Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 26.07.2013
МАЛОРОС╤ЙСЬКИЙ ТВОРЕЦЬ ВАЛУ╢ВСЬКОГО ЦИРКУЛЯРУ

Безславний юв╕лей...

У липн╕ виповнилося 150 л╕т ╕з часу п╕дписання та введення в д╕ю Валу╓вського циркуляру. Схоже, н╕хто не збирався в╕дзначати цю «круглу дату». Не будуть же це робити св╕дом╕ укра╖нц╕! Як, зрештою, й «св╕дом╕» рос╕яни, котр╕ дал╕ продовжують марити ╕мпер╕╓ю. Адже звертати увагу на Валу╓вський циркуляр – це визнавати, що ╕снувала довготривала традиц╕я активно╖ боротьби рос╕йських ╕мперських структур ╕з укра╖нством. Зрештою, ця традиц╕я н╕куди не зникла – просто набрала дещо ╕нших форм.
Та не будемо про рос╕йських ╕мпер╕ал╕ст╕в. ╥х не переробиш. Поговоримо про наших «милих малорос╕ян», як╕ допомагали й допомагають тим самим ╕мпер╕ал╕стам робити антиукра╖нськ╕ справи. ╤стор╕я Валу╓вського циркуляру якраз прекрасне св╕дчення цього. Адже чомусь не зверта╓ться увага на те, що згаданий циркуляр був написаний ╕ прийнятий з подач╕ укра╖нця…
Давайте спочатку звернемося до ╕стор╕╖ цього документа. На початку 60-х рок╕в Х╤Х стол╕ття пом╕тно актив╕зувався укра╖нський нац╕ональний рух, промоторами якого стали так зван╕ громади. З’явився перший укра╖нський часопис «Основа», граматики укра╖нсько╖ мови, укра╖нська мова почала проникати в шк╕льництво. Це не могло не насторожити представник╕в рос╕йських ╕мперських структур. Адже для них розгортання укра╖нського руху було вкрай небажаним. Тим б╕льше, що ╕снували серйозн╕ проблеми з поляками – у 1863 роц╕ вибухнуло польське С╕чневе повстання, спрямоване проти рос╕йського самодержавства. Якраз у той час в╕дставний ╕нспектор Н╕жинського л╕цею Пилип Морачевський звернувся до синоду Рос╕йсько╖ православно╖ церкви, щоб йому дозволили опубл╕кувати перекладен╕ укра╖нською мовою чотири новозав╕тн╕ ╢вангел╕я. Перед цим, у 1862 роц╕, з’явився перший опубл╕кований переклад Нового Зав╕ту рос╕йською мовою. Схоже, ця публ╕кац╕я п╕дштовхнула Морачевського звернутися до синоду, щоб йому також дозволили надрукувати ╢вангел╕я укра╖нською мовою.
Дал╕ розпочина╓ться «ц╕кава» гра. Як╕сь анон╕мн╕ представники «ки╖вського духовенства» пишуть листа, де ведуть мову про небезпеку публ╕кац╕╖ такого перекладу. Але надсилають його не до синоду, а до царсько╖ охранки, так зване ╤╤╤ Отд╓л╓н╕╓. Хто насправд╕ стояв за цим зверненням, можемо лише гадати. Часто висловлю╓ться думка, н╕би його ╕нсп╕рував тод╕шн╕й ки╖вський генерал-губернатор Микола Анн╓нков. ╤╤╤ Отд╓л╓н╕╓ почало розкручувати справу «небезпеки»укра╖ноф╕льства. Але справа була зовс╕м не крим╕нальна – йшлося про переклад ╓вангельських текст╕в. ╤, здавалось, ╤╤╤ Отд╓л╓н╕╓ не мало б нею займатися.
╤ ось 27 червня 1863 року до м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Петра Валу╓ва голова Ки╖вського цензурного ком╕тету Орест Новицький над╕слав листа. У ньому говорилося, що до його в╕домства над╕йшов рукопис притч ╤суса Христа в переклад╕ укра╖нською мовою. Новицький висловився проти цього видання, стверджуючи, що читати ╓вангельськ╕ тексти по-укра╖нськи не варто, оск╕льки осв╕та в Рос╕╖ «в╕дбува╓ться на загальнорос╕йськ╕й мов╕ ╕ вживання в училищах малорос╕йсько╖ гов╕рки н╕де не допуска╓ться». Б╕льше того, за словами Новицького, «нав╕ть порушення питання про користь та можлив╕сть вживання ц╕╓╖ (малорос╕йсько╖) гов╕рки в школах сприйнято б╕льш╕стю малорос╕ян з обуренням. Вони достатньо ╜рунтовно доводять, що н╕яко╖ особливо╖ малорусько╖ мови не було, нема╓ ╕ бути не може, ╕ що гов╕рка ╖хня, вживана простолюдом, ╓ та ж рос╕йська мова, лише з╕псована впливами на не╖ Польщ╕». ╤ завершуються ц╕ «теоретичн╕ роздуми» заявою: н╕би для простого укра╖нського люду «общ╓рос╕йський язик» б╕льш зрозум╕лий, ан╕ж малорос╕йська мова. Вс╕ ц╕ м╕ркування з листа Новицького, в тому числ╕ й заява, що н╕яко╖ укра╖нсько╖ мови не було, нема й не буде, були повторен╕ у Валу╓вському циркуляр╕, який «височайше» схвалив ╕мператор Олександр ╤╤ 12 липня 1863 року, а 18-го в╕н був роз╕сланий у цензурн╕ ком╕тети. Циркуляр забороняв друкувати укра╖нською мовою книги рел╕г╕йного зм╕сту й навчальну л╕тературу. Допускалося друкування лише художньо-л╕тературних твор╕в. Насправд╕, п╕д заборону потрапила вся укра╖нська л╕тература, оск╕льки цензори часто забороняли будь-як╕ книги, писан╕ по-укра╖нськи. Тому к╕льк╕сть укра╖нських видань у Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ впала майже до нуля.
Тепер звернемося до особи Ореста Новицького (1806–1884). Походив в╕н з укра╖нсько╖ священицько╖ родини. Народився в сел╕ Пилипи, неподал╕к Новоград-Волинського. Зак╕нчив Ки╖вську духовну академ╕ю, де деякий час викладав. З часу орган╕зац╕╖ в Ки╓в╕ ╤мператорського ун╕верситету святого Володимира пос╕в тут кафедру ф╕лософ╕╖.
У 1850 роц╕, коли фактично в ус╕х ун╕верситетах царсько╖ Рос╕╖ заборонили викладати ф╕лософськ╕ дисципл╕ни, Новицький полишив роботу в ун╕верситет╕ й п╕шов працювати в Ки╖вський цензурний ком╕тет. У р╕зних виданнях, як╕ побачили св╕т за час╕в незалежно╖ Укра╖ни, можна зустр╕ти твердження, що Новицький належить до видатних укра╖нських (!) ф╕лософ╕в Х╤Х стол╕ття. ╤, зв╕сно, про його причетн╕сть до появи Валу╓вського циркуляру не згаду╓ться.
Зв╕сно, не Новицький був головним винуватцем появи цього документа. Готувався в╕н вищими рос╕йськими чиновниками в Петербурз╕ та Ки╓в╕. Новицького ж використали як мар╕онетку. Але, з ╕ншого боку, в╕н пок╕рно погоджувався з╕грати в╕дпов╕дну роль. Ми не зна╓мо, чи насправд╕ голова Ки╖вського цензурного ком╕тету був автором тих теоретичних «перл╕в» (наприклад, що укра╖нсько╖ мови н╕коли не було ╕ не буде), як╕ вв╕йшли до Валу╓вського циркуляру? Але його п╕дпис сто╖ть п╕д листом ╕з цими «перлами».
«Великий укра╖нський ф╕лософ» Новицький, на жаль, належав до численно╖ когорти малорос╕ян, як╕ формувалися в р╕зних осв╕тн╕х ╕нституц╕ях Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. ╤ далеко не останню роль тут в╕д╕гравали Ки╖вська духовна академ╕я та Ки╖вський ун╕верситет Святого Володимира, яких зараз деяк╕ автори схильн╕ ╕деал╕зувати й представляти як осередки укра╖нства й укра╖нсько╖ культури. З╕ ст╕н цих вищих навчальних заклад╕в вийшло чимало укра╖нофоб╕в-малорос╕ян. ╤ Новицький аж н╕як не був винятком. Саме завдяки таким людям рос╕йськ╕ ╕мпер╕ал╕сти мали змогу проводити свою антиукра╖нську пол╕тику.
На перший погляд може видатися, що Валу╓вський циркуляр – справа давно минулих дн╕в. Однак схема, за якою в╕н створювався й реал╕зовувався, усп╕шно д╕╓ до дня сьогодн╕шнього. Вигляда╓ вона приблизно так: у високих каб╕нетах П╕тера чи Москви замишля╓ться черговий п╕дкоп п╕д укра╖нство й Укра╖ну, пот╕м знаходять малорос╕йських козачк╕в, як╕ готов╕ виконувати вказ╕вки рос╕йських ╕мперських зверхник╕в ╕ нав╕ть взяти на себе тягар в╕дпов╕дальност╕ за антиукра╖нськ╕ д╕яння. Дал╕ вже справа техн╕ки. Чи не за такою схемою творилася й д╕яла мар╕онеткова Укра╖нська Радянська Соц╕ал╕стична Республ╕ка? Чи не так зовс╕м недавно готувався й вт╕лювався минулор╕чний закон «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики»? ╤ чи не так готують Укра╖ну до вступу в Митний союз?
Зв╕сно, ╕деальних нац╕й нема╓. ╤ кожна нац╕я ма╓ сво╖х зрадник╕в (╖х ╕нод╕ дел╕катно називають колаборантами). Ось т╕льки чи не забагато цих колаборант╕в у нас? ╤ чи не часто ми з них робимо позитивних персонаж╕в укра╖нсько╖ ╕стор╕╖? Як це, наприклад, зробили ╕з Орестом Новицьким.

Петро КРАЛЮК,
проректор Острозько╖ академ╕╖
(Рад╕о Свобода)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12070

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков