Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 06.06.2014
УСЕ, ЧИМ ЖИВЕ ДУША УКРА╥НСЬКА, ОХОПЛЮ╢ БАГАТОГРАННА ТВОРЧ╤СТЬ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА — ПОЕТА ╤ ХУДОЖНИКА

Мистецтво

Про Тараса Шевченка говорити легко, бо його поез╕╖ зна╓ кожен з дитинства, ╕ важко водночас, адже це з╕рка св╕тово╖ величини. Його ╕м’я називають першим в укра╖нськ╕й л╕тератур╕, як Пушк╕на — в рос╕йськ╕й, Шексп╕ра — в англ╕йськ╕й. ╤ саме письменникам було надано слово виступити першими на ╤V М╕жнародн╕й науково-практичн╕й конференц╕╖ «Тарас Шевченко ╕ сучасн╕сть», в╕дкриття яко╖ в╕дбулося в Кримському академ╕чному укра╖нському музичному театр╕.
— Талант Шевченка багатогранний. В╕н — поет, художник, гравер, публ╕цист, — сказав голова творчого об’╓днання рос╕йськомовних письменник╕в Криму В’ячеслав К╕леса. — ╤ не одна мама, народивши сина, подума╓: «А може, це майбутн╕й Шевченко?».
Поет Абляз╕з Вел╕╓в переклав кримськотатарською мовою десять поез╕й з «Кобзаря», як╕ вв╕йшли в двомовний укра╖нсько-кримськотатарський зб╕рник вибраних твор╕в Т. Шевченка. «Запов╕ту», наприклад, ще до Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни було зд╕йснено чотири переклади кримськотатарською мовою. Його вар╕ант — п’ятий. Нин╕ до перекладацько╖ Шевченк╕ани долучилися поети молодшого покол╕ння кримських татар, щоб учн╕ нац╕ональних шк╕л ╕ клас╕в могли вивчати його творч╕сть р╕дною мовою.
— Шевченко писав у «Щоденнику», що хоче в╕дв╕дати Крим, про який багато чув у дитинств╕ в╕д батька, про чумак╕в, що ╖здили на Сиваш по с╕ль, — говорить А. Вел╕╓в. — Однак доля розпорядилася ╕накше. Тож нехай живе ╕м’я Шевченка та його поез╕я на наш╕й земл╕ у в╕ках!
Кожен з укра╖нських поет╕в, за словами Михайла Вишняка, голови об’╓днання укра╖номовних письменник╕в Криму, сво╓ перо настрою╓ на Шевченкову л╕ру, п╕сню ╕ його думу про р╕дну кра╖ну. Це поет для епох, це горизонт: чим ближче до нього наближа╓шся, тим б╕льше в╕н в╕ддаля╓ться в╕д нас. Це глибина, яку прагнуть осягнути нов╕ покол╕ння школяр╕в, студент╕в, науковц╕в.
На конференц╕ю прибули представники з Польщ╕, Рос╕╖, Б╕лорус╕ та багатьох м╕ст Укра╖ни. Як пов╕домила член оргком╕тету, зав╕дувач кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету Н╕на Грозян, в╕д них над╕йшло 130 допов╕дей. ╥х заслуховування, обговорення та обм╕н думками в╕дбулися вже наступного дня на секц╕ях в ун╕верситет╕. А пленарне зас╕дання, розпочате в театр╕, продовжилося переглядом вистави «Назар Стодоля».
╥╖ режисер-постановник В╕ктор Гуменюк — доктор ф╕лолог╕чних наук, зав╕дувач кафедри теор╕╖ та ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського, заслужений д╕яч мистецтв Криму, розпов╕в, що театр неодноразово звертався в сво╖х постановках до творчост╕ Шевченка. В його репертуарну аф╕шу включалися вистави «Катерина», «Мати-наймичка», «Титар╕вна». У 1961 роц╕ режисер Степанов поставив «Назара Стодолю». ╤ тепер, б╕льш як через п╕встол╕ття, на сцен╕ знову роз╕гру╓ться ця козацька мелодрама, д╕я яко╖ в╕дбува╓ться в ХV╤╤ стол╕тт╕ в козацьк╕й слобод╕ поблизу Чигирина, в н╕ч на Р╕здво Христове. ╥╖ прем’╓ра в╕дбулася в березн╕, у дн╕ в╕дзначення 200-р╕ччя з дня народження Т. Шевченка.
Основу сюжету становить ╕стор╕я козака Назара, закоханого в красуню Галю, яку корисливий батько — Хома Кичатий готовий посватати за старого чигиринського полковника. Реал╕зувати цей задум йому взялася допомогти хитра ╕ ласа до грошей служниця Стеха. Однак на завад╕ ╖хн╕м хитрощам ста╓ в╕рний друг Назара — Гнат Карий. Монологи ╕ д╕алоги геро╖в перемежовуються п╕снями, народними мелод╕ями, р╕здвяними колядками. Широкий спектр прояв╕в душ╕ укра╖нського народу прозвучав у дуетах Гал╕ (Д╕ана Бурова) з╕ Стехою (заслужена артистка Криму Лариса Соколова) та Назаром (лауреат Прем╕╖ Криму Андр╕й Фом╕н), у п╕сн╕ Кобзаря (народний артист Укра╖ни Валер╕й Карпов).
Вистава рясн╕╓ влучними народними висловами ╕ присл╕в’ями: «Нагадали коз╕ про смерть»; «Казав пан, що кожух дасть, т╕льки слово його тепле»; «Женися не на карих очах, не на чорних бровах, а на хуторах ╕ млинах». А чудова музика Петра Н╕щинського, фольклорн╕ мелод╕╖ та укра╖нськ╕ народн╕ танц╕ (балетмейстер — заслужений д╕яч мистецтв Криму Серг╕й Биков) у по╓днанн╕ з яскравими нац╕ональними костюмами створили на фон╕ ориг╕нальних зимових декорац╕й з ефектом сн╕гопаду (художник Генр╕╓тта Петкевич) колоритне ╕ видовищне д╕йство. Гостр╕ та драматичн╕ пристраст╕, що вирували на сцен╕ протягом трьох д╕й, завершуються у ф╕нал╕ щасливою розв’язкою.
П╕сля спектаклю в рамках конференц╕╖ в╕дбулося зас╕дання «круглого столу» «П’╓са Тараса Шевченка «Назар Стодоля» в л╕тературному ╕ театральному контекст╕», в якому взяли участь науковц╕, студенти К╤ПУ, учасники постановочно╖ групи та артисти театру. В╕дстоюван╕ ними на сцен╕ права на кохання, в╕рн╕сть звитяжним традиц╕ям предк╕в, дружба, честь ╕ г╕дн╕сть отримали гарячий в╕дгук у серцях глядач╕в.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13412

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков