Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 09.08.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 09.08.2013
ОБЛИЧЧЯ В ДЗЕРКАЛ╤ ╤СТИНИ

Ретроспективна експозиц╕я живописних твор╕в художника В╕ктора Буня, який оформив б╕льше ста книг кримського видавництва «Тавр╕я», що в╕дбулася в Кримськ╕й республ╕канськ╕й ун╕версальн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Франка як п╕слямова про нього через десять рок╕в п╕сля смерт╕, в╕добража╓ весь творчий шлях в╕д перших дитячих малюнк╕в ╕ студентських етюд╕в до останн╕х незак╕нчених роб╕т. Б╕льш╕сть ╕з них демонстру╓ться вперше.
Дитинство та юн╕сть В. Буня пройшли на Волз╕, в Казан╕, де в╕н зак╕нчив художн╓ училище ╕ в 1968 роц╕ при╖хав у Крим з мр╕╓ю про подорож на корабл╕ далекого плавання. Його вабило море. Однак посада художника не була передбачена в жодн╕й ╕з суднових команд моряк╕в, ╕ в╕н влаштову╓ться на роботу на човнову станц╕ю у Форос╕. В надан╕й йому квартир╕ з двох к╕мнат одну зайняла художня майстерня, де в╕н створю╓ сво╖ перш╕ пейзаж╕ з морськими та г╕рськими кра╓видами п╕вострова. Через п╕втора року пере╖жджа╓ в С╕мферополь ╕ працю╓ художником спочатку в т╕льки створен╕й Кримськ╕й телерад╕окомпан╕╖, художньо-виробничому комб╕нат╕, а згодом у видавництв╕ «Тавр╕я», беручи участь у групових виставках художник╕в книги в С╕мферопол╕, Ки╓в╕ та Москв╕.
Саме як майстер книжково╖ граф╕ки В╕ктор Бунь ╕ здобув визнання в образотворчому мистецтв╕, присвятивши ╖й б╕льше двадцяти п’яти рок╕в життя, творчого натхнення ╕ кроп╕тко╖ прац╕. Його малюнки, розкриваючи задум та образи письменника, збагачували книги, робили ╖х яскрав╕шими ╕ зм╕стовн╕шими. Одна з них — «Розпов╕д╕ про рос╕йський флот» А. Митя╓ва з ╕люстрац╕ями В. Буня була в╕дзначена дипломом у республ╕канському конкурс╕ «Мистецтво книги» в Ки╓в╕. А його художн╓ оформлення «Лебединих остров╕в» звучить в одн╕й поетичн╕й тональност╕ з текстом Владислава Бахревського.
Яку зовн╕шн╕сть надав книгам художник, можна було побачити нин╕шньо╖ весни на виставц╕ в науков╕й б╕бл╕отец╕ «Таврика» Центрального музею Тавриди. Тод╕ ж в╕дбулася ╕ презентац╕я альбому, присвяченого його творчост╕. ╤н╕ц╕атором цього мистецького видання стала вдова художника — Тамара Смирнова, яка зберегла картини ╕ написала вступне слово «Про мого супутника». А в робот╕ з╕ систематизац╕╖ та оформлення картин ╖й допомагали кримський мистецтвознавець ╤гор Л╕пунов, реставратор Н╕на Гаврилюк ╕ члени н╕мецько╖ г╕лки ╖╖ родини, що проживають у Дрезден╕ ╕ де знаходиться велика колекц╕я живопису В. Буня, — чолов╕к ╖╖ р╕дно╖ сестри — Хайнер Лозе, плем╕нниц╕ Катерина ╕ Над╕я. Тож ╕ альбом був виданий двома мовами — рос╕йською та н╕мецькою.
У ново╖ експозиц╕╖, розгорнуто╖ в двох залах б╕бл╕отеки ╕м. ╤. Франка — мармуровому ╕ мистецтв, ╕нша мета: ознайомити глядач╕в з т╕╓ю частиною творчо╖ спадщини В. Буня, яка тривалий час була в╕дома лише вузькому колу родич╕в, друз╕в ╕ колег. У майже в╕с╕мдесяти картинах — пейзажах, портретах ╕ натюрмортах в╕дображено напружений, ╕нод╕ мученицький духовний труд, пошук власно╖ образно╖ ╕ пластично╖ мови, ╕ндив╕дуально╖ ╕нтонац╕╖ автора.
— Завдяки ц╕й робот╕ — альбому ╕ виставкам я сама по-новому побачила творч╕сть свого чолов╕ка, — сказала Т. Смирнова.
Вона як огранований д╕амант вийшла з т╕н╕ у св╕т. Художн╕й прийом затемнення одн╕╓╖ половини обличчя портретовано╖ модел╕, у тому числ╕ й в автопортретах, дружина, психолог за фахом, поясню╓ в╕дчуттям траг╕чно╖ розколотост╕ внутр╕шнього св╕ту людини ╕ самого автора. Так╕ портрети — як спов╕дь ╕ вирок самому соб╕.
— У складних ╕нтерпретац╕ях думки та ╖╖ викладу в композиц╕ях картин виплеснута енерг╕я живописця, що була багато рок╕в п╕д радянським ╕деолог╕чним пресом, — сказав один ╕з друз╕в В. Буня, заслужений художник Укра╖ни Микола Дудченко. — Це частина нашо╖ культури, яка ╕ сьогодн╕ натуральним способом ╕сну╓ в нас, у сусп╕льств╕.
Творч╕сть В. Буня можна умовно под╕лити на дв╕ частини. Першу ╕ головну в╕н в╕ддавав граф╕ц╕ у видавництв╕, а друга захоплювала його ╓ство незапрограмованим живописом на гор╕ Ай-Петр╕, скель Карадагу, заходу сонця на Чатирдаз╕, куща бузку чи будиночка б╕ля пагорка. ╤ в цьому другому житт╕ в╕н проявив себе чудовим рисувальником ╕ портретистом. Найб╕льш вдалим, композиц╕йно ясним ╕ завершеним у спадщин╕ В. Буня, на думку ╤. Л╕пунова, ╓ цикл портрет╕в Людв╕га ван Бетховена. В╕н любив музику цього н╕мецького композитора, тож не випадково саме дв╕ його сонати — № 3 ╕ № 14 прозвучали як музичний супров╕д експозиц╕╖ у виконанн╕ випускник╕в С╕мферопольського музичного училища ╕м. П. Чайковського, лауреат╕в всеукра╖нських конкурс╕в, п╕ан╕ст╕в ╢вгена Смирнова ╕ Дар╕╖ Куд╕но╖.
— Сво╖ми картинами з кв╕тами, танцюючими чи схожими на фе╓рверк, к╕шками, м╕сячною дор╕жкою на мор╕ та кипарисами В╕ктор в╕дкривав для мене Кримський п╕востр╕в, — сказав Хайнер Лозе, який спец╕ально при╖хав на в╕дкриття ц╕╓╖ виставки з дочкою Катериною та внуком Максимом ╕ прив╕з створений ним в╕деоф╕льм про життя ╕ творч╕сть художника. — Як ╕нженер я не п╕дтримував його стилю хаосу в майстерн╕. Проте на робочому стол╕ в н╕й завжди був ╕деальний порядок. ╤ картину, розпочату ввечер╕, в╕н вранц╕ показував нам уже зак╕нченою.
В╕ктор Бунь створив обличчя багатьом книгам ╕ сам ╕з сво╖м жорстким самоанал╕зом ╕ самооц╕нкою став прикладом авторсько╖ чесност╕ та безкомпром╕сност╕ творчо╖ особистост╕ в сусп╕льств╕.

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

АНОНС!
Присвячена Дню незалежност╕ Укра╖ни авторська телепрограма Олександра Польченка «Р╕дна хата», яка записувалася в редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕», демонструватиметься на ДТРК «Крим» у нед╕лю, 18 серпня, початок о 17.40 (повторення у середу, 21 серпня, початок о 10.00).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 09.08.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12149

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков