Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 02.08.2013
БЕРЕГИНЯ ХРАМУ КНИГИ

Джерела

Нещодавно до редакц╕╖ зав╕тав наш давн╕й ╕ пост╕йний передплатник ╕з села Укромне С╕мферопольського району Борис Трохимович Гнатюк. В╕н прив╕з нам фотозн╕мки й вир╕зки з м╕сцевих газет, у яких розпов╕да╓ться про д╕яльн╕сть ╖хньо╖ с╕льсько╖ б╕бл╕отеки. Борис Трохимович попросив розпов╕сти й у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» про його односельчанку, дуже порядну людину, справжню укра╖нку, чудового б╕бл╕отекаря Кларису Артем╕вну Сайчук.
Клариса Артем╕вна зав╕ду╓ б╕бл╕отекою-ф╕л╕алом №14 в сел╕ Укромне вже понад 20 рок╕в. В╕дда╓ усю себе робот╕, не шкодуючи сил. У б╕бл╕отец╕, як у справжньо╖ господин╕, вся л╕тература тематично упорядкована, читачам легко знайти книги на потр╕бну ╖м тематику. Як справжня укра╖нка вона не омина╓ державних свят Укра╖ни та визначних ╕сторичних дат, юв╕ле╖в видатних письменник╕в. У б╕бл╕отец╕ пост╕йно д╕ють тематичн╕ виставки: «22 с╕чня — день Соборност╕ Укра╖ни», «29 с╕чня — Крути — символ патр╕отизму та жертовност╕», «Пам’ять про них бережуть обел╕ски», «Вздрогнул в тревоге Чернобыль», «Моя держава — Укра╖на» та ╕нш╕.
Б╕бл╕отека, очолювана Кларисою Артем╕вною, т╕сно сп╕впрацю╓ з╕ школою, дитячим садочком, Будинком культури, радою ветеран╕в та адм╕н╕страц╕╓ю с╕льсько╖ ради, отриму╓ в╕д них допомогу в проведенн╕ р╕зноман╕тних вечор╕в, зустр╕чей, свят. Перел╕чимо лише деяк╕ з них, що найб╕льше запам’яталися укромн╕вцям: театрал╕зоване д╕йство «Р╕здвяний вертеп «Ой радуйся, земле»; зустр╕ч з ветеранами Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни в День визволення с. Укромне «Мы цветы бросаем под ноги бойцам, что мир несли в наш край…», веч╕р-рекв╕╓м пам’ят╕ жертв депортац╕╖ «Смят целый был народ и родины лишен…», на який були запрошен╕ кримськ╕ татари, що зазнали депортац╕╖. Школяр╕ розпов╕дали про участь цього народу у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕, ╕нсценували уривки з траг╕чних стор╕нок ╕стор╕╖.
Запам’ятався жителям с. Укромне л╕тературний веч╕р «Читаешь удивительного Грина и душу греет теплый огонек», присвячений 130-р╕ччю з дня народження письменника. А ще пам’ятають л╕тературний веч╕р «Мед, что оставили мудрые пчелы — Даля толковый словарь», присвячений 210-р╕ччю з дня народження В. ╤. Даля. Учасники вечора в╕дкрили для себе Даля — географа ╕ мореплавця, ботан╕ка ╕ зоолога, х╕рурга-офтальмолога, який оперував як л╕вою, так ╕ правою рукою, а ще д╕зналися про незвичайн╕ математичн╕ зд╕бност╕ Даля, наостанок — про Даля–казкаря. Загадки, присл╕в’я, приказки, яких Даль з╕брав понад 30 тисяч, звучали в зал╕, ╕нсценувались твори «Воробей и мышь», «Даль в кругу солдат», «Даль у постели умирающего А. С. Пушкина», все захоплювало й знайомило з талановитою, чуйною ╕ скромною людиною Володимиром ╤вановичем Далем.
До 200-л╕ття з дня народження М. Гоголя К. А. Сайчук п╕дготувала ╕ провела разом з вчителем рос╕йсько╖ мови ╕ л╕тератури Укромн╕всько╖ ЗОШ ╤-╤╤╤ ступен╕в Л. Л. Хайбулла╓вою л╕тературний веч╕р «Втрачене сонце Укра╖ни». Допомогали ╖м директор Будинку культури А. В. Бехтольд та художн╕й кер╕вник Н. В. Дув╕ряк. На сцен╕ Будинку культури було оформлено куточок укра╖нсько╖ хати, де ╕нсценувалися уривки з твор╕в М. В. Гоголя «Майская ночь или утопленница», «Ночь перед Рождеством». Парубка Левка чудово з╕грав Данило П╕ддубний, панночку — Зера Куртбед╕нова. Дуже гарно виконав свою роль — хоровод русалок — народний танцювальний колектив «Грандекс». Тепло зустр╕ли глядач╕ виступ Вакули та Оксани у виконанн╕ школяр╕в Антона Спичака й Сан╕╓ Пателово╖.
Звучали уривки з пов╕ст╕ «Тарас Бульба» — опис степу читали школярка Олена Бахтизова та зав╕дуюча б╕бл╕отекою Клариса Сайчук. Ведуч╕ л╕тературного вечора — Аня Шендрик, Ал╕╓ Ахчилова та Сейт-Мамут Умеров захоплююче розпов╕ли про творч╕сть М. В. Гоголя.
Учасники постановки з╕зналися, що шк╕льна програма не може розкрити вс╕ тонкощ╕ та вишукан╕сть творчост╕ письменника, а завдяки сцен╕чному перевт╕ленню вони змогли краще познайомитися з творами Миколи Гоголя, культурою ╕ традиц╕ями того часу, ╕ разом з глядачами з╕ставити актуальн╕сть проблем, що розкриваються в гогол╕вських творах, з реальним життям.
Минулого року проводилася акц╕я «Подаруй книгу б╕бл╕отец╕», завдяки як╕й було поповнено книжковий фонд ц╕кавою л╕тературою. Родини Зайтд╕нових ╕ Максимк╕них внесли до фонду б╕бл╕отеки понад 200 книг!
1 вересня 2012 року село Укромне святкувало сво╓ 100-р╕ччя. В╕дзначалися жител╕ села, як╕ зробили значний трудовий внесок у його розвиток, а також юв╕ляри року. Серед них — М. М. Гончарова, яка була нагороджена Почесною грамотою та художньою книгою в╕д б╕бл╕отеки як активний читач ╕ на честь 70-р╕ччя. Б╕бл╕отекар провела для д╕тей конкурс малюнк╕в на асфальт╕ та в╕кторину.
«Години, проведен╕ над книгою, — найкращ╕ години. Вони п╕дносять людину, збагачують ╖╖ серце ╕ розум, насичують моральною силою. Читання книг да╓ людин╕ можлив╕сть п╕знати св╕т, впевнен╕ше д╕яти в ньому, приймати правильн╕ р╕шення. Якби наш╕ д╕ти разом з татами, мамами, бабусями ╕ д╕дусями читали, а пот╕м разом обговорювали прочитан╕ дитяч╕ книги — С. Маршака, А. Барто, К. Чуковського, Б. Заходера, С. Михалкова та багато ╕нших, то св╕т став би чист╕шим ╕ добр╕шим, — вважа╓ Клариса Сайчук. — Книги цих чудових дитячих письменник╕в ненав’язливо, весело, захоплююче ╕ талановито вчать д╕тей поважати старших, вчать вв╕чливост╕, чесност╕, справедливост╕, в╕дпов╕дальност╕ та патр╕отизму.
Все почина╓ться з дитинства. Якщо ц╕ якост╕ ми не закладемо дитин╕ у ранньому в╕ц╕, то у нас будуть засм╕чен╕ вулиц╕, зламан╕ дерева, як це в╕дбува╓ться сьогодн╕», — каже К. Сайчук.
Щоб долучити д╕тей до читання книг, наблизити ╕ донести до кожно╖ дитини рад╕сть сп╕лкування з живою книгою, спонукати до с╕мейного читання та обговорення прочитаного, щор╕чно на весняних шк╕льних кан╕кулах проводиться «Тиждень дитячо╖ книги ╕ музики».
У дитячому садочку «Журавлик», з яким б╕бл╕отека провела не один сп╕льний зах╕д, К. А. Сайчук разом з вихователем старшо╖ групи Е. Г. ╤змайловою п╕дготували ╕ провели ранок «Пал╕тра А. Барто — св╕т д╕тей у в╕ршах» — як заключний етап Тижня дитячо╖ книги. Д╕ти, тримаючи в руках улюблен╕ ╕грашки, читали в╕рш╕ про них, показували ╕нсценування, сп╕вали ╕ танцювали з╕ сво╖ми ╕грашками. Цей зах╕д ще б╕льше розкрив д╕тям багатогранну творч╕сть поетеси.
Серед школяр╕в молодших клас╕в п╕дсумком заход╕в за програмою тижня дитячо╖ книги став «Карнавал казкових геро╖в» за казками Шарля Перро, з дня народження якого минуло вже 385 рок╕в. Костюмоване свято вдалося на славу завдяки т╕сн╕й сп╕впрац╕ з прац╕вниками Будинку культури, вчителями та батьками. Прекрасн╕ казков╕ фе╖ вели всю програму свята. Тут були танц╕ (який же карнавал без танц╕в!), казков╕ в╕кторини та чар╕вн╕ перевт╕лення. На сцен╕ оживали геро╖ казок «Подарунки фе╖», «Спляча красуня», «Червона шапочка». Пом╕чниками фей стали Попелюшка та К╕т у чоботях, як╕ роздавали жетони д╕тям за правильн╕ в╕дпов╕д╕ в╕кторин. Пот╕м вс╕ учасники в╕кторин, вистав, а також д╕ти в костюмах були нагороджен╕ книгами, як╕ б╕бл╕отека отримала в дарунок в╕д м╕сцевих жител╕в.
У «Тиждень книжчиних ╕менин» в районн╕й дитяч╕й б╕бл╕отец╕ проходив конкурс дитячого читання «Найкращий читач Укра╖ни - 2013». Читачка укромн╕всько╖ б╕бл╕отеки, учениця 4-А класу Маргарита Хорсун зайняла II м╕сце в ╤-му тур╕ Всеукра╖нського конкурсу, — розпов╕да╓ б╕бл╕отекар. — Також б╕бл╕отека взяла участь у конкурс╕ театральних м╕н╕-постановок за програмою «Велике читання» по книз╕ Рея Бредбер╕ «4510 за Фаренгейтом». Команда учасник╕в — Кирило Зан╕мон╕ц, Любов Цуканова, Анастас╕я Жерд╓ва, Катерина Рибалко, Ганна Петрик╕на отримали Подяки м╕н╕стра культури АРК за активну участь у конкурс╕.
Звичайно, ус╕ ц╕ досягнення ╕ ц╕кав╕ заходи не з неба впали. Це велика ╕ кроп╕тка праця Клариси Артем╕вни з багатьма д╕тьми, учнями Укромн╕всько╖ школи, серед яких потр╕бно пом╕тити «з╕рочок», п╕дтримати ╖х, щоб вони засяяли сво╖ми талантами.
З 1999 року при б╕бл╕отец╕ д╕╓ л╕тературно-поетична студ╕я «Зоряна веселка», якою керу╓ К. А. Сайчук. Дев╕з студ╕йц╕в: «Вчимося, п╕зна╓мо, пробу╓мо, вт╕лю╓мо!». Членом студ╕╖ може стати будь-який бажаючий, щоб навчитися художньому читанню, акторськ╕й майстерност╕. Мета студ╕╖ — навчити д╕тей виразному читанню, артистичност╕; виховати творчу особист╕сть через сцен╕чне мистецтво; розвивати акторське ╕ л╕тературне обдарування, авторську творч╕сть, прищепити любов до народних звича╖в, обряд╕в, традиц╕й через участь у масових творчих заходах.
Студ╕йц╕ беруть активну участь в республ╕канських конкурсах — «Проба пера» (на кращу рукописну книгу), в конкурс╕ дитячо╖ творчост╕ «Книга дару╓ натхнення», у фестивал╕-конкурс╕ «Укра╖на — мати» та у всеукра╖нських конкурсах дитячо╖ творчост╕ «Моя мала Батьк╕вщина», «У в╕нок Кобзаря ми впл╕та╓мо майбутн╓». Яскравими з╕рочками студ╕╖ були так╕ учн╕: Наташа Яловенко, Арзи Ем╕р-Усе╕нова, Енвер Ем╕р-Усе╖нов, Ельмаз Аджигафарова, Наташа Болгова. Студ╕йц╕ нагороджувалися дипломами переможц╕в, пут╕вкою в Артек (Арзи Ем╕р-Усе╕нова), по╖здкою до Канева на могилу Т. Г. Шевченка (Енвер Ем╕р-Усе╖нов, дипломант конкурсу читц╕в «В с╕м’╖ вольн╕й, нов╕й»), пам’ятними подарунками.
Найяскрав╕ша з╕рочка ╕ горд╕сть студ╕╖ — Катя Рибалко. Вона нагороджена дипломом переможця у Всеукра╖нському конкурс╕ «У в╕нок Кобзаря ми впл╕та╓мо майбутн╓» за ╤ м╕сце в ном╕нац╕╖ «Л╕тературний проект». (Читайте в╕рш╕ Кат╕ Рибалко на 13-й стор.)
Клариса Артем╕вна — справжня берегиня книжково╖ скарбниц╕ свого села, робить велику ╕ потр╕бну справу, намага╓ться через вс╕ заходи, як╕ вона проводить, викликати ╕нтерес до книги. Вона прекрасно зна╓, що пропонуючи читачам хорошу книгу, с╕ючи «розумне, добре, в╕чне», робить цей св╕т кращим, добр╕шим, духовно багатшим!

Любов СОВИК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12113

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков