Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 18.04.2014
СМОЛЕНСЬКА КАТАСТРОФА: ЧОТИРИ РОКИ ПОЛ╤ТИЧНО╥ ТУРБУЛЕНТНОСТ╤

Рос╕йський «братський» сл╕д...

В╕д одного з найтраг╕чн╕ших дн╕в в ╕стор╕╖ Польщ╕, коли ав╕акатастрофа в одну мить забрала життя чи не половини в╕йськово-пол╕тично╖ ел╕ти кра╖ни на чол╕ з президентом, минуло чотири роки. На св╕танку 10 кв╕тня 2010-го загинула польська оф╕ц╕йна делегац╕я, яка планувала взяти участь у жалобн╕й церемон╕╖ з╕ вшанування пам’ят╕ загиблих поляк╕в на 70-ту р╕чницю Катинсько╖ трагед╕╖. Польське сусп╕льство ╕ дос╕ залиша╓ться розд╕леним на прихильник╕в «урядово╖» ╕ «опозиц╕йно╖» верс╕й Смоленсько╖ катастрофи, а сл╕дство вже вкотре продовжило свою роботу ще на п╕вроку, залишаючи широкий прост╕р для р╕зного роду дискус╕й ╕ спекуляц╕й.
Напередодн╕ в╕йськова прокуратура фактично виключила замах як причину ав╕акатастрофи, пов╕домивши, що п╕сля ретельного досл╕дження сотень зразк╕в з м╕сця под╕╖ експерти не виявили сл╕д╕в вибух╕вки. П╕сля цього глава польського уряду Дональд Туск заявив, що так╕ результати дають однозначну в╕дпов╕дь, ╕ тому пол╕тики, як╕ «на спекуляц╕ях будували р╕зн╕ пол╕тичн╕ проекти», мають вибачитися перед поляками за «створення атмосфери конфл╕кту».
Проте опоненти Туска з табору парт╕╖ «Право ╕ Справедлив╕сть» Ярослава Качинського ч╕тко дали зрозум╕ти, що не лише не збираються вибачатися, але й вважають заяву прокуратури «компрометуючою». На ╖хню думку, зразки з м╕сця катастрофи могли п╕дм╕нити на етап╕ сл╕дства.
Парламентська група з розсл╕дування катастрофи, яка склада╓ться з пол╕тик╕в й експерт╕в, наближених до Качинського, подала зв╕т на 200 стор╕нках, в якому продовжу╓ дотримуватися сво╓╖ верс╕╖ причин трагед╕╖: президентський л╕так вибухнув ╕ розпався у пов╕тр╕.
Серед аргумент╕в, що наводяться на п╕дтвердження, — характер розм╕щення ╕ стан елемент╕в розбитого л╕така п╕сля пад╕ння. У зв╕т╕ виноситься д╕агноз урядовому розсл╕дуванню: ╕ через чотири роки п╕сля катастрофи представники влади «не хочуть чесно з’ясувати, як загинула ел╕та польсько╖ держави».
Глава PiS Качинський у цьому контекст╕ наголосив, що Смоленська справа трива╓, ╕ стосу╓ться вона не лише найб╕льш траг╕чно╖ катастрофи, а й польсько╖ г╕дност╕, незалежност╕, майбутнього кра╖ни ╕ позиц╕╖ Польщ╕ на м╕жнародн╕й арен╕. При цьому л╕дер найб╕льшо╖ опозиц╕йно╖ парт╕╖ вже традиц╕йно прямо не назвав «джерел загрози польськ╕й державност╕». Проте м╕сце катастрофи, а також характер в╕дносин Качинського з нин╕шньою польською владою не залишають т╕н╕ сумн╕ву стосовно того, про кого йдеться.
Варто зауважити, що проурядова експертна група, яка почала функц╕онувати р╕к тому як альтернатива парламентськ╕й, днями зробила заяву про те, що ре╓стратори на борту президентського ав╕алайнера не п╕дтверджують г╕потезу про вибух. При цьому сво╖х опонент╕в вони звинуватили у використанн╕ розсл╕дування у «цин╕чн╕й пол╕тичн╕й боротьб╕».
Психолог╕чно╖ травми, яко╖ зазнали поляки за чотири роки Смоленського «протистояння» влади з опозиц╕╓ю, важко буде позбутися. На це нещодавно звернув увагу польський прем’╓р. «Ми ще, напевно, багато рок╕в л╕куватимемо рани, викликан╕ не лише самою катастрофою, але й дуже гострими висловлюваннями, як╕ не в╕дпов╕дають справжньому переб╕гу под╕й», — наголосив Туск.
За результатами останн╕х соц╕олог╕чних досл╕джень можна зробити два важлив╕ висновки. По-перше, у польському сусп╕льств╕ поступово знижу╓ться в╕дсоток тих, хто не визначився з приводу свого ставлення до питання про можлив╕сть замаху: з 31% в 2013 роц╕ до 11% в цьому роц╕. Це св╕дчить про зростання поляризац╕╖ сусп╕льства навколо двох протилежних верс╕й. По-друге, попри те, що б╕льш╕сть поляк╕в не в╕рить у замах на президента Качинського, група прихильник╕в «теор╕╖ змови» поступово зроста╓: за р╕к на 6% — до 23%. Вони, у переважн╕й б╕льшост╕, — базовий електорат парт╕╖ Ярослава Качинського. Майже кожен другий виборець PiS в╕рить у таку г╕потезу (49%).
Симптоматично, що не сприя╓ розв╕нчанню верс╕╖ про замах третя зац╕кавлена сторона — Рос╕я. Кремль, природно, мав би намагатися зняти з себе п╕дозру, але св╕домо не робить цього. Москва, навпаки, з ц╕кав╕стю спостер╕га╓ за виснажливою пол╕тичною боротьбою у Польщ╕ навколо Смоленського питання ╕ нав╕ть п╕дживлю╓ ╖╖. Наприклад, РФ вже чотири роки без видимо╖ на це причини не переда╓ Польщ╕ розбитий президентський л╕так. Тим самим, у польському сусп╕льств╕ посилю╓ться п╕дозра, що Москв╕ ╓ що приховувати, додаючи аргумент╕в прихильникам верс╕╖ Качинського. А Кремлю антирос╕йська риторика пол╕тик╕в PiS допомага╓ об’╓днувати сво╖х громадян навколо ╕де╖ «зовн╕шнього ворога».
Глава польського МЗС Радослав С╕корський, який в╕ддавна на двосторонньому ╕ м╕жнародному р╕внях просить свого рос╕йського колегу Серг╕я Лаврова посприяти у передач╕ Ту-154М, тепер вже не впевнений, чи л╕так взагал╕ коли-небудь опиниться в Польщ╕. Особливо за нин╕шньо╖ ситуац╕╖, коли Варшава в укра╖нсько-рос╕йському конфл╕кт╕ однозначно стала на б╕к Ки╓ва. С╕корський нещодавно зауважив: п╕д час останньо╖ розмови з Лавровим у лютому той «урочисто об╕цяв», що особисто звернеться з цього приводу до президента Пут╕на. «Але у т╕й же розмов╕ в╕н також урочисто об╕цяв, що Рос╕я не ма╓ жодних план╕в порушувати територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни», — зауважив глава польсько╖ дипломат╕╖, натякаючи на р╕вень дов╕ри до сл╕в, сказаних рос╕йським колегою.
Генеральний прокурор Польщ╕ нещодавно по╕нформував, що сл╕дство у Смоленськ╕й справ╕ може тривати ще приблизно р╕к. А отже, попереду ще багато сер╕й «Смоленсько╖ саги» з незначними косметичними зм╕нами, але незм╕нною головною сюжетною л╕н╕╓ю. Проте нав╕ть п╕сля його завершення ╕ розставлення ус╕х точок над «╕», що також ╓ п╕д великим сумн╕вом, залишатиметься одне в╕дкрите питання: як подолати глибокий розкол у польському сусп╕льств╕, спричинений заявами пол╕тик╕в у справ╕ катастрофи, ╕ як╕ це матиме насл╕дки у майбутньому.

Юр╕й БАНАХЕВИЧ
м. Варшава

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13151

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков