Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОГЛЯД ЧЕРЕЗ СТОЛ╤ТТЯ: МИНУЛЕ ╤ СУЧАСНЕ
Декада ╕стор╕╖, проведена у Червоноградському г╕рничо-економ╕чному коледж╕, насамперед була...


КАРАЛЬНА ОПЕРАЦ╤Я ПРОТИ УКРА╥НСЬКО╥ НАЦ╤╥
Правду про Голодомор сл╕д розкривати не в╕д одн╕╓╖ кругло╖ дати до ╕ншо╖, а на пост╕йн╕й ╕...


ДМИТРО ДОНЦОВ ╤ «ВИКРИВАЧ╤»: ДЛЯ ЧОГО РОЗГАНЯЮТЬ СКАНДАЛ ДОВКОЛА ПАМ’ЯТНОГО ЗНАКА?
Рос╕йська сторона не пропуска╓ жодного кроку укра╖нського сусп╕льства щодо ув╕чнення пам'ят╕...


У КИ╢В╤ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ВИПУСК ЧАСОПИСУ "╥", ПРИСВЯЧЕНИЙ ╤СТОР╤╥ КРИМСЬКИХ ТАТАР
Джем╕л╓в високо оц╕нив зм╕ст часопису, але нар╕кнув, що наклад у тисячу прим╕рник╕в ╓ абсолютно...


СИЛА БОЖА
Неймов╕рну ╕стор╕ю розпов╕ли мен╕ мешканц╕ одного з с╕л на Терноп╕лл╕. Сталося це в радянському...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 08.11.2013
БОРЦЯМ ЗА ВОЛЮ УКРА╥НИ

Галицький край знаменитий сво╓ю геро╖чною минувшиною, пов’язаною з ╕стор╕╓ю Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖. Жодн╕ режими ╕ системи не стерли з пам’ят╕ народно╖ стор╕нки боротьби за волю ╕ незалежн╕сть, за право жити на сво╖й земл╕, за р╕дну мову ╕ Церкву як Храм Божий, а не запол╕тизовану орган╕зац╕ю.
Цьогор╕чний жовтень багатий на розма╖т╕ нац╕онально-патр╕отичн╕ под╕╖. У сам день Свято╖ Покрови галицька громадськ╕сть з╕бралася на меж╕ трьох областей — Льв╕всько╖, Терноп╕льсько╖ та ╤вано-Франк╕всько╖ — на знаменну ╕ перспективну под╕ю. Без╕менна вершина (456 м над р╕внем моря) стала м╕сцем воскресло╖ пам’ят╕ людсько╖ за сво╖ми героями. На ц╕й вершин╕, яка знаходиться поблизу села Подус╕льна, встановлено пам’ятник во╖нам УПА, а саме м╕сце названо вершиною Василя ╤вах╕ва — знаменитого в народ╕ повстанця, вих╕дця з цього села.
Василь ╤вах╕в (1908-1943) — був першим командиром УПА на Волин╕. Звання п╕дполковника УПА та лицаря Золотого Хреста бойово╖ заслуги 1 класу отримав посмертно…
Орган╕затори встановлення пам’ятного знаку знайшли ориг╕нальне р╕шення: висока стела у вигляд╕ козацько╖ булави. «Змайструвала» «булаву» сама природа: високий 10-метровий старий бук з великим наростом прислужився благородн╕й справ╕! Його знайшли у л╕с╕ ╕ пристосували у спец╕альне кр╕плення на пам’ятн╕й вершин╕. Бетонний фундамент навколо «булави» трима╓ ╖╖ м╕цно ╕ над╕йно. По сп╕рал╕ догори спец╕ально прикр╕плен╕ слова «Укра╖на. Укра╖нц╕. ╢дин╕», дал╕ — ╕мена вояк╕в-повстанц╕в, як╕ загинули в цих краях. Ще вище, п╕д самим куполом булави — трьохстороння конструкц╕я з надписами: «Слава Укра╖н╕!», «Героям Слава!» та мемор╕альна табличка «Василь ╤вах╕в — Булава-символ незборимо╖ в╕йськово╖ сили нац╕╖, що зародилась у боротьб╕ за в╕дновлення сво╓╖ Укра╖нсько╖ Держави». Дал╕ — Тризуб ╕ купол булави.
На в╕дкритт╕ один з його орган╕затор╕в — ведучий Роман Семчишин запрошував до слова тих людей, як╕ стали руш╕ями справи. Насамперед, ╕дейного натхненника, автора пам’ятного знаку, арх╕тектора Ярослава Климовського. Пан Ярослав в╕ддав ц╕й справ╕ сво╓ добре, творче, наповнене укра╖нською ╕де╓ю серце, вклав душу ╕ вс╕ профес╕йн╕ зусилля в реал╕зац╕ю задуманого. З ним поруч були його в╕рн╕ побратими, як╕, не шкодуючи часу ╕ сил, наперек╕р розма╖тим перешкодам, за короткий час встигли виконати ту роботу, яка вимагалась для в╕дкриття першо╖ черги Мемор╕алу. Повн╕стю всю задумку автор мр╕╓ завершити до 75-о╖ р╕чниц╕ УПА.
Велику ╕дею вдалося реал╕зувати завдяки небайдужост╕ та активност╕ небагатьох нац╕онально-св╕домих патр╕от╕в Укра╖ни, а особливо директора агроф╕рми «Дзвони» Зинов╕я Максимишина, науковця Романа Костирка, голови с╕льсько╖ ради села Подус╕льна ╤вана П╕╖я.
Пам’ятник на вершин╕ Василя ╤вах╕ва освятив отець ╤гор, пров╕вши спочатку Службу Божу, а тод╕ панахиду за загиблими борцями. П╕сля освячення отець ╤гор мав знамениту духовно-проникливу пропов╕дь, якою зачепив ╕ зворушив кожного учасника святкового в╕дкриття. Про ╕стор╕ю задуму та можливост╕ реал╕зац╕╖, про геро╖в нац╕╖ ╕ потребу пам’ят╕, про майбутн╓ Укра╖ни ╕ в╕дпов╕дальн╕сть кожного перед загиблими за волю народу говорили учасники святкового в╕че: с╕льський голова села Подус╕льна ╤ван П╕╖й, автор ╕ реал╕затор ╕де╖ арх╕тектор Ярослав Климовський, директор агроф╕рми «Дзвони» Зинов╕й Максимишин, депутат Льв╕всько╖ обласно╖ ради Ярослав Мудрий, пров╕дник Льв╕всько╖ обласно╖ ОУН Олег Гринюк, автор книги про Василя ╤вах╕ва письменник Роман Коритко, кадровий в╕йськовий Михайло Курман, в╕домий громадський д╕яч Ростислав Новоженець.
…День Свято╖ Покрови видався спок╕йним, тихим, покритим б╕лим туманом, наче справд╕ захованим в╕д ус╕х незгод серпанком Материнсько╖ оп╕ки. Навколо в╕дкривався кра╓вид золото╖ щедро╖ осен╕, до неба зносилась сп╕льна молитва ╕ линув над полями Г╕мн Укра╖ни, а навколишн╕й пейзаж прикрасила стр╕мка стела-булава як символ незборимо╖ вол╕ народу, ╓дност╕ у добр╕й справ╕ ╕ в╕чн╕й пам’ят╕ про борц╕в за р╕дну землю…

В╕ра ОЛЕШ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12527

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков