Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2788)
З потоку життя (5915)
Душі криниця (3315)
Українці мої... (1431)
Резонанс (1445)
Урок української (985)
"Білі плями" історії (1629)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (259)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤СТОР╤Я ФЕОДОС╤ЙСЬКО╥ «ПРОСВ╤ТИ» (1989-2012)
В 1994 роц╕ головою Феодос╕йсько╖ "Просв╕ти" обрали З. М. Багатову.


БЕЛЬГ╤Я В СТЕПАХ УКРА╥НИ
Перш╕ бельг╕йськ╕ п╕дпри╓мства з’явилися на територ╕╖ Укра╖ни у 1880-т╕ роки.


СМОЛЕНСЬКА КАТАСТРОФА: ПОЛЬСЬКА КОМ╤С╤Я ЗНАЙШЛА СЛ╤ДИ ВИБУХ╤ВКИ
За ╕нформац╕╓ю п╕дком╕с╕╖, завершено вивчення доказ╕в, що стосуються виявлення вибухових...


Оксана К╕сь, ╕сторик, автор досл╕дження про укра╖нок – пол╕тв'язн╕в ГУЛАГу: У ТАБОРАХ РОЛЬ СВЯЩЕНИКА БРАЛИ НА СЕБЕ Ж╤НКИ, НА ЩО В НОРМАЛЬНИХ УМОВАХ У ЖОДН╤Й ЦЕРКВ╤ НЕ МАЛИ Б ШАНСУ
Вистояли ╕ вижили т╕, хто мав незламну волю, хто чинив спротив гнобителям, хоча б др╕бний ╕...


Гульнара Бек╕рова, ╕сторик, кандидат пол╕тичних наук: ДЕПОРТАЦ╤Ю КРИМСЬКИХ ТАТАР У 1944 РОЦ╤ МОЖНА ПОР╤ВНЯТИ З╤ ЗНИЩЕННЯМ РОС╤╢Ю КРИМСЬКОГО ХАНСТВА
18 травня 1944 року - траг╕чний день в ╕стор╕╖ кримських татар. Пам'ять про нього завжди буде...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2013
КРИМСЬКА ПРОБЛЕМА В Д╤ЯЛЬНОСТ╤ УНР

Директор Укра╖нського ╕нституту нац╕онально╖ пам’ят╕ Валер╕й Солдатенко вважа╓, що презентац╕я в Ки╓в╕ монограф╕╖ кримського ╕сторика Андр╕я ╤ванця «Кримська проблема в д╕яльност╕ УНР пер╕оду Директор╕╖ (к╕н. 1918 – 1920 рр.)» стала першою акц╕╓ю з в╕дзначення 60-р╕ччя входження Криму до складу Укра╖ни. Включення у 1954 р. Кримсько╖ област╕ в меж╕ УРСР була заключним актом довгого соборницького процесу. Про це в╕н заявив п╕д час презентац╕╖ нового видання в Нац╕ональн╕й парламентськ╕й б╕бл╕отец╕ Укра╖ни.
Зах╕д було приурочено до 95-о╖ р╕чниц╕ утворення Директор╕╖, яка була спочатку кер╕вним органом антигетьманського повстання, а п╕зн╕ше — вищим органом управл╕ння Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки. У презентац╕╖ взяли участь науковц╕, державн╕ службовц╕, громадськ╕ д╕яч╕ та прац╕вники заклад╕в культури. Монограф╕я кримського досл╕дника ╓ першою в ╕стор╕ограф╕╖ спробою подати комплексну картину пол╕тики УНР пер╕оду Директор╕╖ (1918-1920 рр.) стосовно Криму.
А. ╤ванець у виступ╕ зазначив, що презентац╕я проводиться в Ки╓в╕ у цей час не випадково, адже, з одного боку, в╕дзнача╓ться 95-р╕ччя утворення Директор╕╖, а з ╕ншого, — виповню╓ться 60 рок╕в по╖здки М. Хрущова до Криму. П╕д час не╖ радянський кер╕вник переконався у катастроф╕чному стан╕ с╕льського господарства та соц╕ально╖ ╕нфраструктури Кримсько╖ област╕, що стало одним ╕з важливих аргумент╕в для ухвалення р╕шення про передачу ╖╖ до складу УРСР. Отже, наступного року ми в╕дзначатимемо 60-ту р╕чницю завершення формування кордон╕в сучасно╖ Укра╖ни, наголосив досл╕дник.
У сво╖й допов╕д╕ в╕н розкрив сутн╕сть кримсько╖ проблеми у 1917-1920 рр., розпов╕в про формування кордон╕в укра╖нських державних формувань та про еволюц╕ю ставлення УНР пер╕оду Директор╕╖ до Криму. На думку А. ╤ванця, для УНР кримська проблема була ключовою серед прикордонних проблем, адже в╕д ╖╖ усп╕шного вир╕шення залежала можлив╕сть гарантування економ╕чних, безпекових та стратег╕чних ╕нтерес╕в Укра╖ни в Причорномор’╖. Тому укра╖нськ╕ державн╕ органи п╕сля недовгого пер╕оду коливань на початку 1919 р. стояли на позиц╕ях необх╕дност╕ ╕нкорпорац╕╖ Кримського п╕вострова.
«Книга хороша, на час╕», — сказав директор У╤НП, професор, доктор ╕сторичних наук В. Солдатенко. В╕н зазначив, що кримський ╕сторик вивча╓ одн╕ з найменш досл╕джених пер╕од╕в та тем. Загалом в Укра╖н╕ за останн╕ понад двадцять рок╕в захищено ╕сториками понад 500 кандидатських та докторських дисертац╕й щодо под╕й 1917-1920 рр. в Укра╖н╕, але 90% з них присвячено доб╕ Центрально╖ Ради та Гетьманату. При цьому доба УНР пер╕оду Директор╕╖ ╓ найб╕льш тривалою за часом. Заслуга А. ╤ванця в тому, що в╕н вичленив кримську проблему та взявся досл╕джувати ╖╖ окремо, наголосив В. Солдатенко. За його словами, у книз╕ кримського ╕сторика ╓ «хороший посл╕довний п╕дх╕д до викладення матер╕алу» та загалом «все, що необх╕дно для нормального ╕сторичного досл╕дження».
В. Солдатенко пов╕домив, що У╤НП сп╕льно з Нац╕ональним НД╤ укра╖нознавства та всесв╕тньо╖ ╕стор╕╖ планують провести у 2014 р. наукову конференц╕ю, присвячену включенню Криму до складу Укра╖ни та проблем╕ соборност╕ загалом.
Директор департаменту ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Держкомтелерад╕о Укра╖ни Богдан Червак прив╕тав автора з виходом книги, яка порушила больов╕ проблеми в╕тчизняно╖ ╕стор╕╖ та такий ╖╖ аспект, який не розглядався укра╖нськими ╕сториками. «Для мене п╕сля ╖╖ прочитання в╕дкрився пласт нев╕домих рег╕ональних проблем», — сказав в╕н. На думку Б. Червака, книга ц╕нна тим, що буде спонукати задуматися над необх╕дн╕стю визнання спадко╓мност╕ сучасно╖ Укра╖нсько╖ держави в╕д УНР. В╕н нагадав, що Державний центр УНР в екзил╕ передав на урочистому зас╕данн╕ Верховно╖ Ради у 1992 р. повноваження Президенту Укра╖ни, проте й дос╕ нема╓ жодного нормативно-правового акта щодо цього питання.
П╕д час презентац╕╖ в╕дбувся жвавий обм╕н думками м╕ж науковцями та громадськ╕стю щодо кримсько╖ проблеми у ХХ ст. та у наш час, щодо питань ╕сторично╖ осв╕ти та пол╕тики пам’ят╕. Зокрема, громадська актив╕стка Л. Мадоян наголосила на проблемах з патр╕отичним вихованням молод╕ ╕сторичними засобами у школах Севастополя.
Наприк╕нц╕ презентац╕╖ прац╕вники Нац╕онально╖ парламентсько╖ б╕бл╕отеки Укра╖ни вручили автору ╕сторичного досл╕дження символ╕чн╕ жовто-блакитн╕ кв╕ти з побажаннями написати нов╕ книги про малов╕дом╕ стор╕нки в╕тчизняно╖ ╕стор╕╖.
В свою чергу А. ╤ванець висловив вдячн╕сть за п╕дтримку у проведенн╕ презентац╕╖ в Ки╓в╕ кримському громадському д╕ячу та п╕дпри╓мцю Василю Кунцову, а також директору МП «Св╕т» Василю Стефанюку та прац╕вникам б╕бл╕отеки.

Прес-служба Тавр╕йсько╖ гуман╕тарно╖ платформи

В. Солдатенко (праворуч) та А. ╤ванець

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12605

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков