Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2014 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 29.08.2014
РОС╤ЙСЬКА ПИСЬМЕННИЦЯ ЛЮДМИЛА УЛИЦЬКА: «МЕН╤ СОРОМНО ЗА КЕР╤ВНИЦТВО РОС╤╥, ЗА НАРОД...»

Публ╕кац╕я есе Людмили Улицько╖ «╢вропо, прощавай!» у н╕мецькому тижневику «Шп╕гель», певно, дала рос╕йськ╕й влад╕ прив╕д для негайно╖ реакц╕╖. Через к╕лька дн╕в п╕сля виходу журналу (неповний переклад або переказ статт╕ з’явилися в рос╕йських ЗМ╤), в ╤ТАР-ТАСС з дивним поясненням була скасована прес-конференц╕я письменниц╕, запланована у зв’язку з присудженням Улицьк╕й, – а вона один ╕з небагатьох рос╕йських сучасних автор╕в, яких добре знають за кордонами колишнього СРСР, – Австр╕йсько╖ державно╖ прем╕╖ з ╓вропейсько╖ л╕тератури.
У написаному для «Шп╕геля» текст╕ Людмила Улицька жалку╓ про те, що Рос╕я «перебува╓ в стан╕ в╕йни з культурою, ц╕нностями гуман╕зму, свободою особистост╕», про те, що кра╖на «хвора агресивним нев╕глаством, нац╕онал╕змом та ╕мперською ман╕╓ю велич╕»: «Мен╕ соромно за наш парламент, неосв╕чений ╕ агресивний, за уряд, агресивний та некомпетентний, за кер╕вник╕в кра╖ни, ╕грашкових супермен╕в, шанувальник╕в сили та хитрост╕, мен╕ соромно за вс╕х нас, за народ, який втратив моральн╕ ор╕╓нтири». ╤з Людмилою Улицькою сп╕лкувалася Рос╕йська редакц╕я Рад╕о «Свобода».

– К╕лька тижн╕в тому я отримала пропозиц╕ю провести прес-конференц╕ю в ╤ТАР-ТАСС. Я трошки здивувалася, бо це агентство – таке пафосне ╕ дуже оф╕ц╕йне м╕сце. Зазвичай, я в так╕ м╕сця не потрапляю, але я погодилася. Вони склали якийсь певний список журнал╕ст╕в, яких, зазвичай, запрошують на так╕ зустр╕ч╕, але за дв╕ години до початку прес-конференц╕╖ мен╕ зателефонували та сказали, що вона скасову╓ться через те, що в буд╕вл╕ прорвало трубу. Я швидше здивована тим, що мене запросили, н╕ж т╕╓ю обставиною, що трубу «прорвало».
– Ну, орган╕затор╕в прес-конференц╕╖, напевно, виправили товариш╕ «згори» п╕сля Вашо╖ публ╕кац╕╖ в «Шп╕гел╕»?
– ╤ я дуже ╖м сп╕вчуваю, чесно кажучи, тому що потрапити в таке становище – досить непри╓мно. Вони явно хот╕ли поговорити про австр╕йську прем╕ю, оск╕льки це досить ц╕кавий сюжет (Улицька – перший рос╕йський автор, який отримав престижну ╓вропейську нагороду за п╕встол╕ття ╖╖ ╕снування – ред.). Мабуть, ╖х осмикнули... Не стану цього напевно стверджувати, оск╕льки я — не сантехн╕к та стан труб в цьому зал╕ не перев╕ряла, але у мене таке враження, що орган╕затор╕в д╕йсно осмикнули.
– Раз у мене ╓ така можлив╕сть, я сво╖х формально колег ╕з ╤ТАР-ТАСС виручу: що б Ви хот╕ли сказати рос╕йським журнал╕стам?
– Я, чесно кажучи, все, що хочу сказати, – кажу. Нещодавно я давала ╕нтерв’ю Дмитру Бав╕льському, це «Часкор», як╕сь мо╖ матер╕али розм╕щен╕ на сайт╕ рос╕йського ПЕН-Центру. Так що я в╕дпов╕даю на запитання, коли мен╕ ╖х ставлять. У мене зовс╕м нема╓ бажання займатися «усною д╕яльн╕стю», тому що я все-таки вважаю, що моя профес╕я трохи осторонь в╕д актуально╖ пол╕тики, проте, коли мен╕ ставлять запитання, я на них в╕дпов╕даю.
– Ваша публ╕кац╕я в тижневику «Шп╕гель» – це ╕ ╓ в╕дпов╕д╕ на деяк╕ з тих запитань, як╕ стоять перед Рос╕╓ю, про в╕дносини Рос╕╖ та ╢вропи. Але чому Ваш текст сповнений таким глибоким песим╕змом?
– По-перше, я засмучена тим, що цей текст потрапив у рос╕йськ╕ засоби масово╖ ╕нформац╕╖ в такому поганому переклад╕. Мабуть, це був автоматичний переклад, бо це не м╕й ориг╕нальний текст, а текст зворотного перекладу. Так що перше засмучення – з приводу кострубатост╕ перекладу, але тут вже н╕чого не поробиш. Але взагал╕ н╕чого нового в цьому текст╕ я не пов╕домила ╕ не зробила жодних в╕дкритт╕в. Це точка зору, яку под╕ляють багато мо╖х друз╕в, ╕ вона д╕йсно сповнена песим╕зму, тому що сьогодн╕шня московська пол╕тика така: ми в╕ддаля╓мося в╕д ╢вропи, ╕ це дуже погано. Маятник, под╕бно якому рос╕йська пол╕тика 300 рок╕в хита╓ться – ближче до ╢вропи, дал╕ в╕д ╢вропи, – ма╓ певну ампл╕туду рух╕в туди-сюди, ╕ ось зараз ми перебува╓мо, мабуть, на максимальному в╕ддаленн╕ в╕д ╢вропи.
Спод╕ваюся, що в якийсь момент маятник хитнеться в ╕нший б╕к, ╕ ми все-таки знайдемо сп╕льн╕ з ╢вропою позиц╕╖. Рос╕я не може розвиватися поза ╓вропейською концепц╕╓ю, я не думаю, що Рос╕я зможе орган╕зувати для себе «трет╕й шлях». Сьогодн╕ зроблено виб╕р м╕ж ╢вропою та Кита╓м – на користь Китаю ╕, на жаль, ми йдемо шляхом, який навряд чи принесе Рос╕╖ добробут, усп╕х, повагу. Це напрямок у б╕к третього, четвертого, вже й не знаю якого св╕ту, ╕ це сумно, на мою думку.
– Ви, письменник, вже не перше десятил╕ття займа╓тесь вивченням загадок рос╕йсько╖ душ╕. Те, що зараз в╕дбува╓ться в кра╖н╕, Вас якимось чином здивувало?
– Швидше, дуже засмутило. Моя по╖здка за отриманням прем╕╖ в Австр╕ю виявилася ц╕кавою ще й тому, що я потрапила на в╕дкриття Моцарт╕вського фестивалю в Зальцбурз╕, на якому були присутн╕ та виступали багато пол╕тик╕в, зокрема, президент та м╕н╕стр культури Австр╕╖. Я вперше почула в╕д пол╕тик╕в високого рангу таку думку (мен╕ в╕дому, вт╕м, вперше я це з вуст пол╕тик╕в почула), що вза╓мини м╕ж культурою та пол╕тикою – як у подружжя в давньому шлюб╕: вони пост╕йно сваряться, але не можуть одне без одного ╕снувати. ╤ в наш час – це сказав президент Австр╕╖ Хайнц Ф╕шер – пол╕тика дуже потребу╓ корегування з боку художник╕в, у критичному висловлюванн╕, в деякому внеску д╕яч╕в культури в пол╕тичний рух св╕ту. Це мене вразило, бо я вважаю, так воно ╕ ╓. Але в наш╕й кра╖н╕ ми цього зовс╕м не бачимо, не чу╓мо ╕, мабуть, н╕коли не почу╓мо. А культура, м╕ж тим, абсолютно необх╕дна для пол╕тики!
– Як Ви оц╕ню╓те позиц╕ю рос╕йських д╕яч╕в культури у зв’язку з тими проблемами, як╕ Вас так глибоко хвилюють?
– Якраз про це ╕ йшлося на в╕дкритт╕ фестивалю. Там була чудова допов╕дь австрал╕йського ╕сторика Кр╕стофера Кларка про витоки Першо╖ св╕тово╖ в╕йни, ╕ в╕н говорив про те, з яким п╕днесенням ╓вропейська культурна ел╕та п╕дтримувала цю в╕йну. Нав╕ть такий видатний вчений, який зм╕нив уявлення св╕ту про людину, Зигмунд Фрейд, був вельми натхненний ╕ говорив про те, що н╕коли не в╕дчував себе австр╕йцем до тако╖ м╕ри, як п╕сля початку Першо╖ св╕тово╖ в╕йни. Зрозум╕ло, в╕дкат стався дуже швидко, у Фрейда на в╕йн╕ загинули два сини, ╕ вся ╓вропейська ел╕та зазнала г╕ркого розчарування. Нац╕онал╕стичний аж╕отаж, який охопив ╓вропейську ел╕ту перед Першою св╕товою в╕йною, риму╓ться з тим, що ми зараз бачимо у нас в кра╖н╕. Захоплення перед м╕л╕таризмом схлине, але питання в тому, яку ц╕ну заплатять наше ╕ наступне покол╕ння за це божев╕лля. Тому що, звичайно, це шлях до Третьо╖ св╕тово╖ в╕йни.
– У Вас ╓ в╕дчуття, що порядних людей менше, н╕ж здавалося?
– Ви зна╓те, я — дуже щаслива людина, у мене чудов╕ друз╕. В кол╕ мо╖х близьких друз╕в пану╓ повна однодумн╕сть. Що ж до людей, як╕ сьогодн╕ так палко п╕дтримують м╕л╕таристський дух, то, мен╕ зда╓ться, вони теж не вс╕ однаков╕. Одн╕ перебувають на служб╕ у держави; будучи д╕ячами культури, вони керують театрами, оркестрами, ╕ншими р╕зними установами та безпосередньо залежать в╕д бюджет╕в, в╕д урядових дотац╕й та й взагал╕ дуже пов’язан╕ з державою. Вони, збер╕гаючи сво╖ колективи, ╕нод╕ змушен╕ говорити зовс╕м не те, що думають. Але ╓ й якась к╕льк╕сть людей, як╕ щиро п╕дтримують цю абсолютно божев╕льну, на мою думку, пол╕тику. Що робити, така рос╕йська ╕стор╕я, так вона склада╓ться...
– «Рос╕йськ╕ патр╕оти» люблять складати тепер списки «ворог╕в рос╕йського народу». Очолю╓ ц╕ списки Андр╕й Макаревич, ╓ там ╕ колектив Рад╕о «Свобода». Якщо Вашого ╕мен╕ в цьому перел╕ку нема╓, так т╕льки тому, що люди, як╕ складають так╕ списки, погано вм╕ють читати. Якщо навчаться як сл╕д – Вас теж туди внесуть. Чи не ляка╓ така перспектива?
– По-мо╓му, я вже давно в цих списках, але я на букву «У», тому, мабуть, Ви просто не дочитали до к╕нця... Н╕, це мене не ляка╓. Б╕льш того, я нав╕ть вважаю, що режим, при якому ми вс╕ сьогодн╕ ╕сну╓мо, дуже м’який до сво╖х супротивник╕в. Противник╕в якось не дуже багато, ╕ я думаю, що вистачило б лише на один зал╕зничний ешелон. Це м╕й давн╕й сп╕р з друзями – ск╕льки треба ешелон╕в, щоб ╕з Москви вислати кудись на сх╕д людей, як╕ не п╕дтримують сьогодн╕шню пол╕тику? Я щиро вдячна наш╕й держав╕ за те, що поки вона ще нас не садить. Хоча деяких, особливо великих любител╕в м╕тингувати, все-таки вже садять – людей 70, по-мо╓му, пол╕тв’язн╕в у Рос╕╖ сидять, але загалом це, за рос╕йськими м╕рками, м’яка пол╕тика. Я досить добре знаю ╕стор╕ю; я знаю, як легко будь-яку маленьку тенденц╕ю перетворити на загальнонародний рух ╕з великим вереском схвалення.
– У Вас ╓ якийсь особистий зв’язок ╕з Укра╖ною? Або для Вас ця кра╖на – просто частина загального, в тому числ╕ радянського минулого?
– Мо╖ бабуся та д╕дусь жили в Ки╓в╕, з Ки╓вом пов’язане життя мо╓╖ родини. В Ки╓в╕ досить велика к╕льк╕сть мо╓╖ далеко╖ р╕дн╕ похована, Ки╖в для нашо╖ с╕м’╖ – це ще ╕ Бабин Яр. Але сама я в Ки╓в╕ бувала досить мало, у мене там нема╓ особливо близьких друз╕в, я б сказала так: н╕чого особистого. Тим не менш, все, що в╕дбува╓ться, виклика╓ жахливе засмучення, ╕ головне – в╕дчуття, що насл╕дки помилок, як╕ зараз в╕дбуваються, будуть розсьорбувати не одне покол╕ння рос╕ян та укра╖нц╕в...

Андр╕й ШАРИЙ
(Публ╕ку╓ться з╕ скороченнями)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2014 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13852

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков