Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 26.07.2013
╤МЕННИЙ ПОКАЖЧИК ОЛЕСЯ ГОНЧАРА

Книжкова полиця

Щойно побачив св╕т б╕бл╕ограф╕чний покажчик, присвячений життю ╕ творчост╕ Олеся Терент╕йовича Гончара (1918-1995) — видатного укра╖нського письменника, культурного ╕ громадського д╕яча, який належить до когорти неперес╕чних митц╕в, що стали епохою в ╕стор╕╖ в╕тчизняно╖ культури, — як пов╕домля╓ анотац╕я. Упорядники покажчика: О. М. П╕хур, С. С. Савченко, ╤. А. ╤гнатецька, М. А. Лук’яненко; науковий редактор В. О. Кононенко, науковий консультант Я. Г. Оксюта; — К.: Укр. письменник, 2013. — 759 с.
Сол╕дний ╕ багатогранний фол╕ант ╓ найповн╕шим виданням такого типу. В╕н готувався до видання ще до 90-р╕ччя письменника. Завдяки матер╕альн╕й п╕дтримц╕ педагог╕чного та батьк╕вського колектив╕в спец╕ал╕зовано╖ школи № 76 ╕м. О. Гончара м. Ки╓ва вдалося видати лише тепер до його 95-р╕ччя. ╢ ще в Укра╖н╕ так╕ спонсори! Спасиб╕ ╖м! Велику вдячн╕сть вс╕м, хто долучився до видання, висловлю╓ родина О. Т. Гончара — дружина В. Гончар, донька Л. Гончар, син Юр╕й, онука Леся Гончар.
Покажчик склада╓ться з трьох розд╕л╕в. Перший — «Видання твор╕в О. Т. Гончара (1933-2008)»; другий — «Л╕тература про О. Т. Гончара (1941-2008); ╕ трет╕й, доповнений новими матер╕алами, ма╓ назву «Твори О. Гончара та публ╕кац╕╖ про нього (2008-2013)».
У першому розд╕л╕ у п╕дрозд╕лах вид╕лен╕ «Видання укра╖нською мовою», «Видання в перекладах рос╕йською мовою», «Видання в перекладах ╕ноземними мовами». Другий розд╕л — найоб’╓мн╕ший, зм╕ст його такий: «Життя, творч╕сть та громадська д╕яльн╕сть»; «Прем╕╖, нагороди, звання»; «Вшанування пам’ят╕ О. Т. Гончара»; «Вт╕лення твор╕в О. Т. Гончара у мистецтв╕»; «Фотодокументи»; «Б╕бл╕ограф╕я Олеся Гончара». Трет╕й розд╕л ма╓ так╕ п╕дрозд╕ли: «Алфав╕тний покажчик назв художн╕х твор╕в О. Т. Гончара»; «╤менний покажчик»; «Список укра╖нських обласних, районних, м╕сцевих газет, матер╕али з яких були використан╕ у п╕дготовц╕ пос╕бника»; «Додаток: «Ф╕льмограф╕я»; «З фотоарх╕ву» ╕ «Зм╕ст». ╢ у покажчику ╕ вступне слово Я. П. Гояна, в╕д упорядник╕в та «Основн╕ дати життя ╕ д╕яльност╕ О. Т. Гончара».
Упорядники п╕дкреслюють, що у покажчику «представлено матер╕али, опубл╕кован╕ в 1933-2012 рр., як╕ всеб╕чно в╕дтворюють житт╓вий шлях, багатогранн╕сть творчост╕, громадську д╕яльн╕сть письменника. Звернемо увагу на ще одне застереження упорядник╕в: «Попри великий обсяг (1717 позиц╕й), представлено не вс╕ публ╕кац╕╖, оск╕льки в╕дстежити все про видатного письменника ╕ його твори неможливо (передус╕м у рег╕ональних зб╕рниках ╕ заруб╕жних виданнях). Упорядниками враховано найб╕льш значущ╕ видання ╕ публ╕кац╕╖, що всеб╕чно в╕дтворюють постать письменника ╕ громадського д╕яча Олеся Гончара». Вони також висловлюють на подяку за сприяння у п╕дготовц╕ пос╕бника прац╕вникам багатьох обласних б╕бл╕отек, колегам Книжково╖ палати Укра╖ни та ╕ншим закладам за допомогу в робот╕, ╕ особливу подяку Валентин╕ Данил╕вн╕, дружин╕ письменника, та пок╕йному Якову Григоровичу Оксют╕, секретарю з творчо╖ спадщини.
Поява такого фундаментального ╕менного покажчика справд╕ спонука╓ висловити щиру подяку вс╕м причетним до його п╕дготовки та публ╕кац╕╖. Ц╕лком под╕ляю думку, що не вс╕ матер╕али вдалось охопити. Але в╕дгуки, побажання читач╕в, реценз╕╖ допоможуть доповнити й виправити деяк╕ огр╕хи, або точн╕ше недогляди, як╕ можна пом╕тити при першому його прочитанн╕. Я, наприклад, пом╕тив р╕знонаписання к╕лькох опов╕дань «Модри Камень», «Чари Комиш╕» — то з велико╖, то з мало╖ л╕тери друге слово, через тире, або без нього; назва новели «За мить до щастя» (с. 637, 638); с. 121 позиц╕я 1253 ╕ пр╕звище «Т. Кучевсько╖», позиц╕я 1254 — те ж пр╕звище «Т. Куштевськ╕й» (1254 — правильно)...
Думаю, що цей потр╕бний покажчик буде довиданий або перевиданий, ╕ т╕льки через це згадав ц╕ др╕бн╕ огр╕хи. Вважаю, що в╕н ма╓ бути в основних великих б╕бл╕отеках та навчальних закладах. Добре було б покажчик доповнити ще такими п╕дрозд╕лами: «Дисертац╕╖, захищен╕ за творч╕стю О. Т. Гончара», ╕ окремо вид╕лити «Поез╕╖, присвячен╕ О. Т. Гончару» (не вс╕, згадан╕ у розд╕л╕ «Художньо-мистецьк╕ твори, присвячен╕ О. Гончару).

НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ

14 липня 2013 р. минуло 18 рок╕в з дня в╕дходу з життя О. Т. Гончара, який був нашим справжн╕м народним депутатом колишньо╖ Верховно╖ Ради СРСР в╕д 60 виборчого округу до Ради нац╕ональностей в╕д Херсонщини понад чверть стол╕ття ╕ сумл╕нно виконував доручення наших виборц╕в.
Чим дорогий ╕ близький в╕н для нас? Сво╓ю неповторною багатогранною художньою творч╕стю, невтомною громадською д╕яльн╕стю, сво╓ю щирою, в╕дданою ╕ справжньою любов’ю до Херсонщини ╕ херсонц╕в.
О. Гончар любив наше м╕сто, його працелюбних мешканц╕в, захоплювався ╖х усп╕хами ╕ невтомною працею. ╤ не раз про це говорив ╕ писав. Наведу к╕лька його думок: «В╕таю красу Херсона, в╕таю його чудових людей. Бажаю вам, друз╕, рад╕сно╖ творчо╖ прац╕ ╕ щастя в житт╕. В╕чного кв╕тування цьому сонячному м╕сту нашо╖ прекрасно╖ Укра╖ни». ╤ ще: «Помолод╕в красень Херсон ╕ Аскан╕я-Нова. Херсон... Знаю ╕ люблю його давно, ╕ цьому ╓, звичайно, сво╖ причини: дек╕лька л╕т наполегливо╖ прац╕ я пров╕в п╕д його гостинним дахом, працюючи над романами «Перекоп» ╕ «Тавр╕я», п╕зн╕ше над «Тронкою». Книги ц╕, як в╕домо, народжувалися ╕з життя, достов╕рност╕, яка тут, «в степу п╕д Херсоном», ╕ в самому м╕ст╕ обступала мене».
Тепло ╕ щиро в╕тав в╕н Херсон ╕з 30-р╕ччям визволення в╕д н╕мецько-фашистських загарбник╕в у 1974 роц╕, зак╕нчуючи такими словами: «Слава роботящим рукам! Слава м╕сту над Дн╕пром, м╕сту краси ╕ сонця!» ╤з 200-р╕ччям Херсона в 1972 р.: «В дн╕ славетного юв╕лею м╕ста бажаю Херсону ╕ херсонцям добра та щастя в╕д ус╕╓╖ душ╕».
Тепло ╕ сердечно в╕тав в╕н жител╕в молодого м╕ста-красеня Нова Каховка з 25-р╕ччям: «В╕д щирого серця в╕таю трудар╕в Ново╖ Каховки з╕ славетним юв╕ле╓м! Чверть в╕ку! Яка молода ╕стор╕я, але яка багата звершеннями! В ряду старших м╕ст-побратим╕в юне м╕сто на Дн╕пр╕ стало справжньою окрасою й горд╕стю нашого п╕вденного сонячного краю».
╤з вдячн╕стю в╕тав О. Т. Гончар виборц╕в ╕нституту Аскан╕я-Нова, як╕ висунули його кандидатом в депутати, за високе дов╕р’я ╕ честь, ╕ дав згоду балотуватись по Херсонському виборчому округу № 60. Бажав ╖м доброго здоров’я, великих творчих патр╕отичних звершень в ╕м’я нашо╖ Батьк╕вщини.
Як справжн╕й народний депутат, в╕н старанно п╕клувався про виборц╕в, допомагав ╖м у вир╕шенн╕ окремих проблем. Звертався до м╕н╕стр╕в осв╕ти з приводу закриття Тавр╕йсько╖ 8-р╕чно╖ школи, мел╕орац╕╖ та водного господарства — з приводу надання допомоги жителям Стан╕слава в укр╕пленн╕ морського берега, допом╕г побудувати школу в радгосп╕ «1 травня» Голопристанського району, л╕карню у Високоп╕лл╕, вид╕лити автобус для с╕льсько╖ л╕карн╕ в Качкар╕вц╕, провести асфальтову дорогу м╕ж Бериславом ╕ Великою Олександр╕вкою. В╕н в╕в скромне життя, не взяв жодного подарунка в╕д начальства, був тактовним ╕ особливо добре ставився до простих людей.
Грошову частину Державно╖ прем╕╖ за роман «Твоя зоря» О. Гончар передав для придбання колясок для ╕нвал╕д╕в, а Лен╕нсько╖ прем╕╖ — на придбання книг для с╕льських б╕бл╕отек.
При його п╕дтримц╕ ╕ сприянн╕ була побудована наша обласна ун╕версальна наукова б╕бл╕отека, яка ц╕лком заслужено носить його ╕м’я, в╕дкрит╕ музе╖ — л╕тературний ╕м. Б. Лавреньова та художн╕й ╕м. О. Шовкуненка, побудований новий корпус ун╕верситету.
О. Гончар неодноразово зустр╕чався ╕ зв╕тував перед сво╖ми виборцями. Пам’ятними ╕ незабутн╕ми були його зустр╕ч╕ з молоддю, студентами, вчителями й учнями, письменниками й ╕нтел╕генц╕╓ю, зокрема з старому й новому корпус╕ ун╕верситету, в Палац╕ текстильник╕в, ХСП, в театр╕ ╕м. Кул╕ша, у Будинку пол╕тосв╕ти, м╕стах ╕ селах област╕. О. Гончар був ╕н╕ц╕атором створення Херсонсько╖ сп╕лки письменник╕в, допомагав ╕ п╕дтримував письменник╕в-земляк╕в.
Добре було б з╕брати спогади учасник╕в зустр╕чей з нашим депутатом, листи, фото, фонозаписи ╕ опубл╕кувати ╖х. Впорядкувати «Гончар╕вську в╕тальню».
О. Гончар заслужив сво╓ю наполегливою ╕ благородною д╕яльн╕стю б╕льшо╖ уваги й пошани, особливо з наближенням 100-р╕ччя в╕д дня народження. Варто було б присво╖ти ╕м’я одн╕й з╕ шк╕л нашого м╕ста, вулиц╕, яка за постановою м╕ськради ╕сну╓ лише на папер╕, в╕дкрити мемор╕альну дошку, можливо, спорудити пам’ятник б╕ля б╕бл╕отеки, встановити м╕ську або обласну прем╕ю ╕м. О. Гончара, в╕дзначати його день народження ╕ пам’ят╕, проводити ол╕мп╕ади, конкурси серед учн╕в ╕ студент╕в на краще знання його творчост╕, м╕сяць, а п╕зн╕ше й р╕к О. Гончара у наш╕й област╕...
О. Гончар був великим житт╓любом, любив людей, Укра╖ну, жив ╖╖ ╕нтересами, радощами ╕ болями, в╕рив у ╖╖ краще майбутн╓. В╕н боляче переживав Чорнобильське горе ╕ звертався нав╕ть до тих, хто буде жити через 200 л╕т: «Прост╕ть нашу епоху, що була така нерозумна й самовпевнена! Якщо побачите знову цю землю в╕дродженою в первородн╕й крас╕ й чистот╕ ╖╖, хай дару╓ вона вам щастя ╕ пам’ять, адже без пам’ят╕ людин╕ не зазнати повного щастя... Хай засп╕вають вам по гаях т╕ солов’╖, що ╖х чули ми, Шевченко ╕ Гоголь. Кровна в╕ть наша, д╕ти майбутнього, озирн╕ться до нас через в╕ки».
В╕н гордився сво╖м кор╕нням ╕ за 10 дн╕в до смерт╕ записав у щоденнику так╕ слова: «Дякую Богов╕, що дав мен╕ народитися укра╖нцем».
Перед тим, як в╕д╕йти за межу в╕чност╕, в╕н написав так╕ щемлив╕ слова:

Умру на св╕танн╕.
В години робоч╕
Залишу вам ранок
╤ чисту на травах росу.
Я й там вас любитиму,
З то╖ праноч╕,
Як╕сь для вас тайни
Сюди принесу.
Ще кв╕ттям з╕йду
Я в полях Укра╖ни.
Ще вам пров╕щатиму
Радост╕ день.
Краю коханий, люди кохан╕,
╤ зв╕дти вам вимолю
Сонця й п╕сень.

Таким був наш народний депутат, всесв╕тн╕й ╕нтелектуал, йому будуть вдячн╕ не т╕льки сучасники, а й вдячн╕ нащадки.
7. 05. 1989 в╕н писав: «Любов до Укра╖ни — ╓дине мо╓ багатство. Пишу, звучить? Але це ╕стинна правда душ╕! Якщо хочеться ще пожити, то т╕льки ради цього. Н╕чого ╕ншого не шукаю, не прошу... дедал╕ менше сил, здоров’я, колишн╕ друз╕ в╕ддаляються... Т╕льки вона, Укра╖на, не зрадить».
3. 07. 1956 р.: «Знову в р╕дн╕м степу. Ось об’╖хав ╢вропу, бачив небо ╤тал╕╖, скел╕ Дувра, озера Швец╕╖... Н╕, н╕де нема такого неба, н╕де не почу╓ш таких пахощ╕в, як у нас у степу... Пахне св╕жий хл╕б. Пахне л╕то. Торка╓ так╕ струни в душ╕, що ╖х н╕що ╕нше не може торкнути.
Думаю про Тавр╕ю ╕ щоразу св╕тл╕ша╓ на душ╕: як багато там друз╕в, як╕ чудов╕ люди, як╕ самов╕ддан╕ трудар╕, що ти ╖х зустр╕чав на заводах ╕ в широких степах, на лиманах дн╕провських... В╕таю того, хто буду╓ корабель, хто вирощу╓ колос, хто в школ╕ готу╓ дитину до великого життя, хто гор╕нням свого таланту створю╓ книгу, — славна такими людьми херсонська земля!»

(З╕ статт╕ «Вершини»).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12084

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков