Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 25.10.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 25.10.2013
╤ВАН РЯБЧУК СП╤ВА╢ ╤ ВИШИВА╢ КОБЗАРЯ

Готуючись до 200-р╕ччя з дня народження Тараса Шевченка, в ╤рп╕нському ╕сторико-кра╓знавчому музе╖ на початку жовтня в╕дкрили незвичайну виставку — «Вишитий Кобзар». Автор вишивок — ╤ван Рябчук.
В╕н народився в 1941 роц╕ в сел╕ Петр╕вське (до перейменування Юшк╕в Р╕г) Таращанського району на Ки╖вщин╕. Вже йшла в╕йна. Батько — ╤ван Корн╕йович Рябчук — був штурманом л╕така. В╕н ╓диний уц╕л╕в з усього ек╕пажу, коли л╕так було збито. П╕вроку провалявся в г╕пс╕. Пот╕м воював у п╕хот╕. Спочатку командиром взводу, а п╕сля поранення командував ротою. Батько знову був поранений, але повернувся додому живий. Пот╕м батьки перебралися в Умань на Черкащин╕. Батько, який зак╕нчив б╕олог╕чний факультет Дн╕пропетровського ун╕верситету, працював викладачем в Уманському педучилищ╕ ╕м. Т. Г. Шевченка, а мати зав╕дувала б╕бл╕отекою Уманського пед╕нституту ╕м. Павла Тичини.
╤ван Рябчук у 1959 роц╕ зак╕нчив Льв╕вське музичне училище, пот╕м вступив до Н╕жинського пед╕нституту ╕м. Гоголя. З третього курсу студента Рябчука забрали в арм╕ю. Доучувався в╕н уже п╕сля проходження строково╖ служби. ╤ван Рябчук з 1970 до 2009 року викладав хорове й оркестрове диригування в Уманському педучилищ╕, водночас грав на домр╕ в оркестр╕ народних ╕нструмент╕в цього ж училища. Оркестр був лауреатом р╕зних конкурс╕в.
Мати ╤вана ╤вановича В╕ра Павл╕вна все життя вишивала — рушники, картини, штори, скатертини. Вся хата була у вишивках. ╤ван вир╕с у цьому вишитому св╕т╕ укра╖нсько╖ народно╖ культури.
На виставц╕ експону╓ться материна вишивка — ╕кони, рушники, серветки, скатертина ╕ три краватки, як╕ В╕ра Павл╕вна вишила для чолов╕ка ╕ двох син╕в.
На сорокар╕ччя ╤вана ╤вановича мама вишила рушник з побажанням «Хай щастить тоб╕, сину». Мами вже нема╓, а ╖╖ побажання щастя дос╕ перед очима в сина. 8 жовтня мам╕ виповнилося б 95 рок╕в, але вона померла в 2002-му. За життя мами ╤ван Рябчук не вишивав. Т╕льки допом╕г трохи вишити тло на ╕конах. А коли мама померла, почав вишивати. У В╕ри Рябчук не було доньки, ╕ ╖╖ мистецтво перейшло до сина.
Спочатку ╤ван ╤ванович вишив портрет Тараса Шевченка ╕ в╕рш «Запов╕т». Узори взяв у журнал╕ «Ж╕нка». Пот╕м вишив в╕рш «Думи мо╖», пот╕м — «Тече вода». Нин╕ в доробку ╤вана Рябчука понад двадцять серветок, вишитих в╕ршами Тараса Шевченка. ╤ван ╤ванович вишива╓ поруч з в╕ршем ╕н╕ц╕али Кобзаря, дату ╕ м╕сце написання поез╕╖, а також сво╖ ╕н╕ц╕али та дату й м╕сце вишивання.
Кожна людина може знайти в «Кобзар╕» щось сво╓. Ось вишивка поез╕╖ Тараса Шевченка:

«╤ дос╕ сниться: п╕д горою,
М╕ж вербами та над водою,
Б╕ленька хаточка. Сидить
Неначе й дос╕ сивий д╕д
Коло хатиночки ╕ бавить
Хороше╓ та кучеряве
Сво╓ маленьке╓ внуча».

А нижче ╤ван Рябчук вишив: «Мене зворушив в╕рш цей Кобзаря. Згадав дитинство й д╕да Корн╕я».
Майстер витрача╓ на одну вишивку в╕д одного до трьох м╕сяц╕в. Вста╓ раненько ╕ береться за роботу. Як т╕льки випаде в╕льний час, в╕дразу ж береться вишивати. Цього року в╕н уже зробив рушник ╕ п’ять серветок. Ж╕нки-вишивальниц╕ говорять, що вишивка ╤вана Рябчука — ╕деальна. ╥╖ зворотн╕й б╕к такий же гладенький, без жодного вузлика, як ╕ лицьовий. ╤ван ╤ванович вишива╓ хрестиком. Серветки облямован╕ ориг╕нальними вишитими орнаментами ╕ мереживом.
В ╤рп╕нь, р╕дне м╕сто дружини, Рябчуки пере╖хали в 2009 роц╕. ╤ван Рябчук сп╕ва╓ в народному хор╕ ветеран╕в «Пам’ять» ╕ в народному ансамбл╕ козацько╖ п╕сн╕ «Хортиця». Виставки його вишивки експонувалися в ╤рпен╕ на День незалежност╕, на свят╕ м╕ста, в б╕бл╕отец╕ — на день народження Кобзаря. Директор ╤рп╕нсько╖ б╕бл╕отеки Олена Циганенко прив╕тала ╤вана ╤вановича з новим усп╕хом. Високо оц╕нив виставку «Вишитий Кобзар» письменник Володимир Коск╕н, який вир╕с ╕ навчався в Уман╕. На презентац╕╖ також була присутня заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни Тетяна Федорова, яка народилася в Уман╕. Я вже давно пом╕тив, що ╤рп╕нь «притягу╓» до себе талановитих людей.
На презентац╕╖ виставки в музе╖ ансамбль «Хортиця» виконав козацьк╕ п╕сн╕ ╕ п╕сн╕ на слова Тараса Шевченка. Ольга Файн╕кова продекламувала поему Тараса Шевченка «Утоплена».
А коли я почув, як дружина ╤вана ╤вановича Валентина Павл╕вна сп╕ва╓ ар╕ю Наталки Полтавки ╕з однойменно╖ опери Миколи Лисенка та ╕нш╕ укра╖нськ╕ п╕сн╕, то в мене з’явився здогад, який п╕дтвердив сам ╤ван ╤ванович. Колись третьокурсник ╤ван Рябчук почув красивий д╕вочий сп╕в. В╕н не втримався, зазирнув в аудитор╕ю ╕ побачив свою майбутню дружину, яка при╖хала з ╤рпеня вступати до ╕нституту ╕ сп╕вала на прослуховуванн╕.
Нин╕ подружжя Рябчук╕в ма╓ двох д╕тей ╕ п’ятьох онук╕в. Серед онук╕в Рябчук╕в — Ганя та ╤ван. Д╕д Рябчук у вишивц╕ адаптував до сво╖х нащадк╕в п╕сню «Несе Галя воду». В╕н вишив ╕люстрац╕ю до п╕сн╕, а ╕мена зм╕нив: «Несе Ганнуся воду, коромисло гнеться, а за нею Ваня, як барв╕нок в’╓ться». ╤ тут же вишив: «На згадку мо╖м онукам. Д╕д. 2004».
На жаль, д╕ти ╕ онуки ╤вана Рябчука не успадкували його талант вишивальника.
Чолов╕к╕в, як╕ вишивають, не так уже й мало. Але я не знаю чолов╕ка чи ж╕нку, як╕ б вишили в так╕й к╕лькост╕ поез╕╖ Кобзаря. Шукали в ╤нтернет╕ — не знайшли.
Виставку «Вишитий Кобзар» ╤вана Рябчука варто показати ╕ в ╕нших м╕стах Укра╖ни, ╕ за кордоном для укра╖нсько╖ д╕аспори.

Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ,
директор ╤рп╕нського ╕сторико-кра╓знавчого музею
Фото автора

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 25.10.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12443

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков