Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРАКТИКУ БОРОТЬБИ З КНИГАМИ РОС╤ЯНИ ЗАПОЗИЧИЛИ В НАЦИСТСЬКО╥ Н╤МЕЧЧИНИ
У Криму загарбники роз╕слали вказ╕вки прибрати з б╕бл╕отек книги про Голодомор та кримських...


ПРИМУСОВО «МОБ╤Л╤ЗОВАНИХ» ДО РОСАРМ╤╥ КРИМЧАН МОЖУТЬ ЗВ╤ЛЬНИТИ В╤Д В╤ДПОВ╤ДАЛЬНОСТ╤
Наявн╕сть доказ╕в, що в╕дносно особи зд╕йснювався примус, може бути п╕дставою для непритягнення...


ОКУПАНТИ ОКОПУЮТЬСЯ
У Криму рос╕яни звели ще понад 100 к╕лометр╕в фортиф╕кац╕й на узбережж╕ Чорного моря…


"ДОВГИЙ НЕПТУН": У ЗСУ АНОНСУВАЛИ НОВ╤ "СЮРПРИЗИ" ДЛЯ ОКУПАНТ╤В В КРИМУ
Кожен в╕йськовий корабель Рос╕╖ залиша╓ться для укра╖нських в╕йськ лег╕тимною ц╕ллю…


ЖОДНИХ ПЕРЕМОВИН ╤З РОС╤╢Ю ПРО СТАТУС КРИМУ БУТИ НЕ МОЖЕ
Зв╕сно, Крим ╓ складовою частиною Укра╖нсько╖ держави, тому жодних перемовин з РФ щодо його...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 22.08.2014
КРИМСЬКА ТРИМОВН╤СТЬ ОБЕРНУЛАСЯ ПШИКОМ...

Незважаючи на те, що кримська «влада» оф╕ц╕йно ввела державну тримовн╕сть, здобути осв╕ту р╕дною мовою для жител╕в п╕вострова, якщо такою не ╓ рос╕йська, вельми проблематично.
За ╕нформац╕╓ю «м╕н╕стра осв╕ти, науки та молод╕ Криму» Натал╕╖ Гончарово╖, м╕сцев╕ школи вже переходять на стандарти рос╕йсько╖ осв╕ти. В╕дпов╕дно до них, старшокласники тепер навчатимуться виключно рос╕йською мовою, а в ╓дин╕й на весь С╕мферопольський район укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖ залишать лише по одному класу, в якому навчання вестиметься укра╖нською мовою.
За ╕нформац╕╓ю Гончарово╖, частину кримських вчител╕в укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури в рамках спец╕ально╖ республ╕кансько╖ програми переп╕дготують на вчител╕в рос╕йсько╖. «Ц╕ 250 вчител╕в, перш за все, т╕, як╕ мають у сво╖х школах гарантоване працевлаштування, ╕ це т╕ вчител╕, як╕ за сво╖м дипломом ╓ ф╕лологами. Осв╕та ф╕лолог╕в не завжди ч╕тко под╕лялася на укра╖нську мову ╕ л╕тературу. Багато нин╕шн╕х викладач╕в укра╖нсько╖ мови – це т╕, як╕ 15-20 рок╕в тому перевчилися з рос╕йсько╖ ф╕лолог╕╖ на укра╖нську мову, тому що навантаження вчител╕в укра╖нсько╖ мови було б╕льшим, ╕ працевлаштування було максимально можливим», – пояснила Гончарова.
Чиновниця нагадала, що хоча «вс╕ три мови... мають право бути в загальних планах ╕ обов’язкових програмах ус╕х шк╕л, у 10-11 класах, зг╕дно ╕з законом про осв╕ту, державною мовою осв╕ти визнана лише рос╕йська». Таким чином, учн╕ в нац╕ональних школах, як╕ представлен╕ в Криму, зможуть навчатися р╕дними мовами лише до 10 класу.
Голова Асоц╕ац╕╖ кримськотатарських прац╕вник╕в осв╕ти «Маар╕фч╕» Сафуре Каджаметова в коментар╕ сайту «Крим.Реал╕╖» зазначила, що, нав╕ть враховуючи рос╕йське законодавство, потр╕бно не забувати, що в кримськотатарських школах ╕ в старших класах необх╕дно достатньо уваги прид╕ляти вивченню кримськотатарсько╖ мови.
«На жаль, у зв’язку з тим, що ми теж перебували в перех╕дному пер╕од╕ ╕ в нас не вистачало педагог╕чних кадр╕в, не вистачало п╕дручник╕в для старших клас╕в, у нас основн╕ предмети ╕ так д╕ти вивчали рос╕йською мовою, але вводився кримськотатарський компонент», – зазначила С. Каджаметова.
«Я вважаю, що тут ми вже закон переступити не можемо, мотивац╕я одна – щоб д╕ти змогли скласти ╕спит ╕ вступити до ВНЗ. Я думаю, якщо навчально-виховний процес з першого до дев’ятого класу буде добре впроваджений ╕ реал╕зований, то в 10-11 класах вс╕ д╕ти перейдуть на рос╕йську мову навчання, особливих складнощ╕в не буде, тому що у нас ╕ так вс╕ добре волод╕ють рос╕йською мовою, але кримськотатарська мова як предмет ма╓ залишатися в с╕тц╕ годин», – п╕дкреслила кер╕вник асоц╕ац╕╖ «Маар╕фч╕».
У свою чергу, сп╕вголова Координац╕йного ком╕тету громадських орган╕зац╕й вимушених переселенц╕в Андр╕й Щекун вважа╓, що жител╕ Криму вже остер╕гаються в╕дкрито обстоювати сво╖ позиц╕╖ ╕ говорити про те, що ╖м не подоба╓ться.
«Сьогодн╕ п╕д впливом страху люди бояться говорити про те, що ╖х це не влаштову╓. На мою думку, це ╓ справжня дискрим╕нац╕я. Це просто концтаб╕р, де влада говорить, що потр╕бно робити, а люди бояться висловлюватися», – зазначив А. Щекун.
Нагада╓мо, до окупац╕╖ Криму тут було близько 500 шк╕л з рос╕йською мовою навчання, 15 – з кримськотатарською мовою навчання ╕ 5 – з укра╖нською, де навчання в╕дпов╕дною мовою проводилося з 1 до 11 класу.

У кримських школах будуть проблеми з п╕дручниками для навчання укра╖нською ╕ кримськотатарською мовами, попередила заступник голови ком╕тету Держдуми з питань с╕м’╖, ж╕нок ╕ д╕тей Ольга Батал╕на, пов╕домля╓ близький до самопроголошено╖ кримсько╖ влади сайт «Крим╕нформ».
«Коли наш Рососв╕тнагляд проанал╕зував осв╕тн╕ програми Укра╖ни з ф╕зики, математики, х╕м╕╖, стало зроум╕ло, що вони, звичайно, пор╕внянн╕ з рос╕йськими. Але все, що стосу╓ться ╕стор╕╖, сусп╕льствознавства, л╕тератури – як ви розум╕╓те, тут укра╖нськ╕ п╕дручники абсолютно не п╕дходять. Нам потр╕бен певний час для того, щоб рос╕йськ╕ п╕дручники п╕дготувати, перекласти кримськотатарською, укра╖нською мовами», – сказала Батал╕на, пов╕домивши також, що проблем ╕з п╕дручниками рос╕йською мовою в Криму нема╓.
В анексованому Криму на центральн╕й площ╕ С╕мферополя 12 серпня в╕дбулася передача останньо╖ парт╕╖ з 564 тисяч п╕дручник╕в для кримських шк╕л, в╕ддрукованих рос╕йським видавництвом «Просвещение». Для кримських шк╕л видавництво випустило 2,5 млн. п╕дручник╕в з 1 до 11 класу.
* * *
«На територ╕╖ Кримського федерального округу Рос╕╖ не будуть формуватися початков╕ класи з навчанням укра╖нською мовою», — заявила «м╕н╕стр осв╕ти» анексованого п╕вострова Натал╕я Гончарова, передають «Крим. Реал╕╖».
За ╖╖ словами, батьки першокласник╕в написали заяви на навчання рос╕йською мовою, лише в районах проживання кримських татар були бажаюч╕ навчати д╕тей кримськотатарською. Як зазначила Натал╕я Гончарова, виняток може скласти колишня укра╖нська г╕мназ╕я в С╕мферопол╕, де трохи б╕льше чверт╕ батьк╕в написали заяви про бажання навчати сво╖х д╕тей укра╖нською мовою.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13804

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков