Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 28.06.2013
ДВ╤ НОВ╤ КНИГИ МИРОСЛАВА МАМЧАКА

Пам’ят╕ ек╕пажу ескадреного м╕ноносця «Завидний», який першим п╕дняв Укра╖нський нац╕ональний прапор над Чорним морем, присвятив свою нову книгу «Чорноморський флот. Курсом до Укра╖ни» досл╕дник ╕стор╕╖, ветеран ВМС Укра╖ни, кап╕тан 1 рангу Мирослав Мамчак. Разом ╕з нею в╕н презентував зб╕рник документ╕в «В╕йськово-морське буд╕вництво в Укра╖н╕ у XX ст.», куди ув╕йшли арх╕вн╕ документи ╕ джерела Севастопольського державного арх╕ву, як╕ розкривають под╕╖ навколо процесу в╕йськово-морського буд╕вництва в Укра╖н╕ протягом XX стол╕ття: рух за укра╖н╕зац╕ю Чорноморського флоту та перех╕д його п╕д юрисдикц╕ю УНР в 1917-1918 рр., подальш╕ пол╕тичн╕ ╕нсинуац╕╖, документи ╕ матер╕али часу в╕дродження ВМС Укра╖ни та технолог╕ю створення флотсько╖ проблеми п╕сля здобуття Укра╖ною незалежност╕.
Презентац╕я книг в╕дбулася 20 червня 2013 р. у телерад╕окомпан╕╖ ВМС ЗС Укра╖ни «Бриз», яку в╕н очолював з 1994 до 2010 року ╕ зробив ╖╖ впливовим ╕нформац╕йним центром не лише флотського життя та згуртував навколо себе ус╕ укра╖нськ╕, державницьк╕, нац╕онально св╕дом╕ сили Севастополя.
Автор досл╕див процес в╕йськово-морського буд╕вництва в Укра╖н╕ на початку ╕ у к╕нц╕ XX ст. та дов╕в ╖хню тотожн╕сть. Саме на арх╕вн╕й ╕ джерельн╕й баз╕ спростован╕ численн╕ пропагандистськ╕ м╕фи навколо флоту, впроваджен╕ ╕мперськими ╕деологами в св╕дом╕сть севастопольц╕в ╕ моряк╕в, перемоги, причини поразок ╕ численних жертв, яких зазнали в╕йськов╕ моряки ╕ севастопольц╕ в процес╕ боротьби за Укра╖нський флот.
У в╕дверт╕й розмов╕ Мирослав Андр╕йович нав╕в численн╕ факти недооц╕нки значення флоту в житт╕ укра╖нсько╖ держави як на початку ХХ стол╕ття, так ╕ наприк╕нц╕ його, ╕ тому використання його в пол╕тичних ц╕лях. Тод╕шн╕й укра╖нський уряд побоявся взяти на себе в╕дпов╕дальн╕сть за флот ╕ втратив його. ╤ цей самий сценар╕й, що визр╕в у голов╕ одного з орган╕затор╕в б╕льшовицького перевороту 1917 р. Лейби-Троцького, був повторений Борисом ╢льциним на початку 1990-х рок╕в п╕сля проголошення Укра╖ною незалежност╕. Якби Кравчук сказав Касатонову: «Командуй флотом, Укра╖на буде його ф╕нансувати», — була б ╕нша ситуац╕я, — впевнений Мирослав Мамчак. Зам╕сть цього Кравчук сказав, що нам великий флот не потр╕бен, що призвело до втрати перспектив служби для велико╖ к╕лькост╕ оф╕цер╕в. Виникла маса соц╕альних питань, як╕ були вм╕ло роз╕гран╕ профес╕йними пропагандистами. Адже на флот╕ 73% проголосувало за незалежн╕сть Укра╖ни. П╕сля таких заяв ╖х одразу стало менше.
Пригадав автор ╕ про невдалу спробу кер╕вництва ╕ в╕йськовослужбовц╕в ВМС Укра╖ни донести замовчувану правду про ╕сторичний факт п╕дняття укра╖нських прапор╕в на кораблях Чорноморського флоту. 5 липня 2008 року у день 90-р╕ччя пророс╕йськ╕ сили орган╕зували антидержавний виступ, напали на моряк╕в строково╖ служби ╕ не дозволили встановити на Графськ╕й пристан╕ мемор╕альну дошку.
«Це спроба заткнути рот ╕стор╕╖, зробити чорну д╕ру навколо всього, що стосу╓ться Укра╖ни в ╕стор╕╖ Севастополя, зв’язати всю перед╕стор╕ю ВМС Укра╖ни т╕льки з радянським Чорноморським флотом. Навколо Севастополя багато легенд, як╕ схож╕ на м╕фи Стародавньо╖ Грец╕╖. Багато геро╖в, серед яких укра╖нц╕в нема╓. ВМСУ не повинн╕ задовольнятися ╕стор╕ями чужих поразок ╕ перетворювати ╖х на легенди», — сказав Мамчак.
Основною джерельною базою досл╕дження стала книга «В╕йськово-морське буд╕вництво в Укра╖н╕ у XX ст. Зб╕рник документ╕в». Б╕льш╕сть арх╕вних джерел активно використовуватимуться п╕д час майбутн╕х ╕сторичних досл╕джень ╕сторичного минулого флоту ╕ доводять, що флотська проблема Укра╖ни т╕сно переплетена з економ╕чними ╕ в╕йськово-пол╕тичними ╕нтересами Рос╕╖.
Автор розпов╕в, що безпл╕дно звертався до директора фонду Павла Лебед╓ва, який ╓ м╕н╕стром оборони Укра╖ни, за допомогою у виданн╕ ╕сторичного досл╕дження про флот. У результат╕ ц╕╓╖ в╕дмови ╕ наявност╕ в╕льного часу для роботи в Севастопольському державному арх╕в╕ народилась ще одна книга. Нав╕ть серед повернутих Москвою документ╕в, як╕ п╕дтримують сов╓тську владу, вдалось в╕днайти велику к╕льк╕сть арх╕вних перлин, що в╕дображають в╕йськово-морське буд╕вництво Укра╖ною на початку ХХ ст. Але дос╕ нев╕дом╕ вс╕ ╕мена жертв б╕льшовицького терору ╕ це ╓ одним ╕з нагальних завдань ╕сторик╕в. Натом╕сть у м╕ст╕ чимало ганебно╖ топон╕м╕ки, яка ув╕чню╓ ╕мена кат╕в севастопольц╕в — вулиц╕ Пожарова, Островсько╖, Гавена та ╕нших нелюд╕в. Под╕бно╖ р╕зн╕ не допустили нав╕ть фашисти п╕д час окупац╕╖ Севастополя, каже Мамчак. За його п╕драхунками, Севастополь зазнав найб╕льших втрат в╕д б╕льшовицько╖ агрес╕╖ ╕ терору. Але це в м╕ст╕ замовчу╓ться. Спотворюються ╕ под╕╖ нещодавнього минулого — початку 1990-х рок╕в.
Автор впевнений, що оприлюднення цих документ╕в може сприяти унеможливленню повторення траг╕чних под╕й ╕ помилок минулого, бо флотська проблема в Укра╖н╕ дос╕ не вир╕шена.
Книги видан╕ невеликим накладом за ф╕нансово╖ п╕дтримки Героя Укра╖ни, народного депутата ╤, ╤╤ ╕ IV скликань Степана Хмари видавництвом Севастопольсько╖ МО ВСТУ «Просв╕та» ╕м. Тараса Шевченка ╕ розповсюджуватимуться у б╕бл╕отеках м╕ста Севастополя ╕ ВМС Укра╖ни.

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11951

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков