Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 09.08.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 09.08.2013
МАЛИКА
Нузет УМЕРОВ

Нузет Умеров — один з найц╕кав╕ших сучасних кримськотатарських письменник╕в. Народився 13 листопада 1931 р. в м. С╕мферопол╕. Зак╕нчив Л╕тературний ╕нститут ╕м. М. Горького. Багато рок╕в працював на видавнич╕й та журнал╕стськ╕й робот╕. Зокрема, й головним редактором газети «Лен╕н байраги» («Лен╕нський прапор»), яка видавалася в Ташкент╕, а з 1992 року п╕сля пере╖зду до С╕мферополя почала виходити з новою назвою «Яни дюнья» («Новий св╕т»).
Нузет Умеров — заслужений журнал╕ст Укра╖ни, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни. В╕н — автор понад 30 книг в╕рш╕в та прози для дорослих ╕ д╕тей. Його книги виходили в Ташкент╕, Москв╕, Ки╓в╕, С╕мферопол╕. З-пом╕ж них, а саме: «Батьк╕вщина», «Золота ос╕нь», «Ведм╕дь-гора», «М╕й друг Руслан» та упорядкована ним книга «Кримськотатарськ╕ народн╕ казки та легенди» побачили св╕т укра╖нською мовою.
Пропону╓мо уваз╕ читач╕в нове опов╕дання Нузета Умерова «Малика» в переклад╕ укра╖нською.

Нузет УМЕРОВ
МАЛИКА
ОПОВ╤ДАННЯ


Край св╕ту… Часом в╕н бува╓ не такий вже й далекий, якщо не зна╓ш в який б╕к покаже стр╕лка дол╕ зараз ╕, звичайно ж, неабияку роль в╕д╕гра╓ в цьому запов╕тний четвертак, схований якнайглибше до кишен╕ солдатсько╖ г╕мнастерки. Розм╕няв його — ось тоб╕ й край св╕ту: тут в╕дразу ж пристановище шукати треба ╕ роботу, ╕ серйозно подумати про завтрашн╕й день.
Сво╖ запов╕тн╕ двадцять п’ять карбованц╕в я розм╕няв у Ташкент╕. Ще в дитинств╕, прочитавши книжку «Ташкент — м╕сто хл╕бне», я вир╕шив обов’язково в╕дв╕дати це м╕сто. Коли п╕д час оформлення демоб╕л╕зац╕йних документ╕в мене спитали «Куди?» я, не задумуючись, в╕дпов╕в — «в Ташкент».
За день я оглянув ус╕ визначн╕ м╕сця цього м╕ста ╕ надвеч╕р при╖хав на автовокзал. Мен╕ не доводилося жити у великих м╕стах, можливо, тому я раптом в╕дчув себе одиноким. Постояв на посадочному майданчику, вчитуючись у незвичн╕ для мого сиб╕рського слуху назви населених пункт╕в: Алмалик, Ангрен, Ахангаран, Алтинтапкан… Що таке алтин я знаю. У мене цього добра лишилося двадцять три карбованц╕ з коп╕йками, а от що таке «тапкан»… Звучить майже, як капкан, а мен╕, синов╕ ╕ внуков╕ потомствених мисливц╕в, слово це з дитинства непри╓мне. У нас в Тайговому, що не мисливець, то снайпер, — капканами не бавились…
— Послухай, братухо, вогнику не знайдеться?
Перед╕ мною сто╖ть невисокий чорнявий хлопчина у форм╕, з вал╕зкою, ╕ дивиться на мене, як на давнього знайомого.
Я клацнув запальничкою, в╕н припалив цигарку, ╕, уважно оглянувши мо╖ значки, спитав:
— Де служив?
— У Прибалтиц╕.
— Артилерист, значить.
— Артилерист.
— Куди ╖деш?
Я знизав плечима.
— ╥дьмо разом до Ангрену. Сто к╕лометр╕в. За дв╕ години пловом почастую.
— А що там в Ангрен╕?
— Все, що хочеш. ╤ вуг╕ллячко ╓, ╕ д╕вчата красив╕.
— Скажи, а що таке «тапкан»?
В╕н перехопив м╕й погляд ╕ прочитав напис на табличц╕, але прочитав якось глухо, гортанно:
— Алтинтапкан. Золото там хтось знайшов… ось ╕ назвали алтин тапкан.
«Людина усе сво╓ життя шука╓ золото, шука╓ св╕й самородок, шука╓ по всьому св╕ту, а тут, виявля╓ться, ╕ м╕сце визначене ╓, де шукати треба, — м╕ркував я. — Адже ж знайшли люди (чого т╕льки на св╕т╕ не бува╓!), ╕ квиток кошту╓ недорого…»
За якусь годину я був уже в Алтинтапкан╕. Залишивши свою вал╕зу в готел╕ ╕ не звертаючи увагу, що на м╕сто вже насувалися сут╕нки, я п╕шов оглянути довколишню м╕сцев╕сть. М╕стечко невелике: всього одна вулиця. Будинки л╕воруч, будинки праворуч, а посередин╕ дорога. Я йшов п╕д гору по головн╕й маг╕страл╕, в╕дгороджен╕й в╕д г╕р двоповерховими цегляними буд╕влями. ╤ не пом╕тив, як прийшов на край св╕ту… Добре, вчасно зупинився. Перед╕ мною лежав величезний котлован. Там, в глибин╕, була встановлена дерев’яна платформа: електромотор, чавунний завиток насоса, довгий металевий хобот, що уткнувся в землю. З-п╕д платформи вглиб котловану тягнулася подв╕йна нитка труб, що зак╕нчувалася маленькою гарматою, нац╕леною тонким дулом на прямовисну ст╕ну.
На платформ╕ з’явилися люди. Певно, це була друга зм╕на. ╥х тро╓: могутн╕й паруб’яга — в╕дразу видно головний, за все сам хапа╓ться. Коли т╕ дво╓ намагалися зрушити з м╕сця масивну тушу електромотора, в╕н л╕ктем в╕дсторонив ╖х, взяв до рук лом ╕ одним коротким поштовхом поставив махину на м╕сце. Биток! Супроти такого в кулачному бою жодна ст╕нка не вистояла б! Того, в якого за широким монтажним поясом стрим╕ли гумов╕ рукавиц╕, я охрестив Електриком. Биток ╕ Електрик витягли на середину платформи трансформатор ╕ взялися чаклувати над ним, а трет╕й, сухенький руденький д╕док з р╕денькими обвислими вусами, снував довкола них, притупуючи в╕д нетерп╕ння. До мене раз у раз долинав приглушений бас: «Та не части ти, Вусе, не части!», п╕сля чого здоров’як обережним порухом л╕ктя в╕дсторонював д╕дка. Проте той за якусь мить знову тупцювався по колу, старанно витягнувши тонку жилаву шию, зазирав через масивне плече. Зак╕нчивши з трансформатором, Електрик почепив на стовп прожектор, ув╕мкнув св╕тло: мабуть, збиралися працювати до ранку. А я продовжив св╕й шлях.
Проходячи повз ресторан, хот╕в було завернути на музику, але ст╕йко пройшов дал╕. В готельному буфет╕ п╕дкр╕пився сосисками, випив пляшечку кеф╕ру ╕ розташувався у фой╓ дивитися телев╕зор. Добре. Давно я так не в╕дпочивав: не треба було по команд╕ схоплюватись, натягувати похапцем г╕мнастерку, стр╕мголов мчати на шикування, займати посеред ноч╕ позиц╕ю, через яку повинн╕ були ринутись танки «противника».
Поруч з╕ мною вс╕лася адм╕н╕страторка готелю, подала мен╕ п╕алу з ча╓м. Це ж треба, такий звичай: чай наливають на сам╕с╕ньке денце, н╕ цукру тоб╕, н╕ цукерок, голий чай, але я п’ю — господар╕в треба шанувати.
Вс╕ в╕д╕рвали погляд в╕д телев╕зора, коли до фой╓ ув╕йшла д╕вчина з чемоданом, з сумками, ╕ короткозоро озираючись, промовила:
— Салам алейкум! Чи не п╕дкажете, де адм╕н╕стратор?
Адм╕н╕страторка в╕дсунула чайник ╕ неквапливо п╕двелася.
— Ти надовго до нас, дочко?
— Надовго. Тиждень в╕дпустки, а пот╕м переддипломна практика.
— Значить, тоб╕ потр╕бна окрема к╕мната. Допоможи-но, джиг╕те, д╕вчин╕.
Я н╕с важкий чемодан на другий поверх, а вона йшла поруч — струнка, п╕дтягнута, у простеньких джинсах, рожев╕й сорочц╕…
— Вам, напевно, важко? — спитала вона. Мабуть, ╖╖ гн╕тила моя мовчанка. — Це все, що в мене ╓. Св╕й д╕м я ношу з собою.
У к╕мнат╕ зам╕сть другого л╕жка стояв старенький диван, поряд журнальний столик, б╕ля в╕кна — телев╕зор. От тоб╕ й люкс! А вт╕м, у мене в номер╕ не було ванни, а тут, хоч ╕ маленька, але була.
— Що ж ви застрягли в дверях? Заходьте. Поставте чемодан б╕ля в╕кна. Дякую вам красно… — вона усм╕хнулась, позираючи на мо╖ значки. — А як вас звуть, якщо не секрет?
— Михайло.
— Значить, Мишко. А мене Малика.
— Маленька? — здивувався я.
— Не маленька, а Ма-ли-ка.
См╕х у не╖ був м’який, обвол╕каючий, начеб провели по щоках теплими дитячими долоньками.
— Радий був з вами познайомитися, — ╕ чого я таке ляпнув? Як на оф╕ц╕йному прийом╕. Нав╕ть почервон╕в.
— Давно з арм╕╖?
— Усього к╕лька дн╕в.
— Я так ╕ подумала.
Звичайно, я соромився ╖╖, тому сказав:
— Ви влаштовуйтесь, а я п╕шов.
— Може, посидите трохи? Чаю поп’╓мо. Я така боягузка: поки на новому м╕сц╕ не звикну, так зда╓ться, що з кожно╖ щ╕лини чудовисько визира╓.
По правд╕ кажучи, у мене не було н╕якого бажання знову пити чай. Але я лишився. Як любив повторювати м╕й друг Ерв╕н: «П╕хота не ма╓ права проходити мимо чужо╖ самотност╕».
Вона обережно д╕стала з чемодана велику коробку, поставила на ст╕л, але в╕дкривати не посп╕шала, н╕би налаштовувала себе, готувала до чогось рад╕сного, при╓много. Що ж може бути в ц╕й коробц╕? Мабуть, чоб╕тки новеньк╕, супермодн╕…
У коробц╕ виявився маленький електричний чайник, дв╕ велик╕ фарфоров╕ чашки, пачка печива, цукор ╕ нав╕ть баночка варення. Я ледве стримав усм╕шку.
— Вам см╕шно?
— Ви при╖хали всього на м╕сяць, а все привезли з собою.
— Я ж виховувалася в дитячому будинку…
Поки закип╕в чайник, вона прибрала в к╕мнат╕. Д╕стала ╕з сумки книги, флакончик дух╕в, альбом з фотограф╕ями.
— Хочете подивитися? Це наш дитячий будинок.
Я несп╕шно гортав стор╕нки, а вона готувала на ст╕л ╕ коментувала фотограф╕╖:
— Це я у восьмому клас╕. Правда, см╕шна? Це наша група. Це директор, в╕н помер тор╕к. Це наша вихователька. Правда, красива?
З фотограф╕╖ дивилася молода ж╕нка в чудов╕й лисяч╕й шапц╕. Малика обережно провела пальцями по фотограф╕╖, н╕би погладила ╖╖.
Я п╕дв╕в оч╕, ╕ наш╕ погляди зустр╕лися.
— Як ви гада╓те… мен╕ б пасувала така шапка? Я давно про таку мр╕ю…
— А ск╕льки вона кошту╓?
Ну й бовкнув! Так начеб у мене в кишен╕ тисяча карбованц╕в, ╕ я кинуся зараз купувати ╖й таку саму шапку.
— Ой! Кошту╓ вона дуже дорого. Коли б не цей люкс, можна було б зекономити. В техн╕кум╕ сказали, що за практику нам платитимуть… А у вашо╖ дружини ╓ лисяча шапка?
— Шапка ╓, а дружини нема.
— Уже встигли розлучитись?!
— Не було зовс╕м.
— А як же шапка? — здивувалась вона.
— Перед тим, як йти на арм╕йську службу, я п╕дстрелив чорно-буру лисицю. От вона й чека╓ тепер на господиню.
— Це ж треба так… — вона посунула мен╕ баночку з варенням. — Покуштуйте, вишневе, сама варила.
Я ледь не бовкнув чергову дурницю, та, на щастя, Малика випередила мене.
— Михайле, ск╕льки вам рок╕в?
— Двадцять ш╕сть, — п’ять рок╕в я прибрехав для сол╕дност╕.
— Ой! — похлинулась вона. — Ви ж майже старик!
— Це добре чи погано?
— Добре. Якщо дорослий — значить розумний. Наша вихователька завжди казала нам — «Зам╕ж виходьте за л╕тн╕х, щоб с╕м’я м╕цною була», а сама вийшла за молодого ╕ по╖хала. Це ось вона на фотограф╕╖.
— Я вже здогадався.
Прибираючи коробку з чайним господарством у ст╕л, вона знайшла там рад╕огучномовець. Мен╕ довелося добряче поморочитися, поки в╕н заговорив.
— Який же ви молодець! Тепер мен╕ зовс╕м не буде страшно…
Наслухавшись розпов╕дей Малики, я н╕би у не╖ в гостях побував. Вволю на╖вся, надивився на мат╕р, на д╕да, на бабусю Малики. Завтра обов’язково напишу додому, скажу, що вир╕шив лишитися на надстрокову службу. Третя година ноч╕, а я заснути не можу, все про не╖ думаю. Закохався чи що… А д╕вчина путяща, з такою й одружитися не гр╕х. Уявив, як привезу ╖╖ додому: мама посадовить б╕ля в╕кна, а бабуся поб╕жить до сво╖х подружок — похвалитися, яку внук аз╕аточку прив╕з. ╤ потягнуться сус╕ди косяком — хто по с╕ль, хто по цукор, аби поглянути на «знах╕дку».
Що то солдатська звичка: т╕льки-но почало св╕тати, а я вже прокинувся. Зробив зарядку, прийняв холодний душ. Посн╕дав у буфет╕ нашвидкуруч. Неквапно пройшовся повз двер╕ Малики — там тихо, мабуть, спить моя аз╕аточка… Згадав про котлован ╕ п╕шов туди, хот╕лося побачити, як же працюватиме та маленька гармата.
Я розташувався на краю котловану, ув╕мкнув магн╕тофон ╕ споглядаю. На платформ╕ тихо: здоров’як-биток чита╓ газету, електрик щось ремонту╓. Отже, вноч╕ вони не працювали. Вусань оруду╓ б╕ля гармати. В╕н обома руками ухопився за дишель ╕ пильно стежить за тим, щоб ср╕блясте лезо струменя р╕зало ст╕ну б╕ля сам╕с╕нько╖ основи. Мабуть, не так просто утримати струм╕нь на одн╕й л╕н╕╖. Щоразу, коли старий послаблю╓ хватку, ствол гармати шарпа╓ться, ╕ холодн╕ бризки дол╕тають нав╕ть аж до мене.
— Ей, ти! Старий шкарбан! Чому струм╕нь полощеш! Р╕вно тримай, а то й до к╕нця зм╕ни не завалиш! — це кричить здоров’як.
— Не подоба╓ться, йди сам працюй! — дзв╕нким п╕внячим голосом в╕дпов╕да╓ Вусань. — Теж мен╕, генерал найшовся! — ╕ знову струм╕нь йде навск╕с, ╕ велик╕ каламутн╕ крапл╕ падають на платформу.
Здоров’як чортихнувся, в╕дклав наб╕к газету ╕ попрямував до гармати. Л╕ктем в╕дсторонив старого, узявся за дишель. Ну й терп╕ння у хлопця! Я зас╕к за годинником: протягом сорока хвилин в╕в струм╕нь в╕д одного краю до другого, ╕ за весь час струм╕нь жодного разу не здригнувся, не «заполоскав».
Прогавив я все-таки момент, коли ст╕на поворухнулась, покрилася димучими тр╕щинами, зрушила з м╕сця ╕ стр╕мко п╕шла донизу. Курна лавина, котячи попереду велик╕ брили, наб╕гала на маленьку гармату. Я весь закам’ян╕в, мен╕ здавалося, що зараз станеться найстрашн╕ше… Все об╕йшлося: здоров’як намертво закр╕пив гармату стволом донизу ╕ п╕шов геть. Перша ж брила, що докотилася до струменя, в мене на виду розпалася на дв╕ частини ╕ розсипалась.
Т╕льки тепер д╕йшла до мене суть роботи: п╕сля того, як курява в котлован╕ ос╕ла, Вусань знову став б╕ля гармати ╕ взявся розбивати лежач╕ довкола брили на шматочки. Густа тягуча р╕дина все ближче й ближче п╕дступала до борт╕в платформи, а коли вона була вже зовс╕м поруч, електрик запустив мотор, здоров’як п╕дняв засувку насоса ╕ за якихось п╕вгодини дно котловану було чисте. Вусань знову хот╕в було спрямувати струм╕нь до основи ст╕ни, але струм╕нь раптом похилився, зменшився ╕ зовс╕м зник, н╕би його втягло у вузьке горло гармати.
— Зак╕нчуй, Вусе! Час об╕дати!
Коли над котлованом нависла тиша, я почув, як гучно горла╓ м╕й магн╕тофон. «То ли еще будет! То ли еще будет, ой-ой-ой!». Я р╕зко крутнув ручку гучност╕, але здоров’як вже пом╕тив мене. Можливо, в╕н ще ран╕ше пом╕тив, але й знаку не подавав.
— Старшина!
— Я чи хто?
— Ти, ти! Спускайся сюди! Н╕чого стовбичити над головою, ти ж не ╕нспекц╕я, — в╕н так переконливо махнув у пов╕тр╕ сво╓ю п’ят╕рнею, що я й не подумав заперечити.
У котлован вела вузька траншея, по дну яко╖ тягнулися труби, вкрит╕ дощаним настилом.
Здоров’як зустр╕в мене б╕ля платформи.
— Проходь, гостем будеш, — ╕ простягнув мен╕ велику, як лопата, долоню, — Анвар, машин╕ст землесосно╖ установки. Бригадир значить. Це д╕д Семен, можеш називати його Вусань. Руслан — електромонтер. От ╕ вся наша команда.
— Звичайно, не рота… нав╕ть не взвод… — роздивившись мене зблизька, старий п╕дняв догори скручений палець. — О! Тебе нам якраз ╕ не вистачало! За штатним розписом повинно бути четверо. Мон╕торника не вистача╓.
— Кого не вистача╓? — не второпав я.
— Г╕дромон╕торника. Гармата наша зветься мон╕тором. От гармаша нам якраз ╕ не вистача╓. Ти ж артилерист?
— Артилерист.
— О! Бачиш… — старий п╕дн╕с скарлючений палець п╕д бригадир╕в н╕с. — А ти, бусурман, казав, що Бога нема. Хлопець сам, сво╖ми ногами до нас придибав. ╤ вчити не треба — дишель в руки ╕ хай р╕же, матер╕ його ков╕нька!
— Ну, що скажеш, артилеристе? Старий д╕ло пропону╓. Все одно п╕деш роботу шукати.
— Зв╕дки ти зна╓ш?
— Два дн╕ стовбичиш. С╕дай з нами об╕дати, либонь, в╕двик в╕д домашньо╖ ╖ж╕. Ну-мо, д╕ду, насип старшин╕ повну миску шурпи, подивимось, на що артилер╕я здатна.
╥ли мовчки. Корж╕, пом╕дори, ог╕рки, тонко пор╕зана цибуля, проперчений наскр╕зь густий наваристий суп — в житт╕ такого перченого не ╖в. Пот╕м старий викотив з-п╕д платформи кавун, одним вправним рухом зр╕зав у нього мак╕вку ╕, тримаючи над зр╕зом розчеп╕рен╕ пальц╕, розс╕к кавун на р╕вн╕ частки, в╕дсмикнув руку ╕ кавун л╕ниво розвалився, виставивши н╕би напоказ рожеве нутро, поцятковане чорними нас╕нинками.
— Ну що, вир╕шив? — здоров’як глянув на мене з-п╕д густих бр╕в.
— Об╕цяю гуртожиток, одружишся — буде квартира, а щодо зароб╕тку, сам бачиш: робота — не курорт, ╕ платять за не╖ в╕дпов╕дно.
— Запросто можна стати м╕льйонером, — з’╓хидничав старий. — Ну, як?
— В╕дпочинути хот╕лося б тиждень-другий…
— Байдики побити, — розшифрував д╕д. — Воно, друже, погуля╓ш-погуля╓ш, трохи звикнеш — ╕ п╕деш в сантехн╕ки найматися…
Я все ще не м╕г зважитись, ╕ бригадир вир╕шив в╕др╕зати мен╕ шляхи до в╕дступу:
— Наша зм╕на в четвер. О восьм╕й ранку ти мусиш бути тут, як штик. ╤ музику з собою прихопи. Д╕ду Семене, — бригадир обернувся до старого, — зайдеш на склад, п╕дбереш йому робу. Т╕льки на себе не прим╕рюй, а то знову принесеш недом╕рок.

(Продовження буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 09.08.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12139

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков