Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3008)
З потоку життя (6197)
Душі криниця (3423)
Українці мої... (1452)
Резонанс (1476)
Урок української (987)
"Білі плями" історії (1657)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПЕРША ГРОМАДА КОЛИШНЬОГО МОСКОВСЬКОГО ПАТР╤АРХАТУ З П╤ВДНЯ УКРА╥НИ ПЕРЕЙШЛА ДО ПЦУ
На Микола╖вщин╕ рел╕г╕йна громада Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Московського патр╕архату (УПЦ...


П╤ДТРИМАЙМО КОНОНЕНК╤ВСЬКИЙ КОНКУРС!
всеукра╖нський дитячий л╕тературний конкурс його ╕мен╕ – це найкраща пам'ять про Поета, тож...


ЙОГО ДУША В ПОЕЗ╤╥
12 с╕чня в Центральному Будинку культури м╕ста ╤рпеня на Ки╖вщин╕ в╕дбувся авторський концерт...


МЕН╤ ╤М’Я ДАВАЛА ПОВИТУХА
На Водохреща – 19 с╕чня – святкуватиме св╕й день народження наша кримська укра╖нська...


БОГОЯВЛЕННЯ ГОСПОДН╢
19 с╕чня — велике двонадесяте свято Богоявлення Господн╓, Хрещення Бога ╕ Спасителя нашого...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 14.02.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 14.02.2014
ТАМ, ДЕ ХОЧЕТЬСЯ ЗУПИНИТИ ЧАС...

Чотири граф╕чн╕ композиц╕╖ ╕з сер╕╖ «Л╕сов╕ фантаз╕╖», створен╕ техн╕ком-л╕соводом Судацького л╕сгоспзагу Олекс╕╓м Пас╓говим, — лише один ╕з фрагмент╕в виставки самод╕яльних художник╕в Криму «Св╕й характер... Св╕й стиль», що в╕дкрилася в Кримському етнограф╕чному музе╖. В╕н — ╖╖ найстарший учасник: йому йде 87-й р╕к.
— Я малюванню н╕де не вчився, — розпов╕да╓ в╕н. — Але пост╕йне перебування в середовищ╕ природи надиха╓ на творч╕сть. Малюю з малих рок╕в, а згодом спробував створювати ╕ скульптурн╕ роботи. Художн╓ сприйняття навколишньо╖ д╕йсност╕ спонука╓ краще ставитися один до одного, любити життя, р╕дний край.
╤ таких натхненних творц╕в — художник╕в, скульптор╕в, майстр╕в декоративно-прикладного мистецтва з р╕зних рег╕он╕в п╕вострова, як О. Пас╓гов ╕з Щебет╕вки, — на ц╕й виставц╕ близько ш╕стдесяти. Вони працюють у р╕зних сферах: директор колективного п╕дпри╓мства, вод╕й тролейбуса, токар, буд╕вельник, фрезерувальник... Малюють просто так, для себе, для душ╕. Однак, зайшовши одного разу в св╕т образотворчого мистецтва нехай ╕ без фаху, самоуками, вони не могли не зустр╕тися десь, колись, на якомусь поворот╕ свого життя з в╕домим кримським мистецтвознавцем Рудольфом Подуфалим. Працюючи б╕льше п’ятдесяти рок╕в у С╕мферопольському художньому музе╖, в╕н як фах╕вець вивчав ╕стор╕ю ╕ сучасний стан живописних роб╕т профес╕йних ╕ самод╕яльних художник╕в. Називав себе при цьому не мистецтвознавцем, а просто особливо проникливим глядачем.
Р. Подуфалий сформував сучасну модель художнього музею, в якому проводилися ц╕кав╕ експозиц╕╖, виставки одн╕╓╖ картини. В╕н створив зал сучасного кримського живопису, який, на жаль, нин╕ втрачений. Був одним з орган╕затор╕в б╕╓нале кримсько╖ акварел╕, яка цього року проводитиметься десятий раз. В╕н м╕г достукатися до серця художника-початк╕вця ╕ зр╕лого майстра, говорив ╕ писав образно, жваво, впевнено, одним-двома абзацами характеризуючи ╖хню творч╕сть. Покажчик 250 опубл╕кованих ╕ 50 рукописних роб╕т Р. Подуфалого нещодавно був виданий за участ╕ його сестри Галини Подуфало╖ окремим зб╕рником з трьома статтями про нього та фотозн╕мками з с╕мейного альбому. Тепер, на думку музейних ╕ б╕бл╕отечних прац╕вник╕в, як╕ виступили на в╕дкритт╕ виставки, необх╕дно видати томик мистецтвознавчих нарис╕в Р. Подуфалого.
— Рудольф оп╕кував, висмикував ╕з когорти профес╕онал╕в тих митц╕в, у творчост╕ яких бачив родзинку, ╕ п╕дн╕мав ╖х на висоту, — говорить голова Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни, заслужений художник Укра╖ни Микола Моргун.
— В╕н заходив у майстерню художника-любителя ╕ якщо в╕дкривав св╕ж╕сть ╕ новизну, неодм╕нно давав поради, що зм╕нити, над чим автору необх╕дно працювати, в якому напрямку рухатися дал╕, — дода╓ мистецтвознавець ╤гор Л╕пунов.
З дитинства звикла мислити художн╕ми образами Олена Жданова ╕з С╕мферополя.
— Однак, не маючи спец╕ально╖ осв╕ти, я н╕ на що не спод╕валася, — розпов╕да╓ вона. — Коли в 1987 роц╕ готувалася виставка ART-NAIV, принесла на розгляд ╖╖ орган╕затор╕в ц╕лу сумку сво╖х малюнк╕в. «Це нав╕ть б╕льш профес╕йно, н╕ж необх╕дно для ц╕╓╖ виставки», — сказав тод╕ Рудольф Трохимович. ╤ п╕сля його сл╕в у мене немов виросли крила. Мен╕ захот╕лося створити щось таке, що було б ще кращим в╕д тих роб╕т.
На нин╕шн╕й виставц╕ в етнограф╕чному музе╖ демонстру╓ться створений О. Ждановою малюнок Леонардо да В╕нч╕, який ожив у комп’ютер╕ (за мотивами поетично╖ зарисовки Р. Подуфалого). Це вже шоста за рахунком експозиц╕я, створена в пам’ять про чудового профес╕онала ╕ людину — Рудольфа Трохимовича Подуфалого (1938-2008), а ╖╖ назва «Св╕й стиль... Св╕й характер» — це витяг з його публ╕кац╕╖ про п╕дсумки одн╕╓╖ з виставок самод╕яльних художник╕в. З його ╕н╕ц╕ативи в Криму щор╕чно орган╕зовувалися пленери, зд╕йснювалося навчання самод╕яльних майстр╕в, орган╕зовувалися виставки ╖хн╕х роб╕т. В одн╕й з╕ статей Р. Подуфалий писав: «Працюючи з╕ студентами школи-студ╕╖, якось усв╕домив для себе, що ╖м легше бути художниками, н╕ж глядачами: вони охоч╕ше малюють картини очима ╕ словами, н╕ж сприймають «чуже мистецтво».
Б╕льше ста експонованих яскравих ╕ самобутн╕х картин стали сво╓р╕дною спробою звернути увагу на ц╕лий культурний пласт, яким, без сумн╕ву, ╓ самод╕яльне мистецтво ╕ де утверджуються як творч╕ особистост╕ дуже багато людей. Майже на кожн╕й з них зображен╕ мил╕ серцю куточки Криму, за географ╕╓ю яких можна розр╕знити й певн╕ етнограф╕чн╕ в╕дт╕нки, зокрема, особливост╕ культурно-побутових вза╓мов╕дносин, звича╖в народ╕в, що проживають у т╕й чи ╕нш╕й м╕сцевост╕. Вс╕х ╖хн╕х автор╕в об’╓дну╓ прагнення зберегти той св╕т, що ╕сну╓ навколо нас, залишити для нащадк╕в митт╓вост╕ часу, в якому ми живемо. З ц╕╓ю метою в етнограф╕чному музе╖ розпочалося формування галере╖ сучасного самод╕яльного мистецтва. ╤ перший внесок в ╖╖ фонд зробив Володимир Третьяк з ╢впатор╕╖.
— Це вулиця, на як╕й я вир╕с, — прокоментував в╕н зм╕ст передано╖ директору музею Юр╕ю Лапт╓ву картини.

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Наступний номер «Кримсько╖ св╕тлиц╕» вийде 28 лютого.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 14.02.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12887

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков