Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 19.07.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 19.07.2013
ДЕЩО З╤ СПОГАД╤В ПРО ПАВЛА ТИЧИНУ

Так склалося, що я особисто добре знала (у живому сп╕лкуванн╕) багатьох видатних ╕ просто в╕домих укра╖нських письменник╕в нашо╖ доби. Серед них — Максим Рильський ╕ Микола Бажан, Юр╕й Яновський ╕ Петро Панч, а також ╤ван Кочерга. Але найб╕льше я знала Павла Григоровича Тичину. Укра╖нська л╕тература ХХ-го стол╕ття була яскравим явищем серед ╕нших л╕тератур слов’янського св╕ту, ╕ митц╕, як╕ ╖╖ створювали, були дуже виразними та зовс╕м не схожими один на одного: сво╖ми характерами, характером творчост╕, нав╕ть зовн╕шн╕стю. Тут, у мо╖х спогадах, хочу «накидати» саме живий портрет Павла Тичини, бо впевнена, що саме в╕н пос╕дав тут «перше м╕сце».
Павло Григорович дуже любив д╕тей. Сво╖х у нього не було н╕ в╕д першо╖, н╕ в╕д друго╖ дружини. Тому, мабуть, в╕н так тепло ставився до двох сво╖х улюблениць: до мене та Михайлини Коцюбинсько╖, виходячи з того, що ми — д╕вчатка творчо обдарован╕ ╕ колись, можливо, прославимо укра╖нську культуру. Так воно й сталося (звичайно, до певно╖ м╕ри). Тичина, наприклад, ц╕нував мо╖ дитяч╕ в╕рш╕ (рос╕йськомовн╕ й укра╖номовн╕), ╕ нав╕ть «п╕дн╕мав голос» на мого батька та Максима Рильського, як╕ до мене ставилися тепло, але мою «в╕ршовану продукц╕ю» ц╕нували не дуже. В╕н казав: «Як ви можете критикувати Юлю?! Це ж творча натура. ╥й боляче й дуже образливо, коли ви ╖╖ критику╓те. Вона вам цього не показу╓, бо ма╓ «горд╕сть» ╕ «вихован╕сть дитини з ╕нтел╕гентно╖ родини». В╕дверто кажучи, в╕н мав рац╕ю. До того ж, я з дитинства мр╕яла стати письменницею або артисткою, але аж н╕як не науковцем-ф╕лологом.
Тичина взагал╕ дуже емоц╕йно реагував, як сприймаються власн╕ його в╕рш╕, хоча сам (особисто) н╕коли ╖х не «оголошував» на творчих сво╖х вечорах, яких, до реч╕, не влаштовував. Був дуже нервовим у сп╕лкуванн╕ з будь-яким сп╕врозмовником (незалежно в╕д його стат╕, в╕ку й соц╕ального становища), чим принципово в╕др╕знявся в╕д спок╕йного зовн╕, нав╕ть статичного Юр╕я Яновського або Максима Рильського, який скр╕зь був спок╕йно «розкутим»: ╕ у нас в гостях, ╕ у себе вдома, де приймав численних гостей, ╕ на Вчен╕й Рад╕ як директор академ╕чно╖ установи, чи у Сп╕лц╕ письменник╕в. Тичина ж — ╕ в Уф╕ (в евакуац╕╖), ╕ в п╕сляво╓нному Ки╓в╕ в╕в, можна сказати, «закритий спос╕б життя», хоча нечисленних гостей (типу нашо╖ родини) зустр╕чав з дружиною дуже прив╕тно. Все одно склалося враження, що в╕н ╕сну╓ «п╕д домашн╕м арештом» (при щ╕льно зачинених в╕кнах ╕ дверях). В╕н хворобливо боявся чимсь образити свого сп╕врозмовника - психолог╕чно або просто його застудити в╕дчиненою кватиркою.
Треба, однак, сказати, що в дуже сво╓р╕дному характер╕ Тичини орган╕чно по╓днувалися ╕ нервова несм╕лив╕сть, ╕ водночас в╕дчайдушна см╕лив╕сть. Це видно дуже виразно у новаторськ╕й метафориц╕ б╕льшост╕ його в╕рш╕в ╕ у його поводженн╕ як м╕н╕стра осв╕ти. Бо саме в╕н (чого не наважувалися зробити його попередники) п╕дписав до вжитку новий «Укра╖нський правопис» в пово╓нн╕ роки. Саме Тичина ╓ автором деяких крилатих афоризм╕в: «Чуття ╓дино╖ родини», «Усе м╕ня╓ться, оновлю╓ться, рветься, усе в нов╕ на св╕т╕ форми переходить», «Перемагать ╕ жить» та ╕н.
Павло Григорович був зовн╕ красивим. Таким красивим в╕н залишався довго ╕ в роки п╕сляво╓нн╕. Наша родина (м╕й батько, мати та я) часто бували в нього в гостях на вулиц╕ (тепер Терещенк╕вськ╕й), де зараз м╕ститься його музей. Там, у певний час, виступали л╕тератори, сп╕ваки й п╕ан╕сти — вс╕ навколо рояля. Того рояля я, в╕дверто кажучи, в його осел╕ не пам’ятаю, а от бандуру (тепер це музейний експонат) пам’ятаю дуже добре. П╕д ту бандуру, бувши в них в гостях, сп╕вала моя мама – Тетяна Данил╕вна Булаховська – профес╕йна сп╕вачка (контральто), ╕ виконувала (на побажання родини Тичини) т╕ романси, якими вразила Харк╕вську консерватор╕ю свого часу при вступ╕: «Н╕ч, яка, Господи, м╕сячна, зоряна», «Стояла я ╕ слухала весну», «Жебрак одинокий, назустр╕ч недол╕ п╕ду я сумними шляхами». Два останн╕ романси на слова Лес╕ Укра╖нки та ╤вана Франка.
Минали роки. Побачила я якось на вулиц╕ вже старого й дуже хворого Тичину. В╕н зупинив мене ╕ спитав тремтячим голосом: «Юльцю! Ти пам’ята╓ш той в╕рш, що я його присвятив тоб╕ в Уф╕ з останн╕ми словами: «Укра╖нська поетеса будеш, Юльцю, ти колись»? Я ╕з здивуванням дивилась на цю людину ╕ раптом ╕з жахом зрозум╕ла, що це — Тичина. В╕н мене вп╕знав, а я його — н╕! Я пояснила йому, що цей в╕рш друкувався спочатку п╕д назвою «Юльц╕ Булаховськ╕й», а пот╕м — «Юльц╕ Б–ськ╕й», а згодом п╕д назвою «Юн╕й поетес╕». В╕н ╕ зараз ф╕гуру╓ п╕д ц╕╓ю назвою у 12-томнику твор╕в Павла Тичини з величезним коментарем мо╖х колег з ╤нституту л╕тератури ╕м. Т. Шевченка.
Хочу тепер звернути увагу ось на що. Постать Павла Тичини по╓дну╓ в соб╕ орган╕чно ╕ творч╕сть словесну, ╕ музично-композиторську, а також обдарован╕сть художника (на папер╕). Про творч╕сть словесну вс╕м в╕домо, а ось про музичн╕сть — менше. Маю на уваз╕, скаж╕мо, слова в його поем╕ «Похорон друга»: «Як сурми там десь плакали, тар╕лки тихо дзвякали, ╕ барабан все глухо бив: — Ти славно в╕к одробив…». В Уф╕ я бачила чудов╕ замальовки Тичини на папер╕: уф╕мськ╕ пейзаж╕ — жовте ос╕нн╓ листя, «всевладний» сн╕г взимку, розк╕шну р╕чку Б╕лу, де вода ╕ взимку, ╕ вл╕тку, ╕ п╕д сонцем, ╕ в дощ — завжди б╕ла (мабуть, у вод╕ т╕╓╖ р╕чки дуже багато крейди). Бачила я ╕ побутов╕ замальовки осел╕ Тичини в Уф╕, зокрема барвистий килим над його л╕жком, розписаний н╕би «вишиванка» або «писанка». Я тод╕ не розум╕ла, що це, але я була захоплена...
Хочу тут зробити ╕ к╕лька зауважень-спостережень як л╕тературознавець, тобто звернути увагу на те, що Тичина (художник) продовжу╓ у сво╖х в╕ршах образн╕сть Тараса Шевченка, також художника. Скаж╕мо, назва «Сонячн╕ кларнети» (сонце й музичн╕ ╕нструменти), «На майдан╕, коло церкви, посмутились матер╕: та св╕ти ж ти ╖м в дорогу, ясен м╕сяць, угор╕». Або початок поеми «Похорон друга»: «Вже тихий веч╕р кол╕р св╕й м╕няв — з рожевого на сизо-ф╕алковий». ╤ тут, як на мене, присутн╓ пряме продовження традиц╕й Тараса Шевченка: «Сонце с╕да╓, гори чорн╕ють», «╤ бл╕дий м╕сяць на ту пору з-за хмари де-де виглядав, неначе човен в син╕м мор╕ — то виринав, то потопав», «Минають дн╕, минають ноч╕, шелестить пожовкле листя, гаснуть оч╕».
Наостанок хочу ще раз п╕дкреслити, що ╕ зараз люблю Павла Григоровича Тичину як митця перш за все, як дуже обдаровану творчу особист╕сть, чи╓ м╕сце в укра╖нськ╕й культур╕ — величезне, хоча його давно вже нема╓ серед нас.

Юл╕я БУЛАХОВСЬКА
м. Ки╖в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 19.07.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12052

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков