Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 16.08.2013
ЗНОВУ БЕЗ УКРА╥НСЬКО╥?

До курортного сезону наступного року в кримських м╕стах установлять п╕втори тисяч╕ туристсько-╕нформац╕йних вказ╕вник╕в рос╕йською та англ╕йською мовами. Про це пов╕домив оф╕ц╕йний сайт уряду АРК ╕з посиланням на М╕н╕стерство курорт╕в ╕ туризму Криму. Роботи планують зд╕йснити у рамках проекту ╢вросоюзу «Диверсиф╕кац╕я ╕ п╕дтримка туристичного сектора Криму». Низка громадських орган╕зац╕й п╕вострова вже висловила св╕й протест через в╕дсутн╕сть у цьому проект╕ державно╖ укра╖нсько╖ мови. Кримськ╕ чиновники ╕ представники ╓вропейського проекту кажуть, що ╖х неправильно зрозум╕ли.
В оф╕ц╕йному урядовому пов╕домленн╕ мовиться, що вказ╕вники будуть розм╕щен╕ б╕ля туристичних об’╓кт╕в у Бахчисара╖, Керч╕, Алушт╕, Судаку, ╢впатор╕╖, С╕мферопол╕ та Севастопол╕. Зараз для кожного м╕ста п╕дготовлен╕ паспорти, як╕ м╕стять перел╕к пам’яток, карту-схему м╕ста з нанесеними на н╕й точками встановлення в╕зуально╖ нав╕гац╕╖, к╕льк╕сть необх╕дних стовп╕в ╕ туристсько-╕нформац╕йних вказ╕вник╕в. Останн╕ матимуть сп╕льний стиль, погоджений з м╕н╕стерством ╕ м╕стами-учасниками. Робота проводиться за п╕дтримки проекту ╢С «Диверсиф╕кац╕я ╕ п╕дтримка туристичного сектора Криму».
Схожий проект з маркування туристичних маршрут╕в у горах, правда, у значно менших обсягах ф╕нансування, в Криму вже к╕лька рок╕в реал╕зу╓ Посольство Чесько╖ Республ╕ки в Укра╖н╕. Вт╕м, чеська ╕н╕ц╕атива була неоднозначно розц╕нена громадськ╕стю через те, що маркування теж проводилося лише ╕ноземними мовами – рос╕йською та англ╕йською. В╕домий укра╖нський ф╕лософ Микола Рябчук нав╕ть виступив з в╕дкритим листом до чеського посла ╤вана Почуха. Реагуючи тод╕ на критику, перший заступник м╕н╕стра курорт╕в ╕ туризму Криму Микола Маринов пов╕домив, що у подальшому «буде передбачено маркування укра╖нською мовою».
Голова кримсько╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Укра╖нський д╕м» Андр╕й Щекун каже, що знову пересв╕дчився – чиновникам в╕рити не можна. Тож кримська громадськ╕сть почина╓ петиц╕йну кампан╕ю з метою примусити посадовц╕в та ╕ноземних партнер╕в виконувати чинне законодавство щодо державно╖ мови.
«У принцип╕, конституц╕я кримсько╖ автоном╕╖ дозволя╓ поряд ╕з державною укра╖нською мовою використовувати, наприклад, кримськотатарську чи рос╕йську. Але – «поряд», а не «зам╕сть». ╤ це також не ╓ дозволом не виконувати Конституц╕ю Укра╖ни ╕ чинне законодавство щодо державно╖ мови», – заявив Андр╕й Щекун.
За його словами, укра╖нська громадськ╕сть Криму ╕з вдячн╕стю прийма╓ допомогу ╓вропейських партнер╕в, але не ц╕ною мови, яка зараз перебува╓ п╕д загрозою, особливо в автоном╕╖.
Експерт проекту «Диверсиф╕кац╕я ╕ п╕дтримка туристичного сектора Криму» Рустем Тагаров трохи здивований урядовою ╕нформац╕╓ю про двомовн╕ вказ╕вники. Каже: питання мови поки не обговорювали.
«Принципове р╕шення ще не ухвалене ан╕ в м╕н╕стерств╕, ан╕ в проект╕. Крапку ставити ще рано. Проект зараз оголошуватиме тендер щодо виготовлення цих вказ╕вник╕в. ╤ не проблема, щоб там було багато мов. Але це ма╓ пом╕ститися на самому формат╕ цих табличок. Я ж вважаю, що укра╖нська мова як державна на них ма╓ бути присутня», — зазначив експерт Рустем Тагаров.
М╕н╕стр курорт╕в ╕ туризму Криму Олександр Л╕╓в п╕дтверджу╓: зараз лише визначен╕ м╕сця встановлення цих знак╕в.
«Зм╕ст доопрацьовуватиметься додатково. Коли вже будуть вид╕лен╕ кошти, коли буде зрозум╕лий дизайн ╕ так дал╕. А взагал╕ – на п’яти чи шести мовах хот╕лося б, як м╕н╕мум», – сказав м╕н╕стр Олександр Л╕╓в.
Андр╕й Щекун зазнача╓, що урядовц╕ у цьому питанн╕ мали б зважати не лише на вимоги законодавства, що вкрай важливо, але й на прост╕ економ╕чн╕ показники. За словами актив╕ста, у червн╕ нин╕шнього року к╕льк╕сть курортник╕в у Криму знизилася на п╕вв╕дсотка пор╕вняно з минулим роком, а в липн╕ – уже на три в╕дсотки. Такий спад, за оф╕ц╕йними даними, в╕дбувся через зменшення гостей з ╕нших рег╕он╕в Укра╖ни. На думку Андр╕я Щекуна, кримськ╕ урядовц╕ мусять глибше проанал╕зувати причини того, що укра╖нськ╕ туристи в╕дчувають себе в Криму менш комфортно.

Володимир ПРИТУЛА

«МОВНИЙ ЗАКОН БУВ ВИБОРЧОЮ ТЕХНОЛОГ╤╢Ю, ЗАРАЗ ПРО НЬОГО ЗАБУЛИ...»

Закон «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», який набрав чинност╕ р╕к тому, був технолог╕чним засобом у парламентськ╕й передвиборн╕й кампан╕╖, а на сьогодн╕ в╕н д╕╓ лише частково. Таку думку висловив голова правл╕ння Центру прикладних пол╕тичних досл╕джень «Пента» Володимир Фесенко в коментар╕ Укр╕нформу.
«Навколо цього законопроекту було багато пол╕тично╖ колотнеч╕, резонансних конфл╕кт╕в, але, на мою думку, фактично закон виконував функц╕ю пол╕тично╖ технолог╕╖ перед виборами до Верховно╖ Ради... В╕дтод╕ ми практично н╕чого не чу╓мо про цей закон, про нього забули. Так, були так╕ демонстративн╕ альтернативн╕ проекти опозиц╕╖ (проект Фар╕он — авт.), але вони не мають жодних шанс╕в на проходження у Верховн╕й Рад╕», — сказав в╕н.
Пол╕толог додав, що на сьогодн╕ мовний закон д╕╓ лише у тих масштабах ╕ формах, як╕ не суперечать державн╕й пол╕тиц╕ та ситуац╕╖ в рег╕онах. «Наприклад, у Криму, — продовжив В. Фесенко, — ╕сну╓ думка про те, що цей закон не дуже доречний, оск╕льки статус рос╕йсько╖ або кримськотатарсько╖ мови ╕ без того був законодавчо закр╕плений».
В╕н також допуска╓, що цей закон д╕╓ залежно в╕д ф╕нансування: «Схоже на те, що значна частина норм закону не працю╓ або працю╓ обмежено, оск╕льки п╕д це нема╓ бюджетних кошт╕в, те ж саме трапля╓ться ╕ з багатьма ╕ншими законами, як╕ працюють в тих масштабах, як╕ можуть бути реал╕стичними, як╕ в╕дпов╕дають ╕нтересам влади, м╕сцевих ел╕т. Водночас, вважа╓ пол╕толог, затишшя навколо мовного закону тимчасове ╕ триватиме до наступних вибор╕в...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12159

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков