Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2014 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 25.07.2014
УКРА╥НСЬКО-РОС╤ЙСЬК╤ СТОСУНКИ У ТВОРЧОСТ╤ СТЕПАНА ВАСИЛЬЧЕНКА

В сво╖й хат╕ – своя й правда!

Тема укра╖нсько-рос╕йських стосунк╕в не може не хвилювати наше сусп╕льство на новому етап╕ його розвитку, коли Укра╖на утвердила себе на початку 90-х рок╕в минулого стол╕ття як незалежна ╓вропейська держава. Осмислення ╕сторичного шляху Укра╖ни у ╖╖ непростих стосунках з Рос╕╓ю в╕дбивалося ╕ в╕дбива╓ться перш за все у пол╕тичн╕й л╕тератур╕, у програмних документах укра╖нських парт╕й, у публ╕цистичн╕й л╕тератур╕ тощо.
Укра╖нську л╕тературу також здавна хвилювали проблеми стосунк╕в з сус╕дн╕ми народами. Зокрема, одним з перших у символ╕чн╕й форм╕ казки в╕дтворив стосунки з рос╕йським народом Степан Васильченко, в╕домий укра╖нський письменник. Написана ним ще у 1918 роц╕ минулого стол╕ття дума–казка «Ось та Ась» не втрача╓ сво╓╖ актуальност╕ ╕ сьогодн╕, у складний час становлення Укра╖нсько╖ держави в умовах нового розвитку ╓вропейсько╖ д╕йсност╕.
Цей тв╕р проясню╓ хоча ╕ в символ╕чн╕й форм╕ окрем╕ сторони ставлення сус╕дньо╖ п╕вн╕чно╖ держави до нашо╖ кра╖ни, до укра╖нц╕в.

Вадим Ол╕ф╕ренко, письменник

Pепл╕ка «Шовинизм в хрестоматии» була опубл╕кована в газет╕ «Киевские ведомости» у 2000 роц╕. Ще не знали тод╕ н╕ першого, н╕ другого Майдан╕в, н╕ брутально╖ окупац╕╖ Криму, н╕ нав’язаного Укра╖н╕ кривавого братовбивчого конфл╕кту на сход╕ кра╖ни, н╕ збитого над Донеччиною «Бо╖нга»... Хто прин╕с це лихо в наш укра╖нський д╕м? ╤ що «Киевские ведомости» написали б сьогодн╕ про й дотепер, на жаль, актуальну думу-казку Степана Васильченка?

ШОВИНИЗМ В ХРЕСТОМАТИИ

В гостях у знакомой семьи на столе школьника я увидел книгу «Живиця», Хрестомат╕я укра╖нсько╖ л╕тератури ХХ стол╕ття, книга 1» (Ки╖в, «Тв╕м ╕нтер», 1998). Меня заинтересовало, как учат украинской литературе в школах независимой Украины, и я стал листать книгу. Первое впечатление было, безусловно, благоприятным: хороший подбор авторов (в двух томах — 56), подавляющее большинство из которых было под запретом в советское время, позволяет представить поиски, борьбу идей, духовные богатства и трагическую судьбу литературы этого периода.
И вдруг я натолкнулся на думу-сказку Степана Васильченко «Ось та Ась», о которой, как сказано в предисловии, «из-за её идейной направленности не говорилось в советских литературно-критических статьях о писателе». Герои сказки — «козак щирий на ймення Ось» и москаль Ась, непрошено поселившийся в хате у Ося («Я тебя, хохла, учить уму-разуму должен»), а затем выгнавший его самого «ходить по свету сто и семь лет — босому по дороге, голому на морозе, на Божий свет не смотреть, с добрыми людьми речами не говорить». Москаль Ась — олицетворение хитрости и коварства, он «козака Ося за попихача, за наймита ма╓», обращается к нему «лукавими московськими словами». Он хочет похоронить Ося живьём, но тот в конце концов осознаёт преступность москальских замыслов. Кончается сказка оптимистически:
«Як те╓ мал╕ д╕ти зачували, вс╕ гуртом до нього поб╕гали:
— Биймо, тату, москаля з хати!
Вс╕ гуртом гукали.
Тод╕ як не вхоплять — одне за рогач, друге за лопату:
— Геть, москалю, з нашо╖ хати!»
По прочтении этого, скажем, неординарного текста не будем высказывать претензий к автору. Вспомним, что сказка написана в 1919 году в условиях гражданской войны и носит на себе отпечаток эмоционального шока, испытанного автором в связи с опасностью для украинской независимости, опасностью большевизма, приносимого на штыках «москалей».
Но как расценить публикацию этого текста в 1998 году в хрестоматии для школьников, причём рекомендованной Министерством образования Украины? Я могу найти для этого единственную характеристику: шовинистическая провокация. Что может вынести из текста сегодняшний школьник? Очевидно, главную мысль: москаль — враг, москаль подл и коварен, москаля нужно гнать с Украины. А кто у нас сегодня москали, он легко догадается: русские и русскоязычные. Или составители поручатся, что всем учащимся, которым попадёт в руки хрестоматия, всё будет разъяснено в духе мира и взаимоуважения между людьми разных национальностей, живущими в Украине?
Добавим, что из довольно богатого и разнообразного творческого наследия Васильченко составитель выбрал эту единственную сказку. Это как если бы в хрестоматию по русской литературе Достоевский вошёл подборкой из нескольких антисемитских абзацев.
В завершение назову редактора хрестоматии, он же один из составителей, он же автор вступительного текста о Васильченко — М. М. Конончук. К сожалению, не могу назвать деятелей Минпроса, рекомендовавших её для школьников.

Михаил БЕЛЕЦКИЙ
(«Киевские ведомости», 30 сентября 2000 г.)

У м╕ст╕ Дзержинськ Донецько╖ област╕ встановлено мемор╕альну дошку на м╕сц╕, де д╕яла школа, в як╕й працював Степан Васильченко в 1905–1906 роках

Степан ВАСИЛЬЧЕНКО
ОСЬ та АСЬ
ДУМА-КАЗКА

Жив на св╕т╕ козак щирий, на ймення Ось, усякого в╕н у свою хату та господу приймав, усякому в╕ри, як мала дитина, д╕ймав, боязн╕ Божо╖ пильно пам’ятав.
Усякому козак Ось в╕ри дойма╓, а того, що вже видимо лихо у хату до його суне, не бачить ╕ не зна╓.
Шусть — якось до козака Ося москаль:
— Кто здеся хозяин?
— Ось.
— Пришел к тебе на постой я, москаль Ась, й принес тебе такой приказ: быть тебе у меня в послушании и во всем мне верить!..
— А чого ж воно так, щоб мен╕ в сво╖й хат╕ меншувати, а тоб╕, приблуд╕, старшувати?
— Потому, милый, что ты хохол Ось, а я москаль Ась — ну й вышел такой приказ. Понял? Я тебя, хохла, учить уму-разуму должен!
— Чи ж буде це╓ по свят╕й правд╕?
— Все будет по чистой правде — верь моей службе царской и совести московской!
╤ каже козак Ось:
— Не мале ╓ це д╕ло у послугу себе тоб╕ оддавати, годилось би нам, москалю, щоб ненароком слова не зламати, присягу приймати.
— Это дело не тяжелое, могу!
╤ козак Ось ╕з москалем Асем святу ╕кону зд╕ймали, на ст╕л покладали, ц╕лували, один одного не кривдити, н╕ гн╕вити, як р╕дн╕ брати жити клялись, присягались...
Живе москаль Ась, як сир у масл╕ ката╓ться, в Осевому добр╕ купа╓ться; хата у козака гарна, б╕ла, а ж╕нка молодая, мила. ╤ дума╓ москаль Ась: «Хорошо в этой хате хозяином быть, припеваючи жить да поживать. Надо бы это дело обмозговать!..»
Тод╕ москаль святу присягу добре пам’ята╓, козака Ося ╕з-за столу до порога об╕дати посила╓, за попихача, за наймита ма╓ та про те, як би його зовс╕м здихатись, щоб ╕ перед очима не стовбичив, дума╓-гада╓.
╤ каже козаку Осю москаль Ась:
— Вышел вот какой приказ: ходить тебе по свету сто и семь лет — босому по дороге, голому на морозе, на Божий свет глазами не смотреть, с добрыми людьми речами не говорить, а уму-разуму научиться! Вот такая тебе, милый, задача заковыристая!
— Як же я у св╕т╕ маю розуму набиратися, коли св╕т мен╕ буде зав’язано; св╕т зав’язано ще й говорити до людей заказано?
— О, с этим мне разбираться нет времени. У нас по-московски все делается быстро: раз-раз и вышел такой приказ! Хорош ли, дурен ли — опосля разберут, а ты хоть лопни — исполняй! Потому — присяга дело святое.
Тод╕ козак Ось присягу пам’ята╓, голий ╕ босий ╕з сво╓╖ хати в дорогу руша╓. ╤ п╕шов козак Ось босий ╕ голий...
Босий по дороз╕, голий на мороз╕...
Оч╕ йому хустиночкою крамною зав’язан╕, по дороз╕ спотика╓ться.
Говорити йому до людей заказано — дороги не спита╓ться.
Сто ╕ с╕м рок╕в по св╕ту блука╓ — з прямо╖ стежки збива╓ться.
Св╕т йому заморочився, до сво╓╖ хати дороги не зна╓, серед битого шляху спиня╓ться: об кам╕ння ноги побив, руки об терни поколов, сво╓ лице сонцем попалив, пилом запилив, — др╕бними сл╕зьми умива╓ться.
Зустр╕ли його люди — дивуються. Один каже: сл╕пий!.. Другий каже: дурний!.. Трет╕й каже: дол╕ йому нема╓!.. ╤ стали козака Ося люди питати:
— Чи ти сл╕пий, чи ти дурний, а чи дол╕ тоб╕ нема╓?
А козак Ось святу присягу пам’ята╓, словами до них не промовля╓, а ╕з-за пазухи од серця, од серця-реберця калинову дудку вийма╓, у дудочку гра╓, як тими ж словами до людей вимовля╓.
Слухали люди, дослухались...
Догадалися: ╕ не сл╕пий в╕н, ╕ не дурний в╕н, ╕ доля щасна десь за морем дба╓ про нього. Св╕т зав’язано ╕ говорити заказано...
— Будемо йому, нетяз╕, св╕т розв’язувати, до його хати стежку йому показувати!
╤ оч╕ добр╕ люди Осев╕ розв’язували, ╕ стежку йому до його хати показували.
Бачить москаль Ась — не так, як в╕н гадав, вчинилося, почав знову мудрувати.
╤ козака Ося у хату в╕н укл╕нно заклика╓, садовить за ст╕л, ласощами його шану╓, медом-вином, гор╕лкою часту╓, р╕дним братом узива╓. ╤ почав москаль Ась г╕ркими сльозами плакати, став жалувати козака Ося лукавими московськими словами:
— Братец мой родненький, братец мой кровненький! Какой же ты хилый, да какой же ты страдный! Вижу я, не жилец ты на белом свете! Не сегодня-завтра помирать будешь!
Козаков╕ Осю хм╕ль голову розбира╓, за рученьку в╕н бере москаля Ася, стиха весело його розважа╓:
— Не журися тим, брате м╕й Асю, серця свого не в’яли, головки не суши: аби м╕ж нами, братику, правда була, а сили у мене ще за чорного вола!
А москаль ╕ слухати не хоче, плаче, побива╓ться:
— Помрешь, родной! Помрешь, страдный! От тебя уж, братец, сырой могилой пахнет!
Та й чарку йому за чаркою!
╤ упився козак Ось ╕к лихому д╕дьков╕, тяжко упився, не на час, не на годину, а на довг╕ роки спати повалився.
Того часу москаль Ась не га╓, про те, що козак Ось помер, скр╕зь людей опов╕ща╓.
╤ на подзв╕ння за його душу до ус╕х церков од╕слав.
╤ тесляр╕в, щоб йому домовину будували, понаймав...
Руки на грудях хрестом Осев╕ складав, св╕чку сукав...
А як пробудився козак Ось, то вже у руках його св╕чка горить. Козак Ось ╕ очам не в╕рить — озира╓ться.
Побачив москаль, що в╕н дивиться, та до нього:
— Вот это уж мне не нравится, когда умрет человек, а потом еще и глаза таращит!
Аж кинувся козак Ось на лавц╕, злякався:
— Це мен╕ добра робота! То це вже виходить, що я мертвий?
Опов╕да╓ йому сердито москаль Ась:
— Разве ты сам не видишь, глупый хохол? Свечка горит в руках? — горит. Гроб на тебя мастера делают? — делают. В колокола по твоей душе хохлацкой звонят? — звонят. Значит — помер. А помер, то и разговаривать неча, и лежи спокойно, чин чином, как мертвому полагается, пока тебя в землю закопают!
Мороз поза шкурою у козака Ося подира╓.
— Чого ж я мертвий, коли я все бачу ╕ все знаю. Щось тут не гаразд ти робиш, москалю! Треба хоч людей розпитати.
Москаль Ась б’╓ться об поли руками.
— Ах ты, Боже мой, какой эти хохлы глупый народ, тебе и после смерти скандал затевает!.. Да знаешь ли ты, голова, что тебе люди за то, что ты свято своего дела мертвецкого не разумеешь, осиновый кол в голову забьют. Эй, братец, не срамись хоть на последней дороге! Тебя я обманывать не стану, — верно говорю, помер!
— Ой, ой, москалю, в╕ри вже я тоб╕ не д╕ймаю, зараз уставати буду!
А москаль йому нишком на вухо каже:
— А святую присягу помнишь?
Тод╕ козак Ось святую присягу, що москаля слухатись мусить, пригадав, г╕рко плакав, ридав, волосся на соб╕ рвав, про те, чи присягу святую ламати, а чи живим помирати, думав-гадав...
А у с╕нях тесляр╕ домовину йому тешуть...
А п╕д в╕кнами його мал╕ д╕ти у козлика грають, на одн╕й ноз╕ стрибають, до дзвон╕в присп╕вують, по-московському примовляють:
— Хохла черти забрали! Хохла черти забрали!
Тод╕ козак Ось важенько з╕тха╓, затиха╓ ╕ так сам соб╕ гада╓: «Коли тепер буду я вставати, будуть д╕ти мен╕ за марюку мене приймати, з р╕дно╖ хати т╕кати».
А москаль тим часом швиденько знову склада╓ йому руки, склеплю╓ оч╕, хрестить його та примовля╓:
— Бог с тобой! Бог с тобой! Успокойся, лежи смирно до страшного суда Божия, до последней трубы ангельской!
╤ дал╕ дума╓ козак Ось, гада╓: та х╕ба б же москаль зовс╕м не ма╓ сов╕ст╕, щоб живого мене в домовину ховав? Як так, то й так — буду помирати, буду у св╕т╕ менше горя знати.
Тод╕ козак Ось важко з╕тха╓, оч╕ склепля╓, руки зчепля╓, не дихне, бровою не ворухне, лежить мрець мерцем.
Збиралися до хати люди, щоб козака Ося ховати. А москаль Ась до Ося припада╓, тужить, по-московському причиту╓:
— И какой же, братец, умный был!.. И каким веселым слыл!.. И какой всякия песни играть был мастер!..
А люди стиха гомонять: так, так, правду москаль каже.
Слуха╓ козак Ось, ╕ жаль його великий дойма╓.
Коли чу╓ козак Ось: надвор╕ гримить ╕ л╕с лама╓, хату хита╓, козакова щасна доля ╕з-за моря прил╕та╓. Улет╕ла Осева доля до хати, стала плакати-ридати, Осев╕ великого жалю завдавати: та х╕ба ж для того я ╕з-за моря до тебе, козаче, посп╕шала, щоб на лавц╕ тебе заставала? Та чи для того ж тоб╕ щастя кувала, щоб у домовину разом ╕з тобою його поховала?
Крепився, крепився — не витримав, та як зарида╓ на всю хату:
— А де ж ти до того часу барилася, зрадлива доле, що зовс╕м про мене не дбала?
Зачувши, забачивши це╓, люди хвилювали, дивом дивували, один до одного промовляли: ск╕льки живемо на св╕т╕, а того ще не бачили, не знали, щоб людину живцем у землю ховали.
Вста╓ тод╕ з лавки козак Ось помалу, до москаля промовля╓:
— Чи не я ж тоб╕, брате Асю, казав, що я ще живий? Чи не я ж г╕рко плакав, тебе як брата р╕дного благав, щоб ти мене живого в землю не ховав? Де ж твоя сов╕сть, москалю?
Москаль зирк по хат╕ туди, зирк сюди, бачить: сто╖ть коло порога собака, хвостом маха╓. В╕н до нього:
— Серко! Займи мне малость своих глаз!
У С╕рка очей позича╓, козаков╕ Осю так в╕дпов╕да╓:
— Видишь, совесть у меня была дома, я это хорошо знаю, да, верно, положил я ее в ранец, а ранец захватил франец - через него, шут яго дери, й сыр-бор загорелся, а кабы не он, мы бы с тобою жили по-братски!
Тод╕ козак Ось головою хита╓, святу присягу рве, лама╓, москаля Ася гр╕зними словами кляне-промовля╓:
— Та бодай же ти щастя у св╕т╕ не мав, як ти мене живого у домовину ховав! Та бодай ти без дол╕ у св╕т╕ дов╕ку блудив, як ти д╕тей мо╖х малих, недорослих батька-матер╕ не шанувати навчив. Бодай тая земля хл╕ба не родила, що такого катюгу, брехуна всесв╕тнього на св╕т пустила!..
А москаль висякався та й каже:
— Ничего — у меня и на вербе хлеб уродит.
Як те╓ мал╕ д╕ти зачували, вс╕ гуртом до нього поб╕гали:
— Биймо, тату, москаля з хати! Вс╕ гуртом гукали.
Тод╕ як не вхоплять — одне за рогач, друге за лопату:
— Геть, москалю, з нашо╖ хати!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2014 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13662

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков