Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОГЛЯД ЧЕРЕЗ СТОЛ╤ТТЯ: МИНУЛЕ ╤ СУЧАСНЕ
Декада ╕стор╕╖, проведена у Червоноградському г╕рничо-економ╕чному коледж╕, насамперед була...


КАРАЛЬНА ОПЕРАЦ╤Я ПРОТИ УКРА╥НСЬКО╥ НАЦ╤╥
Правду про Голодомор сл╕д розкривати не в╕д одн╕╓╖ кругло╖ дати до ╕ншо╖, а на пост╕йн╕й ╕...


ДМИТРО ДОНЦОВ ╤ «ВИКРИВАЧ╤»: ДЛЯ ЧОГО РОЗГАНЯЮТЬ СКАНДАЛ ДОВКОЛА ПАМ’ЯТНОГО ЗНАКА?
Рос╕йська сторона не пропуска╓ жодного кроку укра╖нського сусп╕льства щодо ув╕чнення пам'ят╕...


У КИ╢В╤ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ВИПУСК ЧАСОПИСУ "╥", ПРИСВЯЧЕНИЙ ╤СТОР╤╥ КРИМСЬКИХ ТАТАР
Джем╕л╓в високо оц╕нив зм╕ст часопису, але нар╕кнув, що наклад у тисячу прим╕рник╕в ╓ абсолютно...


СИЛА БОЖА
Неймов╕рну ╕стор╕ю розпов╕ли мен╕ мешканц╕ одного з с╕л на Терноп╕лл╕. Сталося це в радянському...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 08.11.2013
У ЛЕБЕДИН╤ КОЗАЦЬКОЮ МОГИЛОЮ УВ╤ЧНИЛИ ПАМ’ЯТЬ ЗАКАТОВАНИХ МАЗЕПИНЦ╤В

Пам’ять

Минуло 305 рок╕в, як гетьман В╕йська Запорозького ╕ голова козацько╖ держави на Л╕вобережн╕й ╕ вс╕й Наддн╕прянськ╕й Укра╖н╕ ╤ван Мазепа виступив з╕ сво╖м в╕йськом проти московського царя Петра ╤, ставши на б╕к швед╕в п╕д час П╕вн╕чно╖ в╕йни. В╕н прагнув в╕докремити Укра╖ну в╕д Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ й створити в╕льну та незалежну державу. Але здобути волю козакам тод╕ не вдалося, разом з╕ сво╖ми союзниками вони зазнали поразки у битв╕ п╕д Полтавою. З тих п╕р ╕сторики царсько╖ та комун╕стично╖ ╕мпер╕й називали мазепинц╕в не ╕накше як «зрадниками», хоч насправд╕ це Петро ╤ зрадив укра╖нському козацтву, порушивши вс╕ попередн╕ угоди про збереження ╖хн╕х вольностей.

П╕сля Полтавсько╖ битви царськ╕ сатрапи вчинили нечуваний кривавий банкет, знищуючи вс╕х, хто воював на боц╕ ╤вана Мазепи, допомагав чи просто сп╕вчував йому. А ск╕льки було безневинних жертв, не зл╕чити. У листопад╕ 1708 року в╕йсько О. Меншикова вщент знищило Батурин, де було замучено ╕ страчено вс╕х жител╕в незалежно в╕д в╕ку й стат╕. Под╕бною до Батуринсько╖ трагед╕╖ була ╕ розправа з мазепинцями у Лебедин╕. У цей час тут перебувала ставка Петра ╤. За його наказом князь Меншиков тут чинив сл╕дство й суд над козаками ╕ м╕сцевими мешканцями, як╕ п╕дтримували гетьмана. Вони загинули в страшних муках в╕д найжорсток╕ших катувань. ╥х колесували, садовили на пал╕, четвертували. За неточними даними з 25 листопада до 26 грудня 1708 року тут було страчено близько 900 приб╕чник╕в гетьмана. Але ц╕ траг╕чн╕ под╕╖ замовчувалися упродовж трьох стол╕ть.
Та минули в╕ки ╕ канули в Лету сам╕ ╕мпер╕╖. З перших л╕т незалежност╕ укра╖нськ╕ патр╕оти Лебедина загор╕лися ╕де╓ю ув╕чнити пам’ять закатованих мазепинц╕в. У 1993 роц╕ на м╕сц╕ ╖хнього поховання була насипана символ╕чна козацька могила. Але м╕сцев╕ кра╓знавц╕, ╕сторики й просв╕тяни мр╕яли про спорудження тут справжнього мемор╕алу, г╕дного борц╕в за народну волю. На народн╕ кошти було замовлено й виготовлено кам’яного хреста, який з 2006 року збер╕гався у м╕сцевого кра╓знавця Бориса Ткаченка. Але буд╕вництво самого мемор╕алу з р╕зних причин в╕дкладалося.
╤ ось в 2013 роц╕ за п╕дтримки приватного п╕дпри╓мця Валер╕я Чалого та м╕сько╖ влади в сквер╕ пам’ят╕ жертв Голодомору 1932-1933 рок╕в було насипано курган, на ньому встановлено кам’яного хреста та невеличку капличку з образом покровительки Укра╖ни й укра╖нського козацтва Покрови Пресвято╖ Богородиц╕. На мемор╕альн╕й гран╕тн╕й дошц╕ викарбувано напис: «Славним козакам, борцям за волю Укра╖ни 1708-1709 рок╕в. Пам’ять про вас дов╕чна… В╕д вдячних нащадк╕в».
Майже вс╕ лебединц╕ з╕бралися 20 жовтня б╕ля мемор╕алу. Тут були й ╕н╕ц╕атори його спорудження, як╕ впродовж двадцяти л╕т не втрачали над╕ю на в╕дкриття цього пам’ятника, ╕ молодь, що зна╓ про козацьку добу з урок╕в ╕стор╕╖ у школах та лекц╕й у вишах, почесн╕ гост╕ та представники укра╖нського козацтва. Панахиду за полеглими козаками в╕дслужив благочинний Лебединського району отець Миколай.
Учасник╕в заходу прив╕тали м╕ський голова Анатол╕й Троян та голова районно╖ ради Олекс╕й Горд╕яш. Вони зазначили, що саме завдяки м╕сцевим кра╓знавцям та ╕сторикам — почесному громадянину Лебедина Борису Ткаченку, педагогу, ╕сторику та поету Анатол╕ю Удоду, отаману Сумського козачого полку генерал-осавулу Михайлу Безуглому, директору ТОВ «Крук» Валер╕ю Чалому та ╕ншим, не заангажованим комун╕стичним минулим представникам м╕ста було зведено цей мемор╕ал «Козацька могила». На урочистостях також виступили народний депутат Укра╖ни ╤рина Купрейчик, почесний громадянин м╕ста Борис Ткаченко, ╕сторик ╕ кра╓знавець Анатол╕й Удод, представники козацтва. У виконанн╕ народного ансамблю прозвучав Державний славень та п╕сн╕ укра╖нського козацтва.
На думку Бориса Ткаченка, у центр╕ Лебедина, на м╕сц╕ самих катувань ╕ страт укра╖нських козак╕в, також необх╕дно звести пам’ятник. Його п╕дтримав уродженець Лебедина ╕сторик Серг╕й Шумило, зазначивши, що це м╕сце, як ╕ Берестечко, ╓ священним у наш╕й ╕стор╕╖, адже воно рясно полите кров’ю укра╖нських мученик╕в. ╤ воно мало б ушановуватись вс╕╓ю Укра╖ною, сюди мали б зд╕йснюватись загальнонац╕ональн╕ прощ╕-паломництва. При╓дналася до тако╖ ╕н╕ц╕ативи й в╕дома укра╖нська сп╕вачка Оксана Б╕лоз╕р. У сво╓му прив╕танн╕ вона написала: «Я щаслива за в╕дмолен╕ нескорен╕ душ╕ козацьк╕! Царство Небесне ╕ в╕чная пам’ять! Ма╓мо ще один маршрут, куди хочеться по╖хати, щоб помолитися й схилити свою голову».

Серг╕й ГОРИЦВ╤Т

На фото: в╕дкриття козацького мемор╕алу; звучить славень на честь борц╕в за волю Укра╖ни; учасник╕в урочистостей в╕та╓ кра╓знавець Борис Ткаченко
Фото: lebedyn.info

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12526

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков