Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 04.10.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 04.10.2013
САГАЙДАЧНИЙ ПЕТРО — УКРА╥НСЬКИЙ КОЗАЦЬКИЙ ГЕТЬМАН
Олена АПАНОВИЧ

Постат╕

(Продовження. Поч. у № 37-39)

Зв╕дти Сагайдачний пов╕в в╕йсько до м╕ста ╢лець, що знаходилось у восьми милях в╕д Л╕вен (приблизно 7,7 к╕лометра). П╕д ст╕нами ╢льця козаки з’явилися також раптово. Во╓вода Андр╕й Пол╓в був не дуже досв╕дченим в оборон╕ фортець. П╕сля к╕лькаденно╖ облоги козаки приступом оволод╕ли ╢лецькою фортецею, знищили гарн╕зон, забрали багато полонених. Во╓вода загинув, а його дружина стала бранкою. Царське посольство до Криму — посол Степан Хрущов, п╕ддячий Семен Бредих╕н та 50 кримських татар, що його супроводжували, як╕ зупинилися на пост╕й в ╢льц╕, також потрапили до рук козак╕в. 30 тисяч грошей царсько╖ казни стали трофеями козацького в╕йська.
Подальш╕ м╕ста на шляху просування козацького в╕йська — Лебедян, Данк╕в ╕ Скотин — здобув заг╕н полковника Михайла Дорошенка, майбутнього гетьмана ре╓стрового козацтва. Дорошенк╕в заг╕н п╕шов пот╕м п╕д Переяславль-Рязанський, щойно збудоване, але ще слабо укр╕плене м╕сто. Козаки оволод╕ли ним.
Головн╕ сили в╕йська Сагайдачного за тиждень д╕йшли в╕д Скотина до Михайлова. Десять дн╕в тривала облога Михайлова ╕ жорсток╕ бо╖ п╕д його ст╕нами. В результат╕ — козацьк╕ в╕йська здобули ╕ спалили це м╕сто та його фортецю. Так св╕дчать польськ╕ й укра╖нськ╕ джерела. Московське джерело — «Повесть об осаде г. Михайлова гетьманом Сагайдачным в 1618 году» (опубл╕коване в «Киевской старине» 1885 року) пода╓ ╕ншу верс╕ю переб╕гу под╕й.
Козацький гетьман н╕би з Данкова п╕шов на Шацьк, а п╕д Михайл╕в п╕дступив спочатку полковник Милостивий з тисячним загоном. Як написано в московському джерел╕, в╕н одержав в╕д гетьмана ╕нструкц╕ю: «Нощию пройти безвестно ╕ взяти град Михайлов укладкою». Але злива страшенно╖ сили, що перетворила дорогу в суц╕льну багнюку ╕ все покрила мороком, перешкодила козакам Милостивого прибути вчасно. Вони з’явилися п╕д Михайловом 12 серпня вранц╕. А туди за к╕лька годин до прибуття козак╕в на п╕дмогу гарн╕зону д╕сталися 40 ратник╕в з м╕ста Сапожка. Вояки гарн╕зону ╕ ратники зробили вилазку ╕ перемогли козак╕в, змучених важким переходом, як╕ й мусили ╕з втратами в╕дступити.
Як т╕льки д╕йшла зв╕стка про цю поразку, Сагайдачний, дуже розгн╕ваний, вирушив з ус╕м головним в╕йськом ╕ 16 серпня воно вже було п╕д Михайловим, до якого вноч╕ пробилося 80 стр╕льц╕в та ╕нших ратник╕в з Калуги та Серпухова.
«Повесть...» досить докладно опису╓, як в╕йсько Сагайдачного ц╕лу добу готувалося до штурму ╕ облоги фортец╕: робилися дерев’ян╕ щити ╕ драбини, в’язанки соломи ╕ хмизу, стягувалися велик╕ г╕лки дерев та ╕нший горючий запальний матер╕ал для «примету», тобто завал╕в п╕д оборонн╕ ст╕ни та фортечн╕ веж╕, який пот╕м п╕дпалювався.
17 серпня козаки оточили м╕сто Михайл╕в суц╕льним к╕льцем. Сагайдачний планував штурмувати його з ус╕х бок╕в, гарматну п╕дготовку зосередив на двох м╕сцях, ведучи приц╕льний вогонь з гармат запалювальними ядрами. П╕хота посилала вогненн╕ стр╕ли. Безупинно на возах доставлявся для «примету» матер╕ал. Два дн╕ ╕ одну н╕ч тривав штурм. Захисники м╕ста наважилися зробити н╕чну вилазку. Вони завдали козакам втрат ╕ знищили щити, штурми ╕ «примети» — розпов╕да╓ться в «Повести...». Козаки в╕дступили. Сагайдачний наказав п╕дготуватися до ново╖ облоги ╕ штурму. 28 серпня Михайл╕в був знову оточений з ус╕х бок╕в. Наступ нац╕лили на сторожову вежу, до ст╕н яко╖ козаки приставили «примети», а також засипали оборонн╕ рови землею. Михайл╕вц╕ чинили запеклий оп╕р. Скидали на козак╕в колоди ╕ важке кам╕ння. На м╕ських валах точився рукопашний б╕й. З метою розпорошення сил обложених Сагайдачний наказав п╕дпалити ст╕ни Архангельсько╖ брами. Здавалося, що у михайл╕вц╕в становище безнад╕йне: велик╕ втрати, зак╕нчився порох. Однак, як пише автор «Повести...», вони з╕бралися з останн╕ми силами, зробили вилазку, знову спалили знаряддя облоги.
Оск╕льки Сагайдачний переконався, що облога затягу╓ться, зауважу╓ автор «Повести...», в╕н припинив ╖╖, наказавши спалити посад Михайлова. П╕сля цього вирушив у напрямку Москви. Автор «Повести...» поясню╓, що ╕ на цей раз, як ╕ в попередню облогу ╕ штурм, михайл╕вц╕в врятувало чудо.
Укра╖нський досл╕дник з д╕аспори Юр╕й Крохмалюк ставить п╕д сумн╕в в╕рог╕дн╕сть московського пов╕домлення, передовс╕м зважаючи на м╕зерну чисельн╕сть допомоги гарн╕зону, що прийшла ззовн╕, — 40, а пот╕м 80 ратник╕в.
Крохмалюк робить припущення, що московська верс╕я, можливо, в╕дбива╓ переб╕г под╕й п╕д Михайловим на першому етап╕, коли велися бо╖ з тисячним загоном козацького полковника Милостивого ще до приходу 20-тисячного головного в╕йська Сагайдачного. А може бути й те, як це ╕нод╕ в╕дбува╓ться в уяв╕ сучасник╕в, що под╕╖ обох етап╕в перепл╕таються ╕ ф╕нал першого пересува╓ться на к╕нець другого. Отже, Крохмалюк, враховуючи козацьк╕ ╕ польськ╕ дан╕, стверджу╓, що козаки здобули-таки Михайл╕в.
Через чотири дн╕ козацьке в╕йсько було вже п╕д Касимовим. Оволод╕вши ним, козаки пройшли 20 миль ╕ здобули м╕сто Каширу над Окою, а пот╕м укр╕плен╕ м╕ста Буцки, Боярський город, Роман╕в, Мат╕╖в Город та ╕н.
Зв╕дси укра╖нський гетьман п╕шов до Тушина, де мало в╕дбутися зосередження обох союзних арм╕й. П╕д Москвою оп╕р козацькому в╕йськов╕ чинили в╕йськов╕ сили на чол╕ з во╓водою Бутурлиним. Козаки ╖х розгромили. Сагайдачний, який був над╕лений надзвичайною ф╕зичною силою, перем╕г Бутурлина. Ударом буздухана — бойово╖ булави, в╕н звалив московського во╓воду разом з конем на землю.
8 жовтня, ввечер╕, укра╖нське в╕йсько, об╕йшовши Москву, п╕д╕йшло п╕д Тушино (за к╕лька верст в╕д Москви) ╕ об’╓дналось з в╕йськом польського королевича Владислава.
Отже, пох╕д Сагайдачного на Москву тривав близько трьох м╕сяц╕в. Козацьке в╕йсько подолало в╕д Путивля до Москви майже тисячу к╕лометр╕в вздовж ╕ через р╕ки, л╕си ╕ бездор╕жжя. Нищили м╕ста, укр╕плен╕ осел╕, замки, фортец╕, захоплювали величезн╕ трофе╖, полонених. Сагайдачний д╕яв за тод╕шн╕ми жорстокими ╕ руйн╕вними правилами ╕ звичаями ведення в╕йни.
Про пох╕д Сагайдачного писав сучасник Якуб Собеський: «Конашевич надзвичайно спритно, страшенно збентеживши ворога, злучився з Владиславом п╕д самою Москвою, столицею держави. Прон╕с переможн╕ хоругви сво╖ по безмежних просторах, спустошив вогнем ╕ мечем неприятельськ╕ земл╕, обернувши в сумн╕ ру╖ни так╕ незвичайн╕, сильн╕ сво╓ю позиц╕╓ю ╕ залогами м╕ста, як ╢лець, Шацьк, Л╕вни, Калуга.
Обтяжений багатою здобиччю, розн╕с страх свого ╕мен╕ у вс╕й Москов╕╖. Неприятель, що стогнав п╕д його ударами, бачив, як переходили до рук козак╕в золот╕ посудини ╕ дорогоц╕нн╕ багатства ╕, ляментуючи, рахував ц╕ юрби бранц╕в р╕зного в╕ку ╕ стану, що йшли за його кол╕сницею, за його обозом».
Дал╕, наближуючись до Москви, Сагайдачний форсував р╕чку б╕ля Коломни. Проти укра╖нського в╕йська були в╕дправлен╕ в╕йськов╕ сили, очолюван╕ князем Григор╕╓м Волконським ╕ досв╕дченим полководцем — князем Дмитром Пожарським. Але Пожарський захвор╕в ще в поход╕ ╕ повернувся до Москви. Московське в╕йсько, з╕бране насп╕х, було недисципл╕новане ╕ б╕льше займалося пограбуванням околиць. Козаки легко його розгромили, коли московськ╕ вояки спробували перешкодити ╖м у форсуванн╕ р╕чки Оки. Сагайдачний обминув сильно укр╕плену Коломну, справжню твердиню, захищену р╕кою. Каширською дорогою козаки, вже не зустр╕чаючи опору, прямували безпосередньо на московську столицю. Вс╕ наявн╕ в╕йськов╕ сили з боярами, з╕бран╕ за наказом царя ╕ в╕дправлен╕ проти укра╖нського в╕йська, в пан╕ц╕ розб╕глися при появ╕ козак╕в. «Жах ╖х ус╕х узяв», — писалося в тод╕шньому джерел╕.
Переможний х╕д козацько╖ арм╕╖ шляхом, обраним Сагайдачним, заскочив ворога, який не чекав наступу на його сх╕дн╕ незахищен╕ тили. Це вже з самого початку порушило оборонн╕ плани московського командування, дезор╕╓нтувало во╓воду Бутурлина, примусило ╖х провести перегрупування в╕йськ, кращ╕ з яких були знят╕ з польського фронту ╕ перекинут╕ на б╕льш небезпечний — укра╖нський, що в╕дкрило полякам дорогу на Москву, ╕ королевич Владислав з в╕йськом у сво╓му марш╕ майже не зустр╕чав сильного опору.
Важливим моментом було також те, що в╕йськовими д╕ями козацького в╕йська в Рязанщин╕ Сагайдачний ╕золював в╕д центрально╖ Московщини сильно уфортиф╕кован╕ Воронеж ╕ Б╓лгород, що були для московських в╕йськ опорними вих╕дними пунктами в напрямку на Укра╖ну ╕ татарськ╕ земл╕. Там сходилися найважлив╕ш╕ шляхи з ус╕х бок╕в, там була й переправа через Донець. Водночас акц╕╖ козацьких загон╕в не допустили моб╕л╕зац╕╖ московських в╕йськ з рязансько╖ земл╕, найбагатшо╖ ╕ найзалюднен╕шо╖ в Москов╕╖.
З’╓днання сил союзник╕в у Тушино супроводжувалося урочистостями. Гетьман Сагайдачний передав королевичу Владиславу полонених комендант╕в ╢льця ╕ Л╕вен та московських посл╕в до Криму. На в╕йськов╕й рад╕ вир╕шили провести штурм Москви в н╕ч на 14 жовтня, саме на свято Покрови. Польська артилер╕я мала п╕дготувати наступ, розпочавши обстр╕л укр╕плень, козаки мали штурмом здобути московську столицю.
Однак штурм не вдався, хоч до нього, як завжди, п╕д особистим керуванням Сагайдачного, ретельно готувалися. Був втрачений фактор раптовост╕. Два переб╕жчика з польсько-козацького табору пов╕домили московському командуванню про час штурму. Як не намагалися козаки та╓мно, непом╕ченими п╕д╕йти до московських ст╕н ╕ брам, стр╕льц╕ ╖х чекали ╕ були готов╕ дати в╕дс╕ч. Оп╕вноч╕ козаки зосередилися п╕д ст╕нами Москви. Запорожц╕ висадили в пов╕тря Острозьку браму. Козаки п╕шли на штурм, але зустр╕ли запеклий оп╕р. Жорстокий б╕й був недовгим. Козаки були змушен╕ в╕д╕йти.
Польськ╕ в╕йська не п╕шли до бою. Вимагаючи в╕д сво╖х командуючих видати заборгований ╖м жолд (жалування), вони взагал╕ в╕дступили нав╕ть в╕д облоги ╕ отаборилися м╕ж Серпуховим ╕ Бовськом, чекаючи на виплату грошей. Водночас сеймов╕ ком╕сари при в╕йську зажадали в╕д Владислава зак╕нчення в╕йни, оск╕льки завершився 3-м╕сячний терм╕н, визначений сеймом для не╖. Королевич, який не досяг сво╓╖ мети, — в╕н не отримав московсько╖ корони, — вол╕в би перезимувати в Московщин╕ ╕ навесн╕ поновити бойов╕ д╕╖. Але ситуац╕я, яка склалася в його в╕йську, ╕ пол╕тичн╕ ускладнення в Реч╕ Посполит╕й спонукали польського королевича п╕ти на перемир’я.
Сагайдачний, побачивши, що в╕йсько Владислава до бою не ╕де, в╕д╕йшов в╕д Москви на п╕вдень, без особливих зусиль здобув Коломну, вдаривши з п╕вноч╕, де твердиня мала найслабший захист, тут р╕ка ╖╖ омивала з п╕вдня. Пот╕м було зайнято Серпух╕в ╕ Калугу, де Сагайдачний став укр╕пленим табором, чекаючи на зак╕нчення переговор╕в.

(Продовження буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 04.10.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12380

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков