Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 11.10.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 11.10.2013
«ВОЛИНСЬК╤ УЗОРИ» НА КРИМСЬК╤Й ЗЕМЛ╤

Пишний коровай на вишитому рушнику, яким за давньою укра╖нською традиц╕╓ю зустр╕чають найдорожчих гостей, вручила Вадиму Ро╖ку, сину Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни В╕ри Ро╖к у Кримському етнограф╕чному музе╖ вишивальниця з Волин╕ Оксана Пузняк. ╤ це стало початком не лише в╕дкриття ╖╖ родинно╖ експозиц╕╖ «Волинськ╕ узори», а й в╕дзначення в С╕мферопол╕ пам’ят╕ видатно╖ кримсько╖ вишивальниц╕, яка п╕шла з життя 3 жовтня три роки тому. На рушнику багряно полум’ян╕ли орнаменти улюблених В╕рою Ро╖к червоних тон╕в, а за в╕кном дощ нав╕ював сум ╕, як ╕ тод╕, кружляло над м╕стом, падаючи на с╕рий асфальт ╕ землю, жовте листя.
— Ми привезли до Криму не просто виставку, а любов ╕ частинку свого серця, — сказав учень В╕ри Ро╖к, вишивальник ╕з Луцька Юр╕й Савка. – У цих вишивках – душа Волин╕, ╕ ми дуже рад╕, що наш╕ зв’язки з кримськими народними майстрами, як╕ розпочалися п╕сля зустр╕ч╕ з В╕рою Ро╖к у Будинку художника С╕мферополя багато рок╕в тому, тривають, розвиваються ╕ наповнюються новим зм╕стом.
Це вже другий нин╕шнього року при╖зд волинських майстр╕в у Крим. У кв╕тн╕ вони брали участь у ╤ Республ╕канськ╕й б╕╓нале «Укра╖нський рушничок» ╕м. Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к, а нин╕ свою колекц╕ю привезла Оксана Пузняк – член Нац╕онально╖ сп╕лки майстр╕в народного мистецтва Укра╖ни, заступник директора з науково╖ роботи Волинсько╖ державно╖ с╕льськогосподарсько╖ станц╕╖ ╤нституту с╕льського господарства Зах╕дного Пол╕сся Нац╕онально╖ академ╕╖ аграрних наук Укра╖ни, кандидат б╕олог╕чних наук. Колекц╕я склада╓ться з нац╕ональних рег╕ональних костюм╕в, обрядово╖ атрибутики, зокрема вес╕льних обрядових рушник╕в, а також вироб╕в ╕з б╕серу, як╕ виготовили сп╕льно з О. Пузняк ╖╖ мама Мирослава Тимощук, сестра Тамара Домбровська ╕ дочка Зореслава Пузняк.
Витоки ц╕╓╖ родинно╖ творчост╕ — у вес╕льних рушниках, виконаних техн╕кою «апл╕кац╕йна гладь» ще ╖хньою бабусею. З них ╕ почалося створення колекц╕╖, коли на початку 80-х рок╕в минулого стол╕ття М. Тимощук разом з ╕ншими майстринями зац╕кавилася такою старовинною техн╕кою вишивки, як занизування або ручне ткацтво голкою. Ця техн╕ка з’явилася у Х╤╤╤-Х╤V стол╕ттях у рег╕онах, де населення займалося в домашн╕х умовах ткацтвом. В ╖╖ колористиц╕ переважають червон╕ нитки з вкрапленнями син╕х, зелених ╕ чорних, а в орнаментах – з╕рки ╕ ромби. В╕д мами цю старовинну пол╕ську техн╕ку перейняли дочки Оксана ╕ Тамара, в яких сьогодн╕ вже ╓ сво╖ учениц╕. ╤ коло ╖х продовжу╓ зб╕льшуватися.
На ╖╖ основ╕ з використанням вишивки хрестиком у по╓днанн╕ з р╕зними видами мережок О. Пузняк створила ориг╕нальн╕ ж╕ноч╕ та чолов╕ч╕ костюми, сорочки, рушники в нац╕ональному та сучасному стилях, а для вишивки по тканин╕ б╕сером нав╕ть винайшла власну техн╕ку. ╥╖ дочка Зореслава, перейнявши в╕д мами ╕ бабус╕ вс╕ техн╕ки вишивки, виготовля╓ ляльки-травниц╕, обираючи до ╖хнього складу оберегов╕ трави Пол╕сся. За вс╕ма правилами збереження оберегових функц╕й виконуються нею ╕ ляльки-мотанки на каркас╕ з льняно╖ соломи. До цих саморобних ╕грашок з особливим зац╕кавленням придивлялися наймолодш╕ в╕дв╕дувач╕ виставки, ╕ Оксана Пузняк провела для них майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки.
Ця творча волинська династ╕я народних майстр╕в сп╕льно з╕ сво╖ми друзями та учнями збира╓ по вс╕й област╕ старовинн╕ реч╕, витвори р╕зних ремесел. П╕сля реставрац╕╖ вони стають прикрасою «Св╕тлиц╕», що д╕╓ при Нац╕ональному музе╖ с╕льського господарства Волин╕ в селищ╕ Рокин╕ поблизу Луцька. В ╖╖ оформленн╕ використано трави, створен╕ з рослин д╕духи, ╕ багато молодих пар виявляють бажання зд╕йснити тут обряд одруження. А супроводжу╓ його сво╖ми п╕снями ансамбль «Журавка», в якому сп╕ва╓ ╕ сама Оксана Пузняк. Цього року в червн╕ в╕н в╕дзначив св╕й перший юв╕лей – п’ять рок╕в, на який при╖хало багато аналог╕чних колектив╕в з р╕зних район╕в краю.
У Криму «Журавка» виконувала подв╕йну м╕с╕ю: демонструвала сцен╕чн╕ костюми з вишивкою занизуванням ╕ сп╕вала народн╕ п╕сн╕, п╕сн╕-присвяти, що ╕ в наш час ╓ на Волин╕ нев╕д’╓мною складовою частиною багатьох народних ╕ родинних свят, обрядових традиц╕й.
З Кримського етнограф╕чного музею вс╕ прибул╕ на скорботну в родин╕ Ро╖к╕в дату – трет╕ роковини з дня смерт╕ В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к перейшли в Кримську республ╕канську ун╕версальну наукову б╕бл╕отеку ╕м. ╤. Франка. Там у зал╕ мистецтв, де за життя видатно╖ майстрин╕ проходило багато р╕зних заход╕в, виставок за ╖╖ участ╕, в╕дбувся веч╕р пам’ят╕. В╕н став сво╓р╕дною мережкою спогад╕в про людину, для яко╖ кожен ╕з виступаючих, перетнувшись колись на житт╓вих дорогах, залишився другом, колегою, учнем.
В╕ктор Тарахан, науковий сп╕вроб╕тник Шевченк╕вського нац╕онального запов╕дника у Канев╕:
— В╕ра Ро╖к любила Кан╕в. Вона к╕лька раз╕в при╖жджала до нас з виставками сво╖х вироб╕в, багато з них подарувала в колекц╕ю музею запов╕дника, зустр╕чалася з жителями м╕ста, проводила для них майстер-класи. У не╖ як у майстрин╕ вишивки був бездоганний смак. Пам’ятаю, як вона негативно ставилася до «брокарщини» – безсистемного по╓днання у в╕зерунках ниток р╕зних кольор╕в. Вона навчила багатьом вишивальним швам ╕ мою дружину та двох дочок. Пам’ять про не╖ живе у Канев╕.
╢вген╕я Логвиненко, журнал╕стка з м. Лубни Полтавсько╖ област╕:
— Вишивальниць багато в Укра╖н╕, однак В╕ра Ро╖к ун╕кальна тим, що сама створювала узори для сво╖х вироб╕в ╕ вкладала в них глибокий зм╕ст. Я дивлюся на ╖╖ рушник «Мир», панно «Свято врожаю» – ск╕льки в них мудро╖ ф╕лософ╕╖ життя!
М╕сто Лубни, де народилася В╕ра Ро╖к, невелике, менше п’ятдесяти тисяч чолов╕к населення, але славне. Поблизу нього розташований чудовий за арх╕тектурою Мгарський монастир. Саме це м╕сце поет Борис Ол╕йник, який також родом з Полтавщини, об’╖здивши всю область, обрав для встановлення пам’ятника жертвам Голодомору в Укра╖н╕. В╕ра Ро╖к часто при╖жджала сюди ╕ сама, ╕ з сином Вадимом.
У вересн╕ цього року на будинку, де до в╕йни жила с╕м’я Ро╖к╕в, було встановлено мемор╕альну дошку з барель╓фом В╕ри Серг╕╖вни. З 1 с╕чня 2014 року ╖╖ ╕м’ям буде називатися Лубенська школа № 7, в як╕й ще за життя майстрин╕ було в╕дкрито музей укра╖нсько╖ вишивки. Так молоде покол╕ння лубенчан на приклад╕ В╕ри Ро╖к буде вчитися служ╕нню Батьк╕вщин╕.
Петро Вольвач, голова Кримського наукового товариства ╕м. Т. Шевченка:
— В╕ра Ро╖к народилася на Полтавщин╕, б╕льшу частину життя прожила в Криму ╕ сво╖м трудом вишивальниц╕, толерантн╕стю в сусп╕льств╕ сприяла об’╓днанню кримчан на основ╕ сп╕льних ╕нтерес╕в, автоном╕╖ з Укра╖ною, прославляла укра╖нську культуру на п╕востров╕, в держав╕ та св╕т╕. ╤ мемор╕альн╕ дошки на вс╕х буд╕влях у С╕мферопол╕, пов’язаних з ╖╖ ╕м’ям, — це св╕дчення поваги кримсько╖ сп╕льноти до ╖╖ творчост╕.
В пам’ять про перебування В╕ри Ро╖к на Волин╕ ╕, зокрема на батьк╕вщин╕ Лес╕ Укра╖нки в сел╕ Колодяжному Ковельського району, ансамбль «Журавка» виконав присвячену вс╕м матерям п╕сню «Чебрец╕» та «Лесина казка». А у виконанн╕ кримського сп╕вака, заслуженого прац╕вника культури Укра╖ни Ореста Мартин╕ва прозвучали присвячен╕ геро╖н╕ п╕сн╕ р╕зних автор╕в, у тому числ╕ присутнього на вечор╕ композитора В’ячеслава Боброва.
Вадим Ро╖к розпов╕в про те, що зроблено кримською владою ╕ родиною для ув╕чнення ╕мен╕ Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к, яка сво╓ю подвижницькою вишивальною ╕ художньою творч╕стю, виставковою д╕яльн╕стю пос╕ла окреме ╕ значуще м╕сце в сусп╕льств╕ та декоративно-прикладному мистецтв╕. У С╕мферопол╕ одн╕й ╕з площ присво╓но ╕м’я майстрин╕. Вона красива, однак на н╕й нема╓ ще н╕чого, пов’язаного з ц╕╓ю присвятою.
Нещодавно, за словами В. Ро╖ка, це питання обговорювалося в м╕ськвиконком╕ ╕ м╕ський голова В╕ктор Аг╓╓в пооб╕цяв оформити площу в стил╕ орнамент╕в В╕ри Ро╖к. Розглядалися й р╕зн╕ вар╕анти ╖╖ пам’ятника. Родина п╕дтримала ╕дею, яка еск╕зно вигляда╓ так: В╕ра Ро╖к сидить у кр╕сл╕ ╕ вишива╓. Реал╕зувати ╖╖ плану╓ться в 2015 роц╕ до 105-р╕ччя з дня народження майстрин╕. Коштами об╕цяють допомогти спонсори. Однак сума потр╕бна велика, ╕ на вечор╕ прозвучала пропозиц╕я залучити до ╖╖ збору громадськ╕сть. А його учасники зробили перш╕ грошов╕ внески у спец╕ально виготовлений для цього ящик з в╕дпов╕дним надписом. Надал╕ в╕н буде знаходитися в Музе╖ укра╖нсько╖ вишивки ╕м. В╕ри Ро╖к у Кримському етнограф╕чному музе╖, ╕ вс╕ бажаюч╕ зможуть внести свою лепту в спорудження пам’ятника ц╕й прост╕й ╕ водночас славетн╕й ж╕нц╕.
В╕д’╖жджаючи з С╕мферополя, волинськ╕ майстри взяли з собою вироби кримсько╖ експозиц╕╖ «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учн╕». Вони планують зд╕йснити з нею вишивальне турне, пров╕вши по три виставки на Волин╕ та Р╕вненщин╕.

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 11.10.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12386

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков