з╕ спок╕йною сов╕стю лежали або на пляж╕, або на сво╖х л╕жках ╕ читали, за╖даючи прочитане персиками.
Поверталися додому в╕дпочил╕, щаслив╕, ╕ для мене Севастополь нав╕ки залишився гр╕н╕вським Гель-Г’ю, де м╕цно пахне лавандою ╕ звучить романтичний «Б╕лий танець». Пригаду╓те: «Я пригласить хочу на танец вас и только вас»? Його тод╕ крутили на вс╕х майданчиках Севастополя, ╕ все одно в╕н мен╕ не набрид.
При╖хавши додому, я написала опов╕дання, яке так ╕ називалося: «Дорога додому». Його опубл╕кував журнал «Радянська ж╕нка», ╕ воно було назване кращим опов╕данням року.
Як жаль, що в найближчому майбутньому мен╕ не св╕тить перспектива знову побувати в Севастопол╕!
А втрет╓ я була в Криму в будинку творчост╕ письменник╕в у Коктебел╕. Правда, було це в кв╕тн╕, ╕ погода б╕льше розчаровувала, н╕ж т╕шила. Бо йдемо вранц╕ сн╕дати — на неб╕ н╕ хмаринки, море сл╕пить оч╕, сонце... Словом, та-а-ака погода! А виходимо з ╖дальн╕ — все небо в хмарах, довкола туман, а то й дощ накрапа╓. ╤ так щодня протягом ус╕х 24 дн╕в. ╤ все ж я про цей св╕й побут у Криму згадую з ностальг╕чним з╕тханням. Найперше тому, що тод╕ я була — ╓диний раз у сво╓му житт╕! — з коханим чолов╕ком. Вийшовши з ╖дальн╕ ╕ переконавшись, що пляж знову в╕дпада╓, я говорила коханому чолов╕ков╕: «До об╕ду можеш бути в╕льний», — а сама с╕дала за ст╕л. Через три роки в мене вийшла книжка «Силуети поетес». Так от, дв╕ найб╕льш╕ ╕, як на мене, найкращ╕ статт╕ — про Л╕ну Костенко ╕ про ╤рину Жиленко — я написала саме там.
Пот╕м ми йшли об╕дати, пот╕м... Та вже знаходили що робити. А п╕сля вечер╕ заходили в такий соб╕ чайний будиночок ╕ пили чай з чебрецем або з м’ятою, а пот╕м танц╕, а пот╕м прогулянка берегом н╕чного моря...
Кажуть, на коктебельському узбережж╕ море викида╓ нап╕вдорогоц╕нн╕ кам╕нц╕. Нам вони не трапилися, але одного разу м╕й товариш прин╕с ╕ висипав мен╕ на долоню жменю звичайних кам╕нц╕в ╕ уламк╕в черепашок, як╕ були дуже гарн╕. Вони й дос╕ лежать у коробочц╕ на мо╓му робочому стол╕.
Ах, про найсм╕шн╕ше я мало не забула! Так ось, я вс╕м про нього казала, що в╕н — майор МДБ (а був в╕н звичайний донецький шахтар), зате в╕н про мене говорив, що я працюю в шахтарськ╕й лазн╕. ╤ справд╕ в той час були сам╕ шахтар╕, а нас, письменник╕в, було чолов╕к п’ять, ╕ н╕хто на нас не звертав уваги. Ситуац╕я зм╕нилася, коли при╖хав дуже тод╕ популярний з московських телепередач пародист Олександр ╤ванов. Шахтар╕ за ним ходили натовпом, ╕ адм╕н╕страц╕я просто була змушена влаштувати творчий веч╕р. Але тому, що ╤ванов не хот╕в сам весь веч╕р викладатися, довелося розшукувати нас — ╕нших член╕в Сп╕лки. Так мо╓ «╕нкогн╕то» було розкрите, але я це досить зручно використала в сво╓му виступ╕, а коли я ще на зак╕нчення сказала: «Тут ус╕ говорили, що страшно в присутност╕ ╤ванова читати в╕рш╕, бо в╕н в╕зьме ╕ напише парод╕ю. А я не боюся, бо пишу укра╖нською». ╤ аплодували мен╕, далеб╕, не менше, н╕ж ╤ванову. Жаль т╕льки, що еп╕грама на самого ╤ванова спала мен╕ на думку лише наступного дня.
╤ знову я поверталася з Криму в╕дпочила, щаслива, задоволена собою ╕ життям. У вагон╕ взяла пост╕ль ╕ всю н╕ч м╕цно спала.
А по╖зд мчав на п╕вн╕ч, все ближче до Чорнобиля. Бо була то траг╕чна н╕ч 26 кв╕тня 1986 року.
Але я ще того не знала.
╤ н╕хто не знав.
╤ Крим у тому не винен.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 21.06.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11922

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков