Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 22.08.2014
РОС╤ЙСЬКА МОВА – ПАНАЦЕЯ ДЛЯ ДОНБАСУ?

Так, у нас ╓ рос╕йськомовн╕ укра╖нськ╕ патр╕оти, але вони складають жалюг╕дну менш╕сть серед наших рос╕йськомовних громадян. ╤ безумовну менш╕сть пор╕вняно з укра╖нськомовними патр╕отами.
А от серед тих сепаратист╕в, що воюють проти укра╖нсько╖ державност╕ на Донбас╕, укра╖нськомовних взагал╕ нема. Жодного! ╤ це, як розум╕╓те, зовс╕м не випадков╕сть. Мова таки ма╓ визначальний вплив на формування громадянського св╕тогляду людини.
Ще в XIX стор╕чч╕ це в╕дзначив видатний англ╕йськ╕й ф╕лософ Джон Стюарт М╕лль (людина, до реч╕, з найвищим IQ ус╕х час╕в та народ╕в): «Серед людей, яким браку╓ почуття сол╕дарност╕, особливо якщо вони читають та розмовляють р╕зними мовами, не може ╕снувати ╕ сп╕льна громадська думка, необх╕дна для д╕яльност╕ представницького врядування. Впливи, як╕ формують громадську думку – ╕, отже, визначають ухвалення пол╕тичних р╕шень, – будуть р╕зними у р╕зних частинах кра╖ни. В одн╕й частин╕ будуть дов╕ряти зовс╕м ╕нш╕й категор╕╖ л╕дер╕в, н╕ж в ╕нш╕й».
Ось вам ╕ в╕дпов╕дь на те, чому рос╕йськомовний п╕вденний сх╕д Укра╖ни обира╓ до Верховно╖ Ради ╓фремових, к╕валових, чечетових та царьових, проте н╕коли не голосував ╕ не проголосу╓ за В’ячеслава Чорновола, Гриценка, Ляшка, Яценюка або Дон╕я.
╤ так, погодьтеся, було, ╓ ╕ буде зовс╕м не тому, що на п╕вдн╕ та сход╕ Укра╖ни живуть поган╕ люди, а на ╖╖ заход╕, п╕вноч╕ та в центр╕ – виключно хорош╕. Просто перш╕ сп╕лкуються рос╕йською мовою, а друг╕ – укра╖н-ською.
Тому вс╕ намагання наших пол╕тик╕в надати як╕сь преференц╕╖ рос╕йськ╕й мов╕ в Укра╖н╕, вочевидь, працюють на ╖╖ подальший ментальний розкол, який за допомогою «братньо╖» Рос╕╖ саме ╕ призв╕в до в╕йни на Донбас╕.
Але нещодавно призначений президентом Порошенком Голова Нацради з питань телебачення та рад╕омовлення Юр╕й Артеменко, у кращому випадку, або не здогаду╓ться про саме ╕снування видатного вченого Джона М╕лля, або все ж таки вважа╓ себе розумн╕шим за нього.
╤накше неможливо зрозум╕ти заяву цього чиновника в╕дносно стратег╕чних засад переформатування укра╖нського ╕нформац╕йного простору: «Зважаючи на специф╕ку сх╕дного рег╕ону, телерад╕окомпан╕ям варто зб╕льшувати к╕льк╕сть програм рос╕йською мовою».
Кр╕м цього, у Нацрад╕ сьогодн╕ заявляють уже ╕ про створення державного телеканалу, який би працював на телеаудитор╕ю Донецько╖ та Лугансько╖ областей вже виключно рос╕йською мовою.
Сумно, що той-таки Артеменко був делегований до Нацради саме за квотою президента Порошенка. Але якщо придивитися пильн╕ше, то н╕чого дивного в цьому нема. Бо сам Петро Олекс╕йович у сво╓му проект╕ зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни пропону╓ надати рос╕йськ╕й мов╕ такий соб╕ «особливий» статус.
Тобто, за нашим президентом, статусу рег╕онально╖ для не╖ в тому ж Луганську вже недостатньо. Тут самий час нагадати, що т╕льки-но рос╕йська стала в м╕ст╕ к╕лька рок╕в тому «рег╕ональною», вс╕ назви вулиць у Луганську стали оф╕ц╕йно писатися виключно рос╕йською та англ╕йською мовами.
Але таке неподобство суперечило нав╕ть мовному закону К╕валова-Колесн╕ченка, який передбачав уживання рег╕онально╖ мови т╕льки разом ╕з державною.
Та вже ж дуже дорог╕ та красив╕ т╕ таблички на будинках ╕з назвами луганських вулиць! Тому можна припустити, що «особливий» статус для рос╕йсько╖ дозволить ╖х уже не демонтовувати. Нав╕ть у раз╕ усп╕шного завершення АТО на Донбас╕. Що це, якщо не загравання пана президента з м╕сцевими пол╕тичними ел╕тами?
Зрозум╕ло, що така, з дозволу сказати, державна мовна пол╕тика на Донбас╕ гаранту╓ певн╕ пол╕тичн╕ див╕денди ╖╖ ╕н╕ц╕аторам уже на ос╕нн╕х виборах до Верховно╖ Ради. А от щодо ╖╖ корист╕ в╕дносно майбутнього Укра╖ни, то тут виникають велик╕ сумн╕ви. Нав╕ть знов-таки п╕сля усп╕шного завершення АТО в рег╕он╕.
Зрозум╕ло ╕ те, що в цьому раз╕ т╕ покол╕ння людей на Донбас╕, що п╕дняли зброю проти державност╕ Укра╖ни, навряд чи вже п╕дуть на це у сво╓му житт╕ вдруге.
Але стосовно учн╕всько╖ молод╕, таких гарант╕й нема ╕ не передбача╓ться. У Луганську вже сьогодн╕ нема╓ де-факто жодно╖ (!) укра╖нськомовно╖ школи. В м╕льйонному Донецьку ╖х не набиралося й двох десятк╕в. Ц╕лком очевидно, що п╕сля набуття рос╕йською «особливого» статусу не стане й тих.
А тепер уяв╕ть соб╕, як тамтешн╕ школяр╕ зможуть сприйняти пояснення вчител╕в на уроках ╕стор╕╖ рос╕йською про те, що Степан Бандера та Роман Шухевич ╓ нашими нац╕ональними героями. Не виходить? У мене теж.
Та навряд чи так╕ пояснення звучатимуть у ст╕нах рос╕йських шк╕л Донбасу взагал╕. Бо, судячи з усього, так звана нова влада зовс╕м не збира╓ться притягати до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ м╕сцев╕ пол╕тичн╕ ел╕ти за ╖хню орган╕зац╕ю та ф╕нансування сепаратистського руху в рег╕он╕.
А раз так, то безхмарне пол╕тичне майбутн╓ на Донбас╕ тим ел╕там уже гарантоване. Бо вони, на в╕дм╕ну в╕д Порошенка та Артеменка, через настанови сво╖х кремл╕вських куратор╕в працюють саме за висновками Джона Стюарта М╕лля, в яких мова визнача╓ св╕тогляд та громадянську позиц╕ю людини. ╤ кадрову пол╕тику (у тому числ╕ в осв╕тянськ╕й сфер╕) провадять, так би мовити, на перспективу.
╤ громадянське протистояння за таких умов на Донбас╕ обов’язково повториться за допомогою Рос╕╖ вже через десяток-другий рок╕в. ╤ слова молодо╖ лугансько╖ телеведучо╖ ╤нни Шевченко про «укра╖нських карател╕в» та «укро-фашист╕в» знову будуть шоком х╕ба що для наших сп╕вгромадян з ╕нших рег╕он╕в, але не для самих луганц╕в.
Бо ми зна╓мо, що обидв╕ кафедри журнал╕стики в Луганську вкомплектован╕ виключно в╕двертими викладачами-укра╖нофобами та агентурою рос╕йських спецслужб.
Зна╓мо, що викладач╕ ╕стор╕╖ в луганських школах наказують учням закрити ╕ забути укра╖нськ╕ п╕дручники з ╕стор╕╖ ╕ викладають ╖м або ╕стор╕ю радянську, або рос╕йську, де т╕ ж Бандера з Шухевичем трактуються виключно як кривав╕ людожери та пособники н╕мецьких фашист╕в.
Щиро спод╕ваюсь на те, що президент Петро Порошенко та голова Нацради Юр╕й Артеменко про все це просто не знали…

╤рина МАГРИЦЬКА,
кандидат ф╕лолог╕чних наук, журнал╕ст, громадський д╕яч

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13803

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков