Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 05.07.2013
ЩОБ ВИВЧАТИ УКРА╥НСЬКУ МОВУ В ПОЛЬСЬК╤Й ШКОЛ╤, ДОСТАТНЬО ЗАЯВ ТРЬОХ БАТЬК╤В

Вивчення укра╖нсько╖ мови у польськ╕й школ╕ гаранту╓ польське осв╕тн╓ законодавство. Школи, в яких ╓ уроки укра╖нсько╖ мови, на одного учня, який ц╕╓╖ мови навча╓ться, отримують б╕льше ф╕нансування, н╕ж на перес╕чного учня-поляка. Кр╕м цього, в рег╕онах, де ╓ значн╕ скупчення укра╖нц╕в, д╕ють укра╖нськ╕ або укра╖нсько-польськ╕ школи, в яких д╕ти отримують ╜рунтовн╕ знання р╕дно╖ мови, ╕стор╕╖ та культури. Рад╕о Свобода поц╕кавилося, як функц╕ону╓ укра╖нське шк╕льництво у Польщ╕, зокрема, у Варм╕нсько-Мазурському во╓водств╕, що на п╕вн╕чному сход╕ кра╖ни. За даними останнього перепису населення там мешка╓ понад 13 тисяч укра╖нц╕в.
16-р╕чна Наталя Копилко в укра╖нськ╕й школ╕ ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки, що в м╕ст╕ Бартошиц╕, навча╓ться майже 9 рок╕в. Д╕вчина, як ╕ багато ╖╖ ровесник╕в, укра╖нц╕в Польщ╕, мову сво╖х предк╕в вивчила у школ╕. «На самому початку я взагал╕ не знала укра╖нсько╖ мови, я н╕чого не вм╕ла сказати, н╕чого написати. А тепер я вм╕ю розмовляти, писати, читати. Я також п╕знала Укра╖ну, я там була 4 чи 5 раз╕в. Важливо знати землю, з яко╖ походять наш╕ д╕дус╕-бабус╕, де вони виростали», – розм╕ркову╓ Наталя.
Учениця Бартошицько╖ школи каже, що кожен урок в ╖╖ школ╕ – це сво╓р╕дна мандр╕вка в Укра╖ну. Про вчител╕в вона говорить: «Вони нам багато розпов╕дають про Укра╖ну, ми мандру╓мо туди на кожному уроц╕, бо ми також дивимося р╕зн╕ ф╕льми, зн╕мки, ми чита╓мо укра╖нську л╕тературу, яка нас в╕дносить ╕ в XIX стол╕ття, ╕ у XX. Так що це дуже ц╕каво». Наталя, яка живе за сотн╕ к╕ломентр╕в в╕д Укра╖ни, каже, що хот╕ла б пожити в ц╕й держав╕. «Я хочу стати юристом, – д╕литься сво╖ми мр╕ями школярка, – але як буде, не знаю. Хочу колись проживати в Укра╖н╕, бо Льв╕в це прекрасне м╕сто. Може там я знайду сво╓ м╕сце на ц╕й земл╕. Не знаю, побачимо».
На п╕дстав╕ яких закон╕в укра╖нц╕ Польщ╕ реал╕зовують сво╓ право на вивчення р╕дно╖ мови у школ╕? Рад╕о Свобода звернулося з цим запитанням до Марка Сирника – одного з пров╕дних укра╖нських осв╕тян Польщ╕, редактора часопису «Р╕дна мова».
В╕н розпов╕в, що вивчення укра╖нсько╖ мови в польських школах гаранту╓ низка правових акт╕в, зокрема спец╕альне розпорядження М╕н╕стерства народно╖ осв╕ти. Документ, у якому йдеться про плекання почуття нац╕онально╖ тотожност╕ д╕тей нац╕ональних меншин, ухвалений у 2007 роц╕, а р╕к тому оновлений. Це розпорядження м╕н╕стра осв╕ти зобов’язу╓ осв╕тн╕ установи орган╕зувати уроки р╕дно╖ мови там, де ╓ бажаюч╕.
За словами Марка Сирника, на даний момент у Польщ╕ ╓ чотири типи установ, де д╕ти вивчають укра╖нську мову. Передус╕м, це 3 укра╖нськомовн╕ школи, 2 двомовн╕ – польсько-укра╖нськ╕, а також десятки польських шк╕л, де д╕ють так зван╕ м╕жкласн╕ групи з вивчення укра╖нсько╖ мови. Там, де укра╖нських д╕тей небагато, каже Марко Сирник, орган╕зовуються так зван╕ м╕жшк╕льн╕ пункти навчання р╕дно╖ мови. Зг╕дно з польським законодавством, наголошу╓ в╕н, для того, щоб створити пункт навчання укра╖нсько╖ мови, достатньо трьох д╕тей. Осв╕тянин зверта╓ увагу на те, що польська держава нада╓ органам м╕сцевого самоврядування спец╕альн╕ субсид╕╖ для вивчення р╕дно╖ мови д╕тей з нац╕ональних меншостей. Якщо для навчання перес╕чного польського учня держава признача╓ 5 тисяч злотих на р╕к, то на одну укра╖нську дитину в р╕к ╕з держбюджету вид╕ля╓ться 7 тисяч злотих, тобто приблизно 17 тисяч гривень. Це, каже М. Сирник, заохочу╓ м╕сцеву владу створювати так╕ осередки з вивчення мови нац╕ональних меншин.
Укра╖нц╕, зазнача╓ Марко Сирник, вже в╕дчули позитивн╕ ефекти такого сприяння з боку держави. Скаж╕мо, у район╕ Божитухом, що в Поморському во╓водств╕, пункти навчання укра╖нсько╖ мови з’явилися там, де ╖х ран╕ше не було.
Про цю позитивну тенденц╕ю в╕н розпов╕в: «Протягом року створено 7 чи 8 пункт╕в вивчення укра╖нсько╖ мови. Тобто самоврядування зац╕кавлене в тому, щоб таке навчання в╕дбувалося, бо за ним йде конкретна в╕дпов╕дна субсид╕я, а зг╕дно ╕з законом ця шк╕льна осв╕тня субсид╕я не конче мусить бути використана на шк╕льн╕ ц╕л╕. Тобто вони мають забезпечити ц╕ основн╕ кошти, натом╕сть якщо залишаться як╕сь грош╕, то вони залишаються в розпорядженн╕ цього самоврядування. Це великий стимул для р╕зних орган╕в, щоб таке навчання в╕дбувалося»...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11987

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков