Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 18.10.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 18.10.2013
ШЕВЧЕНКОВА МОГИЛА
Михайло КОЦЮБИНСЬКИЙ

До 200-р╕ччя Кобзаря

Восени 1890 року п╕д час перебування в Ки╓в╕ Михайло Коцюбинський в╕дв╕дав могилу Тараса Шевченка в Канев╕. Сво╖ враження в╕д ц╕╓╖ подорож╕ в╕н виклав у нарис╕ «Шевченкова могила».
В╕дтод╕ минуло б╕льше 120 рок╕в. Чимало над Укра╖ною за цей час пронеслося бур ╕ незгод, в╕дбулося немало соц╕альних ╕ пол╕тичних зм╕н та потряс╕нь, — ╕ жовтневий б╕льшовицький переворот 1917 року, ╕ громадянська братовбивча в╕йна, ╕ жахлив╕ дн╕ Голодомору 1933-го, ╕ стал╕нсько-бер╕╖вськ╕ репрес╕╖ 1937-го, ╕ кривава в╕йна 1941-1945 рок╕в, холодн╕ й голодн╕ пово╓нн╕ роки розрухи, ╕ не менш руйн╕вна за сво╓ю суттю, неоковирна й незрозум╕ла горбачовська перебудова…
Багато води зб╕гло в сивому Дн╕пр╕-Славут╕, а могила Шевченкова на славетн╕й Кан╕вськ╕й Чернеч╕й гор╕ не мал╕╓: сто╖ть, як ╕ стояла в╕д часу перепоховання на н╕й славетного сп╕вця Укра╖ни, нашого Великого Кобзаря Тараса Григоровича Шевченка.
╤ духовно стала ще вищою, ще необх╕дн╕шою нам, ще величн╕шою.
Понад п╕втора стол╕ття сто╖ть вона, зм╕нюючи св╕й зовн╕шн╕й вигляд, не втрачаючи сво╓╖ значущост╕ для вс╕х нас, сво╓╖ привабливост╕. Вона залиша╓ться тим найсвященн╕шим м╕сцем, куди приводять дороги з ус╕х к╕нц╕в св╕ту людей, як╕ бажають п╕днятися крутими сходинками аж на сам╕с╕ньку вершину Шевченково╖ гори, щоб поклонитися нашому Великому Пророков╕, який писав:
╤ на оновлен╕й земл╕
Врага не буде, супостата,
А буде син, ╕ буде мати,
╤ будуть люде на земл╕!
Понад 120 рок╕в минуло в╕дтод╕, як побував у Канев╕ ╕ п╕дн╕мався крутою стежкою на гору до могили Т. Г. Шевченка наш чудовий письменник, майстер прози, сонцепоклонник Михайло Коцюбинський. Вчитайтеся в рядки його хвилюючого нарису, ╕ ви поринете в уже не таке близьке наше минуле, побачите, якою була колись Чернеча гора — м╕сце перепоховання Т. Шевченка, якою вона стала нин╕, як зм╕нилася за час╕в нашо╖ Незалежност╕ — стала ╕ приваблив╕шою, ╕ чепурн╕шою, невп╕знанною…
Вона, Шевченкова гора, готу╓ться зустр╕чати тих, хто прийде поклонитися ╕ в╕ддати данину пам’ят╕ Тарасов╕ Шевченку в день його 200-р╕ччя, в день його народження.
Минуле ╕ сучасне, далеке ╕ близьке, воно дороге нам, нетл╕нне у наш╕й пам’ят╕.
Перечитаймо нарис великого майстра художньо╖ прози, вбер╕мо до серця красу його слова, в╕дчуймо його душу, сповнену пошани ╕ глибоко╖ поваги до нашого Кобзаря, уяв╕мо соб╕ той далекий у час╕ «любий, поетичний куточок Укра╖ни», де височ╕╓ Шевченкова могила, де в╕н, наш Кобзар, зд╕йнявся на повен зр╕ст над сивим Дн╕пром, над мальовничими кра╓видами, символом нашого духу, нашо╖ нац╕онально╖ незнищенност╕, нашо╖ велич╕.

Данило КОНОНЕНКО


Михайло КОЦЮБИНСЬКИЙ
ШЕВЧЕНКОВА МОГИЛА

Пом╕ж широкою, синьою биндою Дн╕пра та юрбою зелених г╕р поб╕гла з Канева триверстова дорога до Шевченково╖ могили. ╤нколи в’╓ться дорога понад самим Дн╕пром, ╕ тод╕ зачудоване око далеко засяга╓ по блакитн╕м простор╕ д╕да Славути, що сво╖ми легенькими хвилями пеститься з б╕лим п╕сочком противного, полтавського берега. ╤нколи стр╕ча╓ться дн╕прова сага, в╕дд╕лена в╕д р╕ки косою. Коса вкрита невисокими кущами осокора. Кругле, ясно-зелене листя його зазира╓, мов в дзеркало, в тиху воду. Де-не-де на к╕лках понад берегом висять неводи.
А по стр╕мких шпичастих горах вправоруч в╕д дороги л╕пляться б╕леньк╕ хати сельця, понависали над кручами та провалами кучеряв╕ садки. Як глянеш на гору, то зда╓ться, що т╕ хатки стояли колись на гор╕, та докучило ╖м стояти там, схот╕лось ближче глянути на дн╕пров╕ води, ╕ вони, поб╕гши з гори вниз, з переляком зупинились над самим стр╕мким м╕сцем, боячись впасти, покачатись вниз ╕ вп╕рнути в та╓мнич╕ води Дн╕пра. Так ╕ дивляться вони переляканими очима-в╕концями на кручу, так ╕ прис╕ли до земл╕, щоб часом пустун-в╕тер не зв╕яв ╖х униз...
Аж ось на погож╕м небосклон╕ виткнулась Княжа гора, а ближче, на Чернеч╕й гор╕, де похований Шевченко, на самому вершечку заряб╕ли штахетики. Межи Шевченковою горою та Лисою, що таки зараз зд╕йма╓ться з правого боку, — вуличка. Тут живуть гончар╕. Скр╕зь — на призьбах ╕ на двор╕ стоять рядки горшк╕в, мисок, вс╕ляко╖ глиняно╖ посуди. Вл╕воруч в╕д вулички треба податись у ярок. Там, межи високими вербами, дзюрчить струмочок. За струмком, помежи кущами, гадюкою в’╓ться на Шевченкову гору стежечка. Пройдеш к╕лька ступн╕в, ╕ наче яка сила зупинить тебе. Мимох╕ть озирнешся, ╕ мальовнича картина прику╓ тебе до м╕сця. Бог зна зв╕дки, мов з моря блакит╕, що зливалась з землею поза Чернечою горою, вигулькнули весел╕ дн╕пров╕ гори, вкрит╕ то син╕м кучерявим л╕сом, то золотою стернею, то ясно-зеленою травою. Золоте сонечко сипле на них сво╓ пром╕ння, гаряче пов╕тря об╕йма╓ ╖х, блакитне небо пестливо схиля╓ться над ними. Дзв╕нка д╕воцька п╕сня, сердечна та тужлива, луна╓ десь в зелених горах. Вище — кругоз╕р ширша╓, краща╓.
На гор╕, попри пов╕тку та хату сторожа, вх╕д на маленьку площину, огороджену штахетами. Посередин╕ того плацика, засадженого молодими щепами, зелен╕╓ вкрита травою висока могила. Ззаду на могилу провадять дерев’ян╕ сх╕дц╕, а на могил╕ в чавунн╕й поср╕блен╕й огорож╕ зд╕йма╓ться хороший чавунний хрест, помальований б╕лою фарбою. К╕нц╕ хреста злуча╓ широкий об╕д. В╕д сх╕дець блищить на хрест╕ позолочуваними буквами напись: «Шевченко», а нижче, на табличц╕: «Родився 25 лютого р. б. 1814. Почивъ 25 лютого р. б. 1861». З противного боку хреста (лице могили) — така ж сама позолочувана напись: «Шевченко», а нижче, на п╕дстав╕, медальйон з головою Шевченка (проф╕ль, без шапки), зроблений горор╕зьбою ╕ позолочений. На огорож╕ понаписуван╕ пр╕звища тих, що звиджували могилу.
Сум важким каменем наляга╓ на серце, сльози тихо котяться з очей, коли згада╓ш, хто тут похований... Перед очима ста╓ ц╕ле життя поета, його бажання хоч останн╕ дн╕ сво╖ прожити в поетичн╕й р╕дн╕й кра╖н╕, над любим Дн╕пром:
А я так мало, небагато
Благав у бога — т╕лько хату,
Одну хатиночку в гаю...
Не довелось!..
Зате поховали, як хот╕в:
Щоб лани широкопол╕,
╤ Дн╕про, ╕ круч╕
Було видно...
╤ справд╕, пишна, широка картина в╕дкрива╓ться з могили! Ск╕льки оком скинеш — лел╕╓ Дн╕про, вигинаючись пом╕ж горами, тихо миючи п╕скуват╕ коси... З одного боку знялись над ним шпичаст╕ гори з зеленими садочками, з темними балками, з ланами золото╖ та червоно╖ стерн╕. З другого боку — пологий берег пиша╓ться на сонц╕ зеленими шатами ╕ десь далеко злива╓ться з блакитним небом. Вправоруч в╕д могили вир╕зу╓ться на небосклон╕ Княжа гора, вкрита густим, прехорошим л╕сом. Чудове м╕сце!
На наг╕рн╕й р╕внин╕ воколо могили зелен╕╓ молодий садок. Тут ╓сть ╕ сливочки, ╕ яблун╕, ╕ морел╕, ╕ нав╕ть виноград. Стежки обсаджен╕ кв╕тками. По грядках кавуни стелять сво╓ огудиння.
Невеличка хатка сторожа побудована заходом д. В. Г. Шевченка, нареченого брата поета. Хата д╕литься с╕ньми на дв╕ половини: в одн╕й живе сторож, а в друг╕й, нал╕во в╕д вх╕дних дверей, — св╕тлиця для турист╕в. В св╕тлиц╕ т╕й, не дуже велик╕й, вздовж ст╕н стоять широк╕ ослони, застелен╕ р╕знобарвними, дуже красними килимами м╕сцевого виробу (властиво, плахти, котр╕ уживаються ж╕нками на запаски). Просто вх╕дних дверей сто╖ть ст╕л просто╖ роботи, застелений б╕лою скатеркою, а на стол╕ лежить красно оправлений «Кобзар». На ст╕н╕, проти стола, висить великий портрет Шевченка, хорошо╖ роботи ол╕йними фарбами, в красних рамах. З обох бок╕в портрета висять к╕нц╕ багато вишиваного рушника, дарунку яко╖сь щиро╖ укра╖нки. На одн╕м к╕нц╕ рушника вишито: «Думи мо╖, думи, лихо мен╕ з вами!», а на друг╕м: «Люб╕те, брати мо╖, Укра╖ну люб╕те». В л╕вому кутку св╕тлиц╕ образ св. Тарас╕я, також обв╕шаний рушниками. Перед образом висить лампочка. Через в╕кно, в прич╕лков╕й ст╕н╕, в╕дкрива╓ться вид на гори, а через два друг╕ в╕кна — на могилу. Як ще додати, що межи тими двома в╕кнами висить дзеркало, скрашене вишиваним рушником, то описання то╖ просто╖, але мило╖ обстанови буде ск╕нчене. В св╕тлиц╕ т╕й можна переночувати, попросивши у сторожа св╕жого с╕на. В нього ж можна д╕стати ╕ що-небудь з’╖сти.
З правдивим жалем покида╓ш той любий, поетичний куточок Укра╖ни!..

23 вересня 1890 р. В╕нниця

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 18.10.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12434

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков