Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 07.03.2014
ВИШИТО ОСНОВНИЙ УЗОР НА ШЕВЧЕНК╤ВСЬКОМУ РУШНИКУ

Зроблено перший крок до створення в Криму Шевченк╕вського рушника: вишито основний орнамент у центр╕ полотняно╖ дор╕жки завдовжки 7 метр╕в при ширин╕ 70 сантиметр╕в. Щоб показати його у вс╕й крас╕, в Музе╖ укра╖нсько╖ вишивки ╕м. В╕ри Ро╖к не знайшлося такого довгого демонстрац╕йного стенду ╕ його задрап╕рували складками на стол╕. А це ще не найдовший рушник, який вишивався в Криму. К╕лька рок╕в тому в Гаспр╕ поблизу Ялти на сем╕нар╕ народних майстринь з ус╕╓╖ Укра╖ни В╕ра Ро╖к, ╓дина в ц╕й галуз╕ мистецтва Герой Укра╖ни, власноруч вишила завершальн╕ ст╕бки на Рушнику нац╕онально╖ ╓дност╕ Укра╖ни, довжина якого — 9 метр╕в.
— Коли восени минулого року група кримських вишивальниць — учениць В╕ри Ро╖к звернулася до нас з ╕де╓ю створити до 200-р╕ччя Тараса Шевченка рушник, що ╓ одним ╕з символ╕в Укра╖ни, — розпов╕да╓ директор Кримського етнограф╕чного музею Юр╕й Лапт╓в, — ми захвилювалися: як практично реал╕зувати цей перший для нас такого роду проект?
Вир╕шили для створення макета вишивки залучити Сп╕лку дизайнер╕в Криму. Там за малюнками В╕ри Ро╖к був створений орнамент, схвалений пот╕м творчим колективом. Фах╕вц╕ в╕дд╕лу етн╕чно╖ ╕стор╕╖ та традиц╕йно╖ культури сх╕дних слов’ян музею перекалькували малюнок з паперу на тканину ╕ вручили для виконання першого етапу рушника вишивальниц╕ з Джанкоя ╢вген╕╖ Жуков╕й.
— Це було 26 грудня 2013 року о 17-╕й годин╕ в цьому ж прим╕щенн╕, — згаду╓ ╢вген╕я Олександр╕вна. — Чому мен╕ перш╕й доручено вишивати? Я — учениця В╕ри Ро╖к з 1960 року. Вона при╖жджала до нас у Джанкой ╕ навчала вс╕х бажаючих вишивати р╕зним техн╕кам укра╖нсько╖ вишивки, у тому числ╕ полтавськ╕й глад╕. Саме нею ╕ вишито орнамент. У робот╕ мене надихало те, що цей малюнок — само╖ В╕ри Ро╖к.
Щоб вт╕лити його на полотн╕, ╖й, л╕карю-лаборанту, яка ц╕лий день зайнята службовими обов’язками в пол╕кл╕н╕ц╕, одного натхнення ╕ в╕льного часу виявилося замало. Тож вона взяла в╕дпустку ╕ виконала це в╕дпов╕дальне завдання у встановлен╕ строки. Тепер естафету в╕д не╖ беруть у сво╖ руки ╕нш╕ вишивальниц╕ — представниц╕ сорока нац╕онально-культурних товариств п╕вострова, як╕ з бок╕в в╕д центрального малюнка поряд з нац╕ональними орнаментами вишиватимуть сво╓ю р╕дною мовою чотирив╕рш в╕домого вс╕м Шевченкового «Запов╕ту»:
╤ мене в с╕м’╖ велик╕й,
В с╕м’╖ вольн╕й, нов╕й,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.
— ╤ в цьому — особлив╕сть кримського рушника з колоритом нашого багатонац╕онального п╕вострова, — сказала заступник м╕н╕стра культури АРК Тетяна Манежина. — Цей проект входить у число заход╕в, що реал╕зуються в автоном╕╖ за розпорядженням Ради м╕н╕стр╕в АРК щодо в╕дзначення 200-р╕ччя Тараса Шевченка.
Дивлячись на цей ун╕кальний тв╕р, бачиш, як спадщина велико╖ укра╖нсько╖ вишивальниц╕ В╕ри Ро╖к вт╕лю╓ться в нових виробах, по╓дну╓ться з нац╕ональними символами ╕нших народ╕в п╕вострова. В╕н ╓ результатом не лише культурно╖ д╕яльност╕ з певного ╕нформац╕йного приводу, а й, за словами генерального директора Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру Миколи Кузьм╕на, в╕дображенням ус╕╓╖ укра╖нсько╖ культури та духовност╕, реал╕зац╕╖ креативних творчих ╕дей багатьох людей.
У ╖х числ╕ виступаюч╕ називали насамперед сина В╕ри Ро╖к — Вадима Ро╖ка, наукового сп╕вроб╕тника Шевченк╕вського нац╕онального запов╕дника в м. Канев╕ В╕ктора Тарахана, вишивальник╕в з Волин╕ Юр╕я Савку та Оксану Пузняк, скульптора ╤рину Дацюк, а також Серг╕я Ковальова, директора С╕мферопольського керам╕чного заводу, на якому виготовлено вазу на п╕длогу з орнаментами В╕ри Ро╖к та ╖╖ словами: «Кожен рушник — то спалах душ╕ мо╓╖, то частина життя, то моя доля...».
В╕днин╕ полотно перебуватиме в музе╖ ╕ протягом кожного робочого дня з ним за граф╕ком зможуть працювати майстрин╕. Вишити тексти Кобзаревого запов╕ту ╕ нац╕ональн╕ орнаменти плану╓ться до 25 кв╕тня — дня народження В╕ри Ро╖к.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12944

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков