Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 30.08.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 30.08.2013
ЖУРНАЛ╤СТКА, ЯКА ПИШЕ ПРО ЖИТТЯ ╤ ДОЛЮ УКРА╥НСЬКИХ Ж╤НОК-МАТЕР╤В

Проза життя

╤м’я укра╖нсько╖ журнал╕стки Людмили Чечель в╕доме багатьом читачам. Зокрема тим, хто читав ╕ чита╓ газети «Веч╕рн╕й Ки╖в», «Культура ╕ життя», «Осв╕та», «В╕сник Чорнобиля», журнал «Ж╕нка», часописи «Свобода», «Наше життя», «Укра╖нське слово». ╥╖ статт╕ ╕ особливо художньо-документальн╕ нариси читати завжди ц╕каво. Кращ╕ з них склали ошатну зб╕рку «Обереги маминих долонь». У ц╕й книжц╕ нарис╕в про ж╕нок-матер╕в, ж╕нок-депутат╕в, художниць, педагог╕в, б╕знесмен╕в як у краплин╕ роси, в╕дбилося ╖хн╓ неспок╕йне життя, ╖хн╕ так╕ р╕зн╕ ╕ неповторн╕ дол╕.
Особливо хвилю╓ нарис «Чому так г╕рко плаче мати?..», яким в╕дкрива╓ться зб╕рка. В╕н присвячений матер╕ Героя Радянського Союзу (дивно, чому не Героя Укра╖ни?) Володимира Правика Натал╕╖ ╤ван╕вн╕ Правик.
Хто такий Володимир Правик, мабуть, ус╕ знають, а якщо хтось призабув, нагада╓мо: лейтенант Володимир Правик, випускник Черкаського пожежно-техн╕чного училища, п╕сля зак╕нчення навчання служив у во╓н╕зован╕й пожежн╕й частин╕, котра дислокувалася безпосередньо на Чорнобильськ╕й атомн╕й електростанц╕╖ (АЕС).
Караульна команда В. Правика зг╕дно з граф╕ком заступила на чергування 25 кв╕тня 1986 року — напередодн╕ Чорнобильсько╖ авар╕╖. В час, коли сталося непоправне, — пролунав вибух на ЧАЕС, Володя з╕ сво╖ми друзями-б╕йцями кинулися на гас╕ння пожеж╕. Протягом 1 години 20 хвилин в╕н перебував у зон╕ п╕двищено╖ рад╕ац╕╖. П╕д час виконання обов’язк╕в начальника бойово╖ д╕льниц╕ з гас╕ння пожеж╕ на даху машзалу зазнав отру╓ння… Так╕ скуп╕ рядки цього справжнього геро╖зму молодо╖ людини м╕стяться в «Опис╕ бойових д╕й п╕дрозд╕л╕в пожежно╖ охорони з л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС». Трагед╕я сталася 26 кв╕тня, а вже через к╕лька дн╕в, у н╕ч з 9 на 10 травня, Володимир Правик помер на руках сво╓╖ матер╕ Натал╕╖ ╤ван╕вни у 6-й кл╕н╕чн╕й л╕карн╕ м. Москви.
Схвильовано розпов╕да╓ авторка про подальшу долю родини Правик╕в ╕, зокрема, матер╕ Натал╕╖ ╤ван╕вни.
Ц╕каво, захоплено пише Людмила Чечель про скульптора Ольгу Луньову-Вагнер, про подружжя Д╕цул╕в — Олександра та Л╕л╕ану, як╕ виховують вдома прийомних д╕тей, про вишивальницю Соф╕ю Ярову, про Мар╕ю Юрченко, яка очолю╓ Сп╕лку ветеран╕в Афган╕стану Солом’янського району Ки╓ва, про Олену В╕тенко — письменницю ╕ народного депутата Укра╖ни, голову п╕дком╕тету з питань державно╖ пол╕тики у сфер╕ розвитку та використання мов Ком╕тету з питань культури ╕ духовност╕…
Ус╕, хто доторкнеться серцем до св╕тлих нарис╕в Людмили Чечель, — познайомляться з представницями прекрасно╖ стат╕, славними ж╕нками Незалежно╖ Укра╖ни. Ус╕ вони варт╕ не т╕льки таких чудових нарис╕в, а й великих роман╕в чи пов╕стей, адже ╖хнього життя, ╖хн╕х духовних ╕ громадянських звершень, ╖хн╕х ц╕кавих б╕ограф╕й вистачить ╕ для великого художнього полотна.
Додамо, що Людмила Васил╕вна Чечель народилася в селищ╕ Комишуваха, що на Запор╕жж╕. Зак╕нчила факультет журнал╕стики Ки╖вського державного ун╕верситету ╕мен╕ Тараса Шевченка, член Нац╕онально╖ сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни, почесний член М╕жнародного благод╕йного фонду «Духовна спадщина», проректор Мало╖ академ╕╖ л╕тератури ╕ журнал╕стики на громадських засадах… ╤, звичайно ж, добра, сердечна людина, талановитий журнал╕ст. ╥╖ житт╓ве кредо: завжди зна╓, чого хоче, ╕ прагне того досягти.
Нещодавно Людмила Васил╕вна зав╕тала до редакц╕╖ газети «Кримська св╕тлиця», ц╕кавилась творчим життям колективу, подарувала наш╕й редакц╕йн╕й б╕бл╕отец╕, що нал╕чу╓ вже десь тисячу том╕в р╕зноман╕тно╖ л╕тератури, сво╖ книги «На пелюстках ромашки» та «Обереги маминих долонь». Побажала редакц╕йному колективу творчих усп╕х╕в та читацького визнання ╓диного в Криму укра╖номовного загальнопол╕тичного ╕ л╕тературно-художнього видання. Пропону╓мо уваз╕ читач╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕» один ╕з нарис╕в талановито╖ журнал╕стки Людмили Чечель з ╖╖ книги «Обереги маминих долонь».

Данило КОНОНЕНКО


Людмила ЧЕЧЕЛЬ
ЧОМУ ТАК Г╤РКО ПЛАЧЕ МАТИ?..

Останн╕й день зими. Дорога понад л╕сом, засипана сн╕гом, веде до садового товариства «Ясна Поляна», що неподал╕к ╤рпеня. Зда╓ться, сонце розсипало на сн╕гу бенгальськ╕ вогн╕, й вони сл╕плять оч╕ так, що виступають сльози. Сивокоса ж╕ночка йде мен╕ назустр╕ч. В не╖ по щоц╕ котиться сльоза. «Це в╕д сонця», — н╕би виправдову╓ться вона.
Ми бредемо по сн╕гу. Дор╕г тут не розчищають, мало хто залиша╓ться на зиму на дачах: х╕ба що пенс╕онери та «золота молодь», яка все част╕ше тягнеться до природи, св╕жого пов╕тря й добира╓ться до столиц╕ в оф╕си на ╕номарках. Та й будиночки ╖хн╕ вир╕зняються огорожами, «злими псами» у дворах, посиленою охороною.
— В╕д кого охороняються? — чи то перепиту╓, чи то диву╓ться Наталя ╤ван╕вна...
Господар чека╓ нас у тепл╕й, залит╕й сонцем к╕мнат╕. Йому трохи нездоровиться, але гостям тут рад╕. Не так часто сюди хто нав╕ду╓ться. Наталя ╤ван╕вна та Павло Панасович — батьки Героя Радянського Союзу Володимира Правика. Ой ╕ випало ж ╖м на долю...
Уся ╖хня родина з д╕д╕в-прад╕д╕в пов’язана з Чорнобилем. Усе кор╕ння — в пол╕ськ╕й земл╕. Тепер В╕ктор, молодший син, мешка╓ в ╤рпен╕, а вони ось тут, на садов╕й д╕лянц╕, на вулиц╕, яку нарекли ╕м’ям ╖хнього сина Волод╕. Лист╕в ╕ газет сюди не приносять. Слухають рад╕о та дивляться телев╕зор.
Крають серце спогади. Павло Панасович бурчить, що все тут не так. Мовляв, ╕ л╕с не такий, а що вже казати про т╕, багатющ╕ на рибу, р╕чки. Ще й дос╕ шкоду╓, що мародери забрали найдорожче для нього — дюралевого човна...
* * *
Чорнобиль в╕д ранку до вечора оповитий тишею. На садиб╕ Правик╕в кожен куточок, в╕д горища до льоху, сповнений пахощами лук╕в, а варто прислухатися, й почу╓ш, як гомонять маленьк╕ р╕чки неподал╕к. У такий час вабить до себе блакитно-смарагдова неозор╕сть води, трав, верболозу...
Св╕й будиночок у Чорнобил╕ вони почали зводити в╕дразу п╕сля вес╕лля. Не хот╕ли завдавати зайвого клопоту р╕дним, от ╕ будувалися. Павлов╕ — двадцять п’ять. В╕н, буд╕вельник, саме тод╕ споруджував у Чорнобил╕ водог╕нну вежу. Наталц╕ — в╕с╕мнадцять, якраз зак╕нчувала медучилище. Невдовз╕ народився в них перв╕сток, Володя.
Так ╕ сталося, що ст╕ни р╕дно╖ осел╕, дерева навколо — ровесники старшого сина. Ледь навчився хлопчик ходити, одразу — за батьком у маленьку майстерню. Ну, а з мамою дибав до п╕вон╕й, молоденьких кущ╕в бузку, грядок.
Син рано почав розум╕тися на городин╕. Ще в дитсадку, розпов╕дала вихователька, не чути вереску на галявин╕ — значить, Вовчик показу╓ малятам якусь незвичайну травинку чи кв╕тку й розпов╕да╓ про не╖ легенду. З роками пом╕тили: вабить малого й техн╕ка. Павло Панасович пора╓ться б╕ля мотоцикла, майстру╓ як╕сь др╕бнички для кухн╕ — Володя тихенько спостер╕га╓. Треба — безпомилково пода╓ батьков╕ ╕нструмент. Уже й сам ум╕╓ тримати в руках молоток, викрутку, долото.
Ким бути дитин╕: б╕ологом чи техн╕ком? У старших класах давалася математика. Дуже легко розв’язував хитромудр╕ р╕вняння. Створили тод╕ в середн╕й школ╕ № 1 математичний дев’ятий клас. Викладачка В╕ра Роман╕вна ╤льченко, справжн╕й поет точних наук, рекомендувала до нього Правика. Трохи згодом, захистивши кандидатську, пере╖хала до Б╕лорус╕╖, та не забула обдарованого п╕дл╕тка. Коли Володя ск╕нчив десятий клас, якраз при╖хала в Чорнобиль, аг╕тувала хлопця по╖хати до них у Мозир, у педагог╕чний. Дарма! Хоч хист до вчителювання мав незаперечний. Завжди навколо Волод╕ Правика, тенд╕тного, небалакучого, юрмилися старшокласники, малеча. Пом╕тила це й мати. Вона також в уяв╕ бачила сина вчителем...
* * *
Не судилося. Володя подав заяву до Черкаського пожежно-техн╕чного училища. Такого сюрпризу батьки й не чекали. Та не прийнято було в с╕м’╖ бурхливо виказувати почуття. ╤ хоч шанують дисципл╕ну, з примусом ╖╖ не ототожнюють. На матер╕, Натал╕╖ ╤ван╕вн╕, м╕цно трима╓ться д╕м, але й вона до командного тону не вда╓ться. ╤ без нього злагода й спок╕й живуть п╕д дахом.
В╕рили ран╕ше батьки у свою дитину, дов╕рились його вибору й тепер.
З Черкас мало не щодня йшли листи. До др╕бниць описував молодий во╖н сво╓ нове життя. Ось лише сл╕в про кохання паперу не дов╕ряв, збер╕г до чергових в╕дв╕дин батьк╕вського дому. Вже небагато часу лишалося до присво╓ння лейтенантського звання, вручення диплома. Коли по╖хали Наталя ╤ван╕вна та Павло Панасович до училища на врочистост╕, на вулиц╕ випадково звернули увагу на тоненьку гарну д╕вчину, яка прямувала туди ж. Рад╕сне передчуття торкнулося материнського серця: «Чи не до Волод╕? Може, вона?..».
Певно, не т╕льки в казках мати всевидюча... Як тут син — назустр╕ч, також зрад╕в: «Ви вже познайомилися? Це — Надя!».
У батьк╕вському дом╕ справили вес╕лля.
Надя ще вчилася у Черкасах, зак╕нчувала музичне училище, коли лейтенант Правик вже очолив караул во╓н╕зовано╖ частини з охорони Прип’ят╕. Жив з батьками. У вих╕дн╕ — до Черкас. Якось трохи винувато та й попередить мат╕р: «Я — до Над╕». ╤ хоч дуже сумувала за сином, в╕дпов╕дала завжди однаково: «Як же ╕накше, синку». Принесе зарплату, мати нагаду╓: «В╕двези Над╕, ╖й у батьк╕в просити грош╕ вже не випада╓».
Згодом ╕ Надя оселилася в чорнобильському дом╕, що став на к╕мнатку простор╕шим. Добудували невеличку спальню. Наталя ╤ван╕вна з Павлом Панасовичем перейшли до не╖, а молодим в╕ддали велику. Й усе таке звичне тут: знайом╕ з дитинства портрети Тараса Шевченка, Серг╕я ╢сен╕на, улюблен╕ книжки на к╕лькох полицях, стоси номер╕в «Юного техн╕ка», «Модел╕ста-конструктора» — Володина «техн╕чна енциклопед╕я».
Згодом молодята отримали однок╕мнатну квартиру в Прип’ят╕.
Володя попрацював: розсунув двер╕ з передпокою до к╕мнати, розширилася «корисна площа», знайшлося м╕сце для майстерн╕. Тим часом в╕н перейшов до во╓н╕зовано╖ пожежно╖ частини, яка дислокувалася безпосередньо на Чорнобильськ╕й АЕС. Молодий оф╕цер ╕ тут проявив сво╖ зд╕бност╕: у прим╕щенн╕ сво╓╖ частини сконструював спец╕альний стенд для вод╕╖в, який в╕дтворював обстановку на навколишн╕х трасах, обладнав табло, яке з точн╕стю до секунди в╕дл╕чувало час, витрачений на ви╖зд пожежних автомоб╕л╕в. А вдома на рад╕сть Над╕ та вс╕м гостям нав╕ть св╕тломузику змайстрував.
Та батьк╕вський куточок у Чорнобил╕ так само залишався р╕дним домом. ╤ точн╕с╕нько так д╕яло тверде син╕вське правило: вс╕ нов╕ придбання — у подв╕йн╕й к╕лькост╕. Зручний столик для кухн╕ — ╕ в Прип’ять, ╕ в Чорнобиль. Св╕тломузику не г╕ршу, н╕ж для себе, змайстрував до дн╕в народження батька й брата: у травн╕ 1986-го Павлу Панасовичу виповнювалося п’ятдесят, В╕ктору — ш╕стнадцять...
* * *
Розмова ведеться до того сумнозв╕сного дня — 26 кв╕тня 1986 року. Наталя ╤ван╕вна поралася по господарству: треба було доробити ремонт, бо молодшому сину 1 травня мало виповнитися ш╕стнадцять, а Павлу Панасовичу на День Перемоги — 50 л╕т! А тут до двору заб╕гла нев╕стка (дружина середнього брата Натал╕╖ ╤ван╕вни) й спов╕стила сумну зв╕стку: вибух на атомн╕й. Материнське серце в╕дразу забило на сполох. Вона знала кожну його зм╕ну. Караул Волод╕ Правика, зг╕дно з граф╕ком, заступив на чергування 25 кв╕тня, у п’ятницю, о восьм╕й ранку. ╥╖ заспокоювали: «Треба почекати, все з’ясу╓ться, н╕чого страшного не могло ско╖тися!». Завжди сповнена ясно╖ в╕ри в людей, тут не пов╕рила: «Щось приховують!».
А в╕д не╖ н╕чого не приховували. Ще й сам╕ не знали, за яких обставин приймав р╕шення ╕ д╕яв т╕╓╖ ноч╕ разом з╕ сво╖м караулом лейтенант Правик, сл╕дом за ним — лейтенант К╕бенок ╕ його б╕йц╕, а невдовз╕ зведений заг╕н у склад╕ ста в╕с╕мдесяти шести пожежник╕в. Обставин, про як╕ в╕дом╕ фах╕вц╕ згодом скажуть: зроблене героями Чорнобиля в по╓динку з незнаною доти б╕дою вв╕йде в ╕стор╕ю ╕ до п╕дручник╕в.
Разом з чолов╕ком по╖хали в пожежну частину Чорнобиля. Там ╖м ╕ спов╕стили, що син у л╕карн╕. Т╕льки надвеч╕р добралися до Прип’ят╕: вс╕ дороги вже були перекрит╕. Б╕гли навпростець, л╕сом. Мабуть, з вигляду батьк╕в Володя зрозум╕в це, п╕дв╕вся з л╕жка: «Мамо, тату, через л╕с не можна!». ╤ насварив маму, щоб та неодм╕нно одягла хустку. Попросив за╖хати до Над╕ й переказати, щоб вона позачиняла в╕кна й берегла Наталочку, як╕й щойно виповнилося 16 (!) дн╕в, а на ранок попросив привезти молока. А тим часом у Прип’ят╕ на вулицях юрмилися люди, д╕ти гралися в п╕сочницях, справляли вес╕лля, школяр╕ здавали крос до Копач╕в, щоправда, назад, кажуть, вони вже не б╕гли, а падали з н╕г, непритомн╕ли.
На ранок Наталя ╤ван╕вна встала ранесенько, якщо можна сказати, що спала, купила в сус╕дки молока й подалася з чолов╕ком до сина в л╕карню. Та де там... Дороги перекрит╕. Про те, що мати несе сину в л╕карню молоко, н╕хто й слухати не хот╕в. Знову ман╕вцями, через л╕с, не йшла — лет╕ла на крилах. Ш╕сть к╕лометр╕в видалися такими довгими й в╕чними. Ось т╕льки в л╕карн╕ ╖╖ засмутили: сина в╕дправили до Москви.
Материнське серце не знаходило спокою. Наталя ╤ван╕вна поб╕гла до Над╕. Саме почалася евакуац╕я Прип’ят╕. Встигли прихопити к╕лька простирадл для маленько╖ Наталочки й в╕зочок. Над╕я виб╕гла в халатику й к╕мнатних капцях. Т╕льки-но с╕ли в автобус, як п╕д’╖хав на мотоцикл╕ Павло Панасович. В╕н ╖х ╕ прив╕з у Чорнобиль. А там, спасиб╕ Господу, сус╕д не в╕дмовився на сво╓му авто доставити ╖х до Ки╓ва. Наталя ╤ван╕вна проводжала нев╕сточку з немовлям до батьк╕в на Черкащину.
А вже в понед╕лок чолов╕к проводжав Наталю ╤ван╕вну до Москви. Материнське серце виривалося з грудей. Оч╕ сльозилися так, що вже н╕чого не бачила. На перон╕ як╕сь чолов╕ки в краватках суворо наказували н╕де н╕кому н╕чого не розпов╕дати про те, що сталося. А в ╖╖ думках було одне: де та Москва, в як╕й н╕коли не доводилося бувати, ╕ як знайде ту 6-ту кл╕н╕чну л╕карню... На кожн╕й зупинц╕ знову й знову до не╖ п╕дходили й попереджали про одне й те ж: н╕чого не говорити. Не встигла ступити на перон у столиц╕, як ╖╖ оточили люди в м╕л╕цейськ╕й форм╕: «Ви Натал╕я Правик? Ми на вас чека╓мо». Лиш головою кивнула. Х╕ба можна було не вп╕знати заплакану мат╕р. ╥╖ привезли прям╕с╕нько в л╕карню.
Чергова л╕карка провела сп╕вбес╕ду. Одразу порад╕ла тому, що Наталя ╤ван╕вна медпрац╕вник — медсестра. ╥й дозволили не просто бути поруч ╕з сином, а й доглядати за ним. Лише про одне попросила л╕карка: «Набирайтеся мужност╕. Жити ваш син не буде, у нього тотальне враження к╕сткового мозку».
...В кутку коридору не плакала — голосила ж╕нка. Як не хот╕ла вона пов╕рити в реальн╕сть... Трохи заспоко╖вшись, зайшла до палати. Син п╕дв╕вся, зрад╕в при╖зду матер╕. Обличчя засв╕тилося в╕д радост╕. А Наталя ╤ван╕вна ледь стримувала сльози, бо лиш один вигляд сина лякав ╖╖. В╕н ще ледь ходив по палат╕. А вже з 5 травня йому ставало все г╕рше й г╕рше. Л╕кар╕ було запропонували пересадку к╕сткового мозку. Для цього викликали молодшого брата В╕ктора. Та, порадившись ╕з фах╕вцями, д╕йшли висновку, що вже н╕чого не вряту╓ хлопця, адже жодно╖ живо╖ кл╕тини.
Невдовз╕ прибув до Москви ╕ батько. Перед тим при╖хала нав╕дати чолов╕ка Над╕я з донечкою. 9 травня зайшов давн╕й друг Сашко. Володя подав йому руку й з усм╕шкою на устах мовив: «Саньок, а мен╕ Героя присвоять!». Поглянув на мат╕р, п╕дморгнув: «Мамо, чому не спиш? Перевтомилася... Я сильний, ось побачиш, обов’язково одужаю. Скажи, що подарувати тоб╕ на свято? Я попрошу Надю, вона тоб╕ купить». «Н╕чого не треба, синку. Лише живи!». ╢диний раз не виконав син маминого прохання.
...Гуляла столиця. Засл╕плював в╕кна салют. Н╕ч з 9 на 10 травня для родини Правик╕в стала фатальною. О перш╕й ноч╕ на руках матер╕ син помер.
Час в╕д часу ще й зараз чу╓мо: «Якби знати ╖м, що встали навперейми не звичайному, а рад╕ац╕йному полум’ю!». Т╕льки мати жодного разу не вимовила цих сл╕в. Розум╕ла: назустр╕ч смертельн╕й небезпец╕ Володя ╕ його хлопц╕ п╕шли св╕домо. Вже згодом прочитала допов╕дну б╕йця пожежно╖ частини Андр╕я Половинк╕на: «Лейтенант Правик знав, що зазна╓ сильного рад╕ац╕йного ураження, ╕ все одно п╕шов у полум’я над реактором, розв╕дав для нас усе до др╕бниць».
Якось мати пригадала, як к╕лька рок╕в до авар╕╖ спалахнула пожежа в л╕с╕. Т╕льки п╕зн╕ше вона д╕зналася, що першим у запаморочливий чорний дим над торфовищем кинувся Володя. Тод╕ лише з╕тхнула: «А чи обов’язково тоб╕ всюди ран╕ше за вс╕х?». А син в╕дпов╕в з незвичною сувор╕стю: «За св╕й караул в╕дпов╕даю я, мамо».
* * *
Павло Панасович уже к╕лька раз╕в перепиту╓ Наталю ╤ван╕вну, де й коли проходитимуть чергов╕ змагання пожежних частин за право носити ймення Героя Радянського Союзу Володимира Правика. В╕н перебира╓ пам’ятн╕ медал╕, значки, вимпели, роздивля╓ться фотограф╕╖. Харк╕в, К╕ровоград, Запор╕жжя, Льв╕в... Де т╕льки не доводилося ╖м бувати за ц╕ двадцять рок╕в. Рад╕ли й т╕шилися, що хлопц╕ хочуть бути схожими на ╖хнього сина.
Обличчям матер╕ котяться сльози. Зда╓ться, вони не висохнуть н╕коли. ╥╖ Володя, ╖╖ Вовчик, ╖╖ перв╕сток.
Вона знову готу╓ться до по╖здки в Москву. Ще ма╓ трохи сил, а ось Павло Панасович трохи зда╓. Весь час на таблетках.
Мов кадри к╕нохрон╕ки, напливають спогади.
...Коли поховали сина й повернулися в Чорнобиль, аби хоч дещо з пожитк╕в забрати, — застали об╕драну хату. Нав╕ть батаре╖ парового опалення й розетки позривали й повикручували...
Мали тимчасове житло в маленьк╕й к╕мнатц╕ в Бородянц╕, допоки не вигнала ╖х старенька господиня. Мало не на вулицю довелося йти з молодшим сином. Згодом два м╕сяц╕ жили без усяких умов у... в╕дд╕ленн╕ м╕л╕ц╕╖ в ╤рпен╕, де чекали в черз╕ на квартиру. А як т╕льки оголосили по рад╕о про присво╓ння Володимиру Правику звання Героя Радянського Союзу, за батьками прислали машину, аби вручити звання. По дороз╕ завезли в м╕ськвиконком ╕ вручили ордер ╕ ключ╕ на квартиру в ще не добудованому будинку. Бо, мовляв, що ╖м скажуть у Верховн╕й Рад╕ на те, що батьки Героя не мають житла. Певно, боялися за сво╖ голови?
...Минуло двадцять рок╕в. В ╤рпен╕ в парку сто╖ть пам’ятник Володимиру Правику. Частенько нав╕ду╓ться туди мати: прибере бур’яни, покладе кв╕ти. Якось зайшла до м╕сько╖ ради взяти якийсь документ. Здивований голова перепитав: «А ви що, в нас живете? Про те, що пам’ятник ╓, я знаю, а ось...».
Як швидко ми забува╓мо сво╖х геро╖в. А чи сво╖х? У Москв╕ Геро╖ Радянського Союзу вже давно мають сво╓ звання — Герой Рос╕╖. У нас же... Пригадую, як у МНС, коли вручали ордери на квартири д╕тям чорнобильц╕в, двадцятир╕чне д╕вча представилося мен╕: «Я — донька Героя Радянського Союзу Наталя Правик!». ╤ це сьогодн╕ у в╕льн╕й незалежн╕й Укра╖н╕ таки р╕же слух...
Наталя ╤ван╕вна наполегливо просить мене записати в блокнот, кому передати прив╕т ╕ подяки. «Насамперед — В╕ктору Балоз╕. Це т╕льки завдяки йому моя онука та Серг╕й Титенок отримали ключ╕ в╕д квартир, а то до кого т╕льки не зверталася. Особлива подяка Микол╕ Куценку. В╕н щороку супроводжу╓ нас до Москви на Митищенський цвинтар. Турбу╓ться й перейма╓ться нашими проблемами В╕ктор Гвоздь».
А ще батьки згадують теплу зустр╕ч ╕з журнал╕стом Миколою Хр╕╓нком. Якось в╕н дов╕дався, а це вже близько одинадцяти рок╕в, що Наталя ╤ван╕вна н╕як не може одержати автомоб╕ль. Т╕льки-но журнал╕ст за пор╕г, справа зрушила з м╕сця. А то якось ще нав╕дався на гостину: «Оце був у Чорнобил╕, заходив у ваш садок, нар╕зав живц╕в з яблунь, прив╕з, може, приживуться на новому м╕сц╕». Приживаються.
На цьому список урива╓ться. Дал╕ мо╖ абзаци починаються з╕ слова «чому?» й випереджають думки.
Чому за загиблого сина батько й мати отримують аж по 24 гривн╕?
Чому за звання Героя Радянського Союзу (посмертно) на трьох спадко╓мц╕в (батько, мати, донька) в╕дм╕ряно аж 104 гривн╕?
Чому мати так ╕ не дочекалася в╕дпов╕д╕ на перепоховання сина в Укра╖н╕?
Чому жодного разу н╕хто з чиновник╕в не поклав кв╕тку до пам’ятника в ╤рпен╕?
Чому за двадцять рок╕в не запросили на м╕тинг у Ки╓в╕, приурочений чорнобильськ╕й трагед╕╖, батьк╕в, доньку, дружину?
Чому н╕коли й н╕хто не поц╕кавився здоров’ям батьк╕в-пенс╕онер╕в ╕ не запропонував пут╕вку до санатор╕ю?
Як часто ми ╓ св╕дками прикрих приклад╕в засудження матер╕в за погане виховання д╕тей, за зловживання ними наркотиками, а то й ╕ншим з╕ллям... Недодивились. Недовиховали. Та ╓ у нас багато яскравих ╕ геройських вчинк╕в. Под╕бний — Володимир Правик. То, можливо, ця мати г╕дна й варта звання Герой Укра╖ни?
...Сонце засл╕плю╓ оч╕ до сл╕з. Наталя ╤ван╕вна проводжа╓ мене вулицею ╕мен╕ сина й перепиту╓, чи при╖ду ще. Обов’язково!
* * *
Чимало написано про пожежник╕в Чорнобиля в газетах, журналах. А ск╕льки видано книжок! Найпереконлив╕ш╕ факти заф╕ксован╕ в оф╕ц╕йних документах...
З «Опису бойових д╕й п╕дрозд╕л╕в пожежно╖ охорони з л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖ на Чорнобильськ╕й АЕС Ки╖всько╖ област╕», складеного в кв╕тн╕ 1986 року управл╕нням пожежно╖ охорони Управл╕ння внутр╕шн╕х справ облвиконкому: «Р╕шення першого кер╕вника гас╕ння пожеж╕ начальника караулу ВПЧ-2 лейтенанта Правика В. П. були правильними. Подання лафетних ствол╕в з боку машинного залу запоб╕гло розвитку пожеж╕ в машинному зал╕ ╕ захистило металев╕ форми даху». ╤ дал╕: «Лейтенант Правик В. П. протягом 1 години 20 хвилин перебував у зон╕ п╕двищено╖ рад╕ац╕╖, п╕д час виконання обов’язк╕в начальника бойово╖ д╕льниц╕ з гас╕ння пожеж╕ на даху машзалу зазнав отру╓ння, був в╕дправлений машиною швидко╖ допомоги на л╕кування».

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 30.08.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12222

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков