Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 21.06.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 21.06.2013
СВ╤ТЛИЦЮ СТАРОЖИТНОСТЕЙ ОБЛАШТУВАЛА ВДОМА ЖИТЕЛЬКА НАГ╤РЯНКИ ТА╥С╤Я КОСАРЧИН

Шановна редакц╕╓! До вас зверта╓ться льв╕в’янин ╢встах╕й Миколайович Тарасюк, пенс╕онер, ваш щирий пошановувач. Вже два роки я передплачую «Кримську св╕тлицю», яка для мене стала ╓диним джерелом заспоко╓ння (в╕дносного, зв╕сно ж). Так мене вс╕ ЗМ╤ д╕стали, що не хочеться н╕ бачити ╖х, н╕ читати. Правда, ╓ винятки. В ╖хньому числ╕ ╕ ваша газета. Вона мене задовольня╓ тим, що в╕д не╖ «пахне» укра╖нським духом, вона близька мо╓му серцю. Я вже багатьох сво╖х знайомих переконав, що вашу газету сл╕д передплатити, вона цього заслугову╓. Це безперечний ваш усп╕х. Я радий за вас ╕ бажаю вам вистояти в наших таких несприятливих умовах. Дякую вам!
А тепер невеличке прохання. Мен╕ в руки потрапила газета «Нова доба», що вида╓ться у м. Бучач Терноп╕льсько╖ област╕. В н╕й ╓ зам╕тка про одну ж╕ночку, яка у сво╖й квартир╕ орган╕зувала музей старожитностей. Думаю, що ця зам╕тка про Та╖с╕ю Косарчин у багатьох людей викличе щире захоплення ╖╖ вчинком ╕ буде слугувати джерелом справжнього натхнення ╕ патр╕отизму. Якщо можете, то передрукуйте цю статтю в сво╖й газет╕, хай люди знають про цю укра╖нку.

З повагою, ваш ╢встах╕й ТАРАСЮК, м. Льв╕в

СВ╤ТЛИЦЮ СТАРОЖИТНОСТЕЙ ОБЛАШТУВАЛА ВДОМА ЖИТЕЛЬКА НАГ╤РЯНКИ ТА╥С╤Я КОСАРЧИН

Вслухуючись у витончену укра╖нську вимову бучачанки п. Та╖с╕╖ Косарчин, милуючись шляхетн╕стю звучання кожного слова, н╕защо не подума╓ш, що ж╕нка — уродженка Горл╕вки на Донеччин╕, де здеб╕льшого чути якщо не рос╕йську, то суржик. ╤ врапт — таке ф╕л╕гранне багатство! Ще й захоплення довол╕ незвичне для «сх╕днячки» — автентична укра╖нська вишивка, керам╕ка, уся старовина.
— Ще замолоду була залюблена в гуцульську глину, керам╕ку ╕ загалом у старовинн╕ реч╕. ╤з чолов╕ком (в╕н, до реч╕, професор математики) вчителювали, тож ╕ д╕тей привчали шанувати сво╓, р╕дне, — розпов╕да╓ п. Та╖с╕я.
— Мабуть, укра╖нську мову викладали?
— А ось ╕ н╕. Читала електротехн╕ку ╕ ф╕зику у Льв╕вському буд╕вельному техн╕кум╕. Там навчалася ╕ вийшла зам╕ж.
— А у Бучач╕ як опинилися?
— При╖хала доглядати старенького свекра, в╕н помер на 96-му роц╕ життя. А тепер чолов╕ков╕ треба допомагати, йому важко ходити.
— Тим не менше, вас обох ми застали за садженням картопл╕...
— Та якось мусимо давати соб╕ раду. Д╕ти у Львов╕, тож на ╖хню допомогу особливо не розрахову╓мо.
— У вас чудова св╕тлиця старожитностей. Де брали експонати для м╕н╕-музею?
— Все життя потрохи збирала. Нев╕стка моя — профес╕йний художник, син — аматор, тож ╕ вони доклалися. Найб╕льше у мо╖й св╕тлиц╕ гуцульсько╖ глини, ╓ реч╕, яким понад сотню рок╕в. Збер╕гаю багато писанок, як╕ писали мо╖ д╕ти, внуки, — це с╕мейна справа. Також ╓ роботи нев╕стки Оленки, дуже мен╕ подобаються ╖╖ дизайн та укра╖нський стиль. Чимало ц╕кавих речей познаходила на горищ╕ свекрово╖ хати. Дорожу рушником, вишитим червоною гладдю мо╓ю прабабцею. Маю ориг╕нальну дерев’яну мак╕тру з суц╕льного дерева, яку мен╕ привезли з╕ Львова. Он у кутку сто╖ть старезна дерев’яна скриня, яку випадково побачила в одному двор╕, де вона валялася як непотр╕б. Кажу до господар╕в: «Продайте», а вони: «Та забирайте, ми вам ще й доплатимо...». Я ╖╖ чотири м╕сяц╕ в╕дчищала лезом. Бамбетель застелений старовинним килимом ╕з Возилова. Сус╕ди знають про мо╓ захоплення, тож дещо ╕ вони поприносили. Окреме м╕сце в╕двела вишиванкам. Правда, найкращ╕ позабирали внучки, маю ╖х три. ╢ у мене сорочки з Франк╕вщини, серед них моя улюблена, яку ╕нколи вдягаю на свята, ╖й уже, мабуть, понад 100 рок╕в. Збер╕гаю свою студентську найпершу сорочку. Плекаю рушник мо╓╖ бабун╕ з Харк╕вщини — вони зв╕дти втекли в╕д голоду на Донбас. Вишиванки я не «консервую» — ╕нколи сама ношу, ╕нколи даю для аматор╕в-театрал╕в. Хай служать людям, бо в шаф╕ кому воно потр╕бне?
— Д╕ти п╕дтримують вас у вашому захопленн╕?
— Б╕льше того, вони й сам╕ щось щоразу привозять. Кажуть: «Це добре, мамо, що ти ма╓ш де в╕дпочити душею». Син з нев╕сткою на Великодн╕ свята в╕дкривають у Львов╕ школу писанкарства п╕д гаслом «В╕дроди укра╖нське — напиши свою писанку». А пот╕м у Шевченк╕вському гаю розпродають ц╕ роботи, дають майстер-клас.
— А чи╖х рук он та велика, у людський зр╕ст, мотанка, ще й п╕дперта бандурою?
— На бандур╕ грала колись моя внучка. А мотанку я сама робила, вдягнула ╖╖ в сорочку, плахту.
— Сам╕ вишива╓те?
— Т╕льки хрестиком, низинку так ╕ не опанувала.
— Бачу, у вас книг багато. Кого любите перечитувати?
— Дуже люблю Франка. Нав╕ть н╕коли ран╕ше не думала, що в╕н такий глибокий та чутт╓вий поет. Багато його твор╕в знаю напам’ять, чолов╕к теж, ми нав╕ть змага╓мося, хто б╕льше вивчить. Робила в нашому м╕ському Народному дом╕ Франков╕ вечори. Не все так вдавалося, як задумала, ╕, щоб мене розрадити, чолов╕к каже: «Я вивчу для тебе «Мойсея». ╤ вивчив, ╕ читав з╕ сцени! Дуже ц╕ную подаровану мен╕ книгу ╤рини Сеник «Б╕ла айстра любов╕», де, кр╕м поез╕й, ум╕щен╕ ще й укра╖нськ╕ орнаменти, схеми вишивок.
— А укра╖нську вимову в╕дшл╕фували у Львов╕?
— Вважала себе двомовною: удома ми говорили укра╖нською, а навчалася в рос╕йськомовн╕й школ╕. Але була дуже вимоглива ╕ справедлива вчителька укра╖нсько╖, я в не╖ н╕коли не мала «п’ят╕рки». А при вступ╕ у Львов╕ отримала найвищий бал за тв╕р! Я одразу ж пов╕домила про це сво╖й вчительц╕ Над╕╖ Мирон╕вн╕.
— Писанки вм╕╓те писати?
— Ум╕ю, але вже мен╕ це важко да╓ться: руки тремтять, р╕вну л╕н╕ю не проведу.
— Кого чека╓те на Великдень?
— Д╕ти при╖дуть, внуки. Як ╕ вс╕ молод╕, вони дуже зайнят╕, на все ╖м браку╓ часу. Та для того й ╓ свята, щоби з╕братися разом, за святково накритим столом, погомон╕ти. Життя ж мина╓...

Оксана ЧОРН╤Й
газета «Нова доба»,
№ 18, 3 травня 2013 р.
м. Бучач
Терноп╕льсько╖ област╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 21.06.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11933

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков