Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 31.01.2014
УКРА╥НСЬКИЙ КАЛЕНДАР.ЛЮТИЙ

1
1922 р. — пол╕тбюро ЦК КП(б)У ухвалило р╕шення про вивезення 8 млн. пуд╕в хл╕ба з голодуючо╖ Укра╖ни до Рос╕╖.
Народилися:
1879 р. — Микола Капустянський, укра╖нський в╕йськовий ╕ пол╕тичний д╕яч, генерал-хорунжий Арм╕╖ УНР, один з кер╕вник╕в Орган╕зац╕╖ укра╖нських нац╕онал╕ст╕в.
1897 р. — ╢вген Маланюк, укра╖нський поет, письменник, культуролог, л╕тературний критик. ╤дея утвердження державност╕ Укра╖ни — центральна ╕дея поетичного ун╕версуму ╢. Маланюка.
1902 р. — Оксана Лятуринська, укра╖нська поетка ╕ скульптор.
Помер:
1882 р. — Петро К╕шка, матрос, герой Кримсько╖ в╕йни.

2
1932 р. — нарком постачання СРСР Анастас М╕коян видав наказ про створення пост╕йного запасу хл╕ба в Закавказз╕ в к╕лькост╕ 2 млн. пуд╕в пшениц╕ ╕ 2 млн. пуд╕в кукурудзи за рахунок Укра╖ни ╕ Кубан╕.
Народилися:
1812 р. — ╢вген Греб╕нка, письменник, педагог, видавець. Як ╕ багато хто в укра╖нськ╕й, рос╕йськ╕й та польськ╕й л╕тератур╕ вдавався в умовах микола╖всько╖ реакц╕╖ до жанру байки, яка мала в Укра╖н╕ давн╕ традиц╕╖ й досягла найвищого р╕вня у XVIII стол╕тт╕ в «Баснях Харьковских» Григор╕я Сковороди та в рос╕йських байках ╤вана Крилова. Греб╕нка творчо переосмислив здобутки попередник╕в у жанр╕ байки й надав ╖м ширшого жанрового звучання, вв╕вши в них укра╖нськ╕ реал╕╖ та думки, що в╕дображають св╕тогляд укра╖нського селянина.
Найяскрав╕шою гранню творчост╕ Греб╕нки ╓ його л╕рична поез╕я укра╖нською та рос╕йською мовами. Краща з-пом╕ж укра╖нських поетичних м╕н╕атюр — «Укра╖нська мелод╕я» («Н╕, мамо, не можна нелюба любить») стала народною п╕снею. А рос╕йський романс на слова Греб╕нки «Очи черные, очи страстные» прин╕с Греб╕нц╕ ще й св╕тову славу.
В ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ культури Греб╕нка залишився нав╕чно ще й як щирий учасник у вир╕шенн╕ Шевченково╖ дол╕, коли брав участь у викупленн╕ його з кр╕пацтва та допом╕г видати «Кобзар» 1840 року.
1845 р. — ╤ван Пулюй, укра╖нський ф╕зик ╕ електротехн╕к, орган╕затор науки, громадський д╕яч. Характерною рисою науково╖ творчост╕ Пулюя ╓ те, що об’╓ктом його уваги завжди були проблеми, як╕ перебували на передньому кра╖ ф╕зично╖ науки та техн╕чного прогресу: молекулярна ф╕зика, катодн╕ промен╕, електротехн╕ка, властивост╕ та природа рентген╕вських промен╕в.
П╕сля того, як К. Рентген 23 с╕чня 1896 р. виступив з лекц╕╓ю про «Новий ряд промен╕в», ╤. Пулюй 15 лютого 1896 р. виступив з публ╕чною допов╕ддю «Про невидим╕ промен╕ та фотографування невидимого».
У ц╕й допов╕д╕ Пулюй ╜рунтовно пояснив присутн╕м та на численних вдалих прикладах продемонстрував суть ╕ характер Х-промен╕в (так називав ╖х ╕ Рентген), ╜рунтовно пояснив характерн╕ властивост╕ цих промен╕в та ╖хню в╕дм╕нн╕сть в╕д катодних. Пулюй ознайомив слухач╕в з╕ сво╖ми фотозн╕мками, зробленими за допомогою Х-промен╕в, як╕ в╕н одержав при застосуванн╕ вакуумно╖ лампи, сконструйовано╖ ним ще в 1880 роц╕.
1863 р. — Тимоф╕й Бордуляк, укра╖нський письменник, священик УГКЦ.
1901 р. — Валер’ян П╕дмогильний, укра╖нський письменник ╕ перекладач, один з найвидатн╕ших проза╖к╕в укра╖нського «розстр╕ляного в╕дродження». Розстр╕ляний в соловецькому табор╕ у листопад╕ 1937 року.

3
1940 р. — у В╕нн╕пегу утворено Ком╕тет укра╖нц╕в Канади (КУК).
1994 р. — Верховна Рада Укра╖ни ратиф╕кувала в повному обсяз╕ Догов╕р про скорочення ╕ обмеження стратег╕чних наступальних озбро╓нь (СНВ-1).
Народилися:
1864 р. — Володимир Сам╕йленко, укра╖нський поет-л╕рик, сатирик, драматург ╕ перекладач. Поетична спадщина Сам╕йленка включа╓ л╕ричн╕ ╕ сатиричн╕ в╕рш╕, переклади твор╕в з рос╕йсько╖ та заруб╕жно╖ класики. ╤ван Франко сказав про нього: «В╕н — укра╖нець, св╕домий укра╖нець, усею душею в╕дданий сво╖й кра╖н╕ та сво╓му народов╕, — ╕ се в Рос╕╖ тип поки що св╕жий, тип, можна сказати, будущини. От тим то в╕н такий дорогий ╕ любий кожному укра╖нському серцю, такий самор╕дний та нац╕ональний — не штучний, а немов так готовий уже вир╕с ╕з р╕дного ╜рунту. В╕н живо в╕дчува╓ вс╕ зневаги ╕ вс╕ — на жаль, так╕ нечисленн╕ — радощ╕ р╕дного народу».
1952 р. — Галина Лозко, укра╖нський етнолог, рел╕г╕╓знавець, засновниця Об’╓днання р╕днов╕р╕в Укра╖ни. Доктор ф╕лософських наук, вперше розробила концепц╕ю «етнорел╕г╕йного ренесансу».
Помер:
2009 р. — Павло Загребельний, укра╖нський письменник, Герой Укра╖ни, лауреат Державно╖ прем╕╖ СРСР, Шевченк╕всько╖ прем╕╖.

4
1793 р. — внасл╕док другого под╕лу Польщ╕ Волинь ╕ Под╕лля долучено до Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖.
Народилися:
1879 р. — Василь Корол╕в (Старий), укра╖нський громадський д╕яч, письменник, видавець ╕ маляр, один ╕з засновник╕в Укра╖нсько╖ Центрально╖ Ради.
1880 р. — Климент Кв╕тка, укра╖нський музикознавець-фольклорист. Чолов╕к Лес╕ Укра╖нки.
1885 р. — Степан Балей, укра╖нський i польський психолог. Автор «Нарису психологi╖» (1922) — першого укра╖нського пiдручника з психологi╖ в Галичинi, двi прац╕ присвятив психолог╕╖ творчост╕ Т. Г. Шевченка.
Помер:
1494 р. — Юр╕й Дрогобич (Котермак), астроном, доктор медицини та ф╕лософ╕╖, ректор Болонського ун╕верситету, перший укра╖нець — автор друковано╖ книги (вийшла в св╕т 1483 року).

5
1585 р. — у Львов╕ засновано Успенське ставроп╕г╕йське братство.
Померли:
1940 р. — Соф╕я Русова, педагог ╕ громадська д╕ячка, одна з п╕онерок укра╖нського ж╕ночого руху, письменниця, член Центрально╖ Ради.
2000 р. — Анатол╕й Лупин╕с, укра╖нський пол╕тичний та громадський д╕яч, поет.
У жовтн╕ 1956 року за орган╕зац╕ю студентських виступ╕в його було заарештовано й засуджено в╕д Ки╖вського суду до шести рок╕в ув’язнення. 1957 року за активну участь у страйку в 7 табор╕ з вироком за «антирадянську аг╕тац╕ю та пропаганду, орган╕зац╕ю контрреволюц╕йного саботажу» д╕став десять рок╕в ув’язнення.
22 травня 1971 року за виступ б╕ля пам’ятника Тарасов╕ Шевченков╕ в Ки╓в╕ в день вшанування пам’ят╕ Кобзаря його було заарештовано КДБ. 12 рок╕в утримувався у в’язницях. Зв╕льнився 1983 року.

6
1958 р. — створено Сп╕лку к╕нематограф╕ст╕в Укра╖ни.
Померла:
1985 р. — Наталя Заб╕ла, укра╖нська письменниця, поетеса.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12856

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков