Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 05.07.2013
МИ – ЧОЛОВ╤КИ!
Л╕д╕я П╤ДВИСОЦЬКА

Л╕тература

БУВАЛЬЩИНА

Ранок… Початок нового дня…
Час п╕к… У переповненому м╕ському автобус╕ – людно ╕ т╕сно. Як кажуть, н╕де яблуку впасти. «Ваг╕тний» автобус крекче ╕ стогне, рухаючись сво╖м звиклим щоденним маршрутом. На кожн╕й зупинц╕ у важких пологах випуска╓ потрохи по к╕лька чолов╕к. Але не ма╓ в╕д того н╕якого полегшення, бо натом╕сть прийма╓ в сво╓ лоно нових пасажир╕в, як╕ нечемно огризаючись на стусани та штовханц╕ сво╖х «друз╕в по нещастю», вперто протискуються в середину автобуса. Автобусу важко… Йому жарко… В╕д гарячого дихання пасажир╕в п╕тн╕ють його велик╕ оч╕-в╕кна, ╕ автобус, майже н╕чого не бачачи перед собою, наосл╕п, автоматично руха╓ться вперед. Пасажири теж стогнуть, в╕дчуваючи на власн╕й шк╕р╕ вс╕ «вигоди» та «задоволення» оселедц╕в у бочц╕. Т╕сно притиснут╕ одне до одного, вони не мають змоги нав╕ть переступити з ноги на ногу, щоб хоч на мить в╕д╕рватися в╕д гарячого т╕ла свого сус╕да. Кожен м╕цно стиска╓ в руках чи то сумку, чи ребристий дипломат, що жорстоко вгриза╓ться просто в т╕ло або самому власнику, або його сус╕ду. Люди стиха, кр╕зь стиснен╕ уста, лаються, оч╕куючи нетерпляче на свою рят╕вну потр╕бну зупинку. Та деякий час вони змушен╕ рухатися саме так, в нестерпн╕й пекельн╕й т╕сняв╕ та незручност╕, аж до Приладобуд╕вного заводу, де завжди виходить багато людей...
З непри╓мним скреготом широко розчинилися вс╕ тро╓ дверей, ╕ з них горошинами посипалися просто на тротуар сп╕тн╕л╕ пожмакан╕ люди, як╕ широкою повноводною р╕кою ринули прям╕с╕нько до високих заводських вор╕т. В спорожн╕лий автобус в╕дразу ув╕рвався пот╕к св╕жого пов╕тря ╕ полегшив страждання тих, що ще залишилися. Разом з при╓мною рят╕вною ранковою св╕ж╕стю в автобус зайшли нов╕ пасажири – високий стрункий в╕йськовий в п╕лотц╕ ╕ маленький хлопчик, десь, в╕д сили, п’яти-шестир╕чний, видно, синок, бо на ╖хн╕х сп╕тн╕лих лицях дв╕ пари син╕х веселих очей однаково усм╕халися з-п╕д довгих чорних в╕й, а над верхньою губою в обох темн╕ла маленька родима плямочка, яка б╕льше пасувала б кокетлив╕й дамочц╕. Але ╕ на лицях представник╕в сильно╖ стат╕ т╕ родим╕ плямки виглядали дуже симпатично ╕ надавали ╖м якогось неповторного чолов╕чого шарму…
Побачивши хлопчика, к╕лька пасажир╕в по ╕нерц╕╖ р╕зко рвонулися зв╕льнити м╕сце дитин╕, яка поряд з сво╖м височенним батьком здавалась особливо маленькою ╕ якоюсь безпорадною, що мимовол╕ викликало сп╕вчуття ╕ бажання допомогти, захистити його в╕д чогось незрозум╕лого, бо в спорожн╕лому автобус╕ коло власного татуся хлопчику явно н╕чого не загрожувало.
Першою схопилася з╕ свого м╕сця огрядна молодиця з великим кошиком, який вона зручно розм╕стила на сво╖х округлих кол╕нах.
— С╕дайте, с╕дайте з дитиною, — заметушилася, зв╕льняючи м╕сце, — ось тут, б╕ля в╕кна, йому буде зручно.
За ж╕нкою встали ще дво╓, також пропонуючи в╕йськовому с╕сти.
— Н╕, н╕, не турбуйтеся, — заперечливо махнув головою новий пасажир, — не треба. Ми – чолов╕ки, ╕ ми повинн╕ стояти! Правда, синку? – подивився з висоти свого росту на б╕лявий чубчик. Синок зустр╕в таке р╕шення свого батька явно без ентуз╕азму, але слухняно кивнув головою. С╕сти йому дуже хот╕лося… Це було очевидно, але в╕н як ст╕йкий олов’яний солдатик виструнчився ╕ легенько притулився до батькових н╕г.
Люди в автобус╕ розгубилися. Зазвичай пасажири з д╕тьми вперто протискуються до сидячих м╕сць, наполегливо, а то й нахабнувато вимагають ╖х зв╕льнення для сво╖х чад. А тут… Повед╕нка в╕йськового була незрозум╕лою, щоб не сказати дивною. Автобус завмер в╕д подиву ╕ вже з ц╕кав╕стю чекав, що ж буде дал╕.
Вод╕й автобуса в╕в свою машину обережно, вм╕ло, трохи хизуючись, хвацько обминаючи численн╕ ями, та вибо╖ни на асфальт╕, вибирав р╕вн╕ш╕ д╕льниц╕ дороги, але все-таки автобус хитало ╕ трусило, мов у пропасниц╕. Разом з автобусом трусився ╕ хлопчик, що м╕цно вчепився в батьков╕ штани. Йому було страшенно незручно, в╕н хот╕в с╕сти, але ж батькове «Ми – чолов╕ки» засталяло його терп╕ти. Час в╕д часу в╕н зводив свою б╕ляву гол╕вку, запитально дивився на батька, та, зустр╕вши спок╕йний твердий погляд батькових очей, мовчки стояв, не промовивши н╕ слова. Нарешт╕ не витримав…
— Тату, — на весь, вже трохи спорожн╕лий автобус, пролунав дзв╕нкий голосок. — Ми – чоло- в╕ки?
— Чолов╕ки, синку, — спок╕йне ствердження у в╕дпов╕дь…
— ╤ ми повинн╕ стояти?
— ╤ ми повинн╕ стояти.
На деякий час малий заспоко╖вся, т╕льки м╕цн╕ше вчепився в батьков╕ ноги маленькими пальчиками. Люди стиха перемовлялися м╕ж собою. Симпат╕╖ розд╕лилися. Дехто вже в╕дверто сп╕вчував малому, а дехто, сприймаючи обурення у в╕дпов╕дь в╕д сво╖х опонент╕в, п╕дтримував батька.
— Якийсь садист, а не батько, — лютувала тихо огрядна ж╕нка, що першою з╕рвалася з м╕сця.
— Дитя ще занадто мале, щоб стояти, — п╕дтримала ╖╖ сус╕дка, вичепурена ╕ розмальована д╕виця, — воно ж впасти може.
— Але, мабуть, батько зна╓, що робить, — несм╕ливо об╕звався сивий статечний чолов╕к ╕ в╕дразу злякано прис╕в, бо зв╕дус╕ль на нього посипалося обурення ╕ ремствування.
В автобус╕ завирували пристраст╕…
— Дитина ма╓ право сид╕ти! Чомусь ╓ спец╕альн╕ м╕сця для д╕тей та ╕нвал╕д╕в…
— Чи не занадто часто ми згаду╓мо про права, а ось про обов’язки чомусь забува╓мо…
— Вихову╓мо ╕з сво╖х д╕тей его╖ст╕в…
— Тепличних рослин…
— Але ж ╕ батьков╕ — незручно: ╕ самому триматися, ╕ малого п╕дтримувати...
— Для чого ця показуха? Кому вона потр╕бна?..
— Показуха? Ви, шановний, все ж вибирайте слова! Кому потр╕бна?.. Та, насамперед, дитин╕, а заодно ╕ нам з вами…
— Таке скажете…
Н╕ малий, н╕ його батько, здавалося, того всього не чули…
Малий знову п╕дводив б╕ляву гол╕вку ╕з зворушливим закучер’явленим чубчиком ╕ вперто допитувався:
— Тату, ми — чолов╕ки?
— Чолов╕ки, синку.
— ╤ ми повинн╕ стояти?
— Так! — незворушно звучало у в╕дпов╕дь.
Автобус завмер… Люди, затамувавши подих, з ц╕кав╕стю поглядали на дивну пару ╕ з нетерп╕нням чекали на черговий д╕алог:
— Ми чолов╕ки, тату?
— Чолов╕ки, сину.
— ╤ ми повинн╕ стояти?
— Так! Ми повинн╕ стояти.
Автобус повол╕ порожн╕в, зв╕льнялися сид╕ння, вже можна було в╕льно с╕сти, не потривоживши н╕кого, але два справжн╕ чолов╕ки продовжували стояти, виструнчившись, немов на почесн╕й варт╕. Нарешт╕ рят╕вна зупинка зв╕льнила малого в╕д мук… Батько з╕йшов по сх╕дцях перший ╕ з тротуару простягнув обидв╕ руки до сина, лаштуючись йому допомогти. Але малий, посм╕хнувшись, вперто мотнув б╕лявою гол╕вкою, легенько в╕дштовхнув батьков╕ руки ╕ самост╕йно спритно вистрибнув з автобуса. Як ╕ годиться вс╕м справжн╕м чолов╕кам…
На тротуар╕ батьк╕вське серце все ж не витримало. В╕йськовий п╕дхопив сина — свого справжнього чолов╕ка — на руки ╕ пон╕с мимо автобуса, який вже в╕д’╖жджав в╕д зупинки. Малий притулився до батькового плеча ╕ синьооко усм╕хнувся людям, що прикип╕ли до в╕кон автобуса. Вони мовчки проводжали захопленими поглядами двох справжн╕х чолов╕к╕в – великого ╕ маленького...

м. ╤вано-Франк╕вськ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11996

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков