Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 20.12.2013
«ЙОГО ЛЕВИЧН╤СТЬ»

Проза життя

Л╕д╕я Огурцова — одна з найц╕кав╕ших ╕ найпрацьовит╕ших сучасних дитячих письменник╕в Криму. Вона — автор понад двадцяти книг, редактор журналу «Л╕тературний дитячий св╕т», лауреат багатьох л╕тературних прем╕й. Нещодавно у видавництв╕ «Доля» побачила св╕т книга ╖╖ вибраних твор╕в, до яко╖ ув╕йшли в╕рш╕ та казки для д╕тей, опов╕дання ╕ драматичн╕ твори. З дитячими в╕ршами поетеси «Кримська св╕тлиця» вже знайомила читач╕в. А сьогодн╕ ми пропону╓мо опов╕дання для дорослих, в якому письменниця порушу╓ теми морал╕, етики ╕ взагал╕ людських стосунк╕в у наш непростий час, коли ц╕ ц╕нност╕ н╕велюються, знец╕нюються ╕ зневажаються самими ж людьми.

Л╕д╕я ОГУРЦОВА
«ЙОГО ЛЕВИЧН╤СТЬ»

╤СТОР╤Я ЛЮДИНИ З ХАРИЗМОЮ

╢ люди, наближаючись до яких, ти раптом в╕дчува╓ш, як потрапля╓ш в поле ╖хнього тваринного магнетизму, незрозум╕ло╖ сексуально╖ променистост╕. Тебе невтримно тягне до ц╕╓╖ людини. Тоб╕ зда╓ться, що поруч з нею ти ста╓ш кращим, яскрав╕шим, приваблив╕шим. ╤скришся, заряджа╓шся ╖╖ ╕деями, настро╓м. Чи це харизма чи ще якась загадка природи, але залишати цю людину тоб╕ не хочеться. А в╕д╕йшовши в╕д не╖, ти ще довго ностальгу╓ш за втраченим в╕дчуттям наповненост╕ ╕ житт╓вост╕, яке поступово затуха╓ у тво╖х почуттях.
Таким був Лев Харк╕н. Його селянське, н╕би побите в╕спою обличчя, невиразн╕ оч╕, широкий м’ясистий н╕с — не вражали… Та варто було йому заговорити — ╕ в╕н «вмикався». Загорявся, як лампочка в коридор╕ комунально╖ квартири, яка щоноч╕ збира╓ почет з метелик╕в ╕ комар╕в, що б’ються об скло ╖╖ харизматично╖ сяйливост╕. З роками лампочка оброста╓ пилом, але як ╕ ран╕ше благально п╕дморгу╓ сво╓му захопленому оточенню.
У студентськ╕ роки, будучи комсоргом ун╕верситету, Лев Харк╕н дуже любив командувати ╕ розпод╕ляти. В╕н завмирав, вслухаючись в слова подяки, ловив п╕длеслив╕ погляди товариш╕в, не терп╕в скигл╕╖в ╕ легко забував про сво╖ урочист╕ об╕цянки. З ж╕нками Льовочка був п╕дкреслено люб’язний, не пропускав нагоди покрасуватися ╕, щоб завоювати ╖хню симпат╕ю, до непристойност╕ завалював компл╕ментами.
На п’ятому курс╕ в╕н закохався в Нельку. Неля Гальпер╕на була красунею: м╕н╕атюрна струнка шатенка, груди висок╕, повн╕. Як кажуть ╓вре╖: «╢ чим дихати». Коса товста, до пояса. Залицяльник╕в було не м╕ряно. Вона вс╕м в╕дмовляла.
— Ц╕ни соб╕ не складе, — шушукались сус╕дки по гуртожитку.
Харк╕н три дн╕ з к╕мнати не виходив п╕сля того, як вона йому в╕дмовила. Лежав на диван╕, в╕двернувшися до ст╕ни. Палив цигарки. На тумбочц╕ гора недопалк╕в.
Через п╕вроку Нелька вийшла зам╕ж за в╕рменина, по╖хала з ним до В╕рмен╕╖. Там чолов╕к ╖╖ лупцювати почав. Через три роки вона вернулась. Харк╕н на той час кинув палити ╕ одружився.
Як уже там в небесн╕й канцеляр╕╖ складали його гороскоп — не в╕домо, т╕льки його дружину теж звали Неля. За характером вона була тихою, покладистою, зовн╕ трохи розповн╕лою, з великими очима ╕ вологим поглядом. На противагу Гальперин╕й, на пропозиц╕ю вийти зам╕ж, зголосилася в╕дразу.
Батько новоспечено╖ дружини був парт╕йним кер╕вником, дочку свою любив, ╕ п╕сля вес╕лля забезпечив зятя квартирою ╕ посадою декана факультету ф╕л╕алу усп╕шного столичного вузу.
До с╕мейного життя Льовочка був вимогливим. Царським жестом дарував Нел╕ свою присутн╕сть, ╕нколи брав з собою на як╕сь заходи, при цьому вважав ╖╖ невеликого розуму квочкою з розряду ╕деальних дружин.
«Недалека» Неля терп╕ла його окрики ╕ численн╕ подружн╕ зради, але, як вихована д╕вчинка, розголошувати хатн╕ справи не хот╕ла, дуже любила вип╕кати смачне печиво ╕ зустр╕чати гостей. По сут╕, вона була мр╕йницею. Вважала, що чолов╕к — це «над╕йне плече», що в кожно╖ людини повинн╕ бути в╕рн╕ друз╕, а батьки для того й ╕снують, щоб приходити на допомогу д╕тям у потр╕бний час.
— Чим б╕льше я зроблю добра, тим б╕льше мен╕ повернеться, а зло, яке поруч, — вчить жити, — казала вона подружкам.
Т╕ пирхали, посм╕ювались, але Нельку любили ╕ не заперечували ╖й.
На третьому роц╕ зам╕жжя Неля народила хлопчика ╕ ще б╕льше розповн╕ла. Та, як не дивно, повнота ╖╖ не псувала, ╕ Неля гарно виглядала.
«Над╕йне плече» гостей додому не запрошував, а якщо приходили Нелин╕ друз╕-однокурсники, влаштовував дружин╕ сцени ревнощ╕в.
— Ус╕м чолов╕кам т╕льки одного й треба, — заспокоювала Нелю сус╕дка Оля, яка встигла дв╕ч╕ побути зам╕жньою ╕ обзавестися д╕тьми. — А ревнують вони в╕д сво╓╖ невпевненост╕.
Мужчина — створ╕ння н╕жне. Б╕ль в╕н не переносить, в╕д кров╕ непритомн╕╓, температура за 37 градус╕в п╕дн╕меться — йому вже кепсько. У дитинств╕ в╕д болю в животику знемага╓, у старост╕ — померти ран╕ше намага╓ться. Словом, р╕ч тенд╕тна, ненад╕йна. Яка з нього «ст╕на»? Так, штахетничок. ╤ той од в╕тру хита╓ться.
П╕сля таких розмов Нел╕ ставало ще сумн╕ше. Ск╕нчилося тим, що вона записалася на прийом до психолога.
Психолог слухав усе те, що давно вже готове було вихлюпнутися з Нелино╖ п╕дсв╕домост╕, а Неля шморгала носом, витирала сльози ╕ не могла зупинитись:
— Батьки повчали: жити треба за правилами, за ╕нструкц╕╓ю, — тод╕ не будуть падати л╕таки ╕ вс╕ будуть щасливими. Льовочка жде тепла, с╕мейного затишку, харчування з пир╕жками, холодцем ╕ салатом «Ол╕в’╓» у свята. В╕н хоче, щоб усе крутилося довкруж нього: довкола його здоров’я, роботи, почутт╕в… Але ж ╕ в мене також ╓ почуття! А йому наплювати. В╕н приходить ╕ йде, коли захоче. Я просто випала ╕з життя. Подруги шушукаються про Льовочкин╕ зради, батьки мене жал╕ють.
Психолог казав про те, що найважче полюбити себе, що коли ти себе не любиш, то й ╕нш╕ будуть ставитись до тебе з презирством.
Неля слухала його ╕ м╕ркувала: а чи варто стукатись до закритих дверей?
Л╕кування в психолога допомогло. Непом╕тно для себе вона переключилася на сер╕али, поринула в чуж╕ пристраст╕, уявляючи себе то одн╕╓ю, то другою геро╖нею. Гост╕ вже не приходили, а подруги в╕д╕йшли у сво╓, насичене яскравими емоц╕ями життя.
Син п╕др╕с, у нього були так╕ ж волог╕ оч╕ ╕ тиха вдача, як у Нел╕. В╕дсутн╕сть Льовочки не хвилювала. Життя здавалося правильним ╕ розм╕реним.
Якось в якомусь сер╕ал╕ Неля почула фразу, яку зробила сво╖м дев╕зом. Тепер, прокидаючись, вона запитувала себе: «Чи збираюсь я пов╕рити всьому тому, що скажуть про мене дурн╕ сьогодн╕?». Гордо в╕дпов╕дала соб╕: «Н╕» — ╕ йшла на кухню готувати для Льовочки сн╕данок.
Льовочка, який на той час уже трохи посив╕в ╕ роздався в плечах, самов╕ддано керував ф╕л╕алом, залишаючи незабутн╕й сл╕д у студентських серцях.
Робота Харк╕ну подобалась. Панночки б╕гли на лекц╕╖ з соц╕олог╕╖ з сяйливими очима ╕ завмираючим серцем. Говорив Льовочка гарно, розпов╕даючи про незабутн╓ ╕ загальнолюдське. Його ╕де╖ проникали в неокр╕пл╕ уми, заряджали недосв╕дчених слухач╕в його настро╓м ╕ кликали за собою на барикади.
Галантний. Рвучкий. З обвол╕каючим голосом ╕ незм╕нною харизмою, в╕н був найкращим начальником для закоханих в нього асп╕ранток. Юн╕ д╕виц╕ трепетали, а ╖хн╕ сердечн╕ ╕мпульси пливли назустр╕ч палко любимому кумиру.
По ночах захоплен╕ панночки писали на форумах в ╤нтернет╕ про божественну манеру говорити ╕ про чар╕влив╕сть справжнього мужчини. Писали про обличчя ген╕я, розумн╕ оч╕ ╕ випукл╕сть в потр╕бному м╕сц╕. А пот╕м довго поринали в еротичн╕ фантаз╕╖ на тему: «Волю першу я твою виконаю, як свою».
Харк╕н удавав, що не зна╓ про ╕снування сво╖х прихильниць. Та його зморшкувате чоло тут же розгладжувалося, коли в╕н вчитувався в ╖хн╕ ╤нтернет-послання або ловив п╕дслухане ненароком осв╕дчення в коханн╕. У так╕ хвилини обличчя його св╕тилося ласкою, ╕ в╕н милостиво дозволяв говорити в╕дверто про власну незвичайн╕сть.
Д╕ана закохалася в нього в╕дразу ╕ безповоротно. Вона приходила на лекц╕╖ з соц╕олог╕╖, щоб побачити сво╓ божество. Вона дихала одним пов╕трям з «найл╕пшим мужчиною на земл╕», потирала запот╕л╕ долон╕ ╕ дивилася на нього запаморочливим поглядом.
— У кожного в голов╕ своя марихуана, — ф╕лософствувала ╖╖ подружка Настя, яка писала разом з Д╕аною дисертац╕ю в Харк╕на. — Ну, що ти в ньому знайшла? Ус╕ д╕вчата як шален╕ стали: «Ах, Харк╕н! Ах, Лев Львович!».
— Ти дурненька, Настусю! Н╕що так не збуджу╓ ж╕нку в чолов╕ков╕, як розум. А Льовочка розумний! — в╕дпов╕дала закохана Д╕ана, гарячково збираючись на лекц╕ю.
Ночами, перевертаючись з боку на б╕к, юна асп╕рантка уявляла Льовочку то пророком в мант╕╖ з посохом, то монархом, котрий вершить людськими долями. Вона готова була б╕гти за першим його покликом, дуже ревнувала до кожно╖ студентки, сумувала — ╕ тод╕ думала про самогубство через нещасливе кохання.
— Як можна думати про таке? — обурювалась Настя, коли Д╕ана, очман╕вши в╕д власних фантаз╕й, говорила в╕дверто з подругою.
— Ти не розум╕╓ш, який в╕н розумний ╕ чудовий! Коли в╕н говорить, у мене мурашки по т╕лу б╕гають ╕ долон╕ стають вологими. А оч╕ — ти бачила його оч╕?
— Оч╕ як оч╕: с╕р╕ ╕ прижмурен╕, — в╕дпов╕дала Настя. — Розумний, але не красень ╕ до того ж жонатий! Я, наприклад, зам╕ж хочу! Тому з жонатими н╕-н╕!
— В╕н розлучиться. ╤ пот╕м, я не можу без нього!
Настя прониклася сп╕вчуттям до Д╕аниного нещасливого кохання. З╕тхала ╕ згадувала про сво╖ невдач╕ на любовному поприщ╕.
— Джозеф в коханн╕ п╕вроку мен╕ з╕знавався — ╕ зник. А гебешник, з яким на сайт╕ познайомилась, в╕дразу в л╕жко потягнув, — г╕рко перераховувала Настя сво╖ б╕ди. — Н╕, я не проти. В╕н хоч ╕ слабуватий по чолов╕ч╕й частин╕, але мен╕ сподобався. Т╕льки от язичок м╕й дурний… Коли в╕н фотки колишн╕х коханок в ноутбуку показував, я в╕зьми та й скажи: «За що вони тебе люблять? Певно, за грош╕». А що? Я правду сказала! Маленький, лисий, в окулярах. В╕н у перший же день мене по магазинах сво╖х пов╕з. Так ╕ возив з одного до другого. Вихвалявся. А пот╕м, коли в ресторан╕ вечеряли, пачку грошей д╕став з кишен╕. Ну, я ╕ бовкнула про кохання за грош╕. Образився, мабуть. Другий день не телефону╓… Пропонував з ним на К╕пр по╖хати. Я в╕дмовилась. Св╓тка каже: дурепа. Може, й дурепа, але я так не можу. Спочатку я повинна взнати мужчину. Хай позалиця╓ться: кв╕ти, цукерки тощо. А в╕н в╕дразу на К╕пр! ╤ чому мен╕ так не таланить?
Д╕ана слухала уп╕ввуха, кивала ╕ думала про сво╓. Щодня, йдучи до ун╕верситету, вона жила передчуттям зустр╕ч╕. Вона кохала п╕днесено ╕ проникливо. Льовочка Д╕ану не пом╕чав. Так ╖й здавалось. Та якось на черговому сем╕нар╕, який проходив у м╕сцевому санатор╕╖, коли вс╕ допов╕д╕ було вже прочитано, а промовц╕в було г╕дно поц╕новано, коли вже було з’╖дено ╕ випито усе належне ╕ неналежне з такого приводу, — Харк╕н зателефонував Д╕ан╕.
Усе в╕дбулося в ╖╖ к╕мнат╕ за в╕дсутност╕ ╖╖ сус╕дки, котра загулялася. Харк╕н був швидкий ╕ н╕жний. Але Д╕ана, яка так довго була в оч╕куванн╕ любовно╖ фе╓р╕╖, н╕чого не в╕дчула. Н╕ обличчя ген╕я, н╕ розумн╕ оч╕, н╕ випукл╕сть в потр╕бному м╕сц╕ — не помогли. Дива не сталося. Оч╕кування кохання виявилось при╓мн╕шим в╕д самого акта. За п╕вгодини в╕н п╕шов, а Д╕ана ще довго ховала в подушку розпаш╕ле чи то в╕д сорому, чи то в╕д образи обличчя.
Наступно╖ нед╕л╕ Харк╕н запросив Д╕ану на дачу. Вона завелася в╕д першого поц╕лунку, намагаючись справити на Льовочку гарне враження, була н╕жною ╕ розкутою.
Тепер Льовочка брав Д╕ану на вс╕ ви╖зн╕ конференц╕╖. Доручаючи ╖й багато р╕зних справ, покрикував, якщо вона щось не встигала, нав’язував св╕й порядок, був вимогливий, а часом — жорстокий.
— Що в тебе з обличчям? — гн╕вався Харк╕н, пом╕тивши в д╕вчини сльози. — Давай, давай, воруши м╕зками…
Д╕ана бачила, що основне життя Льовочки зосереджене п╕д приц╕лами сотень очей. Лишаючись наодинц╕ з нею, в╕н здувався, втрачав житт╓ву силу, що била через край ще годину тому. ╥хн╕ зустр╕ч╕ ставали коротшими. Д╕ана в╕дчувала себе нещасною ╕ самотньою.
— В╕н каже, що любить, але я йому не в╕рю, — дов╕рливо д╕лилася Д╕ана з подругою. — Я могла б розчинитися в ньому, дихати ним. Бути для нього прислугою, мат╕р’ю, коханкою. Я так люблю його т╕ло, люблю його запах. Я люблю гладити його волосся, ц╕лувати його в самих неспод╕ваних м╕сцях. — А в╕н… Ми зустр╕ча╓мось, якщо в нього з’явиться в╕льний час. Х╕ба це любов? Люблять завжди: уранц╕, вдень, увечер╕. Люблять в гор╕ й в радост╕, красиву ╕ не дуже. П╕сля наших зустр╕чей його любовний пульс завмира╓, в╕н порина╓ в роботу. В╕н дару╓ св╕й час, усм╕шки, слова — ус╕м, окр╕м мене. З╕ мною в╕н похмурий, стриманий, драт╕вливий. В╕н поруч — ╕ його нема. Його думки, бажання так далеко в╕д мене. Поруч т╕льки т╕ло. Таке знайоме ╕ таке чуже…
Починаючи говорити, Д╕ана хвилювалась, розмахувала руками ╕ починала ╖сти все п╕дряд. Пот╕м неспод╕вано зупинялась, дивилася на порожню тар╕лку ╕ засмучувалась:
— Нав╕що я усе це з’╖ла?
За хвилину усе повторялося, ╕ в раковин╕ з’являлася чергова порц╕я тар╕лок.
— Кажуть, люди вигадують для себе казки, а пот╕м не знають, як в╕д них позбутися, — заспокоювала Д╕ану Настя. — Ти вигадала свого Харк╕на ╕ закохалася в те, що вигадала. Ти готова йому служити, ╕ йому це подоба╓ться. В╕н закоханий у себе до непристойност╕, до щенячого скавул╕ння. Усе, що в╕н робить, — в╕н робить в ╕м’я любов╕ до себе.
— Н╕, Настю, н╕! Льовочка не такий!.. У нього багато ворог╕в, йому вс╕ заздрять.
Йому справд╕ заздрили. Особливо колеги.
Останн╕м часом Харк╕н став жорстк╕шим. Б╕льше критикував, встрявав в авантюри. Його лев’ячий рик ображав ворог╕в, а ще б╕льше — друз╕в, як╕ п╕сля чергового Льовочкиного випаду переходили до розряду «колишн╕х». Саме вони й вигадали для нього пр╕звисько — «Його Левичн╕сть».
Льовочка так ╕ не навчився дружити ╕ прощати. П╕длегл╕ його побоювались, опоненти ненавид╕ли, були й так╕, хто загадково в╕дмовчувався, прибер╕гаючи роздратування ╕ образу для б╕льш в╕ддаленого випадку, але н╕хто з «колишн╕х» не залишався байдужим до його харизматично╖ персони.
У сорок рок╕в Лев Харк╕н подався в депутати ╕ завдяки тестю пройшов до м╕ськради. Робота чиновником мала сво╖ досто╖нства ╕ вади, та, незважаючи на недол╕ки, досто╖нств виявилось б╕льше. Льова купив зам╕ський будинок, японську машину «Хонда», зав╕в персонального вод╕я Володю, лаг╕дного ╕ усм╕шливого, отримав д╕лянку земл╕ б╕ля моря ╕ в╕дчув себе, ну, якщо не царем життя, то персоною, що в╕дбулася.
— Хто я ╕ хто вони? — патетично вигукував в╕н, обернувшись до вод╕я, який байдуже крутив баранку хазяйського автомоб╕ля. — Вони — гвинтики. С╕ра маса, т╕сто в д╕ж╕ ╕стор╕╖.
Володя б╕льше слухав, п╕ддакував, розпов╕дав масн╕ анекдоти ╕ не мучився питаннями морал╕. Лиш зр╕дка говорив в╕дверто, скаржачись хазя╖ну на с╕мейне життя:
— Я як в╕слючок, який ходить по колу. Завжди мр╕яв, щоб дружина мене любила. Щоб не сид╕ла вдома сиднем. Кажу ╖й: «Йди працювати!». А ╖й жодна робота не подоба╓ться, до всього приск╕пу╓ться. Десять рок╕в як одружен╕. Вдома сидить. Мене н╕куди не в╕дпуска╓ ╕ з╕ мною не йде. Кажу: «По╖демо до брата!». А вона: «Тоб╕ що, вдома роботи мало? Н╕чим зайнятися?». Я хочу в╕дпочити, з друзями посп╕лкуватися! А вона на мо╖ бажання не зважа╓. Ледь що — зд╕йма╓ ╕стерику…
— Кожен баран повинен носити сво╖ роги, — промовляв Лев Львович ╕ заплющував оч╕, занурюючись у сво╖ роздуми.
Кра╖на жила в пост╕йному оч╕куванн╕ перем╕н, розкв╕тла передвиборними аг╕тплакатами. Пол╕тики переб╕жками зм╕нювали кольорову ор╕╓нтац╕ю, викидали в пресу чергову порц╕ю компромату, зосереджуючись т╕льки на «ц╕н╕ питання».
Харк╕н утягнувся в пол╕тичн╕ б╕ги. За р╕к пом╕няв дв╕ парт╕╖, розгубив частину електорату, в останню мить застрибнув до потр╕бного йому списку кандидат╕в ╕ одержав м╕сце в парламент╕.
В╕н не вважав пол╕тику брудною справою. ╤ б╕льше любив формулювання: «Мета виправдову╓ кошти».
— Важливий не процес, а результат, — вселяв в╕н п╕дрослому сину. — Дурень не той, хто на даху с╕╓, а той, хто йому помага╓.
Пол╕тика для Льовочки була дворовою д╕вкою, як╕й можна, не соромлячись, задерти сп╕дницю. Складнощ╕ не лякали, а служили трампл╕ном для стрибка. Т╕льки п╕дстрибнути треба було якнайвище — ╕ не гепнутися на власну с╕дницю. Харк╕ну здавалось: так буде завжди, ╕ дворова д╕вка пок╕рно схилятиметься перед ним у реверанс╕.
╤нод╕ в╕н втрачав ор╕╓нтир в час╕ ╕ не знав, що ще захопити сво╓ю невтримною ц╕леспрямован╕стю. Працював без в╕дпочинку, вишукував кошти, нав’язував св╕й порядок. ╤ стар╕в, втрачав зуби ╕ друз╕в, бадьорився, даючи ╕нтерв’ю жад╕бним до пл╕ток журнал╕стам, брав участь в ╕нтригах, вигравав ╕ брав щедр╕ п╕дношення у конвертах ╕ подарунках.
Вибори президента об╕цяли бути гарячими. Льовочка, спод╕ваючись одержати пристойний пост в уряд╕, загор╕вся. Довелося вихлюпувати до останку красномовн╕сть ╕ харизму на втомлених життям член╕в сп╕льноти. На збори приходили в основному л╕тн╕ люди, серед яких було немало заслужених.
Льову дратував запах стар╕ючого т╕ла, пост╕йн╕ скарги ╕ прохання, але, будучи людиною загалом незлою, в╕н уже через м╕сяць натхненно погрожував кулаком у б╕к будинку м╕сько╖ адм╕н╕страц╕╖ ╕ вигукував щось на кшталт: «До яких п╕р пани в╕д влади будуть так ставитися до труд╕вник╕в нац╕╖? Адже сказано: …».
Дал╕ Лев Львович пригадував цитату з Б╕бл╕╖ або в найг╕ршому раз╕ з класично╖ л╕тератури Ср╕бного в╕ку. Затим йшов перел╕к напастей, як╕ звалилися на голови шановних член╕в сп╕льноти, ╕ пафосний вигук у б╕к залу: «Ми повинн╕ згадати, що у нас ╓ громадянська сов╕сть!».
Громадянська сов╕сть залу трепетала, з любов’ю поглядаючи на свого кумира, який ще якийсь час захоплено говорив, запалюючи оч╕ ╕ серця слухач╕в.
П╕сля промов традиц╕йно в╕дбувався концерт. Запрошувати знаменитостей Льовочка скупився, ╕ пом╕чники Харк╕на обмежувались виступом талант╕в м╕сцево╖ ф╕лармон╕╖.
…Тр╕о «Д╕вчата» сп╕вало, як ╕ноземки, роблячи неправильн╕ наголоси в словах, вигукуючи зак╕нчення фраз ╕ при цьому страшенно кривляючись. Незважаючи на те, що крайня праворуч була явно на п’ятому м╕сяц╕ ваг╕тност╕, глядач╕ дивилися на не╖ з замилуванням. При╓мна округл╕сть живота надавала ╖╖ ф╕гур╕ яко╖сь ориг╕нальност╕. Та, котра стояла з протилежного к╕нця, висока худа брюнетка, сп╕вала гучно, але забувала слова ╕ постукувала ногою в такт музиц╕. Блондинка посередин╕, в коротк╕й сп╕дничц╕, що в╕дкривала ╖╖ кривуват╕ ноги, сп╕вала низьким прокуреним голосом ╕ все намагалася п╕дморгнути слухачам першого ряду. Через що т╕ старанно в╕дводили погляди: розглядаючи д╕вчину-концертмейстера, кол╕щатка старого рояля, вазони на п╕дв╕конн╕ ╕, нарешт╕, зупиняли погляд на при╓мних округлостях живота крайньо╖ праворуч…
На той час, як ф╕лармон╕чн╕ д╕ви переходили до фольклорних композиц╕й, Лев Львович, вислизнувши через боков╕ двер╕, розслаблено в╕дкидався на задн╓ сид╕ння свого автомоб╕ля, вирушаючи на чергову передвиборну зустр╕ч.
Напередодн╕ дня вибор╕в Харк╕н запан╕кував. Увечер╕ зателефонував ус╕м пом╕чникам, в╕дкриваючи райдужн╕ горизонти майбутньо╖ сп╕впрац╕ ╕ об╕цяючи немислим╕ блага. Пом╕чники запевняли про в╕чну в╕ддан╕сть ╕ дивувалися його, як ╖м здавалося, безп╕дставним тривогам.
Вибори в╕дбулися у нед╕лю. «Труд╕вники нац╕╖» неспод╕вано в╕ддали голоси молодому ╕ не такому пишномовному кандидату. Льовочка засмутився, вихлюпнув накопичену зл╕сть на сво╖х в╕зав╕ ╕ по╖хав зал╕ковувати поранене самолюбство на дачу.
Через м╕сяць «нов╕ керманич╕» урочисто провели Харк╕на на пенс╕ю ╕ завели на нього справу в прокуратур╕. Тесть п╕днапряг рештки зв’язк╕в, намагаючись виправити ситуац╕ю. Справу зам’яли, ╕ з пол╕тикою було пок╕нчено.
В╕дчуття суму ╕ безвиход╕ в╕д самотност╕, що неспод╕вано на нього звалилися, не залишали Харк╕на. С╕м’я ╕ робота здавались др╕бницями, не вартими уваги. В╕н раптом в╕дчув себе страшенно втомленим. В╕льний час, що з’явився, потр╕бно було чимось заповнювати. Почуття власно╖ непотр╕бност╕, неможлив╕сть протистояти амб╕ц╕йному натиску молодих ╕ нахабних новоспечених пол╕тик╕в — викликало припливи суму. Картинки незавершених справ обпл╕тали св╕дом╕сть, заважали спати, читати, розм╕рковувати.
Прокинувшись уноч╕, Харк╕н годинами дивився в стелю, борючись з власним страхом. Страх заповзав непом╕тно, сковував хребет, зм╕йкою жалив у серце, постукував пульсом у скронях. То зненацька стискував судомою м’язи, давив на груди, змушуючи вставати, в╕дчиняти в╕кно ╕ одчайдушно вдихати ротом холодн╕ пориви в╕тру.
Як швидко пролет╕ло життя… Нав╕що воно було дано йому? Схоже на смугу з перешкодами, воно так ╕ намагалося скинути його в болото л╕нощ╕в, пошкрябати зрадою друз╕в, викупати в калюж╕ пл╕ток.
Х╕ба м╕г в╕н жити, не в╕дбиваючись в ╕нших людях, в ╖хн╕х почуттях, думках, прагненнях? Являючи себе св╕ту, в╕н в╕дчував явлення св╕ту в соб╕. Його органи чуття сповнювались енерг╕╓ю, в╕н не задихався в╕д образи ╕ невдоволення, — це було його щастя.
В╕н прийшов у пол╕тику не задля сп╕лкування, не задля ╕дей ╕, звичайно ж, не з любов╕ до парт╕йних л╕дер╕в. В╕н прийшов заради кар’╓ри.
Заради не╖ в╕н жертвував собою ╕ людьми. Йому н╕ в чому було каятись, ╕ якщо б можна було прожити життя заново, — в╕н н╕чого б не зм╕нив.
Як там у Ремарка: «Щастя — це найневиразн╕ша р╕ч на св╕т╕, яка йде за найдорожчою ц╕ною…».
В╕н був щасливий ╕ дорого заплатив за це. Найболюч╕шими були спогади про Д╕ану. Вона казала, що в╕д любов╕ народжу╓ться любов. В╕д ╖хньо╖ любов╕ народився т╕льки б╕ль. В╕н завдав ╖й ст╕льки болю… Цей б╕ль палив йому груди, стукав у потилицю, наповнював ╖╖ листи: «Якби ти знав, як боляче тебе кохати! З надривом, завмиранням вт╕кати в╕д думок про тебе… ут╕кати з╕ св╕ту фантаз╕й… Пот╕м раптом торкнутися спогадом тво╖х рук, волосся, вдихнути ╖хн╕й колючий аромат, насолодитися дарованими долею хвилинами блаженного безмовного ╕ неймов╕рного щастя. В╕дчути г╕ркоту в╕д думки «бути забутою», шукати ново╖ зустр╕ч╕ т╕льки для того, щоб побачити, почути, вдихнути… ╤, не зустр╕вшись, поринати в безодню розчарування, розганяючи р╕й немислимих фантаз╕й…».
╤ останн╓:
«…Люди недосконал╕ — такими ╖х створив Бог. Св╕т пост╕йно зм╕ню╓ться, щодня. Життя — р╕ка. ╤нколи бурхлива, що несе каламутн╕ води, кам╕ння, бруд. Якщо будеш борсатися — можеш поранитись об скалки чи╖хось розбитих бажань. Залиша╓ться т╕льки жити й любити це недосконале життя…»
Прийшов до пам’ят╕ Харк╕н у л╕карн╕. На тумбочц╕ лежали пир╕жки ╕ апельсини, поруч сид╕ла Неля, змарн╕ла, постар╕ла.
— Я ледь не вмер…
— Що ти, Льовчику! — Неля погладила його по зарослому щетиною обличчю. — Л╕кар сказав: трохи п╕двело серце. Ти скоро одужа╓ш. Скоро, скоро…
П╕сля л╕карн╕ Харк╕н став тих╕шим, розм╕реним, орган╕зував Товариство друз╕в тварин, куди тут же потяглися заможн╕ дамочки. Посада, звичайно, др╕бнувата для Льва Львовича, та що вд╕╓ш? В╕к ще н╕хто не в╕дм╕няв.
Подейкують, нещодавно Його Левичн╕сть бачили на одному заход╕ в оточенн╕ власниць болонок, колл╕ ╕ бультер’╓р╕в, яких Льовочка уводив в ступор сво╓ю сяйливою харизмою.

Переклад з рос╕йсько╖
Данила КОНОНЕНКА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12694

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков