Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 16.05.2014
З╤ СВЯТОМ, МАТУСЮ!

Укра╖но – мат╕нко...

МАТ╤Р’Ю ╢ ДЛЯ НАС ТАКОЖ НАША В╤ТЧИЗНА – УКРА╥НА...

Про всесв╕тн╕й День матер╕ (друга нед╕ля травня) рос╕йськ╕ ЗМ╤ не згадують. Зате вже чула, що в середин╕ червня там в╕дзначають дату всерос╕йську – День тата. Намагаюся зрозум╕ти – чому? Шукаю в╕дпов╕дь, знов-таки спостер╕гаючи за програмами р╕зних рос╕йських телеканал╕в. ╤ всюди в центр╕ уваги – чолов╕к, а якщо ж╕нка, то теж чолов╕чо╖ профес╕╖, це, як правило, сл╕дчий або щось на те схоже, але аж н╕як не мати. Детективи майже ц╕лодобово транслюються по двох чи трьох основних телеканалах, а ще по одному – радянськ╕ ф╕льми во╓нно╖ доби. Думаю, саме в такий спос╕б в╕дбува╓ться виховання солдата ╕, як бачимо, не ст╕льки захисника, ск╕льки завойовника. А ще популяризуються рос╕йська пол╕ц╕я, сл╕дч╕ органи та ФСБ.
А ж╕нка-мати – це дещо з ╕ншо╖ опери. Вона ╕ в реальному житт╕ не одержу╓ належно╖ грошово╖ п╕дтримки, под╕бно укра╖нськ╕й, ╕дучи у декретну в╕дпустку не на три, а лише на п╕втора року. До реч╕, ╕ робоче м╕сце за нею збер╕га╓ться лише на цей терм╕н, а не на ш╕сть рок╕в. Тож ╕ д╕йсно, це не рос╕йська тема, ╕ святкувати тут Рос╕╖ н╕чого.
Ну, а укра╖нське товариство як шанувало, так, думаю, ╕ завжди шануватиме ж╕нку-мат╕р, яку заклика╓мо в найкритичн╕ш╕ моменти свого життя ми вс╕: хлопчики ╕ д╕вчатка, чолов╕ки ╕ ж╕нки, д╕дус╕ ╕ бабус╕.
Святу матер╕ присвятили св╕й зах╕д ╕ кер╕вниця театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Алла Петрова та ╖╖ над╕йний товариш ╕ пом╕чник у вс╕х справах тележурнал╕ст Олександр Польченко, який «за сум╕сництвом» ╓ ще й Аллиним чолов╕ком. Цим людям пощастило: вони знайшли одне в одному все, про що можна було т╕льки мр╕яти. А укра╖нська громада С╕мферополя знайшла потужний мозковий центр, де народжувалися ╕ вт╕лювалися в життя р╕зноман╕тн╕ ╕н╕ц╕ативи, як╕ пот╕м ми вс╕ зараховували соб╕ в актив, мовляв, п╕дготували щось путн╓, створили, провели...
Ось ╕ тепер можемо сказати: в╕дсвяткували, бо залиша╓мо залу Кримського республ╕канського центру дитячо╖ ╕ юнацько╖ творчост╕ з в╕дчуттям особисто╖ причетност╕ до чогось важливого, завдяки чому 10 травня назавжди залишиться в пам’ят╕ особливим. А для д╕тей ╕ батьк╕в, що переважали в зал╕, цей зах╕д – ще й прив╕д замислитися про стосунки, що склалися в с╕м’╖, а можливо, й переглянути ╖х. ╤ тут не лише матус╕, але й татус╕, та не т╕, хто «згоря╓» лише на робот╕, а т╕, для кого велика справа ╕ велика держава починаються з маленько╖ родини.
До реч╕, ця паралель проглядалася ╕ в тому, як було побудовано свято. ╤ знов-таки в╕д узагальнення – до приватного ╕ в╕д приватного – до узагальнення, яке вже «прим╕ряють» на себе конкретн╕ люди.
У рол╕ ж╕нки-матер╕ (щоправда, це дещо умовно, бо в реальному житт╕ вона так мат╕р’ю стати ╕ не встигла) виступила людина, котра уособлю╓ укра╖нське ж╕ноцтво. Те, хто ╓ найв╕дом╕шою укра╖нкою, зда╓ться, зрозум╕ло кожному, для цього варто лише написати слово «укра╖нка» з велико╖ л╕тери ╕ додати ╕м’я – Леся.
Вже 10 рок╕в посп╕ль у Криму в к╕нц╕ лютого (приблизно тод╕, коли народилася Леся) п╕д гаслом «Змагаймось за нове життя!» проводяться творч╕ конкурси з багатьох ном╕нац╕й, присвячен╕ поетес╕, що виливаються у велике свято, масштаби якого дедал╕ зростають. Щоправда, в╕рн╕ше було б сказати — зростали, оск╕льки цього року конкурси публ╕чного плану, так╕, як декламування, ╕нсценування тощо, не в╕дбулися, бо хто така Леся Укра╖нка для Рос╕╖, яка ╕ на власних митцях особливо не зациклю╓ться?
Тож театральна студ╕я «Св╕танок», пост╕йний лауреат Лесиних конкурс╕в, ма╓ в сво╓му репертуар╕ достатньо ╖╖ твор╕в, у тому числ╕ ╕ тих, що допоки в ╖хньому виконанн╕ н╕де не звучали.
Та перш н╕ж заговорили д╕ти, взяла слово кер╕вниця студ╕╖ Алла Петрова, яка прив╕тала присутн╕х ╕з Днем матер╕ та пояснила, чому саме, окр╕м теплих сл╕в на адресу матусь в╕д студ╕йц╕в, звучатимуть ╕ твори ╕з першо╖ поетично╖ зб╕рки Лес╕ Укра╖нки «На крилах п╕сень», ж╕нки, яку назвала укра╖нською Д╕вою Мар╕╓ю, ╕ яка сьогодн╕ «янголом вита╓ над сво╓ю Батьк╕вщиною». «Вона не допустить, щоб ми втратили свою землю!» — наголосила Алла Володимир╕вна.
Не допустить, бо Леся – бо╓ць. ╤ боролася вона не лише з╕ сво╓ю тяжкою хворобою, перш╕ симптоми яко╖ в╕дчула ще у дитинств╕, але ╕ за укра╖нську Укра╖ну. ╤ ╖╖ симпат╕╖ завжди були не на боц╕ завойовник╕в, гордих сво╓ю перемогою, а на боц╕ повержених, як╕ до останньо╖ можливост╕ чинили спротив. Бо для Лес╕ «завжди терновий в╕нець буде кращим за царський». Адже вона знала, а тепер зна╓мо ╕ ми, на який ╕з них б╕льше схожий наш барвистий укра╖нський в╕ночок.
Але ми – доросл╕, багато що чули, читали, ма╓мо власний досв╕д, тож для нас слова Лес╕ стосуються ╕ нашого сьогодення. А зв╕дки таке осмислене емоц╕йне ставлення до ╖╖ в╕рш╕в у тих, хто ще, власне, ╕ життя не бачив та й генетично не завжди пов’язаний з нашою укра╖нською ╕стор╕╓ю? Це в них – в╕д ╖хньо╖ театрально╖ «матер╕», яка не лише навчила виразному декламуванню ╕ жестам, але й допомогла ╖м в╕дчути бунтарську Лесину душу, що розкрива╓ться в кожному ╖╖ слов╕, як-от: «Так, я буду кр╕зь сльози см╕ятись, серед лиха сп╕вати п╕сн╕…», «Хто вам сказав, що я слабка, що я корюся дол╕?», «Буду с╕ять кв╕тки на мороз╕…». Недарма ж один ╕з улюблених Лесиних геро╖в – Прометей, а поширена алегор╕я – це блукання ╓вре╖в у пустел╕ в пошуках шляху до сво╓╖ Батьк╕вщини.
Те, що, вивчаючи ╕ проживаючи в душ╕ так╕ в╕рш╕, не можна залишатися осторонь в╕д ╖хнього впливу, ц╕лком зрозум╕ло. Сама Алла Володимир╕вна згаду╓, як колись молодь любила зустр╕ч╕ з поетами. При╖зд ╢. ╢втушенка, Б. Ахмадул╕но╖ чи то ╤. Драча ставав справжньою под╕╓ю. Молодь виховувалася на висок╕й поез╕╖ з ╖╖ св╕тлими ╕деалами ╕ проносила це св╕тло через все сво╓ життя. На в╕дм╕ну в╕д нин╕шн╕х меркантильних уподобань б╕льшост╕, т╕, хто пройшов через студ╕ю «Св╕танок», теж матимуть в душ╕ святий вогник справжнього мистецтва, святий вже тому, що ╕деали такого мистецтва ╓ нормами, закладеними в Б╕бл╕╖.
Другою частиною свята став перех╕д до нашого злободенного життя, що було показано у ф╕льм╕ «Мамо, де ти?», в╕дзнятому на основ╕ п’╓си Олени Савченко «Моя фортеця». Оператором став батько одного ╕з колишн╕х студ╕йц╕в Володимир Кравченко, режисером – Олександр Польченко, а взагал╕, як ╕ все ╕нше, цей ф╕льм ймов╕рно – продукт сп╕льно╖ прац╕ подружжя. В╕дзнятий три роки тому, ф╕льм вдалося змонтувати лише тепер, бо, тимчасово в╕дсторонений в╕д роботи у зв’язку з пол╕тичними под╕ями, Олександр одержав для цього достатньо часу.
За три роки геро╖ к╕ностр╕чки Тимур та Ал╕на Сукач╕, Арлен Юсупов, Зоя Мансурова та Катерина Кравченко пом╕тно подоросл╕шали, а решта його геро╖в уже навча╓ться в театральних ВНЗ Укра╖ни. Д╕ти розпов╕ли про т╕ враження, що справила на них колись зйомка, про труднощ╕, яких зазнали, та про висновки, яких д╕йшли п╕д час роботи над ф╕льмом. Ел╕на з╕зналася, що п╕сля зйомок к╕лька дн╕в не могла впоратися з╕ сльозами, а Арлен просто п╕д╕йшов до мами ╕ неспод╕вано для себе промовив: «Я тебе дуже-дуже люблю».
Сюжет ф╕льму такий: дво╓ д╕вчаток ╕ хлопчик п╕сля конфл╕кту з батьками п╕шли з дому, показуючи св╕й характер. Причини для сварок, на перший погляд, були д╕йсно сутт╓вими, особливо у Андр╕я (в╕н же Арлен), мати якого добряче пиячила ╕ з╕псувала одержану хлопцем у школ╕ грамоту. У геро╖н╕, яку грала Ел╕на, терпець ув╕рвався через те, що батько не пускав ╖╖ до театрального гуртка. А ще одн╕й д╕вчинц╕ батьки забороняли мати хатн╕х тваринок, через що вона теж грюкнула дверима.
За таких обставин школяр╕ познайомилися з Ромою (Тимур Сукач), який, не маючи батьк╕в, жив на закинут╕й новобудов╕. Щодо мами, тут у хлопчика лишилися т╕льки дек╕лька неч╕тких спогад╕в та пост╕йне марення ╖хньою зустр╕ччю. З ус╕х геро╖в ф╕льму лише в╕н знав справжню ц╕ну ц╕й найдорожч╕й у житт╕ кожно╖ дитини людин╕, знав, як ╖╖ може не вистачати, причому все навкруги знебарвлю╓ться ╕ втрача╓ св╕й ╕стинний смисл. Рома як справжн╕й маленький чолов╕к н╕кому не скаржився на сво╓ горе, лише ╕нод╕, не маючи сил вм╕стити в сво╖й душ╕ цей б╕ль, в╕н кликав: «Мамо!», ╕ та час в╕д часу пропливала перед його очима б╕лим ангелом. Тож хлопця обурювало ставлення до сво╖х батьк╕в маленьких однол╕тк╕в, яких не влаштовували методи батьк╕вського виховання або ж недостатня увага з ╖хнього боку. Якби ж то хоча б на мить самому Ром╕ опинитися на ╖хньому м╕сц╕!
Дал╕ хлопчик ста╓ св╕дком, як його товариш╕в почина╓ засмоктувати нове «красиве» життя. Не можу сказати, щоб ц╕ еп╕зоди у виконанн╕ домашн╕х д╕тей рок╕в дванадцяти виглядали надто переконливими, бо, за спогадами Арлена, вони нав╕ть не мали компетентних консультант╕в у таких д╕ях, та чим неприродн╕ше ╕ потворн╕ше виглядали сцени зовс╕м не дитячих розваг п╕дл╕тк╕в, тим б╕льше впевненост╕, що молод╕ не захочеться повторити цього у реальному житт╕.
П╕сля перегляду ф╕льму батько одного з╕ студ╕йц╕в, а нин╕ вже д╕дусь зауважу╓:
— Якщо чолов╕ки, потрапивши на дно сусп╕льного життя, ще п╕дн╕маються, то для ж╕нок це здеб╕льшого процес незворотн╕й. Д╕вчатка-п╕дл╕тки сво╓ю легковажн╕стю можуть назавжди перекреслити сво╓ майбутн╓. ╤ щоб цього не сталося, батьки мають пам’ятати: ╖хн╕ д╕ти – це не вони сам╕, це ╕нш╕ люди з╕ сво╖ми характерами та уподобаннями, ╕ не треба дивитися на них зверхньо, треба поважати ╖хн╕й виб╕р.
А у ф╕льм╕ все зак╕нчу╓ться добре. Збагачен╕ новим досв╕дом, п╕дл╕тки знову зустр╕чаються з╕ сво╖ми батьками. Зда╓ться, обидв╕ сторони конфл╕кту вже зробили сво╖ висновки. А щоб таких д╕тей ╕ дорослих стало ще б╕льше, хтось ╕з присутн╕х запропонував клопотатися перед М╕н╕стерством осв╕ти про демонстрац╕ю цього ф╕льму у к╕нотеатр╕ «Космос», де показують ф╕льми громадянського ╕ виховного характеру, переважно розрахован╕ на молодь. ╤ це тим б╕льше на час╕, адже сьогодн╕ в Криму к╕льк╕сть неповнол╕тн╕х мам набула катастроф╕чних цифр.
Щодо ф╕льму, то не можу не згадати про його вдалу прикрасу, якою стало музичне супроводження, що створю╓ настр╕й, а то ╕ перегуку╓ться з певними под╕ями на екран╕. Серед ╕нших прозвучала ╕ п╕сня про маму на слова ╕ музику нашого головного редактора В╕ктора Качули у виконанн╕ його дочки Юл╕. П╕сня по-справжньому хороша, щемка, пронизлива. Хоча поганих п╕сень про маму, зда╓ться, взагал╕ не бува╓, бо там, де браку╓ автору таланту, допомага╓ його душа або ж наша фантаз╕я.
Мат╕р’ю ╓ для нас також наша В╕тчизна – Укра╖на. ╤ як сьогодн╕ не зрозум╕ти почуття героя ф╕льму хлопчика Роми, перебуваючи з нею в розлуц╕?! Як не позаздрити тим д╕тям, котр╕ завжди можуть прихилитися до р╕дно╖ матер╕?
«З╕ святом, матусю!» — ц╕ мо╖ слова, в першу чергу, до не╖, найкращо╖ у св╕т╕…

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13288

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков