Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 16.08.2013
ВОГНЕМ КАЛИНИ П╤СНЯ ПЕРЕВИТА…

Джерела

Яснооке Надросся... Кого воно т╕льки не вивело на велелюдний шлях всенародно╖ слави! Кого т╕льки не соборувало висотою визнання ╕ шани! Самородком цього краю залиша╓ться ╕ Настя Присяжнюк. ╤ не т╕льки цей куточок древнього Под╕лля сп╕ва╓ осанну ц╕й ген╕альн╕й ж╕нц╕, а й уся Укра╖на, широкий св╕т ╖╖ зна╓. Який же неоц╕ненний скарб з╕брала вона за сво╓ життя! Десятки л╕т вела невтомно св╕й фольклорний записник, бережно все нотувала ╕ до журнал╕стського записника, до яких ще не одне покол╕ння торкатиметься серцем ╕ душею як до глибокого, чистого ╕ в╕чного джерела нац╕онально╖ духовност╕, св╕тлого собору людсько╖ душ╕. Важко переоц╕нити все те благородне ╕ величне, що зробила за сво╓ подвижницьке життя ця мудра ж╕нка, котра по╓днала в соб╕ вченого-фольклориста, активного громадського д╕яча, пошуковця, пристрасного ╕ талановитого журнал╕ста, написавши за десятки рок╕в сп╕впрац╕ з р╕зними пер╕одичними виданнями Укра╖ни понад добрих три (!) тисяч╕ статей, кореспонденц╕й, нарис╕в, есе, спогад╕в, врешт╕, нав╕ть наукових досл╕джень у галуз╕ народно╖ творчост╕. А ще Настя Присяжнюк була пристрасним кра╓знавцем, педагогом, ╕сториком... Отож значущою дещицею ╖╖ духовно╖ спадщини й залишаються ╖╖ записники, власне, в╕н ╓ одним ╕з сотн╕ зошит╕в-зшитк╕в, як колись ╖х називали.
Той незвичайний записник в╕дкривався перлинами народного епосу, насп╕ваними батьком Андр╕аном Присяжнюком, злиденним чинбарем, у багатод╕тн╕й с╕м’╖ якого панував культ п╕сн╕. Як не б╕дували, почасти лише на картопл╕ трималися, а сп╕вали серцем ╕ душею завжди. А було д╕тей у родин╕ Присяжнюк╕в аж дванадцятеро, ╕ вс╕м ╖м давала раду, доводила все до пуття мужня, благородна ж╕нка — мати Мар╕я Онуфр╕╖вна, колишня наймичка. Сп╕вала вона теж дуже гарно. Усе про ж╕ночу недолю, все про людську кривду... У родинному хор╕, кр╕м мало╖ Настус╕, брали участь ╕ Василь з Мотрею, Ганна, Соф╕я, Голяна, Текля. Вони душею вбирали красу народних п╕сень, той дух, т╕ ╕де╖, як╕ несли з собою мелод╕йн╕ хвил╕, в яких клекотала ненависть народу до панщини, билася дужими крильми, ╕нколи обламуючи ╖х у нер╕вному герц╕, горда, волелюбна душа народу. ╤ може, саме ц╕ п╕сн╕ заронили в серця Мотр╕, Наст╕, Василя ╕скри, з яких потому розгор╕лося полум’я, з яким вони й виринули в буремне життя, п╕шли шукати кращо╖ для себе й народу св╕тло╖ дол╕. Разом ╕з п╕снею зростав у Наст╕ Андр╕╖вни ╕нтерес до народно╖ творчост╕, до природи тих явищ, духовного життя сусп╕льства, як╕ св╕дчать про його естетичн╕ уподобання, в яких найповн╕ше розкриваються його прагнення до добра, гордий дух волелюбства, яким був пронизаний увесь шлях ж╕нки.
Доля юно╖ фольклористки складалася непросто. Буря першо╖ рос╕йсько╖ революц╕╖ докотилася ╕ до надросянського м╕стечка Погребище. Одна з дочок Андр╕ана Присяжнюка, с╕льська вчителька Мотря, стала на тернистий шлях боротьби з силами самодержавства, очоливши невеликий заг╕н мужн╕х селянських хлопц╕в, карала пом╕щик╕в ╕ жандарм╕в. Вона приносила в Погребище нов╕ натхненн╕ п╕сн╕, народжен╕ революц╕╓ю. Настя Андр╕ан╕вна, захоплена сестрою, яка слугувала для не╖ ╕деалом, п╕дхоплювала т╕ п╕сн╕ й несла пом╕ж людей. П╕сня все прим╕тн╕ше надихала д╕вчину ╕ кликала за собою.
П╕сля траг╕чно╖ смерт╕ сестри-революц╕онерки (як ми тепер тракту╓мо, що то був гурток анарх╕ст╕в) — под╕╖, яка сколихнула вс╕ прогресивн╕ сили тод╕шньо╖ Рос╕╖ ╕ дала письменнику Володимиру Короленку ще один факт, котрий л╕г в основу його в╕домого нарису «Побутове явище», — Настя Андр╕ан╕вна вс╕╓ю душею поринула в революц╕йну д╕яльн╕сть. Незабаром, перебуваючи в Одес╕, вона стала одним ╕з орган╕затор╕в страйку на канатному завод╕. Подейкують, що там ╕ дос╕ одна з╕ стор╕нок експозиц╕╖ ╕стор╕╖ цього заводу розпов╕да╓ про безстрашну ╕ мужню подолянку Настю Присяжнюк. П╕сля арешту ╖╖ етапом в╕дправили до Черн╕гова. Там вона познайомилася ╕ близько з╕йшлася з людьми, як╕ залишили «в наш╕й душ╕, спрагл╕й до краси, сл╕д на все життя». К╕лька дн╕в Настя Андр╕ан╕вна перебувала в гостинн╕й родин╕ Коцюбинських, подружилася з сином великого письменника — Юр╕╓м. Власне, то було вже дещо б╕льше — перше ╕ н╕жно-чуйне кохання, яке через сувор╕сть дол╕ все ж не судилося донести до омр╕яного. Як ╕ потому буде розтраченим на в╕трах невблаганно╖ дол╕ й ╕нше, не менш н╕жне ╕ тонке почуття. Заб╕гаючи наперед, згадаю, що то вже буде в Харков╕, де зустр╕нуться дво╓ молодих однодумц╕в — Настя з╕ сво╖м коханим, якого чорн╕ сусп╕льн╕ сили запроторять за активну д╕яльн╕сть всупереч влад╕ на десятир╕чне заслання до чужого ╕ далекого Магадана, а десь невдовз╕ й Настю сп╕тка╓ така ж г╕рка доля. Репресивна машина не пощадила ж╕ночу долю, спровадивши ╕ ╖╖ на каторгу.
Але саме того часу, вертаюсь думкою назад, коли Настя Присяжнюк п╕знала рад╕сть перших почутт╕в з Юр╕╓м Коцюбинським, з-п╕д пера батька Юр╕я — вже на ту пору в╕домого майстра художньо╖ прози Михайла Михайловича — вийшла пов╕сть «Т╕н╕ забутих предк╕в». У н╕й так багатогранно вигра╓ вс╕ма кольорами веселки фольклор Гуцульщини: казки та п╕сн╕, звича╖ фантастичного ╕ чар╕вного краю. Звичайно, Настя Андр╕ан╕вна вв╕брала у сво╓ серце сп╕ване письменником. В╕дтод╕ вона вже не викине його з душ╕, не розгубить на шарпких в╕трах дол╕, котр╕ над╕йн╕ше гартували ╖╖ утвердження.
Та справжня окрилен╕сть ╖╖ творчост╕ прийшла тод╕, коли впала фортеця самодержавства. Навчаючись у Кам’янець-Под╕льському ╕нститут╕ народно╖ осв╕ти, а пот╕м вчителюючи в селах р╕дного Под╕лля, взялася Настя Присяжнюк за сво╓ запов╕тне — почала по перлин╕ збирати невмирущий скарб р╕дного народу, самоцв╕ти р╕дного куточка над милою ╕ тихоплинною Россю. Це про ╖╖ титан╕чну працю згодом образно ╕ точно скаже письменник-земляк Валентин Речмед╕н: «Настя Присяжнюк — творець справжньо╖ енциклопед╕╖ под╕льського фольклору». Ц╕ слова вдячн╕ погребищани викарбують на ╖╖ надмогильному пам’ятнику, п╕д яким поко╖ться в Боз╕ прах славетно╖ Берегин╕ народних скарб╕в, невтомного л╕тописця р╕дного Надросся.
Валентина Речмед╕на наст╕льки заполонить сподвижництво ц╕╓╖ родини, що нав╕ть спроможеться на пов╕сть «Д╕вчина в терновому в╕нку», присвячену, зокрема, Мотр╕-революц╕онерц╕, врешт╕, й ус╕й родин╕ Присяжнюк╕в. А ще, будучи свого часу головним редактором газети «Культура ╕ життя», а згодом першим заступником головного редактора часопису «В╕тчизна», цей художник слова чимало раз╕в на стор╕нках цих видань звертався до роду Присяжнюк╕в.
В. Речмед╕н десятки раз╕в при╖здив до Наст╕ Андр╕ан╕вни, турбуючись про ╖╖ побутов╕ умови та творчий шлях. Принаг╕дно сл╕д згадати, що в стареньк╕й хатин╕ над Россю бували за життя Наст╕ Присяжнюк ╕ Михайло Стельмах, Платон Воронько, ╤ван Драч, Володимир Качкан, Арсен ╤щук, Микола Синга╖вський… Вже не кажучи про те, що побували в Наст╕ Андр╕ан╕вни головн╕ редактори мало не вс╕х республ╕канських видань (газет ╕ журнал╕в), побували в «хатин╕, повн╕й п╕сень», численн╕ пров╕дн╕ журнал╕сти не т╕льки з республ╕канських, обласних, а й десятк╕в м╕ськрайонних ╕ районних часопис╕в найдальших рег╕он╕в держави, у тому числ╕ й сус╕дн╕х Рос╕╖, Б╕лорус╕, дружн╕х Польщ╕, Болгар╕╖… З ╖╖ подв╕р’я велася пряма трансляц╕я по колишньому центральному телебаченню, к╕лька раз╕в сюди при╖здили журнал╕сти та оператори укра╖нського телебачення. А тогочасна Всесоюзна ф╕рма грамзапису зд╕йснила окреме видання набору грамплат╕вок ╕з записами народних п╕сень з голосу особисто Наст╕ Присяжнюк. П╕сня ╖╖ полинула по всьому св╕ту.
Т╕сний творчий зв’язок ╓днав Настю Присяжнюк — Берегиню п╕сн╕ — не т╕льки з творчими постатями в журнал╕стиц╕, л╕тератур╕, а й з багатьма виконавцями ╖╖ з╕брань, зокрема, з народними артистами СРСР Анатол╕╓м Кочергою та Укра╖ни — Олександром Таранцем, як╕ чимало раз╕в бували в Погребищ╕, щоб зав╕тати до ╖╖ хатини, «повно╖ народних п╕сень», як багато хто образно називав ╖╖ скромне помешкання. Сюди завертав свою стежину ╕ народний артист СРСР, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖, диригент, земляк надросянц╕в Олександр М╕ньк╕вський. Про це св╕дчать нав╕ть численн╕ листи з особистого листування Наст╕ Присяжнюк, бо ж вона до останн╕х дн╕в земного життя листувалася з багатьма. Ось ╕ зараз тримаю лист од не╖ до Олександра Таранця, датований 7 с╕чня 1970 року: «Глибокошановний Олександре Михайловичу! В╕д Вас так давно не було листа, що я думала, Ви вже забули про мене. Я одержала понад п╕втори сотн╕ поздоровлень з Новим роком ╕ 75-р╕ччям свого життя, але Вашому щирому поздоровленню я найдужче зрад╕ла, бо ж Ви далеко неординарна особист╕сть нашо╖ держави.
Я здибала Вашу маму ╕ вона сказала, що Вам над╕слали нарис Сенкевича в «Комсомольському племен╕». Я повинна просити пробачення за цей нарис. Кореспондент побачив у мене подаровану Вами програму концертну, на як╕й був Ваш дарчий напис ╕ автограф, а тому зробив висновок, що Ви до мене при╖хали. А насправд╕ ж це було принаг╕дно, що Ви в╕дв╕дали мою непом╕тну хатину.
В╕д Олександра М╕ньк╕вського я ще листа не одержала. А шкода. Щирих сердець не можна в╕дкидати, а погребищани хочуть щиро його бачити. Платон Воронько при╖здив до земляк╕в свого вчителя, а ми — його земляки. До мене заходив, багато про що наговорилися з ним, поназгадувалося...
А Ваше бажання я виконала: надсилаю Вам 9 п╕сень, нав╕ть з нотами, як╕ написав мен╕ сьогодн╕ самородок М╕лятицький Володимир Романович (у нарис╕ Сенкевича теж ╓ про нього). П╕сн╕ я добирала старовинн╕, щоб виконував ╖х чолов╕чий голос, ╕ також для дует╕в, щоб були чолов╕чий ╕ ж╕ночий голоси. У мене дуже багато для ж╕ночого виконання. Коли б Ви сам╕ були, то могли б вибрати б╕льше, як╕ Вам до вподоби. А вибрати в мене ╓ з чого... Чекаю фото.
Бажаю Вам здоров’я ╕ творчих усп╕х╕в. М╕ж ╕ншим, я чула на Новий р╕к о 6-й годин╕ вечора Ваш виступ ╕ Ретвицького. Я прямо припала до гучномовця. А чого це Ви Сашко, а не Олесь? Вас же в дитинств╕ так називали... Прив╕т щир╕й ╕ мил╕й Ваш╕й дружин╕ й донечц╕. ╤з сердечним в╕танням Настя Андр╕ан╕вна. Думаю, Ви мен╕ напишете, чи придатн╕ ц╕ п╕сн╕ Вам?».
Разом ╕з записами п╕сень Настя Присяжнюк сну╓ ниточку ╕стор╕╖ р╕дного краю, селища в╕д найдавн╕ших час╕в, склада╓ книгу народно╖ кухн╕, досл╕джу╓ походження пр╕звищ ╕ пр╕звиськ, пише роздуми про значення кв╕т╕в у нашому житт╕, зверта╓ться до опис╕в назв кутк╕в, вулиць тощо. Саме вона простежила ╕стор╕ю зародження зал╕зниц╕ в╕д станц╕╖ Козятин до Жашкова, Христин╕вки, Уман╕, з особливою приск╕плив╕стю вивчила ╕ уклала в чималий розд╕л основно╖ науково-досл╕дницько╖ прац╕ «╤стор╕я Погребища» все, що стосу╓ться буд╕вництва зал╕зниц╕ та станц╕й на територ╕╖ Погребищенського району.
...1932-го року Настя Присяжнюк добува╓ться до Ки╓ва, прихопивши з собою чималу сув’язь народних п╕сень, що вже встигла з╕брати в р╕дному Надросс╕. З цим духовним багажем вона й прийшла до Климента Кв╕тки — чолов╕ка славетно╖ Лес╕ Укра╖нки — запропонувала п╕сн╕ для окремого видання. Тод╕ ж Климент Кв╕тка скрушно поскаржився, що нин╕ в кра╖н╕ браку╓ не лише паперу, а й кошт╕в, а тому про видання фольклорних праць год╕ думати. Але запропонував Наст╕ Андр╕ан╕вн╕ «подарувати» для Британського музею народних голос╕нь бодай один зразок-експонат такого плачу-голос╕ння з ╖╖ под╕льсько╖ сторони. Вона пригадала, як дванадцять л╕т тому проводжала в останню дорогу ╖╖ сестра Ганна свою маленьку донечку Одарочку, чи╖ оченята нав╕ки закрила дочасна чорна т╕нь б╕дацтва та злидн╕в. Той згусток материнсько╖ трагед╕╖ й душевного смутку, що во╕стину можна назвати шедевром народно╖ поетичност╕, вихлюпнула у сво╓му плач╕ Настя Андр╕ан╕вна на фонограф. ╤ нин╕ ця перлина усно╖ народно╖ творчост╕-смутку, одна-╓дина (!) з ус╕╓╖ Укра╖ни збер╕га╓ться серед под╕бних голос╕нь на далекому Туманному Альб╕он╕. Ще за життя Наст╕ Присяжнюк одна польська газета, пригаду╓ться, «Жит╓ ╕ слово», високо в╕дгукнулася про нашу славетну землячку, наголосивши, що якби з певних м╕ркувань поселення Погребище ще не було нанесене на географ╕чн╕ карти, то т╕льки ╕м’я Наст╕ Присяжнюк зробило б його в╕домим усьому св╕тов╕! Ось такою вона була — духовна глибоч╕нь доби, такою вона залиша╓ться ╕ сьогодн╕ — Собором наших душ!
Великою втратою для Укра╖ни було знищення серед ╕нших скарб╕в ╖╖ великого доробку, який вона пересилала до рукописного фонду Академ╕╖ наук. П╕д час в╕йни загинули у вогн╕ ц╕л╕ стоси зошит╕в-зшитк╕в погребищенсько╖ труд╕вниц╕ — з п╕снями, переказами, присл╕в’ями, приказками, гуморесками, легендами, народними опов╕дками, казками, бувальщинами... Усього ж було з╕брано «жницею п╕сенних нив» понад п’ять тисяч (!) р╕зних за жанровою спрямован╕стю п╕сень, десятки тисяч присл╕в’╖в, приказок, ╕нших значущих перлин усно╖ народно╖ творчост╕.
По в╕йн╕ невгамовна ж╕нка знову береться за сво╓: в╕дроджу╓ в пам’ят╕ втрачене, поповню╓ фольклорну скарбницю ще не в╕домими п╕снями. Десятки щирих пом╕чниць допомагають ╖й осягнути багатства народноп╕сенно╖ творчост╕. Якби назвати вс╕х — був би чималим перел╕к тих ╕мен. Але досить хоча б згадати Палажку Лагич, в╕д яко╖ записано п’ятсот (!) п╕сень, чи Одарку Сиротян, котра лише за один веч╕р насп╕вала Наст╕ Присяжнюк понад три десятки прекрасних народних п╕сень, котр╕ й дотепер притаманн╕ т╕льки цьому куточку.
Книга «П╕сн╕ Под╕лля», у створенн╕ яко╖ взяли участь кращ╕ науковц╕ ╕нституту мистецтвознавства, фольклору та етнолог╕╖ Академ╕╖ наук Укра╖ни ╕мен╕ Максима Рильського, — сво╓р╕дний пам’ятник фольклорним старожитностям соборно╖ Укра╖ни, яскраве ╕ переконливе св╕дчення глибоко╖ та щиро╖ уваги широко╖ громадськост╕ до в╕чних джерел народно╖ творчост╕. Чималий запас з╕брань фольклористки й дотепер збер╕га╓ться у рукописних Фондах згаданого ╕нституту. Ун╕кальна за сво╖м зм╕стом книга запис╕в «П╕сн╕ Под╕лля». Вона вм╕стила на сво╖х стор╕нках понад тисячу кращих народних п╕сень Надросся. А це лише незначна частина неоц╕ненного скарбу, з╕браного Настею Андр╕ан╕вною. В╕д╕брав ╖х до зб╕рника ╕ упорядкував учений-фольклорознавець Степан Мишанич, доповнивши ц╕кавою досл╕дницькою статтею.
Х╕ба ж можна, пишучи ц╕ рядки, не згадати й того, що науково-досл╕дницькому перу ц╕╓╖ невтомно╖ труд╕вниц╕ належать ╕ так╕ ун╕кальн╕ за сво╖м зм╕стом ╕ соц╕альним значенням для науки ╕ житт╓д╕яльност╕ сусп╕льства розв╕дки, як «Рось — р╕ка-труд╕вниця» та «╤стор╕я Погребища»! У перш╕й прац╕ Настя Присяжнюк простежила шлях русла р╕чки Рось од ╖╖ початку, а це поблизу села Ординець, пом╕ж широкими полями у виярку, що в Погребищенському район╕, аж допоки тихоплинна красуня зустр╕ча╓ться з батьком-Дн╕пром на Черкащин╕, й потому вони вже разом несуть сво╖ води до Чорного моря. Авторка занотувала не лише колорит м╕сцини вздовж берег╕в Рос╕, звича╖ та обряди тамтешн╕х мешканц╕в, а й сиву минувшину ╕ сьогодення вс╕х надросянських куточк╕в, а до «╤стор╕╖ Погребища» Настя Андр╕ан╕вна зверталася багато десятк╕в л╕т, уклавши таку книгу б╕льш як на дв╕ст╕ стор╕нок тексту, це нин╕ ╓дина пам’ятка такого характеру, котра тривалий час чека╓ на сво╓ окреме видання.
...Щоразу, коли беруся писати про Настю Андр╕ан╕вну, пам’ять воскреша╓ться незабутн╕ми студентськими роками. При╖жджаючи на л╕тн╕ кан╕кули до чар╕вно-живописного куточка Надросся, неодм╕нно в╕днаходив бодай день-другий, аби посп╕лкуватися з Настею Андр╕ан╕вною, пишався тим, що ╖╖ ╕м’я й подвижницька справа були в╕дом╕ й мо╖м професорам, науковцям Донецького державного (нин╕ нац╕онального) ун╕верситету, в якому я навчався, що про не╖ багато можна було почути на заняттях з укра╖нсько╖ фольклористики… ╤ щоразу привозив до ун╕верситету, коли вже розпочиналися заняття, не т╕льки св╕ж╕ враження в╕д наших творчих вза╓мин з ученою-фольклористкою, а й чимало метр╕в пл╕вки магн╕тних запис╕в з ╖╖ голосом. А вже потому подавав новий рукопис до котрогось часопису або на Республ╕канське рад╕о про той чи ╕нший в╕др╕зок життя ╕ творчо╖ д╕яльност╕ Берегин╕ скарб╕в народних. Ще за життя Наст╕ Андр╕ан╕вни видрукував про не╖ б╕льше десятка найр╕зноман╕тн╕ших публ╕кац╕й. Ще одлетять л╕та ╕ л╕та, а ╖╖ подвижницька титан╕чна спадщина буде хвилювати й наснажувати не одне покол╕ння журнал╕ст╕в, письменник╕в, ╕сторик╕в... А вже надто тих, кому не байдужа народна п╕сня, народна дума, кому завше жива ╕ р╕дна душа народу, якому до останнього подиху служила Настя Присяжнюк.

Едуард ПОД╤ЛЬСЬКИЙ,
заслужений журнал╕ст Укра╖ни
м. Погребище

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12167

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков