Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 06.06.2014
ЗРАДНИК З БУЛАВОЮ

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

У В╤КТОРА ЯНУКОВИЧА, ПРЕЗИДЕНТА У САМОВИГНАНН╤, У ДАВНИНУ БУЛИ ЗНАН╤ ВЧИТЕЛ╤ ╤З ЧИСЛА УКРА╥НСЬКИХ ГЕТЬМАН╤В. ЧИ В╤ДАВ ПРО НИХ «ПРОФФЕСОР», ЧИ Н╤ – ХТОЗНА. А Т╤ЛЬКИ ЙОГО ПРАВЛ╤ННЯ ТА ВЧИНКИ ДУЖЕ СКИДАЮТЬСЯ НА ГЕТЬМАНУВАННЯ ╤ВАНА БРЮХОВЕЦЬКОГО, ЯКИЙ ОБМАНУВ СВО╥Х ВИБОРЦ╤В ╤ ЗАРАДИ ШКУРНИХ ╤НТЕРЕС╤В ТА ВЛАСНОГО «БРЮХА» ПЕРЕТВОРИВ УКРА╥НУ В РУ╥НУ. ТА ТАК ╤ НЕ РОЗКАЯВСЯ...

Такого н╕хто не чекав в╕д кошового отамана В╕йська Запорозького ╤вана Брюховецького. В 1662 роц╕ (7170-му в╕д Сотвор╕ння Св╕ту) в╕н не просто лаяв Юр╕я Хмельниченка, а виступив супроти нього з в╕йськом. Козаки подейкували:
– Хоч один насм╕лився. Бо той Юрась скоро зовс╕м занапастить Русь-Укра╖ну. Куди не кинь оком – одна ру╖на.
А багатьом старшинам було невтямки: ще недавно Брюховецький, будучи джурою, за дорученням Богдана оп╕кувався навчанням Хмельниченка ╕ раптом така перем╕на… Та справжн╕ його нам╕ри стали зрозум╕л╕, коли в╕н у цьому поход╕ проти Богданового спадко╓мця з’╓днався з табором царського во╓води, князя Григор╕я Ромодановського. П╕сля т╕╓╖ зустр╕ч╕ Брюховецький став в╕дверто п╕дтримувати пол╕тику Москов╕╖. Т╕льки й чути було в╕д нього, що лише дружба з православними браттями дозволить вберегти вольност╕ та права. При цьому посилався на Переяславську угоду Богдана Хмельницького. Багатьом стало зрозум╕ло: Брюховецький м╕тить на гетьманство.
А щоб заручитися п╕дтримкою черн╕, в╕н почав на вс╕ заставки лаяти старшин, як╕, з його сл╕в, лише й дбають про те, щоб розбагат╕ти та с╕сти на шию простого люду. Вони й кровопивц╕, ╕ жадоби, ╕ глита╖. ╤ це була правда. За безвольного та недалекосяжного Юрася старшина та полковники, що хот╕ли, те й витворяли, по три шкури дерли з селян. Казали — на потреби в╕йська. А в самих виростали пишн╕ ма╓тки. Це дуже злило б╕дар╕в. ╤ напередодн╕ вибор╕в нового гетьмана вони сво╖ над╕╖ на краще життя пов’язували саме з ним. На «чорн╕й рад╕» в Н╕жин╕, що в╕дбулася 17-18 червня 1663 року, прост╕ козаки й посполит╕, яким нарешт╕ дозволено було голосувати, уже добряче нап╕дпитку, дружно загукали з передн╕х ряд╕в:
– ╤вана Брюховецького – в гетьмани!
– Якима Сомка – на ст╕л! – неслося з ╕ншого краю.
– Василь Золотаренко достойний булави! – гули та свист╕ли козаки позаду.
– Сомко та Золотаренко – ставленики багат╕╖в, а Брюховецький – наша над╕я й опора! ╤вана Мартиновича – на ст╕л! – чернь п╕дхопила Брюховецького й понесла до столу, що стояв посеред майдану.
Старшина розгублено туди-сюди водила очима. А посполит╕ й козаки все напирали, з погрозами вимагали вручити Брюховецькому булаву й ╕нш╕ клейноди. Старшин╕ н╕чого не зоставалося, як вдовольнити т╕ вимоги.
– Слава гетьману Брюховецькому! – ревнув натовп ╕ вгору полет╕ли козацьк╕ шапки.
Полтавський полковник Яким Сомко та н╕жинський полковник Василь Золотаренко, зрозум╕вши св╕й програш, тихцем хот╕ли покинути раду. Здавалося б, н╕чого страшного. На те й вибори, щоб переможцем став один ╕з багатьох. А ╖м ╕ надал╕ справно виконувати сво╖ полковнич╕ обов’язки. Тим б╕льше, обидва вони под╕ляли погляди новоспеченого гетьмана на т╕сн╕ зв’язки з Москов╕╓ю.
Може, так би ╕ сталося, та втрутився московський князь Великогаг╕н. У приватн╕й бес╕д╕ з Брюховецьким п╕сля бучного «обмивання» клейнод╕в в╕н напросився на розмову й, н╕би м╕ж ╕ншим, спитав улесливо:
– Гетьмане, а що ти вчиниш з╕ сво╖ми суперниками Сомком та Золотаренком? Та й з тими старшинами, що ганили тебе перед козаками та голосували супроти?
– Я ╖х в╕дстороню в╕д ус╕х посад! – Брюховецький стукнув кулаком по столу. – Нехай походять у чорному т╕л╕.
– Цього малувато, гетьмане, – все так же вкрадливо продовжував князь. – Вони ображен╕ на тебе, виждуть нагоду та устромлять н╕ж у спину. Ти цього хочеш?
– Та цур тоб╕! – вирячився гетьман. – Але ж вони знан╕ полковники. Та й родич╕ самого Хмеля – брати його дружин.
– То й що? Затям! В╕днин╕ вони — тво╖ запекл╕ вороги, – змовницьки шип╕в, мов вуж, князь. У нас у Москв╕ цар н╕кому б не вибачив такого ганьблення, до якого вони вдалися на рад╕.
– Це може збурити полки, — сп’яну н╕як не м╕г второпати Брюховецький.
– Та н╕хто й не пискне! Навпаки, вс╕ недруги в╕дчують твою силу та й попритискають хвости.
– Я б ╖х знищив, мов собак! – гетьман знову стукнув по столу. – Та для цього потр╕бна вагома причина.
– А ти що, не зна╓ш? ╤ Сомко, ╕ Золотаренко, ╕ ще дехто пов’язан╕ з правобережним гетьманом Павлом Тетерею. А значить, ╕ з польським королем, – брехав ╕ не кривився московський князь.
– Так ось чому вони так завзято проти мене виступали! – вигукнув гетьман. – Та я ╖х розчавлю, наче слимак╕в!
– Оце правильно! Оце по-нашому! Нема╓ ворог╕в – нема╓ клопот╕в. Тод╕ н╕хто не заважатиме тоб╕, гетьмане, в╕рою ╕ правдою служити нашому государев╕ Олекс╕ю Михайловичу, – Великогаг╕н щиро поплескав Брюховецького по плечу. – Т╕льки п╕д його правицею ти зможеш об’╓днати всю Укра╖ну. До реч╕, наш повелитель щедрий до в╕дданих людей. Можеш не сумн╕ватися, добряче в╕ддячить.
Гетьман р╕зко п╕днявся, розчинив двер╕ й гукнув:
– Гей, сердюки! Злов╕ть ус╕х незгодних, а найперше Сомка та Золотаренка! В кайдани ╖х!
– Та це ми миттю! – почув у в╕дпов╕дь. ╤, прислухаючись, як в╕ддаляються копита коней, знову вмостився за ст╕л ╕ прохрип╕в: – Там так╕ орли! З-п╕д земл╕ д╕стануть!
– А ми ╖х з тво╓╖ ясновельможно╖ ласки запроторимо до Сиб╕ру. Там у нас м╕сця для вс╕х непок╕рних ого-го ск╕льки, – вдоволено прор╕к князь, хлюпнув у чару гетьмана гор╕лку ╕ простягнув для цокання: – За це й вип’╓мо, гетьмане!
Брюховецький дивився посолов╕лими очима на князя, покрутив вуса з одного боку, пот╕м з ╕ншого, ╕ спитав:
– А як цар ставиться до прихильних людей, сво╖х однодумц╕в?
– Е, це ц╕ла наука, – радо повчав Великогаг╕н. – До сво╖х в╕н щедрий, н╕кого не зобижа╓. Комусь хл╕бну посаду, комусь ма╓ток або шмат земельки.
– А народ через це не буянить? – не в╕дставав Брюховецький.
– Нехай т╕льки спробу╓ ота худобина мекнути! Ми швидко змусимо замовчати непок╕рних. Я ж казав, у нас Сиб╕р несходимий.
– Таки мудрий Олекс╕й Михайлович, – погодився гетьман. – ╢ чому повчитися.
Через к╕лька дн╕в у Борзн╕ гетьманов╕ сердюки п╕сля нещадних катувань без сл╕дства й суду стратили Сомка та Золотаренка. А ╕нших супротивник╕в, як ╕ радив московський князь, передали москалям, п╕сля чого ╖хн╕ сл╕ди пропали. За що та про що така нагла смерть – толком н╕хто не зна╓ й дос╕. Але та розправа неабияк настрахала полковник╕в, ╕ вони беззастережно виконували вс╕ доручення гетьмана.
В╕н же зав╕в нов╕ порядки. Мало того, що роздавав ма╓тност╕, так ще й розпорядився охороняти будинки сво╖х старшин за кошт державно╖ скарбниц╕, тобто посполитих. Народ бунтував, хапався за вила та сокири, вимагав справедливост╕. Гетьман, не роздумуючи, кидав на них загони козак╕в, влаштовував самосуди. ╤ так намагався залякати людей. Давно зрозум╕в: людина, яка бо╖ться, не здатна на спротив чи оборону. Собаки нападають на тих, хто вт╕ка╓.
– Нав╕що так жорстоко? Адже це — наш народ, – якось на в╕йськов╕й рад╕ запитали полковники, пам’ятаючи, як ще недавно, перед обранням, Брюховецький захищав посполитих та ганив старшину.
– Бидло ма╓ знати сво╓ ст╕йло! – сердито в╕дказав гетьман.
А щоб показати свою в╕ддан╕сть царев╕, Брюховецький раз по раз в╕дправляв сво╖ в╕йська на Правобережжя, де гетьманував Павло Тетеря, який опирався на корол╕вськ╕ в╕йська. Розлютований польський король Ян Казимир восени 1663 року очолив пох╕д на Глух╕в. Б╕ля Б╕ло╖ Церкви до нього при╓днався Тетеря. Збиралися взяти ще й Ки╖в та Переяслав, та козаки разом з москалями завзято в╕дбивали ус╕ наскоки. Зрозум╕вши, що облога Глухова н╕ до чого не призведе, король в╕дступив. Проти Польщ╕ почало повставати Правобережжя.
Щоб якось виправдати св╕й невдалий пох╕д та невдоволення населення, король почав шукати винних. Тетеря в сво╖х доносах звинуватив ╤вана Богуна, який буц╕мто в╕в та╓мн╕ перемовини з Брюховецьким та московськими во╓водами. Хоч це брутальний наклеп. Богун ще за Богдана Хмельницького був противником союзу з Московщиною, так ╕ не присягнув царев╕, не п╕дписав Переяславськ╕ статт╕ Юр╕я Хмельниченка. Жодн╕ доводи на поляк╕в не д╕яли. Вони заарештували Богуна ╕ 27 лютого 1664 року розстр╕ляли п╕д Новгород-С╕верським. Так загинув один ╕з найсамов╕ддан╕ших борц╕в за в╕льну Укра╖ну.
Та й ц╕╓╖ жертви польськ╕й влад╕ було замало. Той-таки Тетеря, аби вислужитися перед королем, звинуватив у зрад╕ й ╤вана Виговського як ймов╕рного супротивника на булаву. Мовляв, ╕ в╕н прагне об’╓днання з Москов╕╓ю. Незважаючи на те, що Виговський був сенатором, полковник Себаст╕ан Маховський ув’язнив його, а в╕йськовий суд засудив до розстр╕лу – це сталося 19 березня 1664 року. Дружина Олена, д╕знавшись про страту чолов╕ка, померла в╕д серцевого нападу. Доля його доньки Мар’яни та сина Остапа залишилася нев╕домою.
Отак розправлялися з укра╖нськими патр╕отами ╕ в Польщ╕, ╕ в Московщин╕. Знищували мудрих та самов╕дданих. Окупанти в ус╕ часи д╕яли за принципом: кращих – убий.
А Тетеря вогнем ╕ мечем усмиряв непок╕рних укра╖нц╕в у Паволоч╕ та Коростишев╕. Сп╕льником його у розправ╕ над повстанцями був Стефан Чарнецький – давн╕й ворог Богдана Хмельницького. В╕н зруйнував Кан╕в ╕ Б╕лу Церкву, Бужин. В Суботов╕ познущався над родинним склепом Хмельницьких – розпорядився викинути зв╕дти останки гетьмана та його сина Тимоша.
Така жорсток╕сть з боку поляк╕в т╕льки сильн╕ше збурювала укра╖нц╕в. Це намагався використати Брюховецький ╕ разом з московськими в╕йськами нападав на польськ╕ залоги. Його запопадлив╕сть та старання високо поц╕нував московський самодержець. Наприк╕нц╕ л╕та його посли вручили гетьману запрошення в╕дв╕дати б╕локам’яну. Брюховецький заметушився, з╕брав старшин та полковник╕в.
– Це велика рад╕сть ╕ визначна под╕я для подальшо╖ дол╕ Укра╖ни, – не вгавав хвалитися в╕н. – Треба у вс╕й крас╕ та велич╕ показати принади та багатства нашого краю! Так що готуйтеся, братове! Розщедрюйтеся!
╤ в вересн╕ гетьман з п╕втисячною свитою прибув до Москви. З ним два генеральн╕ писар╕, обозний, два осавули, суддя, три полковники, 80 старшин, купц╕, священики, козаки. Стр╕чали Брюховецького пишно, як найдорожчого гостя та визначного державного д╕яча. Це був узагал╕ перший в╕зит укра╖нського гетьмана до Москви. Об╕ч вулиць аж до Кремля поштиво вишикувалися стр╕льц╕, шанобливо в╕тали кв╕тами урядовц╕ та м╕щани.
– Бачите, як ц╕нують тут нашого брата! – кидав через плече сво╖й старшин╕ Брюховецький, прив╕тно кланяючись московитам з в╕дкрито╖ золочено╖ карети.
А пот╕м його та козак╕в цар Олекс╕й Михайлович запросив до себе на ауд╕╓нц╕ю до тронно╖ зали, що вилискувала золотом, ср╕блом та безл╕ччю коштовностей. Брюховецький п╕дн╕с царю дари – зброю, дорогоц╕нну одежу. Висловив жаль, що не може зараз у ц╕й зал╕ показати арабських скакун╕в та пишн╕ ридвани — вони тут не вм╕стилися б. Та найб╕льшу ц╕кав╕сть цар проявив до во╓нних трофе╖в, як╕ козаки в╕д╕брали в поляк╕в. В свою чергу, цар на знак подяки за в╕рну службу надав гетьману титул московського боярина. Брюховецький не знав, як ╕ дякувати государю. Називав його сво╖м благодетелем, пресв╕тлим величеством, а себе — в╕рним царським холопом, найнижчим подножком ╕ просто ╤вашкою. Чимало старшин отримали титули дворян. ╤ за так╕ почест╕ ладн╕ були виконати будь-як╕ прохання та настанови царя.
Об╕ди, прийоми зм╕нювались – гетьман з╕ свитою ледь встигав на них. Вони н╕би з цепу з╕рвалися – пили та гуляли, знайомилися з московками ╕ геть забули про державн╕ справи. П╕д час одного ╕з заст╕ль Брюховецький познайомився з донькою князя Дмитра Долгорукого, д╕вчиною молодою, з виду привабливою. Гетьман б╕ля не╖ впадав, мов рядовий козак.
– А чому б тоб╕, гетьмане, не обзавестися с╕м’╓ю. То ж не просто д╕виця, а княз╕вна, – п╕джартовували царськ╕ чини, п╕дносячи кубки. – Такий шлюб ще дужче скр╕пив би стосунки м╕ж Укра╖ною та Москов╕╓ю. В╕ра в нас одна – православна, государ у нас один. ╤ держава ма╓ бути ╓дина. Богдан Хмельницький збирався з нами об’╓днатися, та не встиг – смерть завадила. Тепер на тебе, гетьмане, поклада╓ться ця велика м╕с╕я.
Брюховецький, сповнений неабияко╖ пихи, насолоджувався почестями та медами. ╤ таки одружився з княз╕вною. А 1 листопада в урочист╕й обстановц╕ п╕дписав новий догов╕р – Московський. Таку угоду можна було п╕дписати т╕льки в п’яному угар╕. За ним Укра╖на зр╕калася всього, потрапляла у повну залежн╕сть в╕д Москви. Податки направлялися до московсько╖ скарбниц╕. Московитам дозволялося виробляти та торгувати на теренах Укра╖ни гор╕лкою. Вибори гетьмана повинн╕ в╕дбуватися лише п╕д наглядом царських во╓вод. А гетьман п╕сля обрання мав предстати перед ясн╕ оч╕ государя. ╤ н╕яких з його боку зносин з сус╕дами, а лише з дозволу царя. Ки╖вську митропол╕ю мав пос╕сти московський ╓пископ. У к╕лька раз╕в зросла чисельн╕сть московських залог – до 11,6 тисяч╕ стр╕льц╕в, утримання яких лягало на плеч╕ укра╖нських селян та м╕щан. Тепер так╕ залоги розм╕щалися в Ки╓в╕, Черн╕гов╕, Н╕жин╕, Новгород╕, Полтав╕, Кременчуц╕, Гадяч╕, збиралися ╖х ввести в Кан╕в, Остер, Мотовил╕вку та Запор╕жжя. Щоправда, запорожц╕ вигнали з коша московського боярина Хитрова. А царське посольство, яке очолював Юр╕й Ложинський, утопили в Дн╕пр╕. Самого ж Брюховецького, якого п╕дтримали на виборах, оголосили зрадником.
Бо ж треба бути зовс╕м безграмотним та недолугим, щоб отак беззастережно, тихо та мирно п╕дпорядкувати власну державу на користь чужинцям. Брюховецький штовхнув Укра╖ну у ще сильн╕ший вир ру╖ни.
 Нав╕ть протоп╕п Максим Филимонович, донедавна палкий прихильник московсько╖ влади в Укра╖н╕, на та╓мн╕й рад╕ при гетьманов╕ висловив сво╓ обурення:
– Х╕ба б цар дозволив, аби у московит╕в в╕дняли ╖хн╕ права та вольност╕? Таких би в╕н скарав на смерть. А тут з власно╖ вол╕ ми потрапили в неволю.
╤ зовс╕м спантеличило Брюховецького п╕дписання Андрус╕вського перемир’я м╕ж Польщею та Москов╕╓ю 20 с╕чня 1667 року. За ним вони розд╕лили м╕ж собою Укра╖ну на дв╕ частини – царське Л╕вобережжя та корол╕вське Правобережжя. ╤ ╤вашко став непотр╕бний Москв╕. В╕н лише заважав, плутаючись п╕д ногами.
Брюховецький зрозум╕в, в яку халепу потрапив сам ╕ зав╕в Русь-Укра╖ну. Та, схоже, зап╕зно. Все ж на та╓мн╕й рад╕ в╕н заявив полковникам:
– Закликаю вс╕х очолити народне повстання проти московсько╖ присутност╕ в Укра╖н╕.
– Ми згодн╕! – дружно заявили полковники. – Хоч його сл╕д було починати ще позавчора.
Полковники наказали козакам виганяти московськ╕ залоги з м╕ст. Та зд╕йснити це було непросто. Не так сталося, як бажалося. Як не старався Брюховецький розтормошити козак╕в та посполитих – н╕чого не виходило. Люди не бажали воювати за того, хто ╖х зрадив, брехав, принижував та оббирав.
Царський уряд, посилаючись на Московську угоду, в╕дправив на приборкання сво╖х православних «брат╕в» в╕йська п╕д командуванням Ромодановського. Невдовз╕ т╕ захопили Котельву та Оп╕шню. Брюховецький покликав на п╕дмогу татарськ╕ загони. ╤ рушив на Сербине поле поб╕ля р╕дно╖ Диканьки, де народився й вир╕с. Невдовз╕ поблизу розташувався з╕ сво╖ми «серденятами» й правобережний гетьман Петро Дорошенко. В╕н в╕дправив десяток сотник╕в у ставку Брюховецького з вимогою передати гетьманськ╕ клейноди.
– Ще чого! Не в╕ддам! – розкип’ятився Брюховецький. – Мене народ обирав на гетьмана! А цих, — указав на сотник╕в, – в╕дправте до темниц╕ в Гадяч. Чули, що велю?
На цей раз козаки мовчки виконали наказ. Та коли наступного дня Дорошенко майже впритул наблизився до табору Брюховецького, вони накинулися на гетьмана. ╤ скоро в╕н, зв’язаний та потовчений, представ перед Дорошенком.
– Чом ти не в╕ддав клейноди? – спитав його правобережний гетьман, сидячи на кон╕.
Брюховецький мовчав ╕ т╕льки зиркав не ненависного гетьмана та скрип╕в зубами.
– Ти зрадив Укра╖ну. Тебе судитиме козацький суд! – сказав Дорошенко.
Серед козак╕в зчинився невимовний ╜валт. Вони проклинали Брюховецького як винуватця ус╕х сво╖х нещасть ╕ щосили вигукували:
– Московська п╕дстилка!
– Запроданець!
– Боярин вошивий!
– Смерть зрадников╕!
 Осл╕плен╕ помстою, вони кинулися на Брюховецького. А коли розступилися, зам╕сть нього лежало на земл╕ м╕ж возами закривавлене м╕сиво. Нав╕ть Дорошенко в╕двернувся – так вразило його те дике видовище. Та все ж в╕н розпорядився поховати ╤вашка з ус╕ма козацькими почестями у Гадяч╕ в Богоявленськ╕й церкв╕, збудован╕й на кошти Брюховецького. Це й було зд╕йснено 18 червня 1668 року.
А Петра Дорошенка на козацьк╕й рад╕ обрали гетьманом обох берег╕в Дн╕пра. Йому вдалося на деякий час в╕двоювати земл╕ в тих межах, що й за Богдана Хмельницького. Але утворити соборну самост╕йну державу ╕ йому не дали. Т╕ ж таки поляки, турки, татари та й власн╕ шукач╕ булави. Схоже, Русь-Укра╖на ╖м була потр╕бна лише для власного збагачення.

В╕ктор ВЕЛЕСИЧ
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13419

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков