Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 01.11.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 01.11.2013
СХРЕЩЕННЯ ДОЛЬ У ПАМ’ЯТ╤ ПОКОЛ╤НЬ

У кв╕тн╕ 2012 року я при╖жджав у Полтаву ╕ райцентр Лубни, на свою малу батьк╕вщину, якраз перед 101-ою р╕чницею в╕д дня народження мо╓╖ мами — В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к. У мене було два завдання: перше — презентац╕я книги сонет╕в Серг╕я Сурмача «Я — В╕ра...» ╕ зб╕рника допов╕дей науково-практично╖ конференц╕╖, яка в╕дбулася в С╕мферопол╕ 26 кв╕тня 2006 року, на тему: «Творч╕сть В. С. Ро╖к у контекст╕ розвитку декоративно-прикладного мистецтва Укра╖ни»; ╕ друге — в╕дкриття виставки «Укра╖нський рушничок» В╕ри Ро╖к, доповнено╖ виробами ╖╖ учениць ╢. Жуково╖, А. Вороново╖ та Ю. Абрамово╖, в Полтавському художньому музе╖ — галере╖ мистецтв ╕м. М. Ярошенка.
Виставку в музе╖ урочисто в╕дкрили перед маминим днем народження, про що свого часу друкувалося в газет╕ «Кримська св╕тлиця». Тод╕ ж в╕дбулася ╕ презентац╕я книг, присвячених В╕р╕ Ро╖к, спочатку в Полтав╕, а пот╕м — у Миргород╕ та Лубнах. На презентац╕╖ в Лубнах зупинюся детальн╕ше. За розпорядженням м╕ського голови А. Грица╓нка ╖╖ було заплановано провести в Центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕. ╤ так вийшло, що презентац╕я наших книг в╕дбувалася в╕дразу п╕сля презентац╕╖ ╕сторичного роману-хрон╕ки лубенсько╖ письменниц╕ Ольги Хало, автора багатьох роман╕в, в╕рш╕в ╕ поем. Присутн╕ з великим зац╕кавленням сприйняли наш╕ нов╕ видання. П╕сля зак╕нчення зустр╕ч╕ з читачами Ольга ╤ван╕вна передала через мене свою нову книгу в Музей ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополь на пам’ять про лубенку В╕ру Ро╖к.
Роман побудований на ╕сторичних фактах. В його основу покладено под╕╖ в╕д поразки козацького ватажка Северина Наливайка п╕д Лубнами в 1596 роц╕ до сходження в 1669 роц╕ на трон Реч╕ Посполито╖ останнього представника корол╕всько╖ г╕лки княз╕в Вишневецьких — М╕хала-Корибута. На тл╕ тогочасних м╕жнародних в╕дносин р╕зних держав у роман╕ показано становлення козацтва як вир╕шально╖ в╕йськово╖ сили в утвердженн╕ самост╕йност╕ Укра╖ни, правдиво змальовано славних ватажк╕в ╕ гетьман╕в лицарства, в╕дтворено запровадження церковно╖ ун╕╖ 1596 року та боротьбу з нею.
Через глибок╕ досл╕дження малознаних ╕сторичних факт╕в зображено складний шлях роду Вишневецьких до здобуття корол╕всько╖ корони. Мене найб╕льше зац╕кавила сюжетна л╕н╕я, пов’язана з Лубнами, зокрема, про р╕д Вишневецьких, про ╢рем╕ю Могилу ╕ особливо про Ра╖ну Могилянку. В книз╕ «Мелод╕╖ на полотн╕» мама дещо розпов╕ла про Ра╖ну. ╤ я шкодую, що за ╖╖ життя н╕чого в не╖ не запитав про цю ╕сторичну особист╕сть. З ╕нтересом прочитав про московських ╕ польських правител╕в, укра╖нських гетьман╕в ╕ церковних д╕яч╕в Укра╖ни.
Лубни — ровесник хрещення Ки╖всько╖ Рус╕, ╕ у вересн╕ нин╕шнього року урочисто в╕дзначалося 1025-р╕ччя з часу його заснування, а також 70-та р╕чниця визволення в╕д н╕мецько-фашистсько╖ окупац╕╖. У рамках цих урочистостей 19 вересня в Лубнах на будинку по вулиц╕ Пушк╕нськ╕й, де ми жили до грудня 1944 року, було встановлено мемор╕альну дошку, присвячену мо╖й мам╕, Герою Укра╖ни В╕р╕ Ро╖к. ╥╖ автор — скульптор з Волин╕ ╤рина Дацюк. Я був присутн╕й на ╖╖ в╕дкритт╕ разом ╕з сво╖м двоюр╕дним братом Серг╕╓м Сосюрком, який живе нин╕ в м. Електростал╕ Московсько╖ област╕.
╤ вих╕д книги Ольги Хало «Корона Вишневецьких», ╕ в╕дкриття мемор╕ально╖ дошки В╕р╕ Ро╖к належать до тих под╕й, як╕ яскраво показують, як у Лубнах бережуть все, що пов’язано з його ╕сторичним минулим, сприяють його правдивому в╕дтворенню ╕ вписують в нього нов╕ стор╕нки, виховуючи в сучасних покол╕нь почуття справжнього патр╕отизму та людсько╖ г╕дност╕.

Вадим РО╥К

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 01.11.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12488

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков