Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 26.07.2013
МОНУМЕНТАЛЬНА ШЕВЧЕНК╤АНА У СВ╤ТЛИНАХ

До 200-р╕ччя Кобзаря

Юв╕лейн╕ дати ген╕╖в – це ╕сторичн╕ в╕хи св╕тово╖ культури, св╕дчення духовно╖ зр╕лост╕ та нац╕онально╖ св╕домост╕ народ╕в, як╕ подарували людству титан╕в думки ╕ творчост╕.
Двохсотл╕тн╕й юв╕лей Тараса Шевченка – це тест на нац╕ональну зр╕л╕сть укра╖нсько╖ нац╕╖, укра╖нську ╕дентичн╕сть, людську г╕дн╕сть ╕ сусп╕льну гармон╕ю. ╤, безперечно, тест на знання творчого спадку та духовних запов╕т╕в Кобзаря, на ╖х сучасне осмислення ╕ включення у св╕тову культурну спадщину. Проте д╕йсн╕сть виявила, що з ус╕х перел╕чених вище критер╕╖в за нин╕шньою 12-бальною системою оц╕нювання ми знаходимося в аутсайдерах у пор╕внянн╕, зокрема, ╕з такими ╓вропейськими кра╖нами як Н╕меччина й ╤тал╕я, як╕ цього року у св╕товому масштаб╕ в╕дзначають 200-л╕ття Вагнера ╕ Верд╕ (до реч╕, при╓мно, що Укра╖на на достойному р╕вн╕ долучилася до ц╕╓╖ загальносв╕тово╖ культурно╖ под╕╖). Анал╕з причин такого байдужого ставлення влади ╕ сусп╕льства загалом до ун╕кально╖ постат╕ укра╖нського ген╕я – це предмет ╕ншо╖ серйозно╖ розв╕дки.
╤стор╕я молодого лучанина Руслана Тел╕пського, який десять рок╕в свого життя присвятив досл╕дженню монументально╖ Шевченк╕ани, вселя╓ над╕ю, що пророче Слово Тараса Шевченка про «оновлену землю», в╕льну Укра╖ну таки збудеться. Глибину розум╕ння Кобзаря Русланом засв╕дчують його слова: «сьогодн╕ ╓дина постать, яка не роз’╓дну╓ нац╕╖, — це Шевченко. Його не можна марг╕нал╕зувати. Наша ╕стор╕я кувалася б╕льше словом, н╕ж шаблями. Шевченкове слово заклика╓ нас скр╕зь репрезентувати себе укра╖нцями через мову, культуру, ╕стор╕ю ╕ почуватися самодостатньою нац╕╓ю, яку н╕хто не може принижувати».
У пошуках скульптурно╖ шевченк╕всько╖ спадщини (монумент╕в, стел, погрудь, мемор╕альних дощок) Руслан побував практично в ус╕х великих ╕ малих м╕стечках ╕ селах Укра╖ни та б╕льш н╕ж 20 кра╖нах ╢вропи, Аз╕╖, Америки. На сьогодн╕ його колекц╕я м╕стить понад 600 авторських св╕тлин. Свою фотошевченк╕ану Руслан уже продемонстрував у багатьох кра╖нах св╕ту. Як молодий шевченкознавець ╕ громадський д╕яч в╕н був членом оргком╕тету ╕з встановлення пам’ятник╕в Кобзарев╕ в Оттав╕ та Риз╕. До 17-о╖ р╕чниц╕ укра╖нсько╖ незалежност╕ у 2008 роц╕ орган╕зував п╕шу ходу з Луцька до Канева п╕д промовистою назвою «Тарас╕в дороговказ» (хода тривала понад м╕сяць, довжина маршруту 1000 км через 9 областей Укра╖ни). У 2014-му Руслан плану╓ повторити цей пох╕д у широкому кол╕ однодумц╕в ╕ шанувальник╕в великого Тараса.
З наукового погляду ц╕кавим ╓ анал╕з досл╕дником к╕льк╕сного зр╕зу наявност╕ скульптурних форм по областях Укра╖ни ╕ закордоння. ╤з 1200 (за приблизними п╕драхунками досл╕дника) монумент╕в Кобзарев╕ 130 ╕з них споруджено за межами Укра╖ни. В Укра╖н╕ понад 500 скульптурних форм знаходяться у зах╕дних областях Укра╖ни (л╕дери — ╤вано-Франк╕вська, Льв╕вська, Терноп╕льська). Зокрема, на територ╕╖ Льв╕вщини ╖х нал╕чу╓ться 200 одиниць. Для прикладу, на Луганщин╕ та у Криму лише по 10. У Донецьк╕й, Закарпатськ╕й, В╕нницьк╕й, Микола╖вськ╕й, Херсонськ╕й, Волинськ╕й областях, за даними Руслана Тел╕пського, встановлено менше н╕ж по 20 монументальних зображень Пророка. Неспод╕ваним ╕ прикрим ╓ пор╕вняльний факт, який пода╓ досл╕дник щодо Полтавсько╖ област╕ – близько 40 пам’ятник╕в Тарасов╕ Шевченку ╕ 100 вождю св╕тового пролетар╕ату Л╓н╕ну (!). ╤ це серцевина Укра╖ни! Звернув увагу досл╕дник ╕ на мистецьку сторону скульптурних форм, а головне, на ╖х стан. Багато ╕з них потребують реставрац╕╖ та елементарного догляду: помити, почистити, упорядкувати прилеглу територ╕ю зеленими насадженнями, кв╕тами. Цей поб╕жний анал╕з фактажу засв╕дчу╓ глибоку сусп╕льну апат╕ю укра╖нц╕в до свого кор╕ння, до сво╖х сакральних постатей, до сво╓╖ сутност╕. Але нав╕ть при так╕й наш╕й пасивност╕ ген╕й Шевченка пошанований майже у 40 кра╖нах св╕ту (для пор╕вняння – Пушк╕н у 50, а Папа Римський ╤ван Павло II у 45). Монументальна Шевченк╕ана, на думку Руслана Тел╕пського, ╓ ун╕кальною ╕ неповторною. А ун╕кальн╕сть поляга╓ у р╕зноман╕тност╕ п╕дход╕в до ув╕ков╕чнення Кобзаря: за в╕ковою ознакою (в╕д немовляти до старця), за творчою д╕яльн╕стю (поет, мислитель, ф╕лософ, художник, кобзар), за соц╕альним статусом (кр╕пак, пастух, римський патриц╕й, повстанець-революц╕онер, борець проти соц╕ального ╕ нац╕онального гн╕ту, пророк). Досл╕дник в╕дзнача╓ певну тенденц╕ю до сакрал╕зац╕╖ сучасних скульптурних образ╕в Шевченка, зокрема у вигляд╕ апостола, ангела, Мойсея ╕ нав╕ть ╤суса Христа.
Сьогодн╕ надзвичайно актуальним ╓ приклад подвижницького служ╕ння укра╖нськ╕й ╕де╖ розбудови в╕льно╖ демократично╖ Укра╖ни Руслана Тел╕пського через розповсюдження знань про Тараса Шевченка, його загальнолюдськ╕ та нац╕ональн╕ ц╕нност╕ у св╕т╕. Варто дослухатися до щирих сл╕в Руслана: «Через свою «Монументальну Шевченк╕ану» хочу пос╕яти зернятка духовност╕ й патр╕отизму, щоб вони проростали в наших д╕тях». Якби кожен з нас долучив ╕ сво╖ зерна до пошанування нашого Пророка через виконання його запов╕т╕в, серед яких найважлив╕ший ╕ найперспективн╕ший — це любов до Укра╖ни, до р╕дно╖ земл╕, то дуже скоро «воскресла» б Укра╖на ╕ «воскрес» ╖╖ народ у кол╕ в╕льних ╕ заможних народ╕в св╕ту. Але любов не абстрактну, а переплавлену в конкретн╕ житт╓ствердн╕ справи широкою громадою, насамперед ╖╖ молод╕жним сегментом.
Для повернення до ген╕я Тараса важливо кожному на ц╕й укра╖нськ╕й земл╕ сущому замислитися ╕ чесно в╕дпов╕сти самому соб╕ на так╕ запитання: «Хто для мене Тарас Шевченко?»; «Хто Тарас Шевченко для Укра╖ни?»; «Хто Тарас Шевченко для св╕ту?»; «Що я зробив для реал╕зац╕╖ Його пророчих запов╕т╕в?».
Було б корисним, якби наш╕ мас-мед╕а провели под╕бним опитуванням тестування наших громадян на нац╕ональну св╕дом╕сть, людську г╕дн╕сть й укра╖нську ╕дентичн╕сть.
Жертовний десятил╕тн╕й марафон служ╕ння ген╕ю Шевченка Руслана Тел╕пського ╓ яскравим прикладом для насл╕дування, особливо серед молодо╖ генерац╕╖ укра╖нц╕в.

Р. S. До реч╕, мо╓ знайомство з цим неперес╕чним юнаком в╕дбулося 2009 року на м╕жнародн╕й конференц╕╖ з канадознавства у Черн╕вецькому нац╕ональному ун╕верситет╕ ╕мен╕ Ю. Федьковича, де Руслан свою допов╕дь щедро ╕люстрував св╕тлинами скульптурних зображень Кобзаря, яких у нього на той час було понад сотню. А сьогодн╕ понад 600! ╤ ще одна ц╕кава деталь: на товариськ╕й вечер╕ Руслан жваво сп╕лкувався з учасниками конференц╕╖, але не доп╕нгував себе н╕ цигарками, н╕ алкоголем. В╕н ╕ сьогодн╕ спов╕ду╓ здоровий спос╕б життя в гармон╕╖ з природою ╕ оточуючими. Руслан мр╕╓ створити електронний каталог ус╕х монументальних зображень Шевченка ╕ видати ╕люстровану книгу-дов╕дник. Переконана, що так╕й ц╕леспрямован╕й творч╕й особистост╕ цю благородну м╕с╕ю вдасться зд╕йснити. Побажа╓мо йому усп╕ху!

Наталя ГУМНИЦЬКА
м. Льв╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12077

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков