Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 08.11.2013
ПЕРША СЕРЕД Р╤ВНИХ

У жовтн╕ ╢вропа принесла дв╕ при╓мн╕ в╕стки з гуман╕тарно╖ ниви. Роман Оксани Забужко «Музей покинутих секрет╕в» у Вроцлав╕ визнали найкращим серед семи ном╕нант╕в на л╕тературну прем╕ю Центрально╖ ╢вропи. В╕дома письменниця стала власницею ун╕кально╖ статуетки авторства ╢ви Россано «Ангелус» та переможцем одн╕╓╖ з найпрестижн╕ших л╕тературних нагород.
А через к╕лька дн╕в поетка Леся Мудрак стала лауреаткою цьогор╕чного Всесв╕тнього фестивалю поез╕╖ «Дн╕ На╖ма», який тривав на Балканах 16-20 жовтня. У ньому брали участь сорок учасник╕в з р╕зних кра╖н св╕ту: Канади, Мексики, Франц╕╖, Дан╕╖, Голланд╕╖, Н╕меччини, ╤тал╕╖, Бельг╕╖, Польщ╕, Туреччини, Болгар╕╖, Пуерто-Р╕ко, САД, Чорногор╕╖, Албан╕╖, Косово.
В╕дзначено було лауреат╕в Кристину Ленковську (Польща) й Юана А. Франгуя (Пуерто-Р╕ко). Але перший приз – дв╕ головн╕ нагороди та статуетки фестивалю д╕сталися Люч╕╖ В╕лагарс╕я з Мексики та Лес╕ Мудрак з Укра╖ни! З тако╖ нагоди було взято бл╕ц-╕нтерв’ю в директора фестивалю Ша╕па Емерлаху та в само╖ лауреатки – укра╖нсько╖ поетки.
– При╓мно, що укра╖нську поез╕ю так високо поц╕нували, – розпов╕да╓ Леся. – Я справд╕ в╕дчувала шалений енергетичний вибух ╕ водночас дискомфорт в╕д мовного дисбалансу. В очах глядач╕в бачила насамперед подив в╕д неспод╕ванки «та-а-а-ке» почути й побачити. Вони були дещо збентежен╕: хтось насуплювався, хтось ╕рон╕чно посм╕хався, а хтось щиро захоплювався. Уперше я наст╕льки боялася вийти на сцену. Боялася публ╕чност╕, в╕двертост╕, бути не почутою, не сприйнятою… Однак страшенно хот╕лось ╕ вразити! Ц╕каво було слухати переклади мо╖х текст╕в. Геть ╕нше ╖хн╓ трактування у виконанн╕ актор╕в…
Загалом фестиваль викликав незабутн╕ враження! Мене особисто причарувала л╕рика Юана А. Франгуя з Пуерто-Р╕ко – така розкута, незаангажована, ритм╕чна; сповнен╕ тонкого звукопису в╕рш╕ поетки Семи Гюлер з Туреччини, дивовижн╕ поез╕╖ французького поета Анатасу Ватчев де Терасу, Слажани Кукачки з Македон╕╖, Кристини Ленковсько╖ з Польщ╕… Особливо вражало щире зац╕кавлення л╕рикою шанувальник╕в, що не часто спостер╕га╓ться в Укра╖н╕. Зали, в яких лунало поетичне слово, були вщерть переповнен╕.
Враження в╕д св╕тово╖ поез╕╖ неоднозначне: вона – розсипана, як моза╖ка… Наприклад, поет з ╤тал╕╖ та поетка з Мюнхена декламували римован╕ тексти, канадець виголошував еротичн╕ поез╕╖ в жанр╕ таких соб╕ прозопоез╕й, поетка з Франц╕ско Рой артикулювала прозов╕ ритм╕зован╕ уривки, що називаються в╕ршами, в ус╕х ╕нших автор╕в – верл╕бри та б╕л╕ в╕рш╕… Тематика в╕рш╕в – метаф╕зична, ф╕лософська, патр╕отична, любовна, а також еротична. Я думала, що т╕льки я читатиму твори под╕бного жанру… Але, як виявилось, в св╕т╕ еротична поез╕я поширена, може, нав╕ть б╕льше, н╕ж мотиви громадянськ╕…
Моя неспод╕вана нагорода – це ╕ при╓мн╕сть, ╕ в╕дпов╕дальн╕сть, як ╕ сама поез╕я… П╕сля щоденного читання п╕д культурним центром, де в╕дбувалось д╕йство, п╕д ст╕нами скандував фан-клуб: «Кличко ╕ Лесья Мудрак – форевер!».
Дякую щиро дирекц╕╖ та орган╕заторам ф╕╓сти! Особисто панов╕ Ша╕пу Емерлаху за честь брати участь в цьому д╕йств╕! Мо╖й найближч╕й подруз╕ Анн╕ Багрян╕й за п╕дтримку ╕ допомогу! Якщо Укра╖на вже другий р╕к посп╕ль здобува╓ найвищ╕ нагороди, значить, наша поез╕я – справжня… Тепер Укра╖на як переможниця мусить наступного року брати на себе орган╕зац╕ю фестивалю… Як це буде – не уявляю… Адже, на в╕дм╕ну в╕д Македон╕╖, у нас прохолодне, ╕нод╕ прикро байдуже ставлення до л╕рики. Коли я перед по╖здкою звернулася до к╕лькох благод╕йних фонд╕в в╕дшкодувати дорогу, жоден з них не в╕дгукнувся…

Ша╕п Емерлаху, директор фестивалю:
– Цьогор╕чний фестиваль поез╕╖ пройшов особливо добре. Була справд╕ захопливо-потужна поез╕я! Я як директор особливо т╕шуся, що можу сприяти творенню всесв╕тнього комун╕кативного поля л╕рики, адже в житт╕ нема н╕чого прекрасн╕шого за ╖╖ енерг╕ю.
У нас дуже серйозний фестиваль. Ми усв╕домлю╓мо велику в╕дпов╕дальн╕сть приймати в себе поет╕в з р╕зних куточк╕в земл╕. Тому все ма╓ бути на високому р╕вн╕! Велика робота проходить вже за к╕лька м╕сяц╕в до початку фестивалю. По-перше, не т╕льки готу╓ться ╜рунт для прийому гостей, зд╕йснюються домовленост╕ про найнеобх╕дн╕ш╕ реч╕, а й розшукуються достойн╕ кандидатури учасник╕в фестивалю.
Робота жур╕ зазвичай почина╓ться за м╕сяць до початку фестивалю. Його члени, а це найкращ╕ професори з л╕тературознавства, добросов╕сно перечитують в╕рш╕ кожного учасника ╕ виносять сво╖ оц╕нки. На те, хто ╕ як чита╓ або декламу╓, попередн╓ р╕шення жур╕ не вплива╓, бо статуетки для двох головних нагород готуються завчасно. На фестивал╕ жур╕ т╕льки придивля╓ться, чи раптово вони не помилилися у вибор╕.

Голова жур╕, Агрон Туфа – професор з м╕ста Тирану, випускник Московського л╕т╕нституту ╕м. М. Горького, першим вхопився за в╕рш╕ Лес╕ Мудрак, вигукнувши: «Футуризм!!! Хл╓бн╕ков!!! в укра╖нському трактуванн╕, переосмисленн╕, доповненн╕, оновленн╕… Св╕жо, виклично, музично, непод╕бно на жодного з учасник╕в! Гра словом ╕ формою…».
У Люч╕╖ В╕лагарс╕╖ з Мех╕ко, – то там ц╕лковитий постмодерн, цитатн╕ моменти й екзистенц╕йн╕ мотиви, що не могли не зворушити справжн╕х словогурман╕в.
Але ╕нтрига лиша╓ться до останнього дня фестивалю… Кожен пережива╓ за св╕й виступ, не в╕даючи, що давно все визначено…
Зрештою, цьогор╕чн╕ нагороди – заслужен╕. ╤ у нас виник тепер величезний ╕нтерес до укра╖нського слова…. Виявля╓ться, що в особ╕ пан╕ Мудрак ви ма╓те ще ╕ св╕й поетичний театр…

В╕л В╕, акторка (Македон╕я):
– Леся Мудрак – без переб╕льшення – молодець. Я як профес╕йна акторка, яка зн╕малася в багатьох ф╕льмах ╕ грала в театр╕, просто захопилася в╕ртуозним виконанням поез╕╖ молодо╖ ж╕нки. Це щось драт╕вливе ╕ спокусливе, настро╓ве ╕ агресивне, грайливе ╕ беззахисне… Я тепер стежитиму за творч╕стю Лес╕ ╕ вбол╕ватиму за ╖╖ майбутн╓, як за потужну з╕рку!

Люч╕я В╕лагарс╕я (Мех╕ко), лауреатка:
– Укра╖нська поез╕я справила могутн╓ враження – принаймн╕ на мене, н╕коли не думала, що там, кр╕м пол╕тики, ╕сну╓ творче життя. Леся – надзвичайно музикальна ╕ метафорична, неначе в╕рша написав не поет, а композитор. Вона – сво╓р╕дна, з р╕зкими поворотами й алог╕чним мисленням. Т╕шуся, що мен╕ та ╖й присудили найвищий приз. У мене виника╓ бажання п╕знати укра╖нський ментал╕тет, укра╖нське слово, якого св╕това сп╕льнота дуже мало зна╓.
Лиша╓ться т╕льки порад╕ти за Лесю Мудрак ╕ побажати творчого лету!

Розмовляла
Тетяна ЗЕМЛЯКОВА
http://vsiknygy.net.ua/reportage/31774/

На фото: лауреатку в╕та╓ голова жур╕ Агрон Туфа

* * *

«Кримська св╕тлиця» у № 20 за 17.05.2013 року знайомила читач╕в ╕з неперес╕чною творч╕стю Лес╕ Мудрак в ╕нтерв’ю «Для мене кол╕р щастя завжди золотий». Перечитати ╕ переглянути ╖╖ поез╕╖ можна на сайт╕ «Дотик словом» за адресою http://dotyk.in.ua/mudrak.htm

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12521

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков