Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 12.09.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 12.09.2014
ВИШИВАНЕ ДИВО КРИМСЬКО╥ ПОЛТАВКИ

«Ун╕кальн╕ вироби ц╕╓╖ майстрин╕ прикрашають музейн╕ експозиц╕╖ в багатьох кра╖нах св╕ту. Свого часу вишивки врятували ╖╖ маленького сина ╕ маму п╕д час Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни в╕д голодно╖ смерт╕. Ж╕нка п╕сля тяжко╖ контуз╕╖ майже не ходила, не було сил. А мати вранц╕ йшла з дому, непом╕тно в╕д дочки запихаючи за пазуху шматок тканини. Так зникали рушники, серветки, дор╕жка з╕ скрин╕, так йшли з с╕м’╖ реч╕, вишит╕ руками В╕ри Ро╖к, як╕ допомогли вижити».
Це рядки з публ╕кац╕╖ в газет╕ «День» про виставку вироб╕в Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни, почесного громадянина м╕ста С╕мферополь В╕ри Ро╖к, що протягом трьох м╕сяц╕в з кв╕тня нин╕шнього року демонструвалася в науково-досл╕дному в╕дд╕л╕ В╕нницького обласного художнього музею гончарного мистецтва ╕мен╕ Луцишина ╕ надала жителям краю можлив╕сть проникнути в та╓мниц╕ узор╕в видатно╖ укра╖нсько╖ вишивальниц╕. На баз╕ виставки проводилися сем╕нари ╕ майстер-класи для м╕сцевих майстр╕в вишивки.
З В╕нниц╕ ця мандр╕вна виставка, яка проводиться з ╕н╕ц╕ативи сина майстрин╕ – Вадима Михайловича Ро╖ка ╕ демонстру╓ мистецтво не лише само╖ В╕ри Серг╕╖вни, а й творч╕сть ╖╖ учн╕в, пере╖хала в К╕ровоград.
В╕дкриття виставки в К╕ровоградському обласному художньому музе╖ в╕дбулося 19 серпня — напередодн╕ Дня Незалежност╕ Укра╖ни. Це вже друга зустр╕ч к╕ровоградц╕в з виробами кримських майстр╕в. Перша виставка п╕д назвою «Укра╖нський рушничок» в╕дбулася в 2006 роц╕ ще за життя В╕ри Ро╖к за ╖╖ особисто╖ участ╕, внучки Ал╕ни Ро╖к ╕ правнучки Юл╕╖ Абрамово╖. Завдяки нов╕й виставц╕ ми отримали ще одну можлив╕сть доторкнутися до ╖╖ творчост╕, помилуватися ун╕кальними вишивками.
Народилася В╕ра Ро╖к 25 кв╕тня 1911 року в Лубнах Полтавсько╖ област╕. Мати ╖╖ – художник-граф╕к, батько – зал╕зничник. З дитинства В╕ра захоплювалася малюванням, грою на фортеп╕ано, хореограф╕╓ю. З роками все б╕льше м╕сця в ╖╖ душ╕ почала займати вишивка. Перший рушник д╕вчинка вишила для «дяд╕ Волод╕». Так вона називала свого родича – письменника Володимира Короленка, який дружив з батьками В╕ри. П╕сля того вишитого рушника батьки подарували донечц╕ красивий укра╖нський костюмчик, ╕ ╖й захот╕лося сам╕й вишити на ньому узори.
П╕сля зак╕нчення г╕мназ╕╖ В╕ра працювала в Лубенськ╕й арт╕л╕ вишивальниць, де пройшла профес╕йний гарт, набула досв╕ду. Там же д╕вчина почала творчо переосмислювати народн╕ узори, компонувати з традиц╕йних елемент╕в авторськ╕ композиц╕╖. ╥хню ориг╕нальн╕сть одразу ж пом╕тили на виставках, в яких брала участь молода майстриня.
Майже ш╕стдесят рок╕в В╕ра Ро╖к прожила в Криму ╕ вс╕ ц╕ роки намагалася розвивати укра╖нське декоративно-прикладне мистецтво, як вона писала, «на приклад╕ мо╓╖ р╕дно╖ Полтавщини, де м╕цн╕ традиц╕╖ народно╖ творчост╕». А себе майстриня називала «кримською полтавкою». Вона оволод╕ла б╕льш як трьомастами видами вишивально╖ техн╕ки, серед яких надавала перевагу р╕дним полтавським рушниковим швам.
В╕ра Ро╖к створила в Криму школу укра╖нсько╖ народно╖ вишивки, музей народних ум╕льц╕в ╕ салон живопису самод╕яльних художник╕в. Вироби ╖╖ учениць – ╢вдок╕╖ Шеко, Св╕тлани Лавренюк, Галини Дмитр╕╓во╖, а також внучки Ал╕ни Ро╖к ╕ правнучки Юл╕╖ Абрамово╖ демонструються на виставц╕ поряд з роботами свого вчителя, чи╖ рушники перебувають в 45 музеях ╕ галереях Укра╖ни та св╕ту.
В основу творчост╕ В. Ро╖к покладено геометричний орнамент ╕з застосуванням найр╕зноман╕тн╕ших техн╕к вишивки: хрестика, затяганки, троянки, лях╕вки, занизування, гречки, стовпчика. Тематика ╖╖ роб╕т р╕зноман╕тна, як ╕ ╖хн╓ прикладне значення. Сюжети для сво╖х твор╕в майстриня брала з навколишньо╖ д╕йсност╕, з життя. Для ╖╖ вишивок характерн╕ лакон╕зм у кольор╕, ч╕тк╕сть малюнка, сувор╕сть у вибор╕ матер╕алу, емоц╕йна виразн╕сть, бездоганна техн╕ка виконання.
В╕ра Ро╖к п╕шла з життя 3 жовтня 2010 року, залишивши величезну творчу спадщину, яка склада╓ понад тисячу ориг╕нальних вироб╕в. Б╕льше трьохсот ╕з них вона створила за власними орнаментами. Життя ╕ творч╕сть В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к – це яскравий приклад служ╕ння сво╓му народов╕, подвижництва ╕ в╕дданост╕ укра╖нськ╕й нац╕ональн╕й культур╕.

Тетяна КОСТЕНКО,
науковий сп╕вроб╕тник в╕дд╕лу К╕ровоградського обласного художнього музею – картинно╖ галере╖ Петра Оссовського «Св╕т ╕ В╕тчизна»


 * * *
З К╕ровограда експонати пересувно╖ виставки «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учн╕» будуть перевезен╕ в Полтаву. В╕дкриття експозиц╕╖ в╕дбудеться наприк╕нц╕ вересня. Воно приурочене до проведення в цей же час на факультет╕ технолог╕й та дизайну Полтавського нац╕онального педагог╕чного ун╕верситету ╕м. В. Короленка з ╕н╕ц╕ативи його декана, професора, доктора педагог╕чних наук Валентини Титаренко науково╖ конференц╕╖, присвячено╖ творчост╕ В╕ри Ро╖к.

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 12.09.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13959

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков