Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 18.04.2014
╤М’ЯМ ТАРАСОВИМ ОСВЯЧЕН╤ М╤СЦЯ

В╕ктора Даниленка знають у Криму як чудового арх╕тектора-новатора, за проектами якого споруджено багато масштабних об’╓кт╕в. Серед них — буд╕вл╕ Республ╕канського палацу д╕тей та молод╕, С╕мферопольського м╕ськвиконкому ╕ Ки╖вського райвиконкому, пол╕тично╖ осв╕ти. У склад╕ авторського колективу п╕д кер╕вництвом А. Полегенького в╕н розробив окрем╕ д╕лянки та вузли благоустрою набережно╖ р╕ки Салг╕р у район╕ Гагар╕нського парку. А сво╓ю найб╕льшою за обсягом спорудою в м╕ст╕ назива╓ десятиповерховий галерейний будинок на Московськ╕й площ╕. Як про╖жджа╓ чи проходить повз нього, то н╕коли не упуска╓ нагоди приск╕пливо оглянути очима профес╕онала, чи все гаразд з конструктивними елементами, фасадом, оздобленням.
Другим напрямком профес╕йних ╕нтерес╕в В. Даниленка двадцять рок╕в була реставрац╕я. Як головний арх╕тектор науково-реставрац╕йно╖ майстерн╕ КримНД╤проекту в╕н до тонкощ╕в зна╓ вс╕ ун╕кальн╕ пам’ятки ╕стор╕╖, культури та арх╕тектури п╕вострова, у в╕дновленн╕ багатьох ╕з них брав участь, за що у 2006 роц╕ нагороджений орденом преподобного Нестора Л╕тописця.
Згаду╓, як у будинку-музе╖ видатного художника-марин╕ста ╤вана Айвазовського у Феодос╕╖ реставрували вс╕ буд╕вельн╕ конструкц╕╖ в╕д перекриття до балкон╕в ╕ фонтана. Давно це було, б╕льше двадцяти рок╕в тому, а ╖х до цього часу н╕хто не оновлював, наст╕льки як╕сно були виконан╕ роботи.
╤ в Бахчисара╖, сво╓р╕дному музе╖ п╕д в╕дкритим небом, нема╓ тако╖ древньо╖ споруди, до яко╖ б не торкалася рука майстра: Ханський палац, Свято-Успенський чолов╕чий монастир...
— Це м╕сто не в╕дпуска╓ мене й дос╕, — говорить В. Даниленко. — Нин╕ там буду╓ться нова церква Георг╕я Поб╓доносця ╕ я проектую для не╖ чотири чернеч╕ кел╕╖.
П╕сля виходу на пенс╕ю в╕н уже значно р╕дше береться за проектно-╕нженерн╕ роботи, а весь св╕й час присвячу╓ третьому амплуа, про яке ран╕ше нав╕ть колеги по цеху не здогадувалися. Б╕льше десяти останн╕х рок╕в усп╕шний арх╕тектор реал╕зову╓ться як акварел╕ст ╕ також з в╕дм╕нним результатом: пом╕чений глядачами, в╕дзначений мистецтвознавцями. В╕н — багаторазовий дипломант конкурс╕в Б╕╓нале камерно╖ акварел╕ Криму. У 2008 роц╕ удосто╓ний прем╕╖ ╕м. М. Рер╕ха, у 2010-му — отримав диплом ╤╤ ступеня ╕ приз глядацьких симпат╕й, зд╕йснив ╕люстрування книг «Арх╕тектурн╕ пам’ятки Криму», «Пов╕тряне м╕сто Джуфт-Кале», а також «Тринадцять арх╕тектор╕в Криму», де вм╕щено розпов╕дь ╕ про нього.
До акварел╕ дехто з художник╕в ставиться, як до п╕дсобного матер╕алу: малю╓ етюди, на основ╕ яких згодом виконуються картини ол╕╓ю. В╕ктор ╤ванович дотриму╓ться ╕ншо╖ думки. Ще освоюючи цю техн╕ку за навчальними програмами на арх╕тектурному факультет╕ Ки╖вського ╕нженерно-буд╕вельного ╕нституту, в╕н в╕дзначив незвичайну прозор╕сть ц╕╓╖ водяно╖ фарби, теплову енергетику, що випром╕нюють створен╕ нею пейзаж╕. Саме так, як зак╕нчен╕ роботи, малював сво╖ акварел╕ Тарас Шевченко.
— Вони св╕тл╕, з дуже точним рисунком, особливо види Аральського моря, — говорить художник, називаючи Шевченка найкращим акварел╕стом Рос╕╖ того часу.
Його акварел╕ вражають вм╕нням живописно передати стр╕мкий берег ╕ при цьому в╕дтворити нав╕ть геолог╕чну будову, спок╕й моря, величний прост╕р неба — все напо╓не золотавим пром╕нням сонця. За час╕в Шевченка море п╕дходило п╕д сам╕с╕ньк╕ круч╕. Нин╕ воно далеко в╕дступило, а колишн╕ скеляст╕ береги бовван╕ють у степу.
╤нтерес В. Даниленка до його творчост╕ п╕дсилювався ще й тим, що сам в╕н родом також з Черкащини, з м╕ста Тальне, яке знаходиться недалеко в╕д Шевченк╕вських м╕сць. Художник ходив ки╖вськими дорогами Тараса, побував у Переяслав╕-Хмельницькому, де Кобзар гостював у свого товариша-л╕каря, у садиб╕ пом╕щика Тарновського в сел╕ Качан╕вка Черн╕г╕всько╖ област╕. На основ╕ побаченого ╕ в╕дчутого душею в цих м╕сцях створив за мотивами живописних ╕ граф╕чних роб╕т Шевченка свою колекц╕ю з п’ятнадцяти арх╕тектурних пейзаж╕в ╕ пейзаж╕в-настро╖в. Включена в персональну експозиц╕ю, що в╕дкрилася нещодавно у виставковому зал╕ Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру, вона да╓ можлив╕сть глядачам зд╕йснити з автором в╕ртуальну подорож по м╕сцях, освячених Тарасовим ╕м’ям.
Даниленков╕ акварел╕ ╕люструють р╕зн╕ пер╕оди життя Шевченка. Перший — в╕д народження до творчо╖ та досл╕дницько╖ по╖здки по Укра╖н╕ п╕сля зак╕нчення Академ╕╖ мистецтв; другий — перебування в засланн╕: три роки в Орськ╕й фортец╕ та експедиц╕╖ на Аральському мор╕ ╕ с╕м — у Новопетровському укр╕пленн╕; трет╕й — повернення в Петербург, де художников╕ було присво╓но вчене звання академ╕ка граф╕ки.
Шевченка кожен з нас зна╓ з дитинства б╕льше як поета, автора ген╕ально╖ зб╕рки «Кобзар», в╕рш╕ з яко╖ декламували на презентац╕╖ виставки заслужений артист Автономно╖ Республ╕ки Крим Аркад╕й Вакуленко ╕ переможниця Всекримського конкурсу читц╕в «Ми — д╕ти тво╖, Укра╖но!» у сво╖й в╕ков╕й категор╕╖, учениця другого класу с╕мферопольсько╖ ЗОШ № 20 Богдана Вишиванюк, а ╖╖ мама Натал╕я Вишиванюк виконала акапельно дв╕ п╕сн╕ на слова Т. Шевченка — «Така ╖╖ доля» з поеми «Причинна» та «Думи мо╖, думи».
Чита╓ш чи слуха╓ш таку поез╕ю, ╕ душа в╕дгуку╓ться на авторський патр╕отизм, його любов до Батьк╕вщини, до свого народу, розчиня╓ться в лаг╕дн╕й, п╕сенн╕й л╕риц╕. А в св╕т╕ Шевченко б╕льше в╕домий як талановитий художник, бо мова живопису, яскрава та емоц╕йна, не потребу╓ перекладу на в╕дм╕ну в╕д поетичних твор╕в. Вона зрозум╕ла без сл╕в.
— У школ╕ вивча╓мо Шевченка-класика занадто лакованого, — говорить В. Даниленко, — а проникаючи глибше в його життя ╕ творч╕сть, я д╕знався багато нового ╕ нев╕домого про Соф╕ю Ки╖вську, яку в╕н дуже любив, про остр╕в в Аральському мор╕, де водилися тигри, про ╤лл╕нську церкву в Суботов╕, де похований Богдан Хмельницький.
У Шевченк╕ан╕ художник не коп╕ював Тарасов╕ малюнки, а в кожен з них вн╕с щось сво╓. Наприклад, до зроблених Шевченком контур╕в хати сво╖х батьк╕в у сел╕ Кирил╕вка в╕н додав в акварельному вар╕ант╕ тин з бур’янами, Шевченк╕вський чорно-б╕лий дуб у нього — кольоровий. А в пейзажах укра╖нсько╖ природи сувора хмарн╕сть уперем╕ш з голубизною неба немов в╕щу╓ про непросту ╕ складну долю Кобзаря, велич якого супроводжувалася пересл╕дуваннями царату, роками невол╕, заборонами писати ╕ малювати.
В╕дкриваючи нов╕ гран╕ творчост╕ Шевченка-живописця, Даниленко вдосконалювався сам: використовував р╕зн╕ прийоми ╕ манери акварельно╖ техн╕ки, шукав нов╕ засоби виразност╕, у тому числ╕ декоративно-моза╖чн╕, експериментував з пуантеллю. Акварель, за його словами, — примхливий матер╕ал. ╤нод╕ пейзаж малю╓ за один день, а з пуантами — по-французьки точками, — за три. Цей сво╓р╕дний стиль живопису передбача╓ використання незм╕шаних фарб, як╕ наносяться на пап╕р др╕бними мазками прямокутно╖ чи кругло╖ форми. Зм╕шування кольор╕в в╕дбува╓ться в процес╕ сприйняття малюнка з далеко╖ в╕дстан╕. Техн╕ка ц╕кава, але вимага╓ великого терп╕ння ╕ старанност╕.
Головне для Даниленка — вгадати з початковим фоном неба чи зелен╕, на якому пот╕м маленькими кольоровими точками зображу╓ться рель╓фна м╕сцев╕сть чи споруда в перспектив╕ з ч╕тким контрастом св╕тлот╕н╕ — в╕д яскравих в╕дблиск╕в осв╕тлення крони одних дерев до повного зат╕нення ╕нших частин композиц╕╖. Тут потр╕бен настр╕й, натхнення, без якого художник н╕коли не с╕да╓ за роботу. А черпа╓ його в л╕с╕, в горах. У Криму нема╓, мабуть, такого м╕сця, де б в╕н не побував. Побачить у цих походах щось незвичне — кам╕нь, дерево чи г╕рський пот╕к ╕, як росток, «посадить» у сво╓му малюнку на передн╕й чи задн╕й план.
Характер у нього — художн╕й, приск╕пливий до найдр╕бн╕ших предмет╕в ╕ деталей, в як╕ вдивля╓ться через тро╓ р╕зних окуляр╕в. Мабуть, в╕д цього л╕н╕╖ в Даниленка-художника — так╕ ж точн╕, як в арх╕тектурному проект╕, а пейзаж╕ — св╕тл╕, чист╕ та прозор╕, немов вимите у в╕кн╕ скло. Дивишся на них ╕ захоплю╓шся досконал╕стю акварельно╖ техн╕ки, поетичними кра╓видами природи, красою земл╕, на як╕й живемо.

Валентина НАСТ╤НА

АНОНС!
До 200-р╕ччя в╕д дня народження Тараса Шевченка

24 кв╕тня 2014 року о 18.30 год. у Б╕л╕й зал╕ Кримсько╖ ф╕лармон╕╖ (вул. Пушк╕на, 3)
в╕дбудеться сольний концерт «Перлини укра╖нсько╖ музики» заслужено╖ артистки Укра╖ни, кавалера ордена княгин╕ Ольги, лауреата Прем╕╖ АР Крим, сол╕стки Кримсько╖ ф╕лармон╕╖ Натал╕ Безкоровайно╖.
У концерт╕ прозвучить вокальна, хорова, ╕нструментальна музика укра╖нських композитор╕в у виконанн╕ пров╕дних кримських артист╕в.
Квитки в кас╕ ф╕лармон╕╖.
Дов╕дки за телефонами: 600-536, 098-601-55-15

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13164

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков