Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 30.04.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 30.04.2014
ТАРАСОВЕ СЛОВО НА КРИМСЬКОМУ РУШНИКУ

РУШНИК ╢ДНАННЯ

Рушник-рекордсмен завдовжки 7 метр╕в ╕ завширшки 70 сантиметр╕в вишили в Криму до 200-р╕ччя з дня народження Тараса Шевченка. Його презентац╕я в╕дбулася 25 кв╕тня в Кримському етнограф╕чному музе╖. Цей день, в який народилася в╕дома кримська вишивальниця, Герой Укра╖ни В╕ра Ро╖к, обраний не випадково, адже основний узор рушника вишито за ╖╖ малюнками.
Б╕ля довгого б╕лого полотна, як символ дороги, з в╕зерунками червоного кольору життя та любов╕, з╕бралися мистецтвознавц╕, етнографи, представники громадськост╕. Дивляться, оц╕нюють ╕ захоплено промовляють: «Масштабно, ориг╕нально, витончено, елегантно!». З в╕дчуттям радост╕ та задоволення в╕д виконано╖ роботи позують для фоторепортер╕в вишивальниц╕, дають ╕нтерв’ю журнал╕стам.
А в грудн╕ 2013 року, коли вони перший раз з╕бралися для обговорення проекту Шевченк╕вського рушника, н╕хто не знав, що ╕з цього вийде. Була ╕дея, малюнки В╕ри Ро╖к, як╕ в ╖╖ арх╕вах п╕д╕брав Вадим Ро╖к, ╕ поез╕╖ Шевченка, як╕ зна╓ кожен укра╖нець з дитинства. А щоб рушник став об’╓днуючим фактором для вс╕х народ╕в, що проживають у Криму, було вир╕шено перекласти чотирив╕рш з Кобзаревого «Запов╕ту» мовами 43 найчисленн╕ших нац╕ональних груп:

╤ мене в с╕м’╖ велик╕й,
В с╕м’╖ вольн╕й, нов╕й,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.

У Сп╕лц╕ дизайнер╕в Криму сп╕льно ╕з сп╕вроб╕тниками етнограф╕чного музею розробили макет, ╕ в с╕чн╕ 2014 року першою до роботи приступила ╢вген╕я Жукова з Джанкоя. Вона вишила основний малюнок, центральну частину рушника. 15 лютого в реал╕зац╕ю проекту включилася творча група з десяти вишивальниць, в яку вв╕йшли учениц╕ В╕ри Ро╖к ╕ представниц╕ нац╕онально-культурних товариств: Св╕тлана Лавренюк, Валентина З╕ненко, Людмила Попова, Галина Дмитр╕╓ва, Тетяна Серба╓ва, Мар╕я Серба╓ва, Анастас╕я Гайворонська, Тамара Якимова, Жанна Морал╕кова ╕ Любов Грицишина — мешканки С╕мферополя ╕ С╕мферопольського району. 14 кв╕тня майстрин╕ вишили останн╕й ст╕бок на рушнику.
Ця хронолог╕я да╓ змогу в╕дчути, з яким напруженням працювали учасники проекту, ще раз пройти вс╕ма етапами в╕д ╕де╖ до вт╕лення задуму на полотн╕. З усп╕шним завершенням проекту його автор╕в та виконавц╕в прив╕тала заступник м╕н╕стра культури Автономно╖ Республ╕ки Крим Тетяна Ман╓жина.
— В╕днин╕ цей рушник займе центральне м╕сце в музе╖, — сказала вона.
— Важко було починати, — розпов╕да╓ ╢. Жукова. — Але п╕д центральним малюнком стояв п╕дпис В╕ри Ро╖к. ╤ мен╕, як ╖╖ учениц╕, потр╕бно було його вишити. Це надихало. ╤ сьогодн╕ мен╕ при╓мно нав╕ч бачити увесь рушник.
Вишитий на ньому в╕зерунок, за словами С. Лавренюк, дорогий ус╕м ученицям В╕ри Ро╖к.
— Ми приходили в Музей укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к ╕ вишивали, — говорить вона. — Якщо щось виходило не так, випорювали нитки ╕ знову вишивали, вкладаючи в роботу тепло сво╖х сердець. ╤ як у кожного з нас вдома ╓ св╕й рушник-обер╕г, так вишитий нами Шевченк╕вський рушник тепер буде оберегом нашого сп╕льного кримського дому.
Творч╕сть В╕ри Ро╖к об’╓днала в сп╕впрац╕ р╕зн╕ народи ╕ рег╕они. Полотно для рушника передав з Волин╕ луцький вишивальник Юр╕й Савка. Переклад чотирив╕рша Кобзаревого «Запов╕ту» забезпечив зав╕дувач сектора науково-досл╕дного в╕дд╕лу з культурно-просв╕тницько╖ роботи Шевченк╕вського нац╕онального запов╕дника в Канев╕ В╕ктор Тарахан, а нитки закуповувалися в Криму.
Про дружбу, сп╕вроб╕тництво ╕ мистецтво, що не зна╓ кордон╕в, говорили в сво╖х виступах голови С╕мферопольського м╕ського товариства «Просв╕та» ╕м. Т. Шевченка Павло Власенко ╕ Б╕лоруського нац╕онально-культурного товариства Криму — ╢вген Супрунюк. Витоки народно╖ творчост╕ на наш╕й земл╕ мають сп╕льн╕ сх╕днослов’янськ╕ корен╕. Вони ведуть св╕й л╕к з давн╕х час╕в, пер╕оду Ки╖всько╖ Рус╕, ╕ як народн╕ традиц╕╖ донин╕ збер╕гаються в ремеслах, обрядах, один з яких — зустр╕ч весни, продемонстрував на презентац╕╖ рушника дитячий фольклорний ансамбль «Св╕тлиця» Республ╕кансько╖ академ╕╖ вокалу п╕д кер╕вництвом ╤нги Михайлевсько╖.
Вадим Ро╖к подякував ус╕м вишивальницям за участь у реал╕зац╕╖ цього проекту як пам’ять про його мат╕р. В╕н вручив В. Тарахану велику вазу на п╕длогу з таким же орнаментом, як ╕ на рушнику, та словами В╕ри Ро╖к: «Кожен рушник — то спалах душ╕ мо╓╖, то частина життя, то моя доля...» для Музею народно-декоративного мистецтва в Канев╕, де знаходиться могила Т. Шевченка. Друга така ж ваза прикрасить ╕нтер’╓р Музею укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к у С╕мферопол╕. Обидв╕ вази виготовлен╕ на С╕мферопольському керам╕чному завод╕ п╕д кер╕вництвом директора Серг╕я Ковальова.
У рушника-рекордсмена, за словами директора етнограф╕чного музею Юр╕я Лапт╓ва, буде довге життя. До нього проявили ╕нтерес гост╕ з Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Ця ╕дея ╖м сподобалася ╕ вони мають нам╕р реал╕зувати ╖╖ в себе. П╕сля к╕лькох презентац╕й у музе╖ рушник вирушить у дорогу по рег╕онах Кримського п╕вострова.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 30.04.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13204

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков