Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 30.08.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 30.08.2013
ДУХ ШЕВЧЕНКА ОБ’╢ДНАВ СЕВАСТОПОЛЬ, КАН╤В ╤ ЧИГИРИН

До виток╕в!

У духовн╕й спор╕дненост╕ древнього Херсонесу, зв╕дки остаточно розповсюдилося св╕тло християнства по вс╕й земл╕ Укра╖нськ╕й, з родинним кра╓м Тараса Шевченка ╕ Богдана Хмельницького — константами нашо╖ соборност╕ ╕ непод╕льност╕ укра╖нц╕в як пол╕тично╖ нац╕╖, мала змогу переконатися севастопольська молодь — учн╕ ╕ студенти, переможц╕ м╕ських ╕ всеукра╖нських конкурс╕в, присвячених 200-р╕чному юв╕лею Великого Кобзаря. Нагородою для них стала напрочуд п╕знавальна по╖здка на Черкащину, орган╕зована Радою представник╕в громадських орган╕зац╕й з в╕дзначення 200-р╕ччя з Дня народження духовного батька укра╖нського народу Тараса Григоровича Шевченка. П╕знавально-виховна екскурс╕я молодих севастопольц╕в у свят╕ м╕сця, де народилися Тарас Шевченко ╕ Богдан Хмельницький, стала доброю основою для надання молод╕ животворних ╕мпульс╕в розвитку духовного потенц╕алу, вивчення ╕стор╕╖ р╕дного народу ╕ нашо╖ багатобарвно╖ Укра╖ни.
Особливо з наближенням Шевченк╕вського юв╕лею кличуть севастопольську молодь до себе м╕сця, пов’язан╕ з народженням, дитинством ╕ молодими роками Кобзаря, Великого Гетьмана Укра╖ни, та м╕сця ╖хнього в╕чного спочинку, як╕ наповнять могучим Шевченк╕вським духом та козацькою енерг╕╓ю молод╕ серця севастопольських юнак╕в ╕ д╕вчат, по╓днають во╓дино укра╖нськ╕ духовн╕ та ╕сторичн╕ святин╕: Севастополь, Кан╕в, Чигирин.
Очолив по╖здку севастопольсько╖ молод╕ заступник голови Координац╕йно╖ ради представник╕в громадських орган╕зац╕й з в╕дзначення 200-р╕ччя Кобзаря, член орган╕зац╕╖ ветеран╕в ВМС Укра╖ни, доцент Академ╕╖ ВМС Укра╖ни кап╕тан 1 рангу у в╕дставц╕ Анатол╕й Сивак, йому допомагали ветерани ВМС кап╕тани 1 рангу Василь Бойко ╕ Мирослав Мамчак. У склад╕ делегац╕╖ було 30 ос╕б: педагоги, учн╕ в╕д 1 до 11 клас╕в севастопольських шк╕л ╕ г╕мназ╕й, студенти чотирьох вищих навчальних заклад╕в Севастополя.
Екскурс╕я тривала з 12 до 17 серпня. У ╖╖ план╕ було в╕дв╕дання Черкас, родинних с╕л Тараса Шевченка Моринц╕ ╕ Шевченкове (Кирил╕вка), могили ╕ музею Т. Шевченка в Канев╕, родинного хутора Богдана Хмельницького в Суботов╕, його музею ╕ резиденц╕╖ Гетьмана Укра╖ни в Чигирин╕, а також екскурс╕я до Холодного Яру, до так звано╖ Холоднояр╕всько╖ Республ╕ки ╕ Мотрон╕вського монастиря — центру нац╕онально-визвольно╖ боротьби в Укра╖н╕ до 1924 року, та до живого св╕дка нашого ╕сторичного минулого 1100-л╕тнього дуба Зал╕зняка, що могутньо розкинув сво╖ шати в л╕с╕ Холодного Яру.
Оп╕кувалися севастопольцями особисто ректор Черкаського державного ун╕верситету ╕мен╕ Богдана Хмельницького професор Анатол╕й ╤ванович Кузьм╕нський та науково-педагог╕чн╕ прац╕вники ун╕верситету, як╕ надали для проживання севастопольц╕в студентський гуртожиток ╕ забезпечили прекрасн╕ умови. Супроводжували севастопольц╕в дорогами Черкащини доценти ун╕верситету Олена Микола╖вна Костюкова та кандидат ╕сторичних наук, доцент Михайло Миколайович Верховський, вони ж виступали ╕ екскурсоводами по ╕сторичних м╕сцях област╕.
Учасники п╕знавально-виховно╖ екскурс╕╖ везли ╕з собою землю з древнього Херсонесу, яку висиплють на могилу Кобзаря, взам╕н привезуть до пам’ятника Тарасов╕ Шевченку у Севастопол╕ землю з його свято╖ могили.
У селах Шевченковому (Кирил╕вц╕), де вир╕с, ╕ у Моринцях, де народився маленький Тарас, витав дух Великого Кобзаря. Надзвичайно тепло зустр╕ли севастопольц╕в директор Нац╕онального комплексу «Садиба батьк╕в Тараса Шевченка» у Шевченковому (Кирил╕вц╕) ╕ Моринцях Валентина Степан╕вна Старусева, яка, кр╕м ц╕каво╖ екскурс╕╖ комплексом, гостинно пригостила вс╕х учасник╕в надзвичайно смачними грушами, яблуками ╕ сливами з Шевченкового саду та калиною, яка росте над р╕чкою В╕льшанкою, — там колись ховався з малюванням малий Тарас. Ус╕ вдосталь напилися ц╕лющо╖ прохолодно╖ води з криниц╕, з яко╖ пив воду ╕ яка надавала духовн╕ сили юному Тарасов╕ Шевченку.
З трепетом у серц╕ входили юнаки ╕ д╕вчата до Шевченково╖ батьк╕всько╖ хати у Кирил╕вц╕, з яко╖ юнаком п╕шов у св╕т ╕ у в╕чн╕сть Великий Кобзар, до хати в Моринцях, де в╕н народився, до осел╕ його д╕да ╤вана, на спогадах якого Шевченко написав поему «Гайдамаки». Севастопольськ╕ юнаки ╕ д╕вчата ознайомилися з побутом родини Шевченка ╕ селян тих час╕в, з умовами ╖хнього життя, запаслися сувен╕рами, вибили на пам’ять сувен╕рн╕ монети. Б╕ля батьк╕всько╖ хати Шевченка на знак духовного ╓днання р╕зних куточк╕в Укра╖ни севастопольськ╕ студенти ╕ учн╕ урочисто висипали привезену святу землю з Херсонесу, поклали кв╕ти до пам’ятника молодому Тарасов╕, до могили його матер╕ Катерини ╕ сфотографувалися на пам’ять про перебування у цих святих для кожного укра╖нця м╕сцях. П╕д батьк╕вською хатою вс╕ дружно засп╕вали п╕сню на слова Шевченка «Думи мо╖», яку п╕д кер╕вництвом заступника директора середньо╖ школи № 5 ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки Ганни ╤ль╖но╖ розучили п╕д час по╖здки прямо в автобус╕.
Наступного дня дорога простяглася до Канева, до Тарасово╖ чи Чернечо╖ гори, де знайшов св╕й в╕чний спочинок духовний Батько укра╖нського народу. «До слова, — веде свою розпов╕дь наш екскурсовод, доцент Черкаського нац╕онального ун╕верситету Олена Костюкова, — Кан╕вський район як адм╕н╕стративно-територ╕альна одиниця значно стар╕ший за свою нин╕шню область — Черкаську, створену лише 1954 року, а отже, наймолодшу в Укра╖н╕. Зате вс╕м зрозум╕ло, чому на герб╕ ц╕╓╖ област╕ розм╕щено зверху маленький портрет Кобзаря». У б╕льшост╕ тих м╕ст ╕ с╕л Черкащини, де побувала севастопольська група, як нам розпов╕дали господар╕, бував ╕ Шевченко — чи ще в роки свого дитинства ╕ юност╕, чи п╕д час трьох сво╖х при╖зд╕в — у 1843, 1845 та 1859 роках — з чужини в Укра╖ну. Ц╕ м╕сця оповит╕ спогадами про Тараса, люди свято бережуть ╖х.
Наш екскурсовод розказу╓ нам, як Кобзар сп╕лкувався ╕з селянами, уважно слухав ╖хн╕ опов╕д╕ з час╕в Козаччини ╕ Гайдамаччини, нар╕кання на тяжку кр╕пацьку долю ╕ заспокоював: «Недовго ще залишилося — волею Божою позбудетеся цього ярма». На р╕дн╕й земл╕ в╕н черпав теми та натхнення для сво╖х л╕тературних твор╕в. Або ж д╕ставав аркуш паперу й ол╕вець ╕ захоплено змальовував м╕сцев╕ пейзаж╕ чи обличчя й ф╕гури сво╖х земляк╕в...
Дорогою до Канева нас оч╕кував сюрприз. У сел╕ Мошни, колишньому ма╓тку добре в╕домого в Криму фельдмаршала Потьомк╕на, який згодом перейшов у власн╕сть графу Воронцову ╕ переданий як посаг його дружин╕ ╢лизавет╕ Браницьк╕й, побачили ориг╕нальну Преображенську церкву 1840 р., яку збудував ╕тал╕йський арх╕тектор Тор╕челл╕. Стиль ╕ арх╕тектуру споруди фах╕вц╕ визначають як романтичну сум╕ш сх╕дних мотив╕в ╕ тюдор╕всько╖ готики — ╕ тим не менше, це класична хрещата церква, об’╓днана з дзв╕ницею, яка нагадала вс╕м Воронцовський палац в Алупц╕.
Екскурс╕я в Канев╕ розпочалась в╕д старовинного (ХII ст.) Успенського собору в центр╕ м╕ста. Саме в цьому храм╕ 152 роки тому в╕дсп╕вували пок╕йного Кобзаря, прах якого доставили ╕з Санкт-Петербурга Тарасов╕ друз╕ й родич╕, прощатися з улюбленим земляком сюди прийшло дуже багато мешканц╕в Канева ╕ навколишн╕х с╕л. Тут, у Канев╕, п╕сля в╕дходу поета у в╕чн╕сть зд╕йснилася його мр╕я «про тихе пристанище ╕ спок╕й…». У цих, Богом благословенних м╕сцях, менш як за два роки до сво╓╖ смерт╕ в╕н хот╕в придбати земельну д╕лянку для буд╕вництва власно╖ осел╕, яко╖ н╕коли не мав, мр╕яв ще побудувати особисте щастя — знайти кохану, яка б стала йому любою дружинонькою, завести д╕точок, але не судилось... Слухаючи екскурсовода, не хот╕лося в╕рити, що ця духовна рел╕кв╕я Укра╖ни, 1000-л╕тн╕й храм, у радянську добу використовувався як склад для м╕ндобрив… Але так було, так нищилася наша ╕стор╕я, наша духовн╕сть, нищилася пам’ять про Пророка Укра╖ни.
А дал╕ п╕дн╕ма╓мося гран╕тними сх╕дцями на Тарасову гору до могили Великого Кобзаря, як до в╕чного Храму укра╖нського духу. Нас зустр╕ча╓ директор Шевченк╕вського нац╕онального запов╕дника в Канев╕ Василь Колом╕╓ць. Над нашою невеличкою колоною у нац╕ональних костюмах розвиваються Державн╕ ╕ В╕йськово-Морськ╕ прапори, молодь несе в руках портрет Кобзаря, кв╕ти ╕ землю Херсонесу. Дола╓мо 365 сходинок, ст╕льки, ск╕льки дн╕в у роц╕. На високому постамент╕ в╕дкрива╓ться пам’ятник задумливого ╕ величного Кобзаря, поета-мислителя, виразника народних дум свого часу ╕ пророка майбутньо╖ незалежност╕ Укра╖ни. Вклоня╓мося праху Кобзаря, до гран╕тного пам’ятника лягають кв╕ти, ╕ херсонеська земля добавля╓ться до кан╕вського чорнозему на його могил╕. Вс╕х охопили почуття причетност╕ до чогось величного ╕ дорогого. А навкруги — надзвичайна краса зеленого кра╓виду, внизу величаво прот╕ка╓ могучий Дн╕про, спок╕йно несе сво╖ води, як╕ досягають берег╕в самого Херсонесу. Тут, б╕ля праху великого Укра╖нця, повною м╕рою в╕дчува╓ш свою в╕дпов╕дальн╕сть за Укра╖ну, за ╖╖ майбутн╓, за виконання запов╕т╕в того, хто сво╓ю творч╕стю ╕ жертовним життям в╕дкрив св╕ту Укра╖ну у вс╕й ╖╖ духовн╕й велич╕.
Вруча╓мо кер╕вникам запов╕дника севастопольськ╕ подарунки. Дару╓мо Херсонеську вазу ╕ книги «Тарас Шевченко ╕ флот» та «Чорноморський флот. Курсом до Укра╖ни» — в╕йськово-морське буд╕вництво в Укра╖н╕ у XX стол╕тт╕ т╕сно пов’язане з ╕менем Кобзаря. Нас запрошують до Нац╕онального музею Тараса Шевченка. Разом з нами в музе╖ перебувають групи турист╕в-укра╖нц╕в з Канади ╕ Польщ╕. Екскурсовод веде нас житт╓вими ╕ творчими шляхами Тараса Шевченка, а експонати засв╕дчують велич Шевченка як видатного Художника ╕ Поета, як Пророка укра╖нського народу. М╕ж ╕ншим, прац╕вники музею надзвичайно зац╕кавилися книгою «Тарас Шевченко ╕ флот», бо двор╕чна флотська служба Шевченка в Аральськ╕й експедиц╕╖ висв╕тлена ще недостатньо. Домовилися про сп╕впрацю з ╖╖ севастопольським автором.
Тут, б╕ля експонат╕в, яких торкалася рука Великого Кобзаря, особливо сприймаються його слова-заклик, викарбуван╕ перед його могилою ╕ звернут╕ вже до нашого покол╕ння укра╖нц╕в:

Свою Укра╖ну люб╕ть.
Люб╕ть ╖╖... Во время люте,
В останню тяжкую минуту
За не╖ Господа мол╕ть.

П╕сля огляду експозиц╕╖ музею севастопольська молодь прямо на сх╕дцях, що ведуть до музею, дала невеликий концерт-рекв╕╓м Шевченку. П╕д кер╕вництвом Ганни ╤ль╖но╖ ╕ у супровод╕ ╖╖ бандури лунали п╕сн╕ на слова Шевченка, а студентка Севастопольського гуман╕тарного ун╕верситету Натал╕я Дяг╕ль проникливо виконала уривок з поеми Тараса Шевченка «Наймичка».
Концерт-рекв╕╓м вразив ус╕х присутн╕х на Тарасов╕й гор╕, канадськ╕й делегац╕╖ не хот╕лося в╕рити, що п╕сн╕ викону╓ не профес╕йна група артист╕в, що ми прибули з Севастополя, гарно волод╕╓мо укра╖нською мовою та носимо вишиванки.
На завершення екскурс╕╖ севастопольц╕ взяли землю з Тарасово╖ могили, яка ляже б╕ля п╕дн╕жжя пам’ятника Тарасов╕ Шевченку у Севастопол╕ в День незалежност╕ Укра╖ни.
Коли п╕д веч╕р повернулися до Черкас, ректор Черкаського нац╕онального ун╕верситету професор Анатол╕й Кузьм╕нський нас гостинно запросив на прес-конференц╕ю в ун╕верситет╕. Учн╕ ╕ студенти з хвилюванням розпов╕дали кер╕вникам ун╕верситету та черкаським журнал╕стам про сво╖ враження в╕д зустр╕ч╕ з малою Батьк╕вщиною Кобзаря. Але найб╕льше вразили присутн╕х розпов╕д╕ укра╖нською мовою учениц╕ 5 класу середньо╖ школи № 5 Русани Лубенець та студентки Першого морського ╕нституту Саб╕ни Кадирово╖, навчання яких проходить у рос╕йськомовних навчальних закладах Севастополя.
В останн╕й день екскурс╕╖ зморен╕ триденною по╖здкою, проте напо╓н╕ Шевченковим духом, вибира╓мося з Черкас до Чигирина, козацько╖ столиц╕ Гетьмансько╖ Укра╖ни, родинно╖ земл╕ Гетьмана Богдана Хмельницького, до осередку козацько╖ слави Укра╖ни. Супроводжу╓ нас кандидат ╕сторичних наук, доцент Михайло Верховський, який дорогою до Суботова ╕ Чигирина розказу╓ нам безл╕ч ц╕кавих новин з козацько╖ ╕стор╕╖ Чигиринщини, про Кол╕╖вщину ╕ гайдамак╕в.
Першим був, звичайно, Субот╕в, родинний хут╕р, де пройшли дитяч╕ роки майбутнього полководця ╕ флотоводця укра╖нських козак╕в. Але на сьогодн╕ в╕д його укр╕пленого родинного замку збереглися т╕льки залишки кам’яно╖ оборонно╖ веж╕, що ╖х нин╕ вбер╕га╓ в╕д подальшо╖ руйнац╕╖ пав╕льйон. Ми з душевним трепетом переступили пор╕г ╤лл╕нсько╖ церкви — родинно╖ усипальниц╕ Хмельницьких, зображення яко╖ кожен укра╖нець може побачити на п’ятигривнев╕й купюр╕. Цей храм, збудований у середин╕ ХVII ст. коштом гетьмана, водночас був ╕ фортиф╕кац╕йною спорудою з╕ ст╕нами завтовшки близько двох метр╕в та б╕йницями для гармат ╕ мушкет╕в. У ньому знайшов св╕й останн╕й притулок Богдан Хмельницький, тут в╕н був похований у 1657 роц╕. П╕зн╕ше його прах загадково зник, а куди — щодо цього в╕д ╕сторик╕в та кра╓знавц╕в можна почути р╕зн╕ верс╕╖: за одн╕╓ю з них ╖х викинув ╕ розв╕яв польський магнат Чернецький, особистий ворог Хмельницького, який п╕д час Ру╖ни Укра╖ни захопив Субот╕в, за ╕ншою — козаки перед наступом польського в╕йська перепоховали прах Хмельницького, а м╕сце перепоховання з часом було втрачене…
Арх╕тектурний стиль храму по╓дну╓ в соб╕ елементи раннього укра╖нського бароко та ╓вропейського ренесансу. 1843 року Т. Шевченко, перебуваючи у Суботов╕, змалював церкву ╕ три старовинн╕ козацьк╕ кам’ян╕ хрести б╕ля не╖, а у 1845 роц╕ написав в╕рш╕ «Сто╖ть в сел╕ Суботов╕…».
З Суботова направля╓мося в Чигирин — першу козацьку столицю В╕йська Запорозького, козацько╖ Укра╖ни, у м╕сто, яке нин╕ з часово╖ в╕дстан╕ в три з половиною стол╕ття можна вважати ╕ першою столицею власне Укра╖нсько╖ держави. А держава п╕д орудою гетьмана Богдана Хмельницького мала м╕жнародне визнання — у Чигирин╕ приймали посл╕в з╕ Стамбула, Бахчисарая, Варшави, Москви та ╕нших столиць ╢вропи. Про це д╕зналися ми в музе╖ Б. Хмельницького, оглянули резиденц╕ю гетьмана, в╕дбудований баст╕он Петра Дорошенка на тод╕шн╕й Замков╕й, а нин╕ Богданов╕й гор╕, який вважа╓ться одн╕╓ю з найнеприступн╕ших, так ╕ не зломлених ворожими навалами споруд Чигиринсько╖ фортец╕. Вс╕ ц╕ об’╓кти належать до Нац╕онального ╕сторико-культурного запов╕дника «Чигирин».
До об’╓кт╕в запов╕дника «Чигирин» належить ╕ велике л╕сове урочище з дуже м╕сткою за сво╖м значенням назвою — Холодний Яр. Його ми теж не змогли оминути. В╕ковий л╕с урочища в╕дпов╕да╓ його назв╕. Тут, п╕д зеленими шатами 1100-л╕тнього велетенського дуба ватажок Кол╕╖вщини Максим Зал╕зняк проводив наради командир╕в сво╖х загон╕в, тож п╕сля жорстокого придушення того антифеодального повстання укра╖нських селян люди назвали дерево його ╕менем. Мабуть, саме б╕ля цього дуба до Тараса Шевченка п╕д впливом розпов╕дей м╕сцевих жител╕в прийшли творч╕ задуми поеми «Гайдамаки» та поез╕╖ «Холодний Яр».
Ми, зв╕сна р╕ч, теж не могли не нав╕датись до б╕льш як 1100-л╕тнього дерева, котре пос╕да╓ трет╓ за в╕ком м╕сце серед ус╕х дуб╕в, що нин╕ ростуть в Укра╖н╕, ╕ ╓ живою не лише пам’яттю нашо╖ ╕стор╕╖, а й сучасником тисячол╕тнього розвою ╕ боротьби укра╖нського народу, пам’ята╓ ще прадавн╕ часи та багатьох ╕сторичних ос╕б. Дуб вража╓, севастопольським учням ╕ студентам ще не доводилося бачити такого велетенського ╕ могутнього дерева. В╕н, як ╕ наша Укра╖на, сто╖ть, м╕цно укор╕нившись у р╕дну землю, а кроною п╕дпира╓ небо. Його висота — близько 30 метр╕в, обхват стовбура — 9 метр╕в. Щоправда, тепер дуб, у який не менше шести раз╕в вц╕ляла блискавка, потребу╓ людсько╖ допомоги й охорони. Дерево обгородили, щоб численн╕ екскурсанти не витоптували п╕д ним траву ╕ не в╕дламували на пам’ять шматки кори. До його центрального стовбура основн╕ б╕чн╕ г╕лки закр╕плен╕ системою «Кобра» з допомогою стальних канат╕в, здатних витримати навантаження до шести тонн. Три науков╕ лаборатор╕╖ нин╕ зайнят╕ тим, щоб одержати клони цього ╕сторичного дуба, бо, на жаль, нащадк╕в в╕н уже не да╓ — жолуд╕ з нього не проростають.
В╕дпов╕дальний за охорону дуба м╕сцевий д╕дусь, що поряд пас корову, дозволив нам п╕д╕йти до нього. Напередодн╕ нам говорили, що обхватити стовбур цього дуба можуть лише 8 чолов╕к╕в, взявшись за руки. Ми перев╕рили: нам, щоб об╕йняти дуба-велетня, знадобилося б╕льше половини нашо╖ делегац╕╖ — понад 15 ос╕б!
Вкор╕нений у землю велетенський дуб став символом нац╕онально-визвольних змагань укра╖нського народу. В╕льнолюбство м╕сцевих селян, яке вт╕лилося в ╖хн╕й збройний спротив б╕льшовицькому режиму в 1918-1922 роках, мало п╕д собою п╕д╜рунтя давн╕х традиц╕й — козацьких ╕ гайдамацьких. Саме тут д╕яли персонаж╕ написаного 1935 р. роману «Холодний Яр» Юр╕я Горл╕са-Горського (його самого тутешн╕ старожили запам’ятали, як Юрка Зал╕зняка), а також геро╖ роману «Залишенець. Чорний Ворон» сучасного укра╖нського письменника Василя Шкляра.
Н╕яка це не була Холодноярська республ╕ка, як ╖╖ нарекли деяк╕ науковц╕-╕сторики ще в радянськ╕ часи, д╕зна╓мося ми, а була це в╕йськово-пол╕тична орган╕зац╕я, котра ч╕тко п╕дпорядковувалась Центральн╕й Рад╕ УНР ╕ Директор╕╖ УНР. А почалося все з того, що м╕сцев╕ учител╕ — брати Василь, Петро та Олекса Чучупаки (у сел╕ встановлено ╖м пам’ятник) повернулися з фронт╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни оф╕церами ╕ вир╕шили створити в р╕дному сел╕ Мельники заг╕н самооборони. Спершу лише 22 селян входило до цього формування, очолював його Олекса. За якийсь час до загону долучилося багато жител╕в Мельник╕в та ╕нших с╕л Холодноярщини, ╕ в╕н перетворився на полк, що нал╕чував у 1919-1920 роках до 20 тисяч козак╕в, як вони себе називали. Воював в╕н не т╕льки з б╕льшовиками, а й з н╕мцями, з б╕лополяками, ден╕к╕нцями, м╕сцевими бандформуваннями, що вдавалися до мародерства та грабунку цив╕льного населення. У холодноярських вояк╕в прапори були синьо-жовтий з написом «Полк гайдамак╕в Холодного Яру» та чорний, на одному боц╕ якого значилося: «Воля Укра╖ни або смерть!», а на другому — вишит╕ слова Тараса Шевченка «╤ пов╕╓ огонь новий з Холодного Яру».
Золотим куполом та богосп╕вом зустр╕в нас Свято-Тро╖цький Мотронинський монастир, в якому розм╕щувався штаб холодноярц╕в на чол╕ з Василем Чучупаком. Монастир був заснований ще у ХII ст. ╕ в╕дновлений у ХVI ст. Тут 1768 р. святили нож╕ гайдамакам — учасникам Кол╕╖вщини, а через п╕втора стол╕ття було освячено зброю борцям за волю Укра╖ни. Гучний дзв╕н ╕з цього ж╕ночого монастиря тод╕ лунав на всю округу — так скликали козак╕в на раду. Ми теж в╕дв╕дали монастир, в якому саме правилася Божа служба. П╕сля плюндрування в радянськ╕ часи монастир зараз в╕дновлю╓ться ╕ набира╓ прекрасного перв╕сного вигляду.
Ми ставимо пахнуч╕ медом св╕чки у монастир╕ за нашу щасливу дорогу ╕ через навколишн╕ л╕сов╕ дороги Холодного Яру поверта╓мо на п╕вдень, до р╕дного Севастополя. За в╕кнами автобуса залишаються ╕сторичн╕ села, жива геро╖чна ╕стор╕я старших покол╕нь укра╖нц╕в, яку збер╕гати ╕ продовжувати вже належить нам, сучасн╕й молод╕. В ус╕х вражень надзвичайно багато, ран╕ше про ц╕ м╕сця ми лише читали чи слухали на лекц╕ях. Зараз ми сам╕ пройшлися ╕сторичними шляхами, доторкнулися руками ╕ душею до наших нац╕ональних рел╕кв╕й. Поверталися вс╕ впевнен╕ в тому, що ожива╓ наша слава, слава нашо╖ Укра╖ни. А молод╕ севастопольськ╕ учн╕ ╕ студенти понесуть слово Кобзаря, козацький нескорений дух у завтрашн╕й день. ╤ оживе добра слава Укра╖ни на чорноморському узбережж╕ Криму ╕ Севастополя!
До побачення, Шевченк╕вський козацький краю! До нових зустр╕чей!
╤ на завершення нашо╖ розпов╕д╕ нам залиша╓ться лише висловити щиру вдячн╕сть тим, завдяки кому екскурс╕я молод╕ в Козацький край стала можлива: депутатам Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради, генеральному директору нац╕онального запов╕дника «Херсонес Тавр╕йський» та голов╕ Координац╕йно╖ ради громадських орган╕зац╕й з в╕дзначення 200-р╕чного юв╕лею Тараса Шевченка Леон╕дов╕ Жуньку та Василю Зеленчуку.
 
Мирослав МАМЧАК
м. Севастополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 30.08.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12206

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков