Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 19.07.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 19.07.2013
ДО ВИТОК╤В ЮНОСТ╤

Книжкова полиця

(Святослав Васильчук. З берег╕в замр╕яного Случа: пов╕сть. Житомир: Видавництво «Волинь», — 2011. — с. 240)

Уже понад два десятил╕ття знають С. Васильчука на теренах Житомирщини (╕ не т╕льки) як л╕дера обласних орган╕зац╕й Товариства укра╖нсько╖ мови, Народного Руху Укра╖ни, Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Тараса Шевченка, редактора крайово╖ газети «В╕че», депутата обласно╖ ради трьох скликань тощо.
Громадська та пол╕тична д╕яльн╕сть дещо «зат╕нила» л╕тературну творч╕сть Святослава Васильчука. З-п╕д пера автора у житомирських видавництвах побачили св╕т поетичн╕ зб╕рки «Калиновий кетяг» (2003 р.) та «Вереси» (2010 р.). Не було гучних презентац╕й, не зауважила вих╕д зб╕рок критика. Хоча поез╕я чита╓ться з ц╕кав╕стю, тематично розма╖та; сама назва книжок св╕дчить про використання рослинно╖ символ╕ки. У традиц╕йних в╕ршах, близьких до укра╖нських народних п╕сень, поет осп╕ву╓ природу Волин╕ й Пол╕сся, геро╖чну ╕стор╕ю Укра╖ни, зокрема нац╕онально-визвольну боротьбу ОУН-УПА.

«…Mолод╕сть живе спод╕ваннями, стар╕сть — спогадами».
С. Васильчик

Зразу ж хочу застерегти, що наведена цитата не стосу╓ться безпосередньо автора, бо житт╓ва активн╕сть, духовний оптим╕зм та й сам в╕к С. Васильчука ще далек╕ в╕д того, щоб жити т╕льки згадками про минуле.
На ш╕стдесят╕ роки минулого стол╕ття припада╓ юн╕сть автора. Любов до Укра╖ни, р╕дного слова привели Святослава до Ки╖вського ун╕верситету ╕мен╕ Т. Шевченка на факультет журнал╕стики. П╕знання багатства та милозвучност╕ укра╖нсько╖ мови, ╕сторичного розвитку л╕тератури, читання поез╕╖ В. Симоненка (б╕льш╕сть в╕рш╕в, ще тод╕ ненадрукованих, передавалися у переписаному в╕д руки вигляд╕), самвидавна л╕тература, покладання кв╕т╕в до пам’ятника Кобзарю 22 травня… Це все не могло пройти мимо недремного ока прац╕вник╕в «плаща й кинджала» — КДБ. Тим б╕льше, що Святослав родом ╕з Волин╕, його батько, Карпо Васильчук «Сагайдак», — надрайоновий пров╕дник ОУН, засуджений; та й р╕дня по батьков╕й ╕ материн╕й л╕н╕ях перебувала в УПА.
Проведено бес╕ди в деканат╕, сумнозв╕сному КДБ, ╕, як насл╕док, «за нац╕онал╕стичн╕ погляди, несум╕сн╕ ╕з св╕тоглядом радянського студента», — Святослава виключають з ун╕верситету. Вирок для юнака непростий. Що дал╕? ╥хати в р╕дний Костоп╕льський район, де зак╕нчив середню школу, прожива╓ велика родина та знайом╕, ╕ про все д╕зналися б, не хот╕лося. Вируша╓ в селище Березне, що було районним центром, пошукати роботу в редакц╕╖ газети. Дещо знав редактора газети, який нав╕дувався до свого колеги в Костоп╕ль, коли автор там проходив практику. Частково приховавши реальний стан речей, сказавши, що перев╕вся на заочне в╕дд╕лення, показавши низку публ╕кац╕й у газетах, викликав згоду редактора. Та читаючи ц╕ спогади, я чекав чи не найголовн╕шого запитання, яке ставили у комун╕стичн╕ часи (ще на початку 80-х рок╕в, коли я розпочинав свою вчительську стежину у Шумському район╕ на Терноп╕льщин╕, зав╕дуючий районною осв╕тою вважав ц╕ питання головними — прим╕тка моя), тим б╕льше у середин╕ 60-х: чи хтось з р╕дних був в ОУН-УПА, чи був засуджений за зв’язки з бандер╕вцями? Приховувати Святославов╕ не було смислу, бо м╕сцев╕ органи комун╕стично╖ безпеки в л╕чен╕ дн╕ отримають в╕дпов╕дну ╕нформац╕ю, ╕ в╕н пов╕домля╓ наступне: «Батько м╕й засуджений як нац╕онал╕ст у 1945 роц╕… За що конкретно, не знаю, бо був геть малий».
Порадившись у райком╕ парт╕╖, вир╕шили взяти на посаду л╕тпрац╕вника. Це був 1966 р╕к. З цього пер╕оду розпочина╓ться «од╕ссея» автора у редакц╕╖ районно╖ газети в м╕стечку, де несе сво╖ води тихоплинний Случ. З любов’ю ╕ елементами гумору автор опису╓ роботу у газет╕. Перед читачем постають прац╕вники районки: кожен ч╕тко окреслений, вдало передано характерн╕ риси людей, ╖хню самобутн╕сть. В╕дтворено й тогочасне життя районного центру.
Автор збер╕га╓ в пам’ят╕ ╕стор╕ю ╕з надрукованим у прес╕ нарисом про дядька ╕з села Пол╕ського, а як св╕жо й актуально чита╓ться публ╕кац╕я «╤стор╕я довкола нас». Громадська д╕яльн╕сть нашого героя позначена проведенням Шевченк╕вського свята, вечора поез╕╖ Василя Симоненка, участ╕ у художн╕й самод╕яльност╕.
Чимало м╕сця в╕дведено у книжц╕ чист╕й душевн╕й розпов╕д╕ про знайомство й кохання до м╕сцево╖ д╕вчини Валентини, що стала супутником всього подальшого життя С. Васильчука.
Знаходить наш герой однодумц╕в, з якими можна, хай ╕ обережно, поговорити про найдорожче для укра╖нця. Власне, за ╖хньою порадою в╕н сво╓часно, бо вже явно тягнувся сл╕д кадеб╕ст╕в, зум╕в залишити редакц╕ю й Березне, ви╖хати в Узбекистан…
Незабутн╕м для автора було повернення. Ки╖вський аеропорт через несприятлив╕ погодн╕ умови не приймав на посадку л╕так╕в. Приземлитися довелося в С╕мферопол╕. Дал╕ цитую опов╕дь С. Васильчука: «Тут став я св╕дком дивного видовища, яке глибоко запало в душу. Щойно величезний л╕так проб╕гся дор╕жкою аеродрому ╕ зупинився, ╕ по трапу, що п╕дкотив, почали виходити пасажири, як тро╓ з них, чолов╕к рок╕в семидесяти, другий – сорока, ╕ хлопець рок╕в двадцяти, в пальтах, чорних каракулевих шапках, з╕йшовши по трапу, за к╕лька метр╕в од нього вклякли навкол╕шки, позн╕мали шапки, разом почали нагинатися ╕ ц╕лувати землю, щось вимовляючи.
— Хто це, що вони роблять? – здивовано запитували один одного пасажири.
— То кримськ╕ татари, ╖х виселили з Криму в 1944 роц╕ в Узбекистан, от вони й прибули сюди, на свою ╕сторичну батьк╕вщину, — пояснив нам старший чолов╕к рок╕в шестидесяти, що теж лет╕в до Ки╓ва.
Я знав про цю трагед╕ю кримських татар, в Узбекистан╕ вони проживали закритими сусп╕льними групами, протестували в Москв╕, вимагаючи дозволу на повернення на ╕сторичну батьк╕вщину, в Крим, але марно.
Актив╕ст╕в запроторювали до тюрем, проте ╖хн╕ м╕сця займали ╕нш╕, ╕ протести та вимоги тривали. Якось не по соб╕ стало при вид╕ цих людей, як╕ мали ╓дину мету в житт╕ – повернутися на р╕дну землю. Я в╕дчував це досить гостро, бо й укра╖нська земля була наша, та не своя. Тому п╕д╕йшов до найстаршого ╕з трьох, ╕ мовив словами Тараса Шевченка:

Бор╕теся — поборете!
Вам Бог помага╓!
За вас правда,
За вас сила
╤ воля святая!

— Ето Шевченко, да? Спас╕бо, друг, рахмат! — в╕д╕звався старший ╕ потиснув мен╕ руку.
— Щасти вам, добр╕ люди, — сказав я по-укра╖нськи» (хочу нагадати, що це було у трет╕й декад╕ грудня 1969 року).
Ц╕кава розпов╕дь про зустр╕ч з Олесем Гончаром, який допом╕г в╕дновитися в Ки╖вському ун╕верситет╕. З хвилюванням читаються стор╕нки, де автор опов╕да╓, як мама Текля, не отримуючи в╕д держави пенс╕╖, гляд╕ла дитину в людей, а зароблен╕ кошти в╕ддавала Святославу та Тарасов╕; вона зд╕йсню╓ запов╕т чолов╕ка й батька, який загине на каторз╕ у Воркут╕.
Автор робить екскурс в ╕сторичне минуле м╕стечка Березне та надслучанського краю: читач побува╓ на в╕дкритт╕ музею козацько╖ доблест╕ у Берестечку, д╕зна╓ться про отамана Олевсько╖ республ╕ки Тараса Бульбу-Боровця, досить аргументовано доведе ╕стор╕ю написання в╕рша В. Сосюри «Комсомолець» ╕ пов’яже з волинським м╕стечком Костоп╕ль, панування на цих землях р╕зних окупант╕в – польських, перших «сов╕т╕в», н╕мецьких… У книжц╕ чимало м╕сця в╕дведено боротьб╕ м╕сцевого населення у загонах Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖. Кр╕м з╕браних спогад╕в, автор зверта╓ться до арх╕вних матер╕ал╕в, джерельною основою стане книжка кур╕нного УПА Макса Скорупського «Туди, де б╕й за волю».
Чимало нового св╕тла пролл╓ на визвольну боротьбу укра╖нц╕в розд╕л «Клекот╕в у Сушках б╕й…», де опов╕да╓ться про геро╖чну загибель в╕д рук енкаведист╕в вл╕тку 1955 року на теренах Житомирщини двох укра╖нських повстанц╕в: сотенного «Романа», уродженця села Малий Омеляник з-п╕д Луцька, та стр╕льця «Лиса» ╕з села Балаш╕вка Березн╕вського району на Р╕вненщин╕.
На основ╕ документальних даних С. Васильчук опису╓ в╕дродження державност╕ на початку 90-х рок╕в минулого стол╕ття й доводить розпов╕дь до сьогодення. На мою думку, позитивним ╓ те, що по╕менно згаду╓ актив╕ст╕в, роботу осередк╕в орган╕зац╕й тощо. Природньо впису╓ться сучасне життя Березного: оновлення краю, розвиток вс╕х сфер д╕яльност╕ жител╕в.
Найб╕льш художньо досконалим ╓ розд╕л «Чист╕ джерела юност╕». Тут неповторн╕ образи, виважен╕ думки — ╕ все йде в╕д люблячого зболеного серця письменника. Автор нагаду╓: «Ми ╖здимо, мандру╓мо по далеких св╕тах, а наша мала батьк╕вщина… — лиша╓ться десь далеко, скромна й невибаглива, не претендуючи на особливу увагу». Та цю прогалину досить зм╕стовно заповнив С. Васильчук у книз╕.
У виданн╕ використано близько ста п’ятдесяти фоторепродукц╕й, зроблено посилання майже на сотню документальних джерел, упорядковано ╕менний покажчик. Можна з автором посперечатися щодо жанру, бо вийшов в╕н далеко за рамки пов╕ст╕.
Хочеться побажати Святославов╕ Васильчуку зд╕йснення анонсовано╖ ╕нформац╕╖: в робочому портфел╕ вже к╕лька п╕дготовлених книг, як╕ невдовз╕ побачать св╕т. Дай Боже, друже, усп╕х╕в тоб╕!

Петро КОСТЮК,
голова Бердич╕вського м╕ського
товариства «Просв╕та»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 19.07.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12053

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков