Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 05.09.2014 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 05.09.2014
╤ВАН П╤ДДУБНИЙ ТА ╤ЛЛЯ МУРОМЕЦЬ У РОС╤ЙСЬКОМУ ПОЛОН╤

Культура ╕ життя

Якби «П╕ддубного» катали в наших к╕нотеатрах, якась к╕льк╕сть укра╖нських громадян заплатила би за квитки. Не конче ц╕ люди – «вата» чи «колоради».
Рос╕йський байопик «П╕ддубний» не рекомендовано для к╕нопрокату в Укра╖н╕ як такий, що обража╓ нац╕ональн╕ почуття укра╖нц╕в ╕ перекручу╓ ╕сторичну правду. П╕к дебат╕в довкола цього р╕шення вже позаду. ╤ ваш автор зважився на крок, який за ╕нших обставин вкрай р╕дко соб╕ дозволя╓.
Дивитися ф╕льми й читати книжки п╕ратським способом для мене неприйнятно. Але вир╕шив п╕ти на порушення й витратити дв╕ години на перегляд п╕ратсько╖ коп╕╖ забороненого в Укра╖н╕ ╕нтелектуального продукту рос╕йського виробника.
Почну з констатац╕╖ факту, очевидн╕сть якого ще не вс╕, мабуть, зрозум╕ли: в ХХ╤ стол╕тт╕ заборонити перегляд шк╕дливого для мозку видовища неможливо. Тим б╕льше — в демократичному сусп╕льств╕, яким Укра╖на, будете дивуватися, ╓. Склада╓ться враження: боротьба з порушенням прав ╕нтелектуально╖ власност╕ — неодм╕нна складова кра╖н ╕з д╕йсним тотал╕тарним режимом. Адже право мати в╕льний доступ до книги чи ф╕льму й не платити за це — ознака демократичних свобод, хай ╕ доведена до абсурду. Натом╕сть будь-яка вимога платити за контент уже вважа╓ться актом агрес╕╖.
Вигляда╓, в╕льний продаж п╕ратських коп╕й забороненого в наш╕й кра╖н╕ рос╕йського ф╕льму «П╕ддубний» за визначенням неможливий у тотал╕тарн╕й Рос╕╖, в демократичн╕й Укра╖н╕ — ц╕лком нормальне явище. Гуляючи м╕стом Москва, як центром, так ╕ околицями б╕ля к╕нцевих зупинок метро, не бачив «п╕ратських» розкладок. Або ж вони загнан╕ на марг╕неси, або ╖х зачистили. Друге припущення правдив╕ше. Бо в╕дсоток ╕з прибутку, котрий да╓ розповсюдження л╕ценз╕йно╖ продукц╕╖, капа╓ особисто Микит╕ Михалкову. Його студ╕я «ТриТе» створила «П╕ддубного». Це саме по соб╕ багато поясню╓.
Ф╕льм не ст╕льки антиукра╖нський, ск╕льки пророс╕йський, а заодно — антиамериканський. Нав╕ть трошки, крапельку — антисем╕тський. Стр╕чкам, як╕ виробляються п╕д загальним кер╕вництвом монарх╕ста Михалкова, нема потреби перейматися ще й такими др╕бницями, як «укра╖нське питання». Що вкотре доводить: Америка для Рос╕╖ — головний ворог, у тому числ╕ ╕деолог╕чний.
Попередн╕ абзаци написан╕ для того, аби довести: укра╖нц╕ все одно подивляться ф╕льм Гл╕ба Орлова «П╕ддубний». Не тому, що к╕но заборонили для широкого прокату. Б╕льш╕сть користувач╕в «п╕раток» перебува╓ в ╕накшому, н╕ж ми з вами, ╕нформац╕йному простор╕. Тому н╕чого не чули про заборону.
Це ми з вами поведен╕ на сплеску патр╕отизму й рад╕╓мо кожним розфарбованим у нац╕ональн╕ кольори бильцям. Я завжди говорив ╕ дал╕ тверджу: ╓ категор╕я громадян, котрим усе одно, п╕дтримали Охлобист╕н, Пореченков або Безруков анекс╕ю Криму чи н╕. Якби «П╕ддубного» катали в наших к╕нотеатрах, якась к╕льк╕сть укра╖нських громадян заплатила би за квитки. Не конче ц╕ люди — «вата» чи «колоради». Думаю, на «П╕ддубного» п╕шли би т╕ сам╕, хто ходив на дозволений у прокат╕ од╕озний «Матч» ╕ не такий недолугий ╕з ус╕х точок зору, але все одно — пропагандистський «Легенда № 17». Стр╕чка дала би такий самий низький прибуток, люди би вийшли з зал╕в, знизуючи плечима.
Але насамперед — через даремно витрачен╕ час ╕ грош╕. Бо к╕но нав╕ть за м╕рками масово╖ культури слабеньке, не захоплю╓. ╤ виклика╓ заздр╕сть лише самим фактом того, що в Рос╕╖ зн╕мають нав╕ть таке, а в Укра╖н╕ з к╕но╕ндустр╕╓ю поки проблеми. Лише в другу, як не в третю чергу типовий глядач под╕бних стр╕чок замислиться, яку саме «поганку» закручу╓ пропонована студ╕╓ю Михалкова ╕стор╕я.
Стр╕чку «П╕ддубний» ставлю в один ряд ╕з «Матчем» ╕ «Легендою № 17» недаремно. З час╕в ф╕льму Семена Тимошенка «Воротар» (1936) стр╕чки про спорт та спортсмен╕в стали в СРСР фронтом ╕деолог╕чно╖ боротьби. Хто пам’ята╓, у ф╕нал╕ «Воротаря» радянська зб╕рна гра╓ з н╕мцями. Якщо дивитися п╕сля Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, як це робили ми, радянськ╕ д╕ти, перша аналог╕я — боротьба з фашизмом на футбольному пол╕. Воротар Антон Канд╕дов п╕д к╕нець виб╕га╓ з вор╕т, проводить м’яч по полю ╕ сам забива╓ «банку» в н╕мецьк╕ (читай — фашист-ськ╕) ворота. Перемага╓ н╕мецький фашизм на ки╖вському стад╕он╕ й герой Безрукова в «Матч╕». Коли радянська хокейна зб╕рна гра╓ з канадцями у «Легенд╕ № 17», канадськ╕ тренери кажуть рос╕йським: «Ви ж не в хокей гра╓те, ви ж в╕йну вигра╓те!». Герой Михайла Пореченкова у «П╕ддубному» бореться з Америкою на ╖╖ ж територ╕╖. ╤ що характерно — американським же коштом.
Почина╓ться стр╕чка зустр╕ччю на палуб╕ корабля чемп╕она ╤вана П╕ддубного та плюгавого ем╕гранта з радянсько╖ Рос╕╖. Щаслив╕ вигуки про «в╕льний св╕т», куди в╕н потрапля╓, нагадують за тональн╕стю блоги нин╕шн╕х рос╕йських л╕берал╕в. Сценар╕й писався давно. Що означа╓: тональн╕сть л╕беральних виступ╕в традиц╕йно не пом╕нялася, раз це сприйма╓ться так сучасно. Наприк╕нц╕ вони зустр╕нуться ще раз: ем╕грант, побитий реал╕ями «в╕льного св╕ту», заклада╓ в ломбард ледь не останн╕ штани. ╤нш╕ ем╕гранти, розчарован╕ Америкою, скидаються П╕ддубному на квиток третього класу й просять передати укл╕н Рос╕╖. Сам╕ готов╕ догнивати.
М╕ж ╕ншим, реч╕ в заклад цин╕чно приймають пейсат╕ ╓вре╖. Один ╕з них, молоденький, у ярмулц╕, нав╕ть уп╕знавши «зал╕зного ╤вана», готовий дати П╕ддубному за вс╕ його кубки та чемп╕онський пояс аж 125 долар╕в. Зв╕сно ж, це грабунок серед б╕лого дня — ран╕ше чемп╕она вже надув американський банк, яким так само заправляють ╓вре╖. Так не говориться прямо, але хто цього не зна╓? Коли втруча╓ться л╕тн╕й ╓врей, у крислатому капелюс╕, й велить молодому колез╕ зробити для П╕ддубного все, що можна, той ╕де на поступки — да╓ на 10 долар╕в б╕льше. Отак вони з «русским миром»...
Ще за океаном П╕ддубний сп╕лку╓ться з╕ сво╖ми американськими менеджерами. Перед нами постають типов╕ оперетков╕ лиход╕╖, буквально змальован╕ з американських ком╕кс╕в, — Френк М╕ллер населив такими сво╓ «М╕сто гр╕ха». Один ╕з яких, найслизьк╕ший, носить питомо укра╖нське ╕м’я Тарас. Намагаючись нагадати йому про кор╕ння, П╕ддубний заклика╓: «Тарас, ты же рус-ский, вспомни эту песню!».
П╕сню, яку намага╓ться витягнути з надр пам’ят╕ ╤ван, сп╕вають, на його думку, в укра╖нських селах. ╤ це — козацька п╕сня, хоча якщо й козацька — то х╕ба кубанських козак╕в. До того ж у селах чи то Черкащини, чи то Полтавщини, де, як св╕дчать титри, народився «русский медведь» (Золотоноша, Полтавська губерн╕я — А.К.), хором рос╕йських п╕сень на початку ХХ стол╕ття точно не сп╕вали, але то — детал╕. Бо саме час перейти до укра╖нсько╖ складово╖ «П╕ддубного». Точн╕ше, до ╖╖ в╕дсутност╕, що не без п╕дстав обурило укра╖нську сторону.
Нагадаю: сценар╕й ф╕льму був написаний задовго до нин╕шньо╖ рос╕йсько-укра╖н-сько╖ в╕йни. Та й к╕но зн╕малося не тепер. Але це може означати лише одне: ставлення до Укра╖ни завжди лишалося таким, яким ╓ в стр╕чц╕. Просто, не будь в╕йни, ми би цього не пом╕тили. А якби пом╕тили — к╕но все одно вийшло би на широкий екран ╕з результатом, прогнозованим вище. ╤ ключовою фразою пропоную вважати слова одного з великих княз╕в, представник╕в ╕мператорсько╖ фам╕л╕╖: «Нас меньше всего заботит происхождение тех, кто будет представлять Россию миру!». Сам Михалков, куратор проекту, давно та в р╕зних вар╕ац╕ях озвучував одну й ту саму думку: «Все мы русские!». Захищаючи «русских», Рос╕я зайшла в Крим, цим же поясню╓ свою «м╕с╕ю» на Донбас╕.
М╕ж тим ╤ван Максимович П╕ддубний — укра╖нець за походженням. Як кажуть, етн╕чний, до сьомого кол╕на. Його р╕д тягнеться з час╕в Гетьманщини. Сам П╕ддубний, за твердженням б╕ограф╕в, у побут╕ сп╕лкувався укра╖нською, причому не лише з народом, а й з в╕домими п╕дданими Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, котр╕ так само були укра╖нцями. В╕н ходив у вишит╕й сорочц╕ не лише на свята, а й у будн╕. Про це можна д╕знатися, наприклад, ╕з документальних ф╕льм╕в укра╖нського виробництва «╤ван П╕ддубний. На п’╓дестал╕ м╕ф╕в та правди» (2011 р.) та «╤ван П╕ддубний», створеного в рамках проекту «Машина часу» (2012 р.) В╕н ╓ великим укра╖нцем, повинен бути нашим нац╕ональним геро╓м. Натом╕сть держава Рос╕я анексувала й цього чемп╕она — лише на п╕дстав╕ того, що частина Укра╖ни, де в╕н народився, входила колись до складу Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖.
В оц╕нках, котр╕ дають П╕ддубному в ф╕льм╕, прогляда╓ться дуал╕зм. Його представляють: «Русский медведь! Запорожский казак!», хоча тут одне з двох — або «русский медведь», або запорозький козак. Тим не менше, запорозького козака гордо називають «живое воплощение силы русского народа». ╤ проводять ╕сторичну, як зда╓ться творцям ф╕льму, паралель: «Это же сама русская природа! Это же новый Илья Муромец!».
Ось ще один питомо укра╖нський герой, котрий давно захоплений у полон рос╕йською масовою культурою та став ╖╖ неодм╕нним елементом, — «билинний рос╕йський богатир». Хоча доля реального ╤лл╕ Муромця нерозривно пов’язана з Черн╕говом та Ки╓вом, мощ╕ збер╕гаються в Ки╓во-Печерськ╕й Лавр╕.
Зв╕сно, скажуть нам, народився легендарний силач п╕д м╕стом Муром, а це — територ╕я нин╕шньо╖ Рос╕╖. ╤ тут можна бити ворога його ж збро╓ю. Бо якщо ╤ван П╕ддубний — рос╕йський богатир на п╕дстав╕ того, що народився на територ╕╖, котра була п╕д Рос╕йською ╕мпер╕╓ю, то у часи Ки╖всько╖ Рус╕ м╕стечка типу Мурома були околицями са-ме ц╕╓╖ держави. Про Москов╕ю, з яко╖ стараннями Петра Першого п╕шла трохи б╕льше, як 300 рок╕в тому, Рос╕йська ╕мпер╕я, анексувавши в процес╕ розширення питомо укра╖нськ╕ земл╕ й запровадивши там кр╕пацтво, в часи Ки╖всько╖ Рус╕ н╕хто не чув.
Значить, ╤лля Муромець, так само, як ╤ван П╕ддубний, — наш╕ бранц╕, яких треба витягати з рос╕йського ╕деолог╕чного полону. Бо з них там знущаються. Особливо з ╤вана Максимовича. Його перевдягають у г╕брид вишиванки й косоворотки. В╕н оточений «полтавськими селянами», котр╕ носять косоворотки без вишивки, картузи та жилетки нев╕домого територ╕ального походження. А його тато, в╕льний хл╕бороб ╕з Полтавщини, взагал╕ вбраний у черкеску з газирями. З╕бравшися за столом, мешканц╕ укра╖нського дореволюц╕йного села сп╕вають хором щось дуже схоже на нин╕шн╕й шансон. ╤ головне: це можна було би списати на огр╕хи в осв╕т╕, якби створене й показане справд╕ не в╕дпов╕дало уявленням рос╕ян про Укра╖ну.
У сухому висновку заборонена в Укра╖н╕ стр╕чка «П╕ддубний» — не ╕деолог╕чна диверс╕я, а ╕сторико-культурне непорозум╕ння. Прикр╕сть же в тому, що укра╖нськ╕ к╕нематограф╕сти не скоро здатн╕ будуть вв╕мкнути «отв╓тку», знявши сво╖ ф╕льми про наших геро╖в — в╕д м╕фолог╕зованого ╤лл╕ Муромця й реального ╤вана П╕ддубного до вигаданого, але в╕д того не менш нашого Тараса Бульби.

Андр╕й КОКОТЮХА
«Телекритика»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 05.09.2014 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13908

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков