Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 06.09.2013
╢ВРОПЕЙСЬКА СЛАВА КОЗАЦТВА
Олена АПАНОВИЧ

Часто говоримо про геро╖чне минуле нашого народу. Н╕чого не переб╕льшуючи ╕ не применшуючи, можна сказати, що воно було славним протягом багатьох стол╕ть. Славним ╕ благородним. Укра╖нц╕ н╕коли не вели загарбницьких в╕йн, ╖м щоразу доводилося захищатися. Так було ╕ п╕д час знаменито╖ Хотинсько╖ битви, де об’╓днан╕ сили Укра╖ни ╕ Польщ╕ захистили не т╕льки сво╖ земл╕, а й ╕нш╕ народи в╕д турецького нашестя, яке загрожувало всьому ╓вропейському розвитков╕.
У вересн╕ 1621 року п╕д Хотином з╕бралися величезн╕ в╕йськов╕ сили. Султанська Туреччина, яка вир╕шила завоювати Польщу, а пот╕м ╕ Укра╖ну, знищити козацтво, зосередила тут майже 300-тисячне в╕йсько. Польськ╕ та укра╖нськ╕ збройн╕ сили к╕льк╕сно значно поступалися турецьким. Так, з боку Реч╕ Посполито╖ виступило близько 35 тисяч во╖н╕в, до них при╓дналося 41 520 козак╕в.
Турки мали перевагу в гарматах. Натом╕сть польсько-козацький таб╕р був сильн╕ший у ручн╕й вогнепальн╕й збро╖ за рахунок передус╕м запорожц╕в, цього «рушничного в╕йська». Сеймовий ком╕сар польського в╕йська п╕д Хотином Якуб Собеський дуже високо поц╕новував озбро╓ння козацько╖ п╕хоти. «Якби польське в╕йсько було так добре озбро╓не, то могло б пом╕рятися силами з найсильн╕шою в св╕т╕ п╕хотою». Турецькому в╕йську ╖╖ не вистачало. У польсько-козацькому табор╕ вона переважала, ╕ саме за рахунок козак╕в, як╕ за сво╖ми п╕хотинськими якостями вважалися найкращими в ╢вроп╕, вони й забезпечили усп╕х оборони Хотина. Як зазначали ╕сторики, укра╖нц╕ не мали вузько╖ спец╕ал╕зац╕╖ — залежно в╕д обставин вони ставали к╕ннотниками у степу, стр╕льцями в горах, моряками на вод╕ й однаково добре волод╕ли луком, шаблею, списом й особливо рушницею, з яко╖ не робили промах╕в.
Характер бо╖в п╕д Хотином в╕дпов╕дав ще одн╕й якост╕ запорожц╕в — вони були майстрами в оборон╕ табору. На «вовчих ямах», на особливих земляних укр╕пленнях ╕з возами, в яких голобл╕ були повернут╕ в б╕к ворога, у вогн╕ та диму козацьких рушниць захлиналися турецьк╕ атаки.
Головнокомандувачем об’╓днаного польсько-козацького в╕йська був литовський гетьман Ходкевич. Запорожц╕в очолив гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний, котрий багато зробив для утвердження могутност╕, значення й авторитету козацтва, остаточного оформлення його в збройн╕ сили.
Бо╖ розпочалися 2 вересня. Султанське командування вважало запорожц╕в головною ╕ вир╕шальною частиною в ц╕й в╕йн╕, найб╕льш бо╓здатною й витривалою, ╕ тому саме проти них спрямувало свою першу атаку, як ╕ б╕льш╕сть наступних. Очевидець — в╕рменський хрон╕ст Авксент, який був у польському табор╕, розпов╕дав, що в╕н чув, як у турецькому табор╕ п╕д Хотином казали: «Якщо ми переможемо козак╕в, тод╕ легше розправимося з поляками».
Перша атака турецько-татарських в╕йськ була сильною. К╕лька раз╕в кидалися вони в наступ, проте одностайний рушничний вогонь раз у раз в╕дкидав ╖х назад. Артилер╕я, упродовж дня безперервно обстр╕люючи козацький таб╕р, теж не годна була зламати оп╕р. А надвеч╕р козаки сам╕ перейшли у наступ, змусили ворога швидко в╕дкочуватися назад ╕ врешт╕-решт в╕дступити на вих╕дн╕ позиц╕╖. У цьому ╖м допом╕г Ходкевич, давши на п╕дмогу св╕ж╕ сили.
Молдавський л╕тописець розпов╕дав, що розгн╕ваний невдачею юний султан скликав яничар╕в ╕ заявив, що в╕н «р╕сочки не в╕зьме до рота, доки не буде захоплений козацький таб╕р ╕ не будуть перебит╕ вс╕ козаки». Однак падишахов╕ Оттомансько╖ Порти, мабуть, довелося б сконати голодною смертю, якби в╕н дотримав слова: за всю Хотинську п’ятитижневу битву турецьке в╕йсько не спромоглося нав╕ть проникнути в козацький таб╕р.
Запорожц╕ прийняли на себе основний тягар турецьких напад╕в. На чол╕ з╕ сво╖м гетьманом Сагайдачним вони в╕дбили вс╕ дев’ять штурм╕в, п’ять з яких були спрямован╕ безпосередньо ╕ виключно на ╖хн╕й таб╕р, що перетворився на неприступну фортецю.
Особливо запеклими були атаки та штурми п╕д час генерально╖ битви (4 вересня), яка розпочалася обстр╕лом козацьких позиц╕й. За дв╕ години турки випустили тисяч╕ ядер, але без значного ефекту. П╕сля гарматно╖ стр╕лянини вдарили яничари. Ш╕сть годин тривала атака. Але без усп╕ху. А пот╕м, н╕би морськ╕ хвил╕, щоразу накочувалися на козацький таб╕р ворож╕ в╕йська. Три шалених штурми в╕дбили запорожц╕. ╥м допомагала литовська к╕ннота, котра трощила ворога фланговими ударами, а також н╕мецька та угорська п╕хоти, над╕слан╕ на п╕дмогу Ходкевичем. Увечер╕ турки знову п╕дступили до козацьких позиц╕й ╕ закидали ╖х жмутами запалено╖ соломи, намагаючись п╕дпалити таб╕р, а пот╕м п╕д прикриттям темноти почали новий штурм.
В╕дбиваючи цей четвертий штурм ворожих сил, козаки п╕д проводом Сагайдачного перейшли у наступ, вдерлися у ворожий таб╕р, де захопили чотири гармати, п’ять намет╕в, багато коней, одяг, амун╕ц╕ю, зброю, полонених, серед яких було ╕ к╕лька високих турецьких во╓начальник╕в.
Французький ╕сторик першо╖ половини XVII стол╕ття М. Бодь╓ писав: «Козаки з такою см╕лив╕стю пересл╕дували турк╕в, зм╕таючи все на сво╓му шляху, що прорвалися майже до намет╕в ╕ стяг╕в султана». Поява запорожц╕в пом╕ж султанських намет╕в викликала пан╕ку в османських в╕йськах. Настав р╕шучий момент, який м╕г би принести ц╕лковиту перемогу ╕, зрештою, к╕нець битви. Але г╕нц╕, яких Сагайдачний посилав до Ходкевича, просячи допомоги ╕ пропонуючи виступити згуртованими силами, повернулися н╕ з чим. Ходкевич в╕дмовився ввести в б╕й сво╖ в╕йська, посилаючись на п╕зн╕й час. Це й було неприпустимою помилкою. Сучасники, а згодом досл╕дники-╕сторики намагалися зрозум╕ти ╕ пояснити цю повед╕нку польського головнокомандувача. Мабуть, не останн╓ значення тут мало те, що Ходкевич п╕д впливом сеймових ком╕сар╕в дотримувався концепц╕╖ позиц╕йно╖ в╕йни ╕ стратег╕╖ пасивно╖ оборони. Бодь╓ зробив висновок: «У ц╕й битв╕ козаки розгромили б турецьку арм╕ю, якби принц Владислав ╕ польський генерал Ходкевич не наказали ╖м в╕д╕йти, зам╕сть того, щоб самим при╓днатися до козак╕в».
Водночас Сагайдачний, котрий неодноразово водив запорожц╕в на турецьк╕ фортец╕, в╕ддаючи перевагу наступальн╕й стратег╕╖ ╕ тактиц╕, вир╕шив використати без╕н╕ц╕ативн╕сть ворога ╕ випередити його можливий штурм. В╕н почав сер╕ю н╕чних рейд╕в, п╕д час яких з особливою силою виявилася маневрена, динам╕чна тактика козак╕в, ╖хн╕ ╕н╕ц╕атива й активн╕сть, ум╕ння максимально використовувати фактор раптовост╕. Н╕чн╕ вилазки, неспод╕ван╕ атаки, пересл╕дування ворога п╕д час його в╕дходу застосовувалися впродовж ус╕╓╖ сорокаденно╖ Хотинсько╖ кампан╕╖.
28 вересня султан вир╕шив вдатися до останнього штурму, зосередивши для цього абсолютно вс╕ сили, вводячи максимум резерв╕в.
Особливо запекл╕ бо╖ точилися п╕д козацьким табором. Запорожц╕, яких штурмували понад 20 тисяч спах╕в, в╕дбили 11 атак. В╕дбивши останню — одинадцяту, кинулися на допомогу сво╖м союзникам, завершуючи ц╕лковитий розгром ворога.
9 жовтня було укладено мирний догов╕р. Польська сторона вела переговори як переможниця. Безперечно, могутня турецька арм╕я зазнала поразки, османський уряд — краху сво╖х загарбницьких план╕в щодо Польщ╕ та Укра╖ни. Проте Хотинський мир був компром╕сним, передус╕м за рахунок козак╕в. Умови мирно╖ угоди були спрямован╕ проти них. Невдячн╕стю заплатила Р╕ч Посполита тим, котр╕ врятували ╖╖ в╕д катастрофи. Вона зобов’язувалася заборонити чорноморськ╕ походи. Король рекомендував в╕д╕брати у запорожц╕в човни, зменшити к╕льк╕сть козак╕в до 3 тисяч ос╕б, переписавши ╖х до ре╓стру. Решту (майже 85 в╕дсотк╕в) учасник╕в Хотинсько╖ кампан╕╖, що забезпечили ╖╖ перемогу, хот╕ли перетворити на кр╕пак╕в. Та реал╕зувати сво╖ плани польськ╕ феодали не спромоглися. П╕сля Хотинського миру загострилися шляхетсько-козацьк╕ конфл╕кти, сила с╕човик╕в зростала, морськ╕ й сухопутн╕ походи проти турецько-татарських агресор╕в досягли великого розмаху й масштаб╕в, переростаючи у справжню в╕йну. Туреччина змушена була посилати проти козак╕в увесь св╕й флот. Запорозька С╕ч ставала дедал╕ незалежн╕шою республ╕кою.
Про вир╕шальну роль укра╖нських козак╕в у Хотинськ╕й битв╕ св╕дчать численн╕ турецьк╕ ╕ польськ╕ тогочасн╕ джерела, зокрема, твердження ╖╖ учасник╕в. Нав╕ть представники з польського табору визнавали, що козаки не т╕льки винесли на сво╖х плечах тягар в╕йни ╕ забезпечили перемогу, а й узагал╕ врятували Р╕ч Посполиту в╕д загибел╕. Сеймовий ком╕сар польсько╖ арм╕╖ магнат Якуб Собеський заявив: «Справжн╕ми переможцями п╕д Хотином ╕ рят╕вниками Польщ╕ були козаки». В╕рменський хрон╕ст Авксент писав: «Якби не козаки, польське в╕йсько було б розбите за 3-4 дн╕. Перемога сталася лише завдяки Богов╕ ╕ запорозьким козакам». Молдавський л╕тописець Кост╕н так поц╕новував запорожц╕в та ╖хнього ватажка Сагайдачного п╕д Хотином: «Козаки з╕ сво╖м гетьманом, що був справжньою людиною ╕ во╖ном, трималися дуже ст╕йко».
У Зах╕дн╕й ╢вроп╕, де з великим напруженням та ╕нтересом стежили за розвитком под╕й п╕д Хотином, в╕д яких могла залежати доля багатьох ╓вропейських народ╕в, також утвердилася загальна думка про те, що основна заслуга у в╕дс╕ч╕ турецько-татарським полчищам, у провал╕ завойовницького походу Османа на Укра╖ну ╕ Польщу належить запорозькому козацтву. Так стверджу╓ французький ╕сторик Бодь╓ у розв╕дц╕, яку в╕н видав 1631 року в Париж╕.
Велике ╕сторичне значення хотинсько╖ перемоги усв╕домили вже сучасники. Польськ╕ поети складали твори про под╕╖ п╕д Хотином. Бояновський, Бартош З╕морович, Напольський, Рудом╕на, Твардовський, Пашковський, Серб╓вський, Потоцький та багато анон╕мних поет╕в осп╕вували й геро╖чн╕ д╕яння козак╕в, котр╕, за словами польських автор╕в, «вкрили себе славою».
Зв╕стка про перемогу швидко розлет╕лася широким в╕длунням по ╢вроп╕. На далеких берегах Адр╕атики про укра╖нських ╕ польських во╖н╕в писав хорватський поет ╤ван Гундулич. У кра╖нах Заходу, особливо в Н╕меччин╕, були в╕дом╕ також писан╕ латиною ╕ живими мовами польськ╕ хрон╕ки та монограф╕╖, повн╕стю чи частково присвячен╕ Хотинськ╕й в╕йн╕.
У ц╕й переважно апологетичн╕й л╕тератур╕ щодо Польщ╕ в╕дзначалася й видатна роль укра╖нського козацтва та полководницьке мистецтво ╖хнього керманича Петра Конашевича-Сагайдачного.
Хотинська битва, яка знаменувала собою крах султанських план╕в уярмлення Польщ╕ та Укра╖ни, мала величезне м╕жнародне значення, адже Осман II мр╕яв про в╕дкриття Туреччин╕ шляху на П╕вн╕ч — через Н╕меччину до Балтики, а пот╕м ╕ до ╕нших кра╖н ╢вропи. Тож ця перша велика перемога на суш╕ над турецькою арм╕╓ю, а може, ╕ найб╕льша поразка за всю ╕стор╕ю султансько╖ Туреччини була переломним етапом у багатов╕ков╕й боротьб╕ проти турецького нашестя, нею покладено край безупинн╕й нестримн╕й експанс╕╖ Османсько╖ ╕мпер╕╖, яка змушена була в╕дтод╕ перейти до оборони.
Хотинська перемога вплинула ╕ на зростання визвольно╖ боротьби балканських слов’ян, кавказьких та арабських народ╕в, поневолених турецькими колон╕заторами.
Про це майже через три стол╕ття писав ╤ван Франко. «Почуття народно╖ самосв╕домост╕ сильно пробуджувалось у широких народних мас, головним чином, п╕д впливом частих геро╖чних поход╕в козак╕в у Крим, Малу Аз╕ю, Стамбул з метою боротьби з турками ╕ татарами, зв╕льнення християнських полонених, п╕д впливом таких геро╖чних справ, як Хотинська в╕йна». Говорячи про ╕сторичне значення хотинсько╖ перемоги, ╤ван Франко д╕йшов висновку: «Туреччина, здобувши перший р╕шучий погром п╕д Хотином 1621 року, почала хилитися ╕з зен╕ту сво╓╖ велич╕ й сили».
* * *
Працю Олени Апанович «Сагайдачний Петро — укра╖нський козацький гетьман» читайте в наступних номерах «Кримсько╖ св╕тлиц╕»!

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12262

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков