Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 19.09.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 19.09.2014
ОЛЕНЯЧЕ ДЖЕРЕЛО
Ем╕ль АМ╤Т

Л╕тература

(Продовження. Поч. у № 37)

Трохи помовчавши, Махмуд Расулович промовив:
— Питання справд╕ непросте, — в╕н пильно дивився на Бек╕ра ╕ в його погляд╕ читалося: «Мабуть, справд╕ там десь живе твоя дочка, а ти ходиш тут, наче й не було н╕чого…» — А що тут вд╕╓ш, треба ╖хати, — сказав в╕н, п╕дписавши його заяву.
Бек╕р Асанович подякував директору ╕, потиснувши руку, вийшов з каб╕нету. Та невдовз╕ йому знову знадобилося повер-нутися сюди.
Вл╕тку за день до вильоту складно купити квиток на л╕так, та ще й в напрямку Чорного моря. Не лише Бек╕р, а й вс╕ прац╕вники ╕нституту, коли виникали проблеми, зверталися до директора, тому що Махмуд Расулович завжди знаходив вих╕д з будь-яко╖ ситуац╕╖. Ось ╕ зараз, за допомогою Махмуда-ака* було вид╕лено одне м╕сце в л╕таку, що в╕дл╕тав завтра вранц╕. Так було вир╕шено проблему з квитком.
* * *
Бек╕р Асанович вернувся до лаборатор╕╖ в п╕днесеному настро╖, так, начеб кам╕нь упав з душ╕. Робочий день ск╕нчився швидко. Попереду — м╕сяць в╕дпустки…
У лаборатор╕╖ вже н╕кого не лишилося, т╕льки Зайнаб була заклопотана сво╖ми справами:
— Не встигла, вибачте, — сказала вона, за╖каючись.
— Н╕чого, я тоб╕ не заважатиму, — в╕дпов╕в Бек╕р Асанович.
В╕н уважно оглянув, як пророста╓ пшениця п╕д скляним ковпаком, який встановлено для створення штучного м╕крокл╕мату. Кр╕зь скляний ковпак було видно не т╕льки пшеничн╕ паростки, а й кор╕ння, яке, пробившись кр╕зь сухий шар земл╕, тягнеться до води, залишено╖ на дн╕ банки. Отже, досл╕д проходить вдало.
Бек╕р Асанович залишив для старшого лаборанта стисло викладен╕ рекомендац╕╖ для подальшо╖ роботи. Трохи подумавши, дописав, що коли зможе, зателефону╓ зв╕дти, куди ╖де.
Виходячи з каб╕нету, у дверях з╕штовхнувся з╕ сво╖м асп╕рантом Турсуном Мухтаровим. Схоже, Турсун шукав його. В╕н був схвильований, чорн╕, як дв╕ тернинки, оч╕ стривожено дивилися на Бек╕ра Асановича.
— Це — правда, що ви ╖дете? — запитав в╕н.
— Правда, треба п╕ти у в╕дпустку.
— А як же наш╕ справи?
Бек╕р Асанович узяв Мухтарова п╕д руку ╕ п╕шов з ним коридором. Пройшовши к╕лька крок╕в, бажаючи заспоко╖ти асп╕ранта, сказав:
— Я т╕льки на м╕сяць ╖ду.
— А чому так неспод╕вано… Не можна на вересень перенести? Ви ж казали, що збира╓теся в╕дпочивати восени?..
Бек╕р Асанович дуже добре розум╕в стан Мухтарова. Асп╕рант Турсун ще недавно зак╕нчив дисертац╕ю ╕ про це скоро буде дано оголошення в газет╕. В такий час, тобто в так╕ в╕дпов╕дальн╕ для асп╕ранта дн╕, його залиша╓ науковий кер╕вник. Протягом трьох рок╕в Турсун працював над дисертац╕╓ю: ск╕льки безсонних ночей пров╕в, багаторазових досл╕д╕в ╕ коли, здавалося б, зак╕нчив — на тоб╕…
Дивлячись Турсуну в оч╕, Бек╕р Асанович чита╓ його думки, але ж сам в╕н не в л╕пшому становищ╕.
Вони сперечалися, стоячи на сх╕дцях б╕ля дверей, нарешт╕, усм╕хнувшись, Бек╕р Асанович сказав:
— Не хвилюйся, Турсуне, до твого захисту дисертац╕╖ я вернуся. Тепер вислухай мене: доглядайте за нашою експериментальною пшеницею. ╥╖ доля у наших руках: чи зможемо ми вирощувати ст╕йкий до засухи сорт пшениц╕, чи н╕.
— Ви не хвилюйтеся, я зроблю усе в╕д мене залежне, — запевнив Турсун, — але, Бек╕ре Асановичу, вам обов’язково треба по╖хати?
— Обов’язково треба ╖хати! Розум╕╓ш, Турсуне, ╕ншого виходу нема.
Турсун розум╕юче закивав головою. Бек╕р Асанович по-дружньому поплескав його по плечу.
— Тод╕ бажаю вам щасливо╖ дороги. Може, вас проводжати треба? — запропонував Турсун.
— Дякую. Я замовив такс╕, вранц╕ при╖де.
Потиснувши один одному руки, вони роз╕йшлися.
* * *
Вранц╕ наступного дня, коли Бек╕р похапцем пив чай, Гульсюм готувала йому в дорогу необх╕дн╕ реч╕. Хоч ще не було й сьомо╖ години, п╕д в╕кном просигналило такс╕.
— Не посп╕шай, ╖ж, почека╓, — промовила Гульсюм.
Вона виглянула у в╕кно ╕ помахала рукою таксисту, мовляв, почули, скоро вийдемо.
Бек╕р ув╕йшов до дитячо╖ к╕мнати. Д╕ти солодко спали. В╕н не захот╕в ╖х будити, трохи постояв поруч, пот╕м тихенько вийшов.
Гульсюм щось докладала до вал╕зи. Увечер╕ вона сказала чолов╕ков╕, що хоче провести його до аеропорту. Але ж… Сонних д╕тей не залишиш самих ╕ до того ж на дев’яту потр╕бно йти на роботу.
До такс╕ вони вийшли разом. Поставивши вал╕зу на задн╓ сид╕ння, Бек╕р об╕йняв дружину ╕ поц╕лував у щоку.
— Неспок╕йно мен╕ дуже, — намагаючись усм╕хнутися, тихо мовила Гульсюм.
— ╢ прив╕д… адже чолов╕к на висоту в дев’ять тисяч метр╕в п╕дн╕ма╓ться…
* * *
…Зв╕дкись долинув дзв╕нкий дитячий см╕х ╕ перед ним виринуло личко д╕вчинки: вона була начеб чимось збентежена, рот нап╕вв╕дкритий, видн╕ються зу-би-перлинки. Брови урозл╕т — викапана Люба!
Серце схвильовано забилося, в╕н знову кинув погляд усл╕д зграйц╕ д╕вчаток, яка з веселим см╕хом помчала схилом узг╕рка. В╕н силку╓ться пригадати риси обличчя ц╕╓╖ д╕вчинки, а перед очима поста╓ образ Люби…
Одягаючись, в╕н пом╕тив за озерцем на узг╕рку ж╕нку. Вона з’явилася, коли Бек╕р милувався горами. В╕н устав ╕, тримаючи в руц╕ шкарпетку, яку не встиг над╕ти, дивився в ╖╖ б╕к. Ж╕нка, зупинившись на узб╕чч╕ дороги, дивилася на нього. Бек╕рове серце забилось сильн╕ше. Ж╕нка стягнула з голови хустку, перекинувши косу на груди:
— Борько… — вигукнула вона, простягнувши руки.
Бек╕р босий, перестрибнувши через джерельце, ледве дихаючи, виб╕г на узг╕рок. Посп╕шав, боячись, щоб вона не зникла. Ухопив ╖╖ руки сво╖ми, припав губами спочатку до одно╖, пот╕м до друго╖. Любин╕ оч╕ не зм╕нилися, т╕льки голубизна трохи потьмян╕ла, н╕би до них долили джерельно╖ води, а довкола з’явилася «павутинка» зморщечок. Волосся зачесане ╕ заплетене; у косах з’явилися волосинки, схож╕ на б╕л╕ ниточки.
Люба обняла Бек╕ра за шию з╕ словами:
— Мен╕ Ра╖са сказала. В╕дразу сюди примчала. Я знала, що ти обов’язково при╖деш сюди.
Бек╕р, не промовивши жодного слова, гладив ╖╖ плеч╕. Звичайно, в╕н повинен був бути тут, де ж ╕ще?! Його бажання п╕ти туди, до старого млина, ╕ те, що Люба, почувши про при╖зд Бек╕ра, залишила свою бригаду ╕ приб╕гла сюди, про таке кажуть — в один час народились.
Люба в╕дступила на крок. ╥╖ см╕х не зм╕нився, губи трохи зблякли, брови, як ╕ ран╕ше, грайлив╕.
Бек╕р узяв ╖╖ п╕д руку, вони потихеньку з╕йшли з узг╕рка, об╕йшли джерело, попрямували до колись улюблених м╕сць. До ╖хньо╖ зустр╕ч╕ Бек╕р╕в п╕джак був розстелений саме в цьому м╕сц╕. Пом╕тивши його, Люба скоса зиркнула на Бек╕ра ╕ подумала: «Отже, в╕н давно прийшов сюди, згадав далеке минуле». Люба с╕ла на п╕джак ╕, скинувши з голови хустку, прикрила нею оголен╕ кол╕на.
Коли Бек╕р трохи отямився в╕д неспод╕вано╖ зустр╕ч╕, пом╕тив, що в╕н босий ╕ холош╕ його штан╕в мокр╕. Та Люба на це нав╕ть не звернула уваги. Бек╕р, усм╕хнувшись, с╕в поруч з нею.
Люба зморщилась, н╕би ╖╖ д╕ймав б╕ль, запитала в Бек╕ра:
— Де ти був дос╕?
— Дуже далеко, Любо…
— Про мене, звичайно, забув?
— Дуже довго не м╕г забути, дуже довго…
— А чого зв╕сточку не прислав?
— Якби була можлив╕сть, пов╕домив би…
— Ну, як жив, де бував?
— Н╕, спочатку з тебе почнемо. Наск╕льки я зрозум╕в, у тебе ╓ доросла дочка?.. — Бек╕р пом╕тив, що Люба здригнулась.
Вона опустила голову. ╥╖ натруджен╕ руки погладили хустку, що лежала на кол╕нах. Люба довго сид╕ла мовчки. Бек╕р ждав. Тяжко з╕тхнувши, вона сказала:
— Звичайно, я повинна тоб╕ усе розказати, повинна пояснити…
— Ти мен╕ н╕чого не винна, — сказав Бек╕р, але, в╕дчувши, що вийшло якось грубувато, додав: — Якщо тоб╕ важко про це говорити, можеш не говорити.
— Н╕, н╕, я повинна розказати тоб╕ усе, як ╓, — сказала Люба, нагадавши ту вперту Любу, яку в╕н знав ран╕ше. — Я повинна розказати. Слухай.
Люба несп╕шно говорить, ╕нколи замов-ка╓, намагаючись взяти себе в руки. А перед Бек╕ровими очима постав той нещасливий ос╕нн╕й день сорок третього року, що докор╕нно зм╕нив ╖хн╕ дол╕…
* * *
…Незважаючи на те, що був т╕льки полудень, л╕с поринув у тишу, н╕би потемн╕в. Якби Люба з Бек╕ром не розбалакували ╕ не см╕ялись, а, з╕бравши хмиз, в╕дразу вернулись додому, може, й не сталося б того жахливого випадку. Сам╕ не пом╕тили, як з уже безлистих дерев вони, захопившись, наламали ст╕льки сухого г╕лляччя, що дай, Боже, сили донести т╕ дрова додому. Коли почав накрапати дощ, вони заквапились. Бек╕р зробив дв╕ в’язанки хмизу. Закинувши дрова за спину, вони швидко попрямували до дороги через д╕лянку л╕су, засаджену фундуком. На щастя, покрапавши, дощ припинився, ╕ сонячн╕ промен╕ пробивалися кр╕зь дерева, лиш верх╕вки сосен були темними. П╕д ногами шерхот╕ло опале листя. А в╕д дороги долинало поскрипування кол╕с, що означало: вони йдуть у правильному напрямку, — дорога близько.
— Не стомилася? — запитав Бек╕р, обернувшись до Люби, яка йшла за ним, — якщо стомилася, давай в╕дпочинемо трохи.
— Вийдемо на дорогу, пот╕м в╕дпочинемо, — в╕дпов╕ла Люба.
Об╕гнавши Бек╕ра, вона п╕шла попереду. ╤нколи зупинялася на якусь мить, щоб якомога вище п╕дтягнути в’язанку, що сповзала по спин╕ донизу, нагиналася вперед, ╕ тод╕ в не╖ трохи п╕дн╕малася догори сп╕дниця, оголюючи сильн╕, засмагл╕ ноги, в╕д яких Бек╕р не м╕г в╕д╕рвати погляду.
З боку дороги долинув шум. Люба, скинувши з╕ спини на землю ношу, витерла рукавом розпаш╕ле обличчя. Може, якби Бек╕р так само, як ╕ Люба, з вигуком «ух-х-х!» поклав в’язанку на землю ╕ с╕в на не╖, усе було б по-╕ншому. Треба ж було йому виходити на дорогу?!
Коли Бек╕р, розсунувши руками кущ╕, що росли понад дорогою, вийшов на не╖, просто остовп╕в. За два кроки в╕д себе побачив Михайла, який на другий день п╕сля приходу н╕мц╕в у село почав прислужувати ╖м, одягнувши ун╕форму пол╕цая. А попереду нього, понуривши голови, йшли к╕лька молодих людей з торбинками за спиною. Бек╕р не в╕дразу вп╕знав в них однос╕льчан: вони були бл╕д╕ ╕ пригн╕чен╕. Три чи чотири н╕мецьк╕ солдати з автоматами напереваги кудись ╖х вели. Один пол╕цай з гвинт╕вкою на ши╖ в╕в за вуздечку коня, запряженого у в╕з, на якому лежали м╕шки, ящики, вузли.
Серед тих, кого вели, першим пом╕тив Бек╕ра Костер. Бек╕р уп╕знав його за яскраво рудим чубом. Костер зробив рукою жест, мовляв, ут╕кай геть, та, пом╕тивши, що Бек╕р сто╖ть, мов укопаний, не витримав, закричав:
— Ут╕кай! Облава!
Спочатку Михайло розгубився, а пот╕м, отямившись, зняв з плеча гвинт╕вку. Бек╕р, кинувши на землю дрова, шмигнув у кущ╕.
— Тримайте його, собаку! — зарепетував Михайло.
Пролунали постр╕ли. Бек╕р чув лиш потр╕скування сушняку, лайку — за ним гналися. Праворуч, серед молодого сосняку, то з’явля╓ться, то зника╓ б╕ла Любина блузка. Аби привернути до себе увагу тих, хто гнався за нею, Бек╕р, обдираючи руки й обличчя об г╕лки кущ╕в, р╕зко повернув праворуч. Сп╕ткнувшись через пеньок, упав ╕ т╕льки-но хот╕в п╕двестися, як хтось вдарив його по голов╕ твердим предметом. Два чи три чолов╕ки навалилися на нього ╕, викрутивши руки за спину, зв’язали.
П╕дштовхуючи прикладом у спину, його вивели на дорогу до полонених. З ц╕╓╖ мит╕ багато рок╕в посп╕ль Бек╕р думав, що Люб╕ пощастило втекти. Нав╕ть, якщо попався сам, в╕н спод╕вався, що врятував ╖╖. Але все сталося ╕накше…
Того траг╕чного дня, зрозум╕вши, в чому р╕ч, Люба вт╕кала, не озираючись, падала, ч╕плялася за г╕лляччя, спотикалася об кор╕ння ╕ пеньки, митт╓во п╕дхоплювалася ╕ знову б╕гла. Урешт╕-решт вона задихалася наст╕льки, що притулилася спиною до сосни, притиснувши руки до грудей. Вона так сильно задихалася в╕д б╕гу, що в не╖ паморочилось в голов╕, перед очима розпливалися кольоров╕ кола, захот╕лося впасти на землю ╕ трохи в╕дпочити. Але страх не давав спокою, Люба роззирнулася, ╖й почувся шелест, тр╕ск обламано╖ г╕лки, швидк╕ кроки по сух╕й трав╕. Вона прислухалася, завмерши в╕д страху, але н╕кого довкола не побачила. Трохи отямившись, задумалась, як знайти Бек╕ра. Вона не сумн╕валася, що Бек╕ру вдалося втекти, тому що Бек╕р б╕га╓ прудко ╕ так просто не дасться в руки ворог╕в. Хот╕ла погукати, але побоялася, що можуть почути н╕мц╕. Не знаючи, що робити, задумалась. Та неспод╕вано почула шурх╕т опалого листя за кущами. Н╕мецький солдат, схоже, давно ╖╖ пом╕тив ╕, розкинувши руки, наче збирався ловити курку, на нап╕вз╕гнутих ногах пов╕льно наближався до не╖.
Люба, розум╕ючи, що це не сон, а реальн╕сть, поправила волосся, що прилипло до сп╕тн╕лого чола. Не в╕дриваючи погляду в╕д фашиста, позадкувала за дерево. Вона бачила ╓хидну посм╕шку на обличч╕ ворога ╕ те, що його погляд спрямований на когось позаду не╖. Хот╕ла озирнутися, та ц╕╓╖ мит╕ чи╖сь волохат╕ руки, обхопивши ╖╖ позаду, стиснули, як лещатами. Д╕вчина вкусила його за плече, солдат скрикнув, роз╕мкнув руки, але в не╖ потемн╕ло в очах в╕д удару п╕д вухо.
Посм╕хаючись, до них наближався другий фашист. А той, що був поруч, скрутив ╖╖ руку за спину так, що Люба вже й вкусити його не могла. В╕н притиснув ╖╖ до дерева, його гарячий подих ударив ╖й в обличчя. Люба щосили намагалася вирватись з його пазур╕в, та сили були не р╕вн╕… А фашист, посм╕хаючись, сказав:
— Я — допомога… — ╕ рвонув Любу за ком╕р блузки. Гудзики розлет╕лися вус╕б╕ч. Люба, розгубившись, плюнула ╖м в обличчя, але в╕д другого ляпаса — знепритомн╕ла. З╕бравши останн╕ сили, вона гукнула:
— Борько-о-о!..
Злякавшися крику, птахи з шумом з╕рвалися з дерев, немов клапт╕ саж╕, що летять угору п╕д час пожеж╕. Любин крик прокотився л╕сом ╕, в╕длунившись об ближн╕ гори, — затих. Каркаюче вороння, як чорна хмара, закрило небо, сонце, на землю впала чорна н╕ч…
* * *
— Про це я н╕кому не розпов╕дала, посоромилась, — сказала Люба. — Тод╕ я подумала, що не зможу б╕льше жити, плакала, переживала, н╕чого не ╖ла…
Я вся почорн╕ла в╕д горя, висохла на тр╕ску. Мама все допитувалась: «Що з тобою, дочко, де болить? Ти захвор╕ла?» — роблячи б╕ль ще б╕льшим, ятрила рану. Аби не плакати при н╕й, я кусала губи. Не могла облегшити душу, не розказувала про сво╓ горе. Хот╕лося рвати на соб╕ волосся, кричати. За н╕ч подушка промокала в╕д сл╕з.
Не виходила з дому ц╕лий м╕сяць, здавалось, що коли вийду, побачивши мене, вс╕ тикатимуть пальцями: «Ось ця безсоромниця, яка жила з фашистами!».
У мене все зм╕нилось, почала паморочитися голова, хот╕лося солоного ╕ р╕зкого.
Тривалий час я не розум╕ла, в чому причина, а коли зрозум╕ла, хот╕ла пов╕ситись, але думки про маму зупиняли мене… Стрибала з дерев, п╕дн╕мала важке — усе марно…
Мама першою зрозум╕ла, у чому р╕ч, посадовила мене поруч з собою, обняла за плеч╕ ╕ запитала: «А хто батько, дочко?». А сама не може стримати сл╕з. Я уперше ╖й збрехала. Захлинаючись сльозами, я сказала: «Мамочко, ми з Бек╕ром хот╕ли одружитися, його забрали фашисти, а що мен╕ тепер робити, як бути?», припала до маминих грудей, ридала…
Мама задумалась на мить, а пот╕м п╕дбадьорила мене, сказавши:
— «Що вд╕╓ш, дочко. Якщо в╕н насправд╕ тебе любить, рано чи п╕зно вернеться, тод╕ й одружитесь».
Коли народилася дочка, н╕кому не довелося пояснювати, хто ╖╖ батько. «Мабуть, Асан╕в син св╕й «дарунок» залишив». «Михайлов╕ казали, коли-небудь дочка тоб╕ «подаруночок» принесе…». «Бек╕р зна╓ свою справу…».
Зна╓ш, Бек╕ре, я зовс╕м не ображалася на ц╕ розмови, навпаки, була рада ╖м. Вони врятували мене в╕д великого горя.
Дитина народилася, а я була не рада ╖й. «Не показуйте мен╕ ╖╖, забер╕ть, щоб оч╕ мо╖ не бачили…» — кричала я, як божев╕льна. Ус╕ думали, що я з глузду з’╖хала.

Переклад з кримськотатарсько╖
Данила КОНОНЕНКА
(Продовження в наступному номер╕)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 19.09.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13982

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков