Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 20.06.2014
НЕПРОСТИМ╤ ГР╤ХИ МНОГОГР╤ШНОГО...

Так багато ╕сторичних паралелей м╕ж тим, що було в Укра╖н╕ понад триста л╕т тому, ╕ тим, що д╕╓ться нин╕. Тод╕ були зрадники серед «ел╕ти» — ╕ зараз ╓. Тод╕ служили чужинцям за хабар╕ та вигоди — ╕ сьогодн╕ ще багато тих, хто прода╓ Укра╖ну оптом ╕ вроздр╕б та ладен ╖╖ розтерзати, роз╕рвати на шматки, а то й знищити. Це через них, тих, хто, укравши м╕льярди, вт╕к за кордон, гинуть сотн╕ укра╖нц╕в у визвольн╕й в╕йн╕ проти корупц╕╖, продажництва, сепаратизму. Хочеться закликати словами Тараса Шевченка: «Схамен╕ться, будьте люди, бо лихо вам буде!». Почитайте та пом╕ркуйте над долею гр╕шного Многогр╕шного. Та ще над тим, чим зак╕нчу╓ться зрада власного народу...

НЕПРОСТИМ╤ ГР╤ХИ МНОГОГР╤ШНОГО...

Темно╖ ноч╕ 13 березня 1672 (7180) року ма╓ток л╕вобережного гетьмана Дем’яна Многогр╕шного оточили т╕н╕. Вони нишком п╕д╕бралися до вх╕дних та запасних дверей так, що й собаки не гавкнули. Хтось зсередини ╖м в╕дчинив «чорний» вх╕д. Т╕н╕ шаснули вглиб ма╓тку. ╤ рвонули двер╕ опочивальн╕ гетьмана.
Дем’ян спросоння прожогом скочив з л╕жка – ╕ до шабл╕ та п╕столя на широкому кр╕сл╕. Одна висока кремезна т╕нь з оголеною шаблюкою ногою пнула гетьмана. В╕н упав на с╕дниц╕. Четверо ╕нших т╕ней навалилися на нього. В╕н намагався боронитися. Та ота кремезна т╕нь з розмаху вдарила його по голов╕, аж ╕скри посипалися, ╕ б╕ль пронизав плече. Його притисли до п╕длоги, заломили руки назад ╕ туго зв’язали мотузкою. ╤ т╕льки тепер хтось запалив св╕чку. Перед Дем’яном стояло п’ятеро московських стр╕льц╕в Батуринсько╖ залоги при повному озбро╓нн╕, в червоних камзолах.
– Як см╕╓те? Я – гетьман л╕вобережно╖ Укра╖ни Дем’ян Многогр╕шний. Що ви соб╕ дозволя╓те в мо╖й осел╕? – гетьман намагався послабити в╕рьовку на перев’язаних зап’ястях.
– Та будь ты хоть Папа Римский! Нам приказано – мы исполняем, – п╕дступив рудобородий стр╕лець, певно, старший, ╕ насм╕шкувато роздивлявся Многогр╕шного. – Разные птицы мне попадались, но гетман впервые. Закончилась твоя власть! Теперь мы здесь хозяева!
– Що ти верзеш, блазню?! – с╕пався Дем’ян. – Це — самоуправство, за яке доведеться суворо в╕дпов╕дати!
– Вы только поглядите, братцы! Он еще собирается нами командовать. К сведению, о твоём аресте есть совместное решение казацкой старшины и нашего воеводы, – см╕явся рудобородий.
– Хто ╖м в╕ддав такий наказ? – допитувався Многогр╕шний, хоч розум╕в, що без згоди царя на таке н╕хто б не насм╕лився.
– Этот вопрос не к нам, – бородань ткнув пальцем у стелю.
– Пуст╕ть, нелюди! Вам же краще буде! ╤накше я народ п╕дн╕му, з запорожцями та татарами п╕ду на Москву ╕ спалю ╖╖ дотла, – гетьман люто блискав темними очима на непроханих гостей.
– В Москве ты обязательно будешь. Но без запорожцев, – насм╕хався стр╕лець. – Ты лучше подумай, как свою шкуру спасти! Предатель! Нашего царя предал! Взяли его, братцы!
Четверо стр╕льц╕в силком повели гетьмана до виходу. А рудобородий позаглядав та порився в шафах, тумбочках, надибав на як╕сь прикраси й хутко вкинув у кишеню. Пот╕м р╕зко розвернувся й плюнув на те м╕сце, де в’язали гетьмана.
Многогр╕шного заштовхали в карету, об╕ч нього та навпроти вмостилися стр╕льц╕. ╤ четв╕рка коней спочатку повезла його в Конотоп, дал╕ — до Путивля ╕ в Москву, як ╕ об╕цяв стр╕лець. Всю дорогу в╕н перебирав у пам’ят╕ сво╓ чотирир╕чне гетьманування. За що його отак? Де в╕н помилився? Адже старався н╕би все робити для Укра╖ни, ╕ царев╕ служив справно. Так в╕н думав. А насправд╕? Чому проти нього виступила старшина та полковники? Трясучись в карет╕, в╕н прагнув дошукатися справжн╕х причин свого арешту на р╕дн╕й земл╕…
…Мабуть, тому що в╕н, чигиринський полковник, палко виступав проти Андрус╕вського миру 1667 року. Вважав його початком зради Рус╕-Укра╖ни з боку царського уряду. А х╕ба н╕? Той догов╕р розд╕лив Укра╖ну на сх╕дну й зах╕дну. Сх╕дн╕ земл╕ в╕д╕йшли Москов╕╖, а зах╕дн╕ – Польщ╕. Т╕льки через це в╕н у 1668 роц╕ п╕дтримав ╤вана Брюховецького, який, хоч ╕ був тривалий час п╕дн╕жкою царя, та все ж насм╕лився повстати проти нього. Щоправда, зап╕зно. За ним народ не п╕шов. А сам ╤вашка поплатився головою. ╤ тод╕ Дем’ян подався на службу до правобережного гетьмана Петра Дорошенка. Була над╕я, що тому вдасться п╕д сво╓ю булавою об’╓днати всю Укра╖ну. Служив у нього генеральним осавулом.
Одначе Москва не вдовольнилася Андрус╕вським договором ╕ почала тиснути на правобережну Укра╖ну. А л╕вобережна старшина, аби послабити позиц╕╖ Петра Дорошенка, запропонувала Многогр╕шному посаду наказного гетьмана на Л╕вобережж╕. Дем’ян погодився. Бо то велика р╕зниця – бути осавулом, хоч ╕ генеральним, чи гетьманом, повелителем. Проте поставив перед царськими представниками умову:
– Щоб на Укра╖ну не ступала жодна московська нога.
В╕н спод╕вався в╕дстояти на Л╕вобережж╕ широку автоном╕ю, а згодом домовитися з Дорошенком про об’╓днання обох частин Укра╖ни.
Московськ╕ посли погоджувалися, а сам╕ думали зовс╕м ╕нше. Царату за будь-яку ц╕ну треба було закр╕питися в Укра╖н╕. ╤ щоб це не викликало великого спротиву серед населення. Кандидатура Многогр╕шного у цьому в╕дношенн╕ влаштовувала. На його горб╕, як мовиться, вони збиралися в’╖хати в рай.
Та Дем’ян — калач тертий. В╕н розум╕в, що наказний гетьман – це ще не правитель. Цей титул козацька старшина надала йому в Новгород╕-С╕верському. Тож не випадково козаки дражнили його «с╕верським гетьманом». ╤ Петро Дорошенко та козацький старшина Михайло Ханенко дошкуляли йому отим пр╕звиськом. Йому потр╕бн╕ гетьманськ╕ клейноди. Московськ╕ переговорники на чол╕ з князем Григор╕╓м Ромодановським ухилялися в╕д прямо╖ в╕дпов╕д╕. Та його п╕дтримав черн╕г╕вський арх╕╓пископ Лазар Баранович, який користувався авторитетом при царському двор╕ за свою москвоф╕льську позиц╕ю. ╤ таки в березн╕ 1669 року в тому ж Глухов╕ невелика к╕льк╕сть полковник╕в та полкових старшин, так звана генеральна рада л╕вобережних полк╕в, п╕дтвердила його гетьманськ╕ повноваження. ╤, звичайно, п╕д наглядом представник╕в московського уряду – Ромодановського, Матв╓╓ва, Богданова. Щоправда, за звича╓м, в╕н ще покомизився – дв╕ч╕ награно в╕дмовлявся в╕д булави, а пот╕м погодився. ╤ за високим частоколом, що оточила охорона, пролунало трич╕ довгождане:
– Слава гетьманов╕ Дем’яну Гнатовичу Многогр╕шному!
А пот╕м були довг╕ й виснажлив╕ перемовини першого селянського гетьмана з досв╕дченим царським дипломатом Ромодановським.
– Пора уже подумать о присоединении Украины к Московии, – наполягав князь. – Поверь, это будет очень выгодно Украине. При помощи нашего войска тебе, гетман, легче будет отстаивать границы от происков Польши, Порты, Крыма.
– Т╕льки широка автоном╕я Укра╖ни у склад╕ Московсько╖ держави! На це ще можна погодитися, – стояв на сво╓му Многогр╕шний. – А на входження – н╕!
– Почему? Скажи, что мешает. И мы устраним все препятствия, – хитрував Ромодановський.
– Та тут ╕ пояснювати н╕чого. Все видно, як на долон╕, – Многогр╕шний став заломлювати пальц╕. – Московськ╕ во╓води в залогах уже зараз зневажають козак╕в та посполитих, л╕зуть у поточн╕ справи, обмежують права та вольност╕ козак╕в, прихоплюють майно та земл╕…
– Да это дело поправимое. Решается одним росчерком пера, – об╕цяв князь.
– А я сумн╕ваюся. Хоча б тому, що царський уряд пропону╓ ввести на теренах Укра╖ни власну податкову мережу, – жал╕вся гетьман. – А це означа╓, що наша скарбниця зостанеться пустою, мов бубон. ╤ ми будемо змушен╕ стояти перед царем з простягнутою рукою. Про яку незалежн╕сть чи, нав╕ть, автоном╕ю можна буде тод╕ говорити?
– Какой же ты упрямый! – досадував князь. – Но чем-то надо жертвовать ради общего блага.
Довго судили-рядили. А пот╕м Многогр╕шний таки п╕дписав Глух╕вськ╕ статт╕. Серед них ╕ так╕: ре╓стровим козакам забороня╓ться обирати гетьмана без дозволу царя, а також самост╕йно вести зовн╕шн╕ зносини з ╕ншими державами. До цього п╕д гетьманською булавою ходило 60 тисяч ре╓стрових козак╕в, тепер – 30 тисяч. Гетьману дозволялося мати б╕ля себе лише тисячу найманих вояк╕в. Селяни позбавлялися права записуватися до козацтва. А московським во╓водам в управл╕ння передавались м╕ста – Ки╖в, Черн╕г╕в, Переяслав, Н╕жин. На що розраховував Многогр╕шний, коли отак гр╕шив перед Укра╖ною, п╕дписуючи Глух╕вськ╕ статт╕? Не в╕риться, буц╕мто в╕н жадав бути ставлеником Москов╕╖.
Правобережний гетьман Петро Дорошенко у сво╓му посланн╕ пропонував Многогр╕шному плюнути на т╕ статт╕ ╕ разом виступити проти Москви. Та Дем’ян закусив вудила. Йому хот╕лося гетьманувати. ╤ в╕н в╕дкинув пропозиц╕╖ свого колишнього бойового побратима. Спод╕вався на мил╕сть та доброту московського володаря. У с╕чн╕ 1669 року в╕дрядив до Москви велике посольство. ╤, прохаючи царя взяти Л╕вобережну Укра╖ну п╕д царську руку, посольство почало вимагати в╕д самодержця п╕дтвердити Богданов╕ статт╕, схвален╕ Переяславською радою у 1654 роц╕.
Розмр╕ялися! Адже це означало, що цар повинен вивести сво╖ залоги з укра╖нських м╕ст. ╤ не збирати подат╕ з укра╖нц╕в. Словом, повернулося велике посольство н╕ з чим. Козаки та старшина почали бунтувати проти Многогр╕шного. Дорошенко все ж не полишав над╕й на сп╕льну боротьбу проти Москви. Та Дем’ян думав ╕накше. В╕н направив в╕йська проти Дорошенка, таким чином показуючи царев╕ свою в╕ддан╕сть. ╤ мав нам╕р з’╓днати обидва береги Дн╕пра п╕д московським ск╕петром. До середини л╕та 1669 року вся Л╕вобережна Укра╖на опинилася п╕д владою Многогр╕шного. Знову вона втратила шанс вирватися з-п╕д московського впливу.
╤ тут Многогр╕шний розперезався. На посади призначав лише сво╖х людей, закривав оч╕ на ╖хн╓ здирництво та бездумну трату кошт╕в ╕з козацько╖ скарбниц╕. У тих старшин, як╕ висловлювали сво╓ невдоволення, в╕дбирав ма╓тки та земл╕. Гетьманував, як хот╕лося, а не по сов╕ст╕ та по закону. Та при цьому не скупився на в╕двертост╕ щодо пол╕тики царату. Нав╕ть у розмовах з посланцями государя. Якось в╕н заявив представников╕ московського уряду Тан╓╓ву:
– Треба ч╕тко розмежувати кордони м╕ж Укра╖ною та Польщею. А м╕сто Гомель ма╓ бути укра╖нським.
Зрозум╕ло, так╕ заяви ╕шли всупереч Андрус╕вськ╕й угод╕ про розпод╕л Рус╕-Укра╖ни м╕ж Польщею та Москов╕╓ю. ╤ цар залишив ╖х без уваги. Та коли Многогр╕шний таки взяв п╕д св╕й захист Гомель, цар не на жарт занепоко╖вся. А п╕сля того, як Дем’ян разом з Дорошенком напав на в╕йсько польського полковника п╕д Ки╓вом, цар дуже розгн╕вався ╕ запропонував обрати гетьманом ки╖вського полковника Солонину. Таке самоуправство та непослух укра╖нського гетьмана, якого в Москв╕ вважали сво╖м васалом, вивело самодержця ╕з себе…
…╤ от в╕н у Москв╕, змучений та принижений. П╕сля багатоденних тортур Многогр╕шний постав перед московським судом. Йому пред’явили безл╕ч звинувачень. В основному з╕ скарг полковник╕в та старшин. Суд вин╕с вирок – скарати, в╕друбавши голову. Так завжди владоможц╕ чинять з тими, кого використали, як хот╕ли, а пот╕м вони стали непотр╕бн╕. Таких приклад╕в у стосунках м╕ж Укра╖ною та Рос╕╓ю ст╕льки, що не п╕ддаються л╕чб╕.
Ось ╕ плаха. Кат у червоному плащ╕ та з гострою сокирою в руках застиг у чеканн╕, допоки суддя дочита╓ вирок. Така мить настала. Присутн╕ завмерли. Кат уже збирався натягнути на голову Многогр╕шному б╕лий м╕шок, коли б╕ля ешафота пролунало:
– Прекратить казнь! – на дерев’яне узвишшя вибрався молодий урядовець ╕ продовжив: – Наш государь Алексей Михайлович очень милосердный! Он милует гетьмана Многогришного, дарит ему жизнь.
Гурт м╕щан полегшено з╕тхнув.
– Смертная казнь ему заменена на довечную каторгу в Сибири! – ч╕тко виголошував урядовець. – Вместе с ним может отправиться и вся его семья!
Майно гетьмана було конф╕сковано ╕ н╕бито використано на добудову православних храм╕в. А насправд╕, це лише Богу в╕домо. На дорогу до Сиб╕ру йому з царсько╖ ласки видали 15 карбованц╕в. Це щось на кшталт тридцяти ср╕бляник╕в, як╕ колись отримав ╤уда за зраду ╤суса Христа.
Разом з Многогр╕шним були вислан╕ до Тобольська ╕ його сп╕льники, в ╖хньому числ╕ в╕йськовий осавул Грибович та полковник Гвинт╕вка. Щоправда, зв╕дти колишнього гетьмана в╕дправили до Селенг╕нська. ╤ нав╕ть там в╕н продовжував служити царю – усмиряв повсталих бурят╕в. За це його та син╕в пожалували в «сини боярськ╕».
В к╕нц╕ свого земного шляху Дем’ян Гнат╕в син Многогр╕шний у 1701 роц╕ постригся в ченц╕, а через два роки переставився.

В╕ктор ВЕЛЕСИЧ
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13481

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков