Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 01.08.2014 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 01.08.2014
ЧАР╤ВНИЙ «ТЕКСТИЛЬНИК»

Слово – зброя!

...А розлука така,
 що ╖╖ не бува╓ замало,
 хто ╖╖ скуштував,
 той медами назве полини.
С. Сурмач
(«Я ще вчора стискав…»)

В╕йна. Вона поступово, але невпинно заповню╓ собою все життя. Змушу╓ годинами сид╕ти в ╤нтернет╕, намагатися не пропускати випуск╕в новин. Про те, щоб читати щось л╕ричне, нараз╕ не йдеться.
Але жити в╕йною 24 години на добу неможливо. На цьому емоц╕йному фон╕ ковтком ц╕лющого пов╕тря може стати зустр╕ч з прекрасним – чи то природою, чи талановитими людьми. ╤ якщо з першим в нашому благословенному кра╖ проблем нема╓, то ц╕кав╕ под╕╖ в╕дбуваються не кожного дня. Незважаючи на те, що «поет╕в у Лубнах – хоч до неба з них греблю гати», ╓ серед них той, чия творч╕сть мен╕ особливо близька ╕ зустр╕ч╕ з яким намагаюся не про╜авити. Це – автор наведених сл╕в про поет╕в Серг╕й Сурмач, який, хоч ╕ прожива╓ на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму, залиша╓ться нашим земляком. В╕н – автор книг «Д╕╓слово» (2003), «У краю, де висиха Дн╕про» (2004), «Зимов╕ вогн╕» (2008), «Я, В╕ра…» (2012), «Полковник Зеленський» (2013), «Ангарський перевал» (2013), лауреат рег╕онально╖ л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ ╕м. Василя Симоненка, його поез╕╖ друкують, певно, вс╕ м╕сцев╕ видання.
Отож Серг╕й Сурмач прибув на к╕лька дн╕в на батьк╕вщину ╕ прямо з потяга потрапив на зустр╕ч з шанувальниками, яка в╕дбулася 19 липня в прим╕щенн╕ Лубенсько╖ центрально╖ районно╖ б╕бл╕отеки ╕м. Володимира Малика.
Охоч╕ почути його в╕рш╕ хутко заповнили в╕льн╕ м╕сця в зал╕; довелося «позичати» ст╕льц╕ в сус╕д╕в. Тут ╕ лубенськ╕ «брати по перу», ╕ шанувальники поетичного таланту автора. Дехто спец╕ально при╖хав з Полтави чи Ки╓ва, Ромодана чи Михн╕вець. Модератором д╕йства була поетеса Н╕на Шерстюк, яка нагадала присутн╕м основн╕ в╕хи б╕ограф╕╖ поета, зачитала деяк╕ його в╕рш╕. Вона наголосила, що т╕льки тут, у колисц╕ укра╖нсько╖ л╕тератури, м╕г народитися такий талант ╕ надала слово гостю.
– Справа не в мен╕, а в духовност╕ нашого м╕ста, – зауважив пан Серг╕й ╕ перейшов до теми, яка вс╕м зараз болить найб╕льше, – в╕йни. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять вс╕х загиблих на сх╕дних кордонах Укра╖ни.
Та Сурмач не був би Сурмачем, якби не почав розмову з жарту. Перефразовуючи Василя Стуса, в╕н сказав: «Я – «текстильник» (автор текст╕в)» ╕ продемонстрував зразки сво╓╖ продукц╕╖ – «С╕мферопольський вокзал», «Якби я знав», «Ходив Шевченко по Лубнах», «Темна вода», «Мерил╕н» та ╕нш╕. Зараз пан Серг╕й працю╓ над новою книгою з робочою назвою «Жевриво». Мр╕╓ писати мемуари, але вважа╓, що в поез╕╖ швидше добитися концентрац╕╖ зм╕сту.
С. Сурмач подякував сво╖м друзям — Натал╕╖ Баклай, Олександру Тарасенку, Анатол╕ю Устименку, як╕ минулого року видали в Лубенськ╕й комунальн╕й друкарн╕ дв╕ його книги. «Полковник Зеленський», «Ангарський перевал», а також «Я, В╕ра…» про Героя Укра╖ни, вишивальницю В╕ру Ро╖к були високо оц╕нен╕ земляками. Автор став лауреатом прем╕╖ ╕м. Володимира Малика в ном╕нац╕╖ «Л╕тература ╕ публ╕цистика» за 2013 р. Але прибути для отримання прем╕╖ на початку весни в╕н не зм╕г, тому церемон╕я вручення в╕дбулася нин╕. Диплом лауреата вручив син Володимира Малика, голова благод╕йного Фонду «Слово» ╕м. В. Малика Олександр Сиченко. Директор Лубенського кра╓знавчого музею Тамара Дяченко також прив╕тала лауреата та подарувала Лубенськ╕й центральн╕й районн╕й б╕бл╕отец╕ книгу «Я, В╕ра…» та зб╕рку автор╕в Лубенського л╕тоб’╓днання ╕м. О. Донченка.
С. Сурмач не залишився в боргу та презентував музею фото 1978 р., де В. Малик виступа╓ в Перш╕й школ╕ роб╕тничо╖ молод╕. Пригадав еп╕зод, коли Володимир Кирилович «образив» поета. Знаючи, що молодий та гарячий Серг╕й виливав у в╕ршах усе, що думав, в╕н одного разу не надав йому слова для виступу. Т╕льки пот╕м той зрозум╕в, що таким чином Малик рятував його в╕д непри╓мностей. (На жаль, не в╕д ус╕х. — Авт.)
Сюрприз приготувала ╕ б╕бл╕отека: в╕рш╕ автора лунали у виконанн╕ ╖╖ прац╕вник╕в — Тетяни Сафроново╖, Оксани Василенко, Олени Самойленко. Кожна обирала поез╕╖, як╕ б╕льше припали до серця. А вибирати ╓ з чого! Адже майже кожен в╕рш пана Серг╕я ма╓ б╕льше смисл╕в, н╕ж деяк╕ товст╕ романи, виклика╓ одночасно гаму почутт╕в: рад╕сть ╕ печаль, см╕х ╕ сльози або навпаки: ненависть ╕ над╕ю, здивування ╕ прозр╕ння. (Схожу реакц╕ю в мене викликали опов╕дання Миколи Рябчука з книги «Сто казок», м╕ж ╕ншим, мемуари. Але в╕рш╕ – це коктейль не т╕льки смисл╕в, а й звук╕в, рифм, заворожуючого ритму).
╤ знову слово Серг╕ю Сурмачу. Легенди, «Ти мина╓ш», «Пров╕стя печал╕», «Одкровення ╤вана Сокульського», «Пейзаж № 10», «А там, де ходила ти», «На вулиц╕, де ти живеш», «Ст╕льникова серенада», «Курортний Романс», «Морос╕нь», «Минають морози», «Сезон-енд», «Д╕дусева скрипка», «Листи до В╕ки» — маленько╖ внучки, продовження роду, як╕й в╕н розпов╕да╓, «що груша в пазус╕ хова╓/ маленьку кузню цв╕ркуна» присутн╕ слухали, затамувавши подих. Дехто тихенько цитував улюблен╕ в╕рш╕ разом з автором.
Директор б╕бл╕отеки, патр╕от, прив╕тна ╕ щира людина Валентина Сьомак прочитала «Ангарський перевал» С. Сурмача та «Якби не ти…» – присвяту дружин╕ Над╕╖. Хочеться навести його повн╕стю: «якби не ти то хто у мене ╓/ отой сам╕тник в сивин╕ щетини/ що в дзеркал╕ себе ледь вп╕зна╓/ якби не ти що в╕к була ╓дина/ якби не ти то хто б я був отут/ поцейб╕ч люстра – я обличчя стер це/ якби не ти кому б я слав салют/ хай нав╕ть крововиливом у серце». Погодьтесь, не кожна ж╕нка заслугову╓ таких сл╕в, та й ╕з тих мало, хто ╖х отриму╓.
Харизматична поетка ╕ журнал╕стка Ганна Кревська розпов╕ла ╕стор╕ю, як в╕рш Серг╕я Сурмача «В╕дстань шабл╕» допом╕г ╖й у сп╕лкуванн╕ з во╖ном, який прибув з зони во╓нних д╕й. Не дов╕ряючи прес╕ взагал╕, в╕н не хот╕в нав╕ть говорити про ╕нтерв’ю, аж поки не побачив у не╖ цього в╕рша та не прочитав його:

«нас вбито в тридцять третьому тод╕
настало так що ми не ми а т╕н╕
за нас прийшли не т╕ ╕ стали т╕
а ми мовчали в нем╕чн╕м н╕м╕нн╕
тепер см╕шн╕ тепер мавпу╓м мавп
з нас кпинить всяк ╕ шию гне ослаблу
та ╓ у нас одне з найвищих прав
шляхетний шанс схопитися за шаблю
а шабля там де вже нема╓ сл╕в
там де молитву заступа╓ битва
останн╕й шанс останн╕х козак╕в
тод╕ й побачим в кого кров блакитна
а в╕дстань шабл╕ нам не перейти
холодну р╕чку леза у безодн╕
ми кола що розпалися брати
а не по крайн╕х хатах ╜азди в споднях
не в╕р не плач не б╕йся не проси
найперше шабля не проси не б╕йся
а пот╕м в╕дстань серця ╕ сльози
╕ кв╕тка губ та то все п╕сля… п╕сля…»

Але «В╕дстань шабл╕» було написано задовго до революц╕╖ г╕дност╕ та визвольно╖ в╕йни!
Про цей аспект творчост╕ С. Сурмача немало говорилося на зустр╕ч╕. Адже не один його в╕рш можна назвати пророчим. Сам в╕н посм╕ха╓ться ╕ назива╓ себе «проз╕рцем». Я ж дозволю соб╕ висловити думку, що дива тут нема╓. Просто настав час його в╕рш╕в. Адже це Серг╕й разом з ╕ншими письменниками (Л╕на Костенко, Василь Шкляр, Андр╕й Кокотюха, Мар╕я Мат╕ос – найв╕дом╕ш╕ з них) готували народ до боротьби за свободу. Як учитель ╕стор╕╖ в╕н добре розум╕╓ причинно-насл╕дков╕ зв’язки под╕й, що в╕дбувалися ╕ в╕дбуваються в кра╖н╕ та св╕т╕. А подати матер╕ал у поетичн╕й форм╕ може так, що доходить не лише до розуму, а й до серця («А ми дивились та мовчали» з циклу «Похм╕лля», «Батуринський цикл», «Полковник Зеленський»). Ось ╕ ожили чорн╕ запорожц╕ («ранорозтривожц╕»).
З╕ сво╖м поглядом на в╕рш╕, поез╕ю С. Сурмача та под╕╖ в Укра╖н╕ емоц╕йно виступила студентка, майбутн╕й ╕сторик Ал╕на Забрейко. Певно, молод╕сть ╕ повинна бути б╕льш радикальною ╕ не боятися говорити те, що дума╓.
Говорити про поез╕ю Серг╕я Сурмача можна довго, але краще розгорнути одну з його книг та поринути в св╕т поез╕╖. В╕рю, що кожен зможе знайти там в╕рш╕, що зачеплять найпота╓мн╕ш╕ струни душ╕, а отже, принесуть задоволення.

Антон╕на ДАНИЛЕНКО,
журнал╕ст
м. Лубни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 01.08.2014 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13701

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков