Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 03.01.2014
ДВА РОКИ ПРЕМ’╢РСТВА МОГИЛЬОВА У КРИМУ: ПОРАЗКИ В╤Д КРИМ╤НАЛ╤ТЕТУ

Обличчя влади

Тринадцятий за рахунком за часи укра╖нсько╖ незалежност╕ кримський прем’╓р Анатол╕й Могильов 8 листопада в╕дзнача╓ другу р╕чницю свого перебування на ц╕й посад╕. Довше нього у цьому кр╕сл╕ працювали лише дво╓ – Серг╕й Куницин ╕ В╕ктор Плак╕да, як╕ залишаються в пол╕тиц╕ ╕ зараз, проте ╖хн╕й вплив не сп╕вм╕рний ╕з впливом нин╕шнього голови кримського уряду. На в╕дм╕ну в╕д б╕льшост╕ сво╖х попередник╕в, Анатол╕й Могильов ус╕ два роки прем’╓рства фактично керу╓ не лише урядом автоном╕╖, але й кримським парламентом, силовими структурами ╕ вс╕м м╕сцевим самоврядуванням рег╕ону.
Повернення до Криму Анатол╕я Могильова, колишнього кер╕вника кримсько╖ м╕л╕ц╕╖ та оч╕льника кримського виборчого штабу В╕ктора Януковича, було вимушеним, небажаним ╕ скандальним. Президент довго шукав зам╕ну померлому екс-прем’╓ру Василю Джарти, якому дов╕ряв ╕ якого вс╕ляко п╕дтримував. Джарти керував Кримом жорсткою рукою, ╕ Могильов, зрештою, видався президенту здатним продовжити цю л╕н╕ю.
Анатол╕й Могильов, на той час м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ, як кажуть, не дуже хот╕в у кримське вислання ╕ нав╕ть в╕дмовлявся, але п╕сля низки гучних скандал╕в ╕з м╕л╕цейськими проколами був змушений погодитися. Його призначення народний депутат Укра╖ни, тод╕шн╕й л╕дер Меджл╕су Мустафа Джем╕л╓в назвав «найдурн╕шим».

╤з кримськими татарами не склалося

Кримським татарам було чого не любити Анатол╕я Могильова — 2007 року в╕н наказав правоохоронцям жорстоко об╕йтися з групою кримських татар на плато Ай-Петр╕, а 2008-го у прес╕ насм╕лився виправдовувати р╕шення Стал╕на про депортац╕ю кримськотатарського народу. Новому прем’╓ру не т╕льки не вдалося встановити д╕ловий контакт ╕з л╕дерами кримських татар, в╕н вкрай загострив в╕дносини з Меджл╕сом.
Вт╕м, активн╕ намагання влади якщо не знищити Меджл╕с, то н╕велювати його вплив, призвели до зворотнього ефекту. Попри тиск влади, кримськ╕ татари провели в╕дкрит╕ вибори делегат╕в Курултаю, оновили Меджл╕с ╕ зм╕нили голову. Можна констатувати, що зараз система етн╕чного самоврядування кримськотатарського народу пережива╓ нове в╕дродження ╕ ма╓ шанс вийти ╕з протистояння з владою зм╕цн╕лою ╕ з б╕льшим авторитетом.
Що ж отримав в╕д цього протистояння сам Анатол╕й Могильов? Його ставка на опозиц╕йн╕ Меджл╕су пол╕тичн╕ групи кримських татар обернулася конфузом. П╕сля двор╕чно╖ «сп╕впрац╕» «могильовськ╕ татари», як ╖х називала м╕сцева преса, переб╕гли до В╕ктора Медведчука ╕ разом з його «Укра╖нським вибором» тепер протестують проти пол╕тики президента Януковича.
Бачачи, що в пол╕тичн╕й сфер╕ Меджл╕су опонують лише марг╕нали, Могильов зробив ставку на б╕льш впливову рел╕г╕йну опозиц╕ю. Саме в╕н ув╕мкнув «зелене св╕тло» для активно╖ д╕яльност╕ в Криму м╕жнародно╖ пол╕тико-рел╕г╕йно╖ мереж╕ «Х╕зб-ут-Тахр╕р». Зараз молод╕, д╕╓в╕ ╕ креативн╕ «буд╕внич╕ Хал╕фату» стали важливим суб’╓ктом кримсько╖ пол╕тики.
Ще ц╕кав╕ш╕ перспективи об╕ця╓ земельна сп╕впраця уряду Могильова з громадською орган╕зац╕╓ю «Себат», якою керують переважно адепти одн╕╓╖ з найвпливов╕ших салаф╕тських груп Криму. Зараз вони отримали в╕д влади ексклюзивне право на розселення учасник╕в земельних «галявин протесту» у С╕мферопол╕ на нових, узаконених, масивах у навколишн╕х селах. Експерти припускають, що незабаром салаф╕ти, як╕ критикують Муфт╕ят Криму за надм╕рний л╕берал╕зм, контролюватимуть ус╕ кримськотатарськ╕ поселення довкола С╕мферополя.

Серед досягнень – однопарт╕йн╕сть ╕ приручення пророс╕йських сил

Якщо на кримськотатарському напрямку в Анатол╕я Могильова здобутк╕в нема╓, то на протилежному – пророс╕йському – п╕дсумки виглядають дещо кращими. В╕н попустив трохи в╕жки у ставленн╕ до пророс╕йських орган╕зац╕й, збер╕г найлояльн╕шим деяк╕ посади, пустив представник╕в рос╕йсько╖ громади до Експертно╖ ╕ Громадсько╖ рад при уряд╕ автоном╕╖. Запропонувавши службу, а не примус, Могильов дом╕гся лояльност╕ б╕льшо╖ частини пророс╕йських груп рег╕ону.
Ефективн╕шою виявилася ╕ пол╕тика прем’╓ра щодо м╕сцево╖ пол╕тично╖ ел╕ти, принижено╖ його попередником. Могильову вдалося знайти баланс м╕ж м╕сцевими ╕ донецькими. Останн╕ ╕ дал╕ контролюють ус╕ важлив╕ посади, але к╕лька кр╕сел кримським усе ж повернули.
Соб╕ в заслуги Анатол╕й Могильов, напевно, може записати завершення розгрому пол╕тично╖ опозиц╕╖ в Криму ╕ встановлення в рег╕он╕ фактично╖ однопарт╕йност╕. Попри прогноз деяких експерт╕в про пад╕ння рейтингу Парт╕╖ рег╕он╕в у Криму, п╕сля заяв про нам╕р п╕дписати угоду про асоц╕ац╕ю з ╢С на вс╕х останн╕х м╕сцевих довиборах рег╕онали перемагали завиграшки.

Особливий приз – «Золотий будяк-2013»?

╤ хоча Анатол╕й Могильов в╕д самого початку сво╓╖ роботи на посад╕ прем’╓р-м╕н╕стра Криму демонстрував в╕дкрит╕сть ╕ готовн╕сть сп╕лкуватися з журнал╕стами, останн╕х чекало швидке розчарування. Йому можна було запросто поставити будь-яке непри╓мне питання, але, як правило, в╕дпов╕д╕ були порожн╕ми – прем’╓р в╕джартовувався, в╕дпов╕дав власним запитанням або ж грубувато в╕дсилав до ╕нших джерел.
Вся в╕дкрит╕сть звелася до жорстко╖ заборони на сп╕лкування з пресою вс╕м клеркам, окр╕м перших ос╕б уряду ╕ м╕н╕стерств, «на╖зд╕в» урядовц╕в на журнал╕ст╕в через правоохоронц╕в ╕ суди та закриття прим╕щення Ради м╕н╕стр╕в АРК для в╕льного входу за журнал╕стськими посв╕дченнями ╕ картками акредитац╕╖. Зрештою, щойно Анатол╕й Могильов вчергове удосто╖вся ном╕нування на антипрем╕ю «Золотий будяк» – за «д╕╖ щодо придушення свободи вираження».
Не вдалося прем’╓ру й налагодити хоча б формальний д╕алог ╕з громадськ╕стю. Створена при уряд╕ автоном╕╖ Громадська рада не вилазить з╕ скандал╕в.

Назад, у кривав╕ 90-т╕?

Вт╕м, найб╕льшим провалом Анатол╕я Могильова ╕, взагал╕, пол╕тики оф╕ц╕йного Ки╓ва в автоном╕╖ б╕льш╕сть експерт╕в називають в╕дчутну крим╕нал╕зац╕ю соц╕ально-пол╕тичного та економ╕чного життя в Криму. П╕сля того, як кр╕сло кримського прем’╓ра пос╕в екс-м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ, рег╕он дивним чином просто накрила хвиля найзухвал╕ших злочин╕в проти посадовц╕в ╕ впливових п╕дпри╓мц╕в. Кульм╕нац╕╓ю ц╕ло╖ низки загадкових смертей ╕ в╕дкритих убивств став нещодавн╕й розстр╕л Героя Укра╖ни, мера Феодос╕╖ Олександра Бартен╓ва.
Жоден ╕з резонансних злочин╕в останн╕х рок╕в дос╕ не розкритий. А ╖хня к╕льк╕сть множиться – т╕льки за останн╕й м╕сяць сталася ц╕ла низка навмисних п╕дпал╕в таких комерц╕йних об’╓кт╕в, як ресторан, супермаркет, панс╕онат.
М╕сцева преса уже прямо пише про повернення кривавих 90-х рок╕в ╕ винуватить у цьому республ╕канську владу. Лог╕ка тут зрозум╕ла: Анатол╕й Могильов з╕ сво╖м призначенням отримав ╕ контроль за силовиками, а вс╕ правоохоронн╕ ╕ судов╕ структури в автоном╕╖ очолюють «донецьк╕». За цих обставин можна говорити про непрофес╕онал╕зм влади або ж про ╖╖ зац╕кавлен╕сть у такому розвитку под╕й в Криму.
Зрештою, уже сам факт перебування в прем’╓рському кр╕сл╕ аж два роки – усп╕х Анатол╕я Могильова, причому, чи не ╓диний, вважа╓ ки╖вський експерт Вадим Денисенко. На його думку, якщо кримський прем’╓р ╕ дал╕ не набридатиме оф╕ц╕йному Ки╓ву, то ма╓ шанс протриматися ще трохи. Разом з тим позбутися ц╕╓╖ посади Могильов може у будь-який момент, оск╕льки на верху не ма╓ п╕дтримки в╕д жодного з центр╕в впливу. Експерт припуска╓: якщо як╕йсь ╕з таких груп впливу буде потр╕бна посада кримського прем’╓ра, то пол╕тичне р╕шення з цього приводу не забариться.

Володимир ПРИТУЛА,
журнал╕ст «Рад╕о Свобода»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12757

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков